UVNITŘ NOVÁ MAPA POKRYTÍ – Krajský multiplex Českých Radiokomunikací měl původně ukončit vysílání DVB-T ve čtyřech lokalitách, pro tři nejlukrativnější získal náhradní kmitočty. Pohorší si ale v pokrytí.

Televizní diváci v Pardubicích, Českých Budějovicích a Plzni nepřijdou ani po letošním Silvestru o programy z pozemní Regionální sítě 8, kterou ve všech krajských městech provozují České Radiokomunikace (CRA). Český telekomunikační úřad (ČTÚ) sice při nedávné aktualizaci Plánu využití rádiového spektra prodloužil platnost individuálních oprávnění ke kmitočtům pro regionální multiplexy DVB-T do poloviny roku 2019, konkrétně Regionální síti 8 ale uložil ukončit ke konci letošního roku vysílání v Plzni, Pardubicích, Českých Budějovicích a Tachově. Pro tři prvně jmenovaná města se CRA podařilo vyjednat náhradní kmitočty. Neobešlo se to ale bez omezení výkonu nebo výměny některých vysílačů.

Jižní Čechy radikálně sníží pokrytí

Regionální síť 8 od Nového roku skončí bez náhrady v Tachově. Naopak v Pardubicích přejde z kanálu 46 na kanál 27, ale zachová si vysílač na telekomunikační věži v centru města i jeho výkon 1 kW. V Plzni se multiplex změní vysílací kanál 47 na kanál 43, ale vysílač Krkavec a jeho výkon – 5 kW – zůstane stejný. K největší změně dojde v jižních Čechách. Regionální síť 8 bude muset od Nového roku opustit vysílač Kleť a přejít na menší vysílač Včelná, z něhož pokryje pouze České Budějovice a nejbližší okolí. Zároveň bude muset změnit vysílací kanál ze současného kanálu 50 na nový 34. I při zachování výkonu 10 kW se výrazně sníží dosah signálu. Celkové pokrytí krajského multiplexu CRA klesne z dnešních 58,9 procenta obyvatel zhruba na 53 procent populace.

Místo dosavadních 19 vysílačů tak bude Regionální síť 8 po Novém roce vysílat pouze z 18 stanovišť, zachová si však pokrytí všech krajských měst (Tachov byl navíc, CRA jej dokryly poměrně nedávno, protože zde měly lokálního klienta – plzeňskou TV ZAK). Multiplex je nyní v podstatě plný. Umožňuje totiž šířit maximálně osm televizních stanic, což se nyní děje na osmi jeho vysílačích, které kromě sedmi programů vysílaných v celé Regionální síti 8 nabízí i některou z regionálních televizí. V Hradci Králové a Pardubicích jde o východočeskou televizi V1, v Brně a Mikulově o brněnskou stanici TV Brno 1, v Plzni, Stříbře a Tachově o plzeňskou TV ZAK a v Českých Budějovicích o jihočeskou televizi Jéčko.

Pokrytí Regionální sítě 8 po jejím spuštění (Zdroj: České Radiokomunikace)

Pokrytí Regionální sítě 8 od 1. ledna 2018 (Zdroj: České Radiokomunikace)

Volnou pozici lze získat přechodem na MPEG-4

Ze zbývajících 11 vysílačů šíří Regionální síť 8 pouze sedm programů, takže na nich je teoreticky jedna programová pozice volná. To se však netýká hlavního města. „V Praze je jiná konfigurace (nižší bitrate) z důvodu jednofrekvenční sítě mezi vysílači Žižkov a Cukrák,“ vysvětluje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Dalších devět vysílačů má skutečně jednu programovou pozici volnou. Jde o kapacitu okolo 4,5 Mbit/s, která je k dispozici v Jihlavě, Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Ostravě, Novém Jičíně, Ústí nad Labem a Zlíně. Pokud by si operátor chtěl uvolnit jednu programovou pozici v celé Regionální síti 8, musel by některé programy převést z kompresního standardu MPEG-2 na MPEG-4, v němž v tomto multiplexu od minulého týdne vysílá program Šlágr 2.

„Pokud bychom si ale chtěli vytvořit úplně novou pozici, museli bychom zrušit všechny regiony, což není na pořadu dne,“ upozorňuje Marcel Procházka. V celé síti lze naladit televizní stanice Barrandov Family, Óčko Expres, Sport 5, TV Noe, Regionálnítelevize CZ, Tuty TV a Šlágr 2. Spekuluje se o možnosti vstupu připravované televize Seznam.cz TV, která by si vysíláním v Regionální síti 8 otevřela cestu do přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi, jež aktuálně pokrývá signálem přes 94 procent obyvatel České republiky. Kvůli ní by ale operátor musel měnit parametry vysílání některých ze stávajících programů, což by znamenalo, že by některým divákům mohly zmizet z televizní obrazovky (ne všechny domácnosti jsou vybaveny přijímači, které zvládnou zpracovat signál v kompresním standardu DVB-T2).

Multiplex může vysílat do 30. června 2019

Původně měla Regionální síť 8, stejně jako všechny další regionální multiplexy DVB-T, ukončit vysílání ke konci letošního roku. ČTÚ jí totiž vydal individuální oprávnění pro využívání kmitočtů s platností do 31. prosince 2017. Letos na podzim ale ČTÚ provedl aktualizaci Plánu využití rádiového spektra, v níž prodloužil platnost většiny individuálních oprávnění regionálních sítí DVB-T do 30. června 2019. Výjimku tvoří 11 kmitočtů, které budou muset být vypnuty v původně stanoveném termínu letos na Silvestra. Jde o výše zmiňované čtyři kmitočty Regionální sítě 8 (Pardubice, Plzeň, České Budějovice, Tachov), jeden kmitočet Regionální sítě 20 (Karlovy Vary) a šest kmitočtů Regionální sítě 7 (České Budějovice, Domažlice, Jablonec nad Nisou, Jáchymov, Jihlava a Klatovy).

Regionální síti 8 se podařilo získat tři náhradní kmitočty, pro Regionální síť 20 ale ČTÚ náhradu pro Karlovy Vary nezkoordinoval. Jde o síť, kterou rovněž provozují České Radiokomunikace a šíří v ní vybrané regionální programy. V některých lokalitách (ovšem ne v Karlových Varech) jde také o HD verze programů České televize (ČT 1, ČT 2 a ČT Sport), takže funguje de facto i jako dokrytí Regionální sítě 7 provozované konkurenční společností Digital Broadcasting. Ta rovněž žádala ČTÚ o vydání náhradních kmitočtů pro šest lokalit, v nichž má ukončit vysílání o letošním Silvestru. Jak její žádosti dopadly, Televizníweb.cz zatím nezjistil. Redakce čeká na odpovědi mluvčího ČTÚ Martina Drtiny a ředitele vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting Martina Roztočila.

Štítky