Společnost Emos má momentálně v nabídce dvojici levných certifikovaných set-top-boxů pro DVB-T2 lišících se použitou čipovou sadou. Dnes se podíváme na první z nich.

Přístroj, o kterém bude řeč, je postaven na sadě Sunplus (shoduje se s Evolveo Omega T2), zatímco EM170 HD využívá, shodně s Maxxo T2, MStar. Obě zařízení jsou certifikována pro příjem českého DVB-T2/HEVC (logo „DVB-T2 ověřeno“ Českých Radiokomunikací) a vedle čipové sady se liší i použitým dálkovým ovladačem. Je zajímavé, že i přesto, že má EM180 „vyšší pořadové číslo“, jeho výbava je na nižším stupni. Postrádá především konektor RJ-45, tedy připojení k domácí síti a internetu.

Design a hlavní funkce jsou u obou set-top-boxů podobné a podle výrobce je také v obou případech kladen důraz nejen na zpracování televizního signálu s H.265/HEVC, ale také s H.264. Samozřejmostí je zpětná kompatibilita se současným vysíláním DVB-T, možnost pořady nahrávat či využívat TimeShift (sledování živého televizního vysílání se zpožděním) a nechybí ani velice dobrá česká lokalizace.

K dispozici je rovněž přehrávání multimédií v případě Emos EM180 HD pouze z rozhraní USB. Set-top-box prodávaný za pouhých 756 Kč má dokonce i podporu externích titulků v češtině a řekněme si rovnou, že je udělána nezvykle dobře.

Každá z čipových sad má samozřejmě svá pro a proti a v praxi mimo jiné představuje například rozdílné menu. Absence rozhraní RJ-45, kterým EM170 HD naopak disponuje, pak u testovaného přístroje zároveň znamená i absenci jakýchkoli chytrých funkci či třeba prosté aktualizace firmwaru přes internet.

Mimochodem, s přístroji bylo zasláno i potvrzení o certifikaci, ve kterém narazíte i na tzv. upřesnění rozsahu testů. České Radiokomunikace (CRA) v něm – obecně vzato – uvádějí, že postačuje kompatibilita s HbbTV 1.5, že u DVB-T2 je jediná testovací metoda video výstupu „progresivní“ (p) a že není povinně kontrolována mechanika PCMCIA (CI+), resp. její funkčnost. V seznamu shodných zařízení je pak v případě EM180 HD uvedeno Evolveo Omega T2 DT-3060.

Provedení, instalace a třídění kanálů

Emos EM180 HD má na čelní straně konkrétní označení produktu, což EM170 HD naopak chybí. Balení jsou už na tom shodně a abyste zjistili, jak se vlastně zakoupený výrobek jmenuje, musíte krabicí otáčet na všechny strany (název je na jednom z boků). Samotné zpracování set-top-boxu je ovšem bez chybičky, klasická dvoukolíková šňůra je na pevno, zdroj zabudován, tlačítko fyzického vypnutí k dispozici není. Na čelní straně pak vidíte přiznané USB 2.0 a celek, vzhledem k ceně, působí překvapivě dobře.

Při prvním zapnutí vidíte spuštěného instalačního průvodce, který má pro Česko vše vyplněné předem, včetně vypnutí napájení antény. Od majitele se tak očekává pouze zadání jakéhosi nového hesla. To ale nakonec nebylo zapotřebí ani pro opětné ladění kanálů, a dokonce ani pro vymazání vašich nastavení a návrat k továrním hodnotám. Tady jsem narazil na jedinou větší chybu set-top boxu – operaci provede okamžitě po zmáčknutí volby, aniž by vyžadoval – jak káže dobrý mrav – její potvrzení.

Jakmile se vypořádáte s heslem, zařízení vás pustí do automatického ladění, v němž vidíte zvlášť kanály televizní a zvlášť rozhlasové. Po skončení operace se zobrazí první naladěná stanice, což v našem případě byla stanice ČT 1 HD a je příjemné, že zařízení nebere v potaz obvyklou vychytávku televize Nova, totiž podtržítko v názvu zajišťující často první pozici v seznamu.

Obrazový výstup se na výborném Hisense H55NU8700 (HDMI), na který jsem Emos napojoval, nastavil pouze na 720p/50 Hz. Po přepnutí na automatickou detekci pak 4K televizor zobrazil 1440 x 576i, 50 Hz, takže je jako obvykle nejlepší zjistit si, co váš televizor skutečně snese a nastavit maximum. V případě Hisense to bylo zároveň maximum set-top-boxu, tedy režim 1080p, 60 Hz. Vše kupodivu proběhlo bez obvyklého upozornění na to, že „pokud režim nesedí, máte 10 s na návrat k…“

Třídění kanálů naleznete v menu nastavení a jde udělat jednak přes oblíbené položky (čtyři seznamy), jednak fyzicky. A i když se v tomto případě mluví o záměně kanálu (více jich vybrat nejde), ve skutečnosti jde o jeho přesunutí, což je určitě příjemnější.

Detail dálkového ovladače. Plný náhled ve fotogalerii výše.

