UVNITŘ TABULKA A TIPY – Máte malé děti, které se neobejdou bez Déčka? Nevíte, zda-li jste v dosahu jiných DVB-T sítí, než je multiplex 3, kde dnes Déčko vysílá a zda je váš televizor nebo set-top box připraven na příjem vysílání v novém standardu DVB-T2/HEVC? Potom je tento článek určen právě vám.

Přechod na DVB-T2 je vynucen odebráním 30 procent televizních kmitočtů, které se dnes používají pro pozemní televizní vysílání, ve prospěch mobilních sítí pro vysokorychlostní internet. Aby nedošlo ke snížení pokrytí televizním signálem a omezení počtu vysílaných televizních programů, je potřeba přejít ze stávajícího pozemního DVB-T vysílání na kmitočtově úspornější DVB-T2 standard. K vypnutí dnešního DVB-T vysílání dojde v první polovině roku 2020. Od června 2020 bude pozemní vysílání zajišťováno nejmodernějším distribučním systémem. Jmenuje se DVB-T2 v kombinaci s úsporným kodekem H.265, kterému se častěji říká HEVC – High Efficiency Video Coding. Technologie DVB-T, MPEG-2 a MPEG-4, které jsou použity ve starších televizorech a set-top-boxech, po roce 2020 neumožní televizní příjem. To však neznamená, že bude nutné televizory vyměnit!

Názvy H.264 a H.265 sice navozují něco příbuzného, něco, co by se možná s trochou peněz a snahy dalo upravit a předělat, ale bohužel tomu tak není. Pokud máte typicky televizor, který má v parametrech napsáno, že zvládá DVB-T2 a pořizovali jste ho před nějakými dvěma – třemi roky, bude to s vysokou mírou pravděpodobnosti nekompatibilní televizor zvládající jen DVB-T2 s kompresí H.264. Jestliže je ještě starší, pravděpodobnost nekompatibility se řádově zvýší, ale nekompatibilní mohou být i mladší televizory. Úplně poprvé se televizory s H.265/HEVC objevily na našem trhu na podzim roku 2014 a daly se spočítat na prstech jedné ruky. Například ještě v lednu 2015 bylo možné koupit pouze několik málo modelů od dvou výrobců. Ve větším rozsahu se televizory s novým vysílacím standardem objevili na pultech prodejců v roce 2016, kdy České Radiokomunikace zahájili ověřování kompatibility televizorů a set-top-boxů. Prodávané televizory v roce 2017 už byly v drtivé většině připraveny na DVB-T2 / HEVC.

U set-top-boxů byla situace mnohem horší. Když jsem dělal první přehled na toto téma, a šlo o výrobky do 5 000 Kč (únor 2016), byly na českém trhu celé tři. Ke konci roku 2016 už byla situace lepší a našlo se jich dvanáct. Počet set-top-boxů však začal výrazněji růst až v první polovině roku 2017, což bylo v době, kdy většina nabídky televizorů na našem trhu, alespoň u masových značek, už kompatibilní s novým zemským vysíláním byla. V každém případě stačí, když budete mít na paměti, že televizor či set-top-box pracující s DVB-T2/H.264 se na H.265/HEVC předělat nedá a jednoduše se musí v případě set-top-boxu vyměnit a ke staršímu televizoru je potřeba koupit DVB-T2/HEVC set-top-box.

ČT Déčko / art od svého vzniku nevysílá v sítí České televize, kde jsou šířeny programy ČT 1, ČT 2, ČT Sport a ČT 24, protože v této sítí již nebylo místo. Déčko proto vysílá v komerčních sítích, a to v celoplošném multiplexu 3 a regionálních sítích 7 a 20. A kdy dojde k ukončení DVB-T vysílání v pro ČT Déčko nejdůležitějším multiplexu 3? V rozhovoru pro Televizníweb.cz to řekl vedoucí úseku strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš: Déčko z multiplexu 3 zmizí patrně ke dni, kdy ČT spustí svoji přechodovou síť DVB-T2 s pokrytím 96 procent obyvatel. Čili na přelomu března a dubna. A to už je vysloveně za pár…

NEZAPOMEŇTE SI PŘEČÍST:

Nový set-top box nebo rovnou televizor?

