Televizníweb.cz přináší velké srovnání set-top-boxů DVB-T2/HEVC, které získaly pečeť „DVB-T2 ověřeno“ od Českých Radiokomunikací a jsou ověřeny pro příjem českého vysílání ve standardu DVB-T2.

Chystáte se na DVB-T2 a nemáte kompatibilní televizor? Chcete přijímat všechny programy České televize ve vynikající kvalitě ve full HD rozlišení a nechcete však za přechod utrácet příliš mnoho peněz nebo platit za příjem placené televize stovky korun měsíčně? Chcete pozemní příjem s jistotou a tudíž prověřené zařízení? Pokud na vše odpovídáte ano, pak je tento kompletní přehled s cenami i parametry právě pro vás.

V případě, že nemáte kompatibilní televizor s novou generací televizního vysílání, lze pozemní příjem DVB-T2 / HEVC jednoduše a levně řešit pomocí set-top-boxu. Počet certifikovaných přístrojů pro domácí DVB-T2/HEVC se přiblížil dvaceti a dlužno říci, že v drtivé většině případů jde o zařízení velmi levná, bez podpory HbbTV a také prakticky vždy určená pro pozemní příjem ve standardech DVB-T (stávající vysílání) a DVB-T2 (budoucí vysílání po roku 2020/21).

Zástupce tzv. kombinovaných set-top-boxů pro pozemní a satelitní příjem je mezi těmi přístroji, které mohou používat logo Českých Radiokomunikací (CRA) „DVB-T2 ověřeno“, zatím jen jediný.

Proč se vlastně certifikuje

Certifikace televizorů a set-top-boxů u CRA má řešit reálnou kompatibilitu s nově nastupujícím televizním vysíláním v DVB-T2 s kompresí H.265/HEVC. Ověřují se jak hardwarové parametry zařízení, tak jeho kompatibilita s vysíláním. S certifikací počítá i Strategie rozvoje zemského televizního vysílání a ideou je také snaha zjednodušit výběr televizoru a set-top-boxu.

V praxi vše vypadá tak, že se ověřuje shoda vybraných parametrů s doporučenými technickými parametry v národním D-Booku, kompatibilita s příjmem s H.265/HEVC, kompatibilita s HbbTV verze 1.5, pokud zařízení HbbTV zvládá, a prověřuje se i česká lokalizace, například v EPG. Pokud zařízení testy u CRA projde, může používat logo „DVB-T2 ověřeno“.

Co v najdete přehledu

Jsou v něm především aktuální ceny a základní parametry všech set-top-boxů, které byly co do funkčnosti prověřeny u ČRa a jsou tudíž oprávněny zmiňované logo používat. Objevují se také v pravidelně aktualizovaném seznamu na webových stránkách dvbt2overeno.cz, kde je i verze ke stažení. V tomto seznamu však nenajdete ani parametry, ani ceny a asi nejdůležitějším údajem je tu – vedle názvu boxu – verze firmwaru se kterou byl ten který přístroj testován. Odtud jsou pak převzaty základní údaje do naší tabulky, k nimž bylo doplněno výše uvedené.

Pokud do celkové tabulky, která je připojena, nahlédnete, vidíte zejména levné set-top-boxy pod tisíc korun a většinu z nich zakoupíte už dokonce pod 900 Kč. Zcela nejlevnějším je Emos EM170 HD (679 Kč), jehož test je momentálně v přípravě (viz úvodní foto tohoto článku). Zástupce tzv. kombinovaných set-top boxů určených pro pozemní i satelitní příjem je mezi certifikovanými pouze jediný – GoSAT GS7075 COMBOi za 3.490 Kč. Ten je zároveň nejdražším přístrojem v přehledu, přičemž nad tisíc korun jsou v něm už jen dva další – TeleSystem TS6811 T2 HEVC (1.099 Kč) a TeleSystem TSUnico T2 HEVC (1.199 Kč). Na 1.090 Kč se pak, zřejmě v závěru svého prodeje, dostal ještě Vivax DVB-T2 180H, a to z původních 890 Kč.

A co mezi certifikovanými se-top boxy chybí nejvíce? Přístroje kompatibilní s populárním červeným tlačítkem, tedy s hybridním televizním vysíláním HbbTV. Ten je tu pouze jediný, a to už zmiňovaný GoSAT. Celkově vzato jich pak na českém trhu v nějaké rozumné cenové relaci není o moc více. Nějakých pět, šest.

Dva set-top boxy společnosti Emos používají zabudované zdroje, většina, resp. spíše drtivá většina z nich, je ale má externí. Přesné údaje ovšem u prodejců, výrobců, často chybí.

Jak číst tabulku

Naprostá většina set-top-boxů používá externí napájení. Výjimky, na které jsem při přípravě článku narazil (netvrdím, že jsou jediné, informace často chybí), jsou výrobky Emos a chystaný Sencor SDB 5003T. Tyto přístroje mají napájecí zdroj zabudovaný a jsou vybaveny klasickou, pevně připojenou šňůrou.

Tabulku kliknutím stáhnete v PDF

Jak už bylo řečeno, všechny set-top boxy, až na zmiňovaný GoSAT, disponují pouze tunery DVB-T a DVB-T2/HEVC (podpora H.264 byla uváděna málokdy) s příjmem maximálně ve Full HD, 1.080p. Všechny jsou také bez mechaniky pro přístupovou kartu, u GoSAT GS7075 COMBOi je podle výrobce určena pouze pro satelitní provoz.

Co se týče připojení k televizoru, všechny výrobky jsou vybaveny konektorem HDMI, pokud ho váš televizor nemá, nejspíše budete box připojovat přes SCART. Ten mají prakticky všechna zařízení. Větším problémem je pak tzv. společné ovládání televizoru a set-top boxu přes systém HDMI (CEC), kdy se při zapnutí TV, zapne i box a naopak. Tento údaj však u výrobců (prodejců) snad vždy chyběl. Pokud byl k dispozici, je zmíněn v tabulce v položce vstupy/výstupy. Jestliže ale na této funkci trváte, prověřte si to při nákupu, navíc si zjistěte, zda HDMI (CEC) má i váš televizor, protože podpora musí být oboustranná. Připravte se také na to, že některé set-top-boxy a TV nemusí tuto funkci vůbec podporovat. Jako v našem případě například Maxxo T2 HEVC H.265.

Některé přístroje mají zabudované ethernetové rozhraní a po připojení na internet nabízejí jednoduché možnosti typu čtečka RSS, mapy, počasí apod. Protože se připojují pouze tímto způsobem a nikoli bezdrátově, musíte mít ethernetový kabel přiveden na místo, kam set-top-box umístíte.

Štítky