Většinou pohodlné ovládání

Dálkový ovladač má kompaktní provedení s výrazným kurzorovým křížem s OK uprostřed a miniaturními popiskami (nic pro slabozraké). Kolem něj se nacházejí nejdůležitější tlačítka: Menu (nastavení a vstup do multimédií), Info, Back (Zpět), Exit (Ukončení), přepínání mezi televizními a rozhlasovými stanicemi (TV/Radio) a po ruce je také vstup do EPG. Konkrétní pozice, kterou tlačítka zaujímají představují ovšem jiný příběh a zvyknout si možná budete muset na kombinaci Back a Exit, které jsou nezvykle nad sebou. Nezvykle rovněž působí barevná teletextová tlačítka rozmístěná à la postupná volba kanálů a hlasitost. Takto však nepracují a zmiňované funkce obstarávají kurzorové klávesy na což si naopak zvyknete nejspíše rychle.

Pod tímto blokem se nacházejí tlačítka pro práci s multimédii s opět nezvykle nad sebou umístěným rychloposuvem a přeskočením typicky skladby. Dlužno však říci, že celkové rozložení je stále podstatně lepší, než jaké vidíme u většiny levných set-top boxů a levných televizorů.

V menu nastavení můžete kolovat, neobvyklé je jen to, že se nepohybuje „kurzor“ nýbrž položky. Na tlačítku Info najdete vypsané parametry dané stanice, včetně aktuálního pořadu s prodlouženou popiskou a multiplexu ve kterém je vysílán. OK pracuje v tuneru jako vyvolání seznamu naladěných kanálů, v multimédiích, resp. v souborovém manageru, jako Enter. Pro Pause/Play však už musíte použít příslušná speciální tlačítka.

Slušné EPG, výborné nahrávání

V programové nabídce uvidíte vždy dvousloupečný náhled pořadů (stávající a ten další) pro sedm kanálů. Pohybovat se tu volně nemůžete, jakmile se totiž přesunete na další stanici/pořad ihned se změní kanál, přičemž obraz vidíte na pozadí a funguje i zvuk. Přechod do EPG i odchod z něj je bez jakékoli zvukové prodlevy, naprogramovat si zde můžete i upomínku na pořad nebo nahrávání. Pokud však budete v okamžiku zahájení nahrávání sledovat nějaký pořad z USB média automaticky se přeruší. Alespoň na dané verzi firmwaru…

Box také okamžitě reaguje na požadavek rychlý přepnout se během nahrávání na jiný kanál, byť na témže multiplexu. Zobrazí dotaz, zda chcete nahrávání přerušit. Jinak vám přepnutí nedovolí.

Pro nahrávání jako takové si vystačíte s nejspíše libovolnou USB pamětí. Já vyzkoušel vynikající kombinovanou Kingston DataTraveler microDuo (USB 3.0/USB-C) s kapacitou 32 GB na níž bylo jen asi 8 GB volného místa. Nahrávání je zcela volné (koncovka TSV, H.264), pořad se vždy ukládal do samostatného adresáře pojmenovaného například „CT 2 HD-Tenis_ Česko – Švýcarsko(11022018_131104)“ nacházejícího se ve složce „PVR“. Kvalita záznamu odpovídala zdroji a nahrávání bylo v případě rozlišení SD (DVB-T) a na DVB-T2 bezproblémové. V případě HD kanálů České televize (DVB-T) jsem však občas narazil na to, že v některých fázích nebylo zcela plynulé i když byl signál v pořádku. Stávalo se to navíc i při přehrávání, kdy jinak poslechově vzato bezchybný záznam set-top box přehrál s drobnými výpadky. Překvapením ale bylo, že Emos EM180 HD naprosto bez potíží přes USB zvládl špičkové Full HD video s datovým tokem kolem 20 Mb/s! Obrazová kvalita sice byla, ve srovnání s přehráváním v televizoru Hisense, výrazně nižší (není divu…), ale i tak velmi příjemně potěšil! Navíc bezchybně přehrál záznam z Full HD kanálu nahraný na jiném přístroji (TS, Dolby Digital) a problémem zjevně nebude přehrávání Full HD, nýbrž jeho nahrávání, což však není – vzhledem k ceně set-top boxu – nic zvláštního.

Co se týče TimeShiftu, ten byl po instalaci vypnut, takže je nejprve zapotřebí ho v menu nastavení spustit. Funkce nedělala potíže, jen se po spuštění tlačítkem Pause připravte na nepatrný výpadek, což v této kategorii není nic proti ničemu. Daleko podstatnější je, že tlačítka pro přetáčení záznamu pracovala korektně a jakmile Emos narazil na jeho konec, správně se přepnul do živého vysílání.

Možnosti běžné, videa s externími titulky v češtině

Minimem pro už zmiňovaný obrazový výstup je 480i, přičemž může být RGB nebo CVBS. Box tak připojíte v podstatě k jakémukoli televizoru a díky konektoru SCART nemusíte ani shánět adaptér. V menu nastavení pak také najdete úpravu pro digitální audio výstup, nahrávání (nastavení velikosti souboru až 4 GB), TimeShift (až 2 h), DVB audio a titulky a mj. je tu i vstup do multimédií. Pro ně ale máte na dálkovém ovladači i samostatné tlačítko. Pokud se ptáte po společném ovládání přes HDMI (CEC), set-top box ho na dané verzi firmwaru nepodporoval.