To je samozřejmě základní otázka. Faktem je, že pokud ještě máte CRT televizor, tedy klasický skleněný, nebo hodně starý plochý, které byly vybaveny pouze konektorem typu SCART a nechcete se ho zbavit, nemusíte. Snadno si totiž v současné nabídce set-top boxů pro DVB-T2 najdete takový, který půjde připojit. Ostatně i mezi tipy, které vidíte níže, jsou takovéto modely. „Upgrade“ na nové vysílání se pak dá pořídit velmi levně, třeba za 700 Kč. V případě příjmu přes jinou platformu, například satelitní, jsou nutné jednorázové investice řádově vyšší a pohybují se zhruba od 4 000 Kč výše. Navíc je nutné za satelitní televizní příjem pravidelně platit, a to i v případě těch programů, které lze bezplatně přijímat pomoci pozemního vysílání. Nelze také zapomenout, že občas není možné satelitní anténu nainstalovat z prostorových či jiných důvodů. Pořízení pozemního DVB-T2/HEVC set-top-boxu je tak nejlevnějším a nejjednodušším způsobem pro zajištění televizního příjmu.

V případě nákupu nového televizoru je na jednu stranu vše jednodušší (jeden dálkový ovladač, žádné propojování a celek také zabere méně místa), na druhou stanu ale přece jen dražší. Ovšem do dětského pokoje půjde často o malou úhlopříčku typicky s nějakými padesáti, šedesáti centimetry a ceny se v této skupině výrobků už dnes pohybují hodně nízko. Například v případě televizoru s 56 cm úhlopříčky si vystačíte s necelými čtyřmi tisícovkami.

Set-top-boxová cesta samozřejmě zahrnuje dva dálkové ovladače a i když existuje často dobře fungující tzv. společné ovládání přes kabel HDMI s funkcí CEC, musí ho podporovat jak televizor, tak set-top-box. A levné boxy tuto funkci zvládají málokdy. Pokud ano, a umí to i váš plochý televizor, který pochopitelně musí být vybaven rozhraním HDMI, vystačíte si pro běžné věci s dálkovým ovladačem set-top-boxu. Minimálně se vám na zmáčknutí jednoho tlačítka zapne a vypne jak TV, tak set-top-box, někdy funguje i řízení hlasitosti. Ptejte se po funkci HDMI (CEC).

Pokud chcete mít jistotu, že vámi vybraný výrobek bude opravdu kompatibilní s nastupujícím zemským standardem pozemního digitálního vysílání DVB-T2/HEVC, dívejte se po logu „DVB-T2 ověřeno“ Českých Radiokomunikací (CRA). V tipech vám pak nabízím pouze výrobky s tímto logem nebo takové, u kterých mám bezproblémový příjem vyzkoušen. A nezapomeňte, že dětem nemusíte kupovat novou televizi. Lze koupit nový DVB-T2/HEVC televizor s větší uhlopříčko a HbbTV do obývacího pokoje pro celou rodinu a dětem věnovat starší televizor s DVB-T2 set-top-boxem. Podobný „kulový blesk“ lze provést s televizory na chatách a chalupách.

Fungování dětského zámku u přijímačů TechniSat (Foto: Lukáš Štěpánek)

Víte, že se dá dětem sledování televize automaticky omezit?

Pokud nechcete, aby se vaše malé děti dívaly na televizní vysílání kdykoli se jim zachce, což je jistě rozumný požadavek, dá se vysílání jednoduše omezit na určitý čas a třeba i na určitou stanici. Televizor tohle zpravidla příliš neumí, nebo to zvládá částečně a set-top-boxy jsou na tom v drtivé většině podobně.

