Operátor Přechodové sítě 13 na konferenci Radiokomunikace 2017 v Pardubicích oznámil záměr pokrýt signálem DVB-T2 do konce roku sedm až osm krajů České republiky.

Osm krajských měst chce do konce letošního roku pokrýt signálem vlastní přechodové sítě DVB-T2 společnost Digital Broadcasting, provozovatel celoplošného televizního multiplexu 4. Z úterní prezentace jejího majitele Radima Pařízka na konferenci Radiokomunikace 2017 v Pardubicích vyplynulo, že operátor by rád zahájil vysílání na patnácti vysílačích, přičemž ke dvěma z nich dosud nemá mezinárodně zkoordinované kmitočty. V první vlně chce Digital Broadcasting spustit druhý pražský vysílač Ládví, který bude vysílat stejně jako již provozovaný vysílač Novodvorská na kanálu 24, ovšem vyšším výkonem 20 kW. Stejný kanál by měl využít i středočeský vysílač Benešov – Kozmice.

Vysílací kanály operátor zatím tají

Dříve, společně s pražským vysílačem Ládví, by operátor rád zahájil vysílání z ostravského vysílače Lanová a brněnských vysílačů Barvičova a Jihlavská. Přesný termín ale Radim Pařízek na konferenci Radiokomunikace 2017 neuvedl, stejně jako plánovaný obsah přechodové sítě. V multiplexu nyní vysílají pouze dva televizní programy z Pařízkovy mediální skupiny Pohoda – televize Rebel a Relax. Po Praze, Brně a Ostravě se má přechodová síť společnosti Digital Broadcasting rozšířit i na sever Čech, konkrétně do Ústí nad Labem a Teplic, poté také na západočeský vysílač Mariánské Lázně – Dyleň a na vysílač Slatiňany u Pardubic. Vysílací kanály pro tyto lokalit operátor nesdělil.

„S Českým telekomunikačním úřadem jsme uzavřeli dohodu, že vysílací kanály budou sdělovat sami operátoři sítí,“ vysvětlil na konferenci ředitel vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting Martin Roztočil. Východočeský region chce operátor do konce roku pokrýt také z vysílačů Hradec Králové – Chlum a Ústí nad Orlicí, pro tyto dvě lokality mu ale chybí zkoordinované kmitočty. Na Moravě se má přechodová síť Digital Broadcasting do konce roku rozšířit kromě Brna a Ostravy také do Olomouce na vysílač Slavonín, do Zlína a také do Uherského Hradiště na vysílač Rovina. Pokud by se operátorovi podařilo spustit všech patnáct plánovaných vysílačů, pokryl by signálem DVB-T2 do konce roku 60 procent obyvatel Česka.

Mapa vysílačů DVB-T2, které chce Digital Broadcasting spustit ještě do konce letošního roku. Modře jsou vysílače, které již mají zkoordinované vysílací kmitočty, žlutě ty, které na koordinaci čekají.

Regionální odpojování nakonec bude

Celkově má přechodová síť Digital Broadcasting využít 44 vysílačů – stejný počet jako celoplošný multiplex 4, jehož programům má sloužit pro přechod na vysílací standard DVB-T2. Kompletně všechny vysílače chce podle Radima Pařízka zprovoznit do léta příštího roku. Oproti dřívějším prohlášením operátor počítá s regionálním odpojováním vysílání i v přechodovém multiplexu. Ovšem na rozdíl od celoplošné sítě 4, která umožňuje odpojovat 14 regionů, bude přechodová síť schopna nabídnout maximálně šest samostatných regionálních celků. „Ve finální síti DVB-T2 počítáme s regionálním členěním na 14 samostatných celků,“ ujistil Radim Pařízek.

Kvůli regionálnímu členění přechodové sítě DVB-T2 se včera po prvním dni konference Radiokomunikace 2017 v Pardubicích s Radimem Pařízkem setkali členové Asociace krajských televizí včetně nového výkonného ředitele této organizace Martina Konráda, bývalého generálního ředitele televize Prima. Asociace žádá, aby společnost Digital Broadcasting vytvořila podmínky pro přechod regionálních televizí na DVB-T2. Operátor si totiž pohrával s myšlenkou, že v přechodové síti regionální odpojování nenabídne a regionální televize budou muset využít některou z celoplošných programových pozic, na které by se střídaly v různých vysílacích časech. Toto řešení ale krajské televize rázně odmítly.

Krajské televize se nakonec domohou regionálního odpojování vysílačů v přechodové síti 13

Pařízek zainvestuje DVB-T2 z vlastních rezerv

Pařízkovi se zároveň v Pardubicích otevřela možnost pomýšlet na prodloužení kontraktu s Českou televizí, která využívá většinu kapacity jeho Regionální sítě 7 pro svůj multiplex 1a, i po přechodu na DVB-T2. Vedoucí projektové kanceláře ČT Pavel Hanuš totiž na konferenci odmítl, že by Kavčí hory usilovaly v rámci druhé televizní digitalizace o druhý multiplex. Podle jeho slov ČT stojí pouze o regionální vrstvu veřejnoprávní sítě DVB-T2. Tu by ČT mohl zajistit právě Radim Pařízek, protože jeho transformovaný multiplex 4, tedy finální síť DVB-T2 číslo 24, bude jediným, kdo bude moci nabídnout regionální členění. Další možností jsou už jen rozvojové sítě DVB-T2, o kterých není jasné, jak velké pokrytí budou mít.

Pařízkovy plány na poměrně rychlé spouštění přechodové sítě DVB-T2 poměrně překvapily. Digital Broadcasting původně chtěla počkat na výsledek notifikačních jednání s Evropskou komisí, jež měla potvrdit legálnost plánovaných státních kompenzací provozních nákladů přechodových multiplexů. Začátek notifikačního procesu se ale neustále odsouvá. Podle předsedy Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu Pavla Dvořáka by měl začít na přelomu roku. Pařízek se proto rozhodl výstavbu a provoz sítě financovat z vlastních rezerv a náklady si nechat proplatit zpětně, jak to plánují i České Radiokomunikace. Pro televizní stanice je vysílání v přechodových sítích DVB-T2 zdarma.

Prezentace Radima Pařízka na konferenci Radiokomunikace 2017 by Jan.Potucek on Scribd

Štítky