V multimédiích Emos EM180 HD rozhodně překvapil. Očekávat u takto levného set-top-boxu zařízení podporu externích titulků určitě nemůžeme a když ano, tak nikoli v češtině. Tady je, a navíc s bezchybnou češtinou, alespoň co jsem zkoušel. A i když vybraný font není zcela ideální, je vysoký a poměrně výrazný, takže na titulky velmi dobře vidíte i na rozměrném televizoru s úhlopříčkou 140 cm, což je velikost zmiňovaného Hisense H55NU8700.
Titulky mají pro češtinu dvě volby znakové sady (Windows 125x a ISO 8859), ale například velikost nebo časování už neovlivníte, což je ale v tomto konkrétním případě jedno. O špičkových Full HD záznamech v H.264 jsem už hovořil, box ale bezchybně přehrál i H.265/HEVC, a to jak v HD Ready, tak ve Full HD a problémy neměl ani se zapamatováním pozice v nahrávce.

Muziku zvládl jak v MP3, tak ve WMA a WAV, k mému překvapení si levňoučký set-top-box poradil i s FLAC s DTS a také s FLAC HD, 96 kHz! Kupodivu však ztroskotal na dvou testovacích nahrávkách v základním provedení formátu.

I tak je to vynikající!

Výtečná je rovněž kompatibilita ve fotografiích, kde sice zobrazování není nejrychlejší, ale vidíte snímky nejen v obvyklém JPG, ale také v TIF, GIF a BMP. Kde se vám to nejen v této kategorii přihodí? Nebo jak často?

Souborový manager je jedním slovem výtečný a byl by vynikající, kdyby umožňoval na jeden zátah přehrát všechno. Na výběr jsou tak obvyklé filmy, hudba a foto, v nabídce jsou ještě nahrávky a volba e-book, která ovšem zvládala pouze TXT. V manageru se dá kolovat, takže ovládání je i na rozměrném médiu operativní, navíc probíhá tradičně přes OK a kurzorová tlačítka. I v tomhle má tento Emos oproti řadě levných boxů a televizorů náskok.

Souborový manager dovoluje kolování a je výborně ovladatelný, což rozhodně nebývá zvykem.

Multimédia, jaká hned tak u set-top boxu neuvidíte

Obrazová kvalita z DVB-T/T2 je na úrovni velmi levného televizoru a s referenčním Hisense H55NU8700, který však přijde na 30.000 Kč, se pochopitelně srovnávat nedala, což bylo po přepnutí zdroje signálu jasně vidět. Ne, že bychom mohli očekávat něco víc, což platí i o nahrávání ve Full HD. Emos EM180 HD je jeden z nejlevnějších set-top-boxů na trhu a tohle je vždy zapotřebí proměřovat cenou. I tak nabízí velice rychlé operace a na jedinou kraťoučkou prodlevu jsem pravidelně narážel pouze v případě zmáčknutí tlačítka Info v tuneru. Poměr cena/výkon, na který se stále ještě naštěstí hodně zákazníků dívá, je tu opravdu vysoko, a to zejména kvůli plné češtině, výborným multimédiím s podporou externích českých titulků a body je třeba přičíst i za v drtivé většině případů pohodlné ovládání; na velmi neobvyklé rozmístění teletextových tlačítek si asi budete muset zvyknout…

A pro koho je tento Emos určen? Pro majitele levných TV bez kompatibilního tuneru DVB-T2, kteří na tom jsou s obrazovou kvalitou podobně. A také pro ty, kteří chtějí za přechod utratit minimum, nebo si prostě jen chtějí DVB-T2 vyzkoušet, dát ho dětem do pokojíčku nebo si ho odvézt na chatu či chalupu. Za pár stokorun dostanou, subjektivně vzato, průměrně, možná lehce podprůměrně citlivý přístroj i když je pravda, že už jsem viděl pomalu dvakrát dražší, jejichž tuner byl v tomto ohledu výrazně horší. V každém případě je třeba myslet na to, že se EM180 HD hodí do slušnějších příjmových podmínek.

Set-top-box si svého zákazníka určitě najde a je vidět, že na něm výrobce odvedl dobrou práci. Navíc takovou podporu multimédií nejen že hned tak neuvidíte u podstatně dražších výrobků, ale také u celé řady televizorů. Pro ty, kteří nejsou na kvalitu obrazu nároční se tak možná vyplatí zakoupit box i jako jednoduchý multimediální přehrávač.

Hodnocení

  • PRO: v drtivé většině prakticky okamžité operace, včetně práce s EPG, výborná lokalizace, pohodlné ovládání s kolováním v nabídkách i v souborovém manageru, výborná multimédia s vynikající kompatibilitou a podporou externích titulků v češtině
  • PROTI: tovární nastavení se spustí bez jakéhokoli upozornění

Štítky