Mimořádně propracovanou tzv. Dětskou pojistku má značka TechniSat, jejíž výrobky mimo jiné vynikají i vysokou citlivostí na signál, což se hodí nejen dnes, kdy je síť pro příjem DVB-T2 ve výstavbě. Dětskou pojistku najdete pod tímto jménem u všech set-top boxů TechniSatu, včetně toho nejlevnějšího, tedy Digipal T2 HD ex+ (recenze v přípravě). Stačí vstoupit do menu nastavení a povolit tzv. režim dotazu na PIN, tedy přístupové heslo. Následně ve volbě TechniFamily vidíte účty pro až čtyři děti. Nastavíte heslo pro první dítě a také omezení přístupu podle vaší volby. Tedy na jaké televizní a rozhlasové stanice se může dívat či jaké nahrávky jsou pro něj dostupné. Vybranému účtu lze nastavit i časové omezení, tedy od kdy do kdy je možné televizi sledovat (zapnout set-top-box) a také jak dlouho. Aby toho nebylo málo, nastavení můžete udělat pro pondělí až čtvrtek, samostatně pro pátek, sobotu a také neděli, což je dobře vidět ve fotogalerii.

K dispozici jsou nastavení pro až čtyři děti, které mají po přihlášení pod svým účtem přístup k vybranému obsahu, který může být pro každé dítě jiný.

Pět set-top-boxových tipů

Následující set-top boxy někdy logo „DVB-T2 ověřeno“ nesou, jindy nikoli. Kompatibilitu mám však v případě těch necertifikovaných vždy ověřenu na živém vysílání. A i když se může s novou verzí firmwaru změnit, platí to i o zařízeních s logem. Jak se ale pomalu ukazuje, pravděpodobnost je nízká.

Všechny níže zmiňované set-top boxy zvládají příjem televizního vysílání do maximálního rozlišení Full HD, 1080p, disponují programovou nabídkou EPG a podporují multimédia na různých úrovních. Jsou rovněž bez čtečky přístupových karet. Technisat Digipal T2 HD ex+ ji sice má, je ale určena pouze pro německou placenou službu Freenet TV a u nás se neuplatní, ani kdyby tu nějaké pozemní placené televizní vysílání bylo, jako že není.

Emos EM180 HD představuje dobrou práce za vysloveně pár korun – nějakých 750 Kč. Obraz pochopitelně není žádná špička, což u malé úhlopříčky napojovaného televizoru nejspíše vadit nebude, box je rychlý, má dobrou českou lokalizaci a také slušná multimédia. Pokud ovšem mají vaše děti nenechavé nebo také hodně zkoumavé prstíky, na firmwaru na kterém jsem ho testoval, se dal v menu nastavení bez upozornění spustit návrat do továrního nastavení. Takže se vám může stát, že bude přelaďovat trochu častěji…

Ferguson Ariva T265 (990 Kč) je určen pro ty, které příliš nezajímá multimediální kompatibilita, za to by rádi dobrý obraz a zvuk a také volně využitelné nahrávky pořadů (formát TS), které následně mohou zhlédnout třeba i na tabletu. S aktualizovaným firmwarem (!) nebylo příjmu vysílání v DVB-T2/HEVC co vytknout a přijímač už nabízí i českou lokalizaci.

Certifikovaný Maxxo T2 H.265 nabízí především výtečný poměr cena/výkon a zaplatíte za něj pouhých 699 Kč. Obraz i zvuk jsou podávány překvapivě slušně, potěší kultivované provedení grafiky menu či třeba EPG. Pokud požadujete levný set-top box a máte dobré příjmové podmínky (!), můžete ho využít i pro přehrávání multimédií, resp. videí s externími titulky. Pozor na dálkový ovladač, se kterým možná budou mít potíže ti se slabším zrakem.

Technisat Digipal T2 HD ex+ pracuje na stejné platformě jako dražší modely značky, je ale bez nahrávání a funkce TimeShift. Provedení je výborné, vizáž klasická a díky hodně citlivému tuneru se často uplatní i tam, kde mají jiné set-top-boxy potíže s příjmem signálu. Nechybí podpora HDMI (CEC) a také excelentní dětská pojistka (viz výše). Recenze přijímače za který zaplatíte 1 999 Kč vyjde v nejbližší době, momentálně jde o zřejmě nejcitlivější set-top box (subjektivně vzato) v ceně do nějakých 2 500, 3 000 korun.

Ze světa „tak trochu jiných“ set-top-boxů tu máme TeleSystem TS6810 T2 HEVC Stealth (nebo totožný Fuba ODE8510 T2 Stealth), který potěší zejména ty, kteří bojují s místem. Má velice dobrý obraz, zvládá jednoduché přehrávání multimédií, ale je třeba mít na paměti, že se hodí do minimálně dobrých příjmových podmínek. Pokud nemáte, jak je u sebe vyzkoušet, kupujte ho tam, kde vám ho dovolí bez udání důvodu vrátit. Přijde vás na 1 249 Kč a na náš trh právě přichází i varianta TeleSystem TS6810 RF T2 HEVC Stealth (1 350 Kč), která na místo klasického infračerveného ovladače používá ovladač pracující na RF frekvenci. Slovo „Stealth“ tak dostává ještě jiný rozměr.

Koncem roku 2016 jsem testoval dosti jiný Philips 24PFS5231 (61 cm), který se stále ještě prodává. Díky výbornému Bluetooth reprosystému bude pro spíše hudebně založené rodiče, resp. děti, výhodou je nyní i výrazně příznivější cena (5490 Kč) a také logo CRA – „DVB-T2 ověřeno“.

 Pět „televizních“ tipů

Po set-top-boxech se ještě podívejme na několik zajímavých modelů televizorů s menšími úhlopříčkami vhodnými do malých prostor. Protože se však na testování moc nepůjčují, musím se tu – s jedinou výjimkou – orientovat podle udávaných parametrů, dlouhodobých zkušeností se značkami a také podle seznamu přístrojů, u nichž byla kompatibilita v praxi ověřena a které tudíž získaly logo „DVB-T2 ověřeno“. A ještě drobnost. Pro hodně malé děti nejspíše nemá smysl uvažovat o chytrém televizoru, zato o televizoru s přehrávačem DVD ano. Jeden takový jsem proto zařadil do tipů.

Gogen TVH 28P266T (4 300 Kč) je televizor s rozlišením HD Ready, tedy 1 366 x 768 bodů, s úhlopříčkou 71 cm a tunery DVB-T/C a T2 (HEVC). Nabízí velmi dobré pohledové úhly (176° ze všech stran) a konektory HDMI i SCART, takže bez potíží připojíte třeba přehrávač disků DVD nebo staré video. Po registraci výrobce poskytuje prodlouženou záruku na 40 měsíců, hodí se i energetická třída A+.

Hyundai FLP 22T111 (3 600 Kč) má 56 cm, ale rozlišení Full HD, tedy 1 920 a 1 080 bodů. Pohledové úhly jsou 170° horizontálně a 150° vertikálně, potěší dvojice HDMI a díky konektoru SCART napojíte i starší elektroniku. Vedle tunerů DVB-T/T2 (HEVC) je tu i tuner kabelový a televizor byl zařazen do energetické třídy A+. Ročně tak spotřebuje, při sledování 4 hodiny denně, jen 24 kWh.

Philips 22PFS4232 (3 990 Kč), který jsem tentokráte otestoval, podle mého vyniká excelentní kombinací cena/výkon, prakticky matnou obrazovkou (minimum odlesků), vynikající výbavou a také rozlišením Full HD. Mínusem pro někoho možná budou jen subjektivně vzato poměrně nízké pohledové úhly. V ceně dostanete adaptér na napájení 12V, nechybí SCART a sluchátkový výstup. Hmotnost je 2,6 kg…

Sencor SLE 2058TCS (2 990 Kč) má úhlopříčku 51 cm a rozlišení 1 366 x 768 bodů. Nabídne kompletní tunerovou sadu, včetně DVB-C/S/S2, HDMI i SCART a také výstup na sluchátka. Pozorovací úhly jsou nižší (170°), hmotnost zanedbatelná (2 kg) a dovoluje záznam do volně použitého formátu přehratelného v podstatě kdekoli.

Toshiba 24DM763DG (5 499 Kč) představuje kombinaci televizoru s rozlišením HD Ready, úhlopříčkou 61 cm a přehrávače CD a DVD disků (zkusit můžete i značku Hyundai). Podsvícení LED diodami je plošné, tunerové osazení kompletní a nechybí podpora DTS zvuku. Televizor je v energetické třídě A+ s možností napájení prostřednictvím 12 V a umístit ho můžete i na zeď.