UVNITŘ PARAMETRY A CENY – Přichystali jsme pro vás přehled zařízení, která prošla ověřením funkce u Českých Radiokomunikací (CRA). Jejich počet lehce překročil dvacet.

Od konce ledna se sice mnoho nezměnilo, ale k nějakému vývoji přece jen došlo. Stále se však bavíme o zařízeních, která se v drtivé většině případů řadí mezi ty levná a velmi levná, bez podpory HbbTV (tu má jediné) a také prakticky vždy určená pouze pro pozemní příjem.

Standardní výbavou certifikovaného set-top-boxu je tak tuner DVB-T (stávající vysílání) a DVB-T2/HEVC (budoucí vysílání po roku 2020/21), jedno rozhraní HDMI a obrazový výstup, který poskytuje maximálních 1080p, tedy Full HD.

Zástupce tzv. kombinovaných set-top boxů pro pozemní a satelitní příjem je mezi přístroji s logem „DVB-T2 ověřeno“ zatím jediný a všechny set-top-boxy jsou určeny pro volný příjem pozemních televizních kanálů.

TESTY SET-TOP-BOXŮ NA TELEVIZNÍM WEBU:

Proč se vlastně certifikuje

Ověřování televizorů a set-top-boxů u CRA má řešit reálnou kompatibilitu s nastupujícím televizním vysíláním v DVB-T2 s kompresí (kodekem) H.265/HEVC. Ověřují se jak hardwarové parametry zařízení, tak jeho kompatibilita s vysíláním. S certifikací počítá i Strategie rozvoje zemského televizního vysílání a ideou je také snaha zjednodušit výběr televizoru a set-top-boxu.

V praxi vše vypadá tak, že se zkoumá shoda vybraných parametrů s doporučenými technickými parametry v národním D-Booku, který vydává Český telekomunikační úřad, tedy jakési knize o digitalizaci českého pozemního televizního vysílání, ověřuje se kompatibilita s příjmem v DVB-T2/HEVC, česká lokalizace, zejména v EPG a teletextu, a případně i kompatibilita s HbbTV verze 1.5 v případě, že je televizní přijímač vybaven internetovou konektivitou.

Jestliže výrobek testy u CRA projde, má právo používat logo „DVB-T2 ověřeno“, které vidíte ve fotogalerii výše.

Co v najdete přehledu

Od našeho posledního přehledu se v seznamu ověřených set-top-boxů, který najdete na webových stránkách www.dvbt2overeno.cz, objevily tři novinky: Strong SRT8211, TeleSystem TS6820 a Thomson THT712. Tu poslední máme na vyzkoušení a recenze je v přípravě.

Strong SRT8211 představuje velice levný přístroj (790 Kč) vybavený ovšem ethernetovým rozhraním a aplikacemi pro předpověď počasí a příjem kanálů RSS. Podobně je na tom Thomson THT712 (799 Kč), který má taktéž možností využít předpověď počasí a čtečku RSS. Podporuje mimo jiné zvuk v Dolby Digital Plus.

Vyspělý TeleSystem TS6820 T2 HEVC Twin (1 550 Kč, fotogalerie výše) byl na český trh uveden už minulý rok, letos ale u CRA prošel certifikací. Na našem trhu díky zdvojenému tunerovému systému představuje světlou výjimku dovolující nahrávat současně až dva pořady a třetí sledovat.

V tabulce níže najdete přehled všech set-top-boxů, které byly co do funkčnosti prověřeny u Českých Radiokomunikací jsme dále aktualizovali ceny a případně i některé parametry. Je v ní také uvedena verze firmwaru se kterou byl ten který přístroj zkoušen a ke které se tudíž vztahuje certifikace.

Zcela nejlevnějším set-top-boxem je Emos EM170 HD (690 Kč), jehož test už na stránkách Televizního webu vyšel.

Jediným zástupcem kombinovaných set-top-boxů určených pro pozemní i satelitní příjem je stále GoSAT GS7075 COMBOi za 3 490 Kč na jehož zápůjčku zatím ještě čekáme. Ten je také nejdražším přístrojem v přehledu. Vivax DVB-T2 180H je pak uveden jen pro forma, protože ho už zřejmě neseženete.

Jak z přehledu vidíte, mezi certifikovanými set-top-boxy stále citelně chybějí zařízení kompatibilní s HbbTV (populární červené tlačítko), kterých ovšem i tak v ceně do nějakých čtyř, pěti tisíc na našem trhu mnoho není.

Thomson THT712 je sice velmi levný, ale nabízí i ethernetové rozhraní pro připojení do domácí sítě a na internet.

Jak číst tabulku

Naprostá většina set-top-boxů používá externí napájení, výjimkou je mimo jiné Sencor SDB 5003T, u něhož najdete interní napájecí zdroj a je vybaven klasickou, pevně připojenou šňůrou.

Jak už bylo řečeno, všechny set-top boxy, až na zmiňovaný GoSAT, disponují pouze tunery DVB-T a DVB-T2/HEVC (podpora H.264 byla uváděna málokdy) s příjmem maximálně ve Full HD, 1080p. Pokud se podařilo zjistit snímkovou frekvenci, najdete ji taktéž v tabulce.

Kliknutím stáhnete tabulku ve vysokém rozlišení (PDF):

Všechny výrobky jsou také bez mechaniky pro přístupovou kartu a tudíž určeny pouze pro volné pozemní vysílání. Mechanika u GoSAT GS7075 COMBOi je podle výrobce určena pouze pro satelitní provoz.

K televizoru všechny výrobky připojíte konektorem HDMI, pokud ho vaše TV nemá, nejspíše sáhnete po konektoru SCART, kterým disponují prakticky všechna zařízení. Větším problémem je tzv. společné ovládání televizoru a set-top boxu přes systém HDMI (CEC), kdy se při zapnutí televizoru, zapne i box a také se dokáže vypnout. HDMI (CEC) podporuje málokterý výrobek z přehledu a jestliže na této funkci trváte, prověřte si to při nákupu. Navíc si zjistěte, zda ho má i váš televizor, protože podpora musí být oboustranná.

Některé set-top boxy mají zabudované ethernetové rozhraní a po připojení na internet nabízejí jednoduché funkce typu čtečka RSS kanálů, mapy, počasí apod. Protože se připojují pouze tímto způsobem a nikoli bezdrátově, musíte mít ethernetový kabel přiveden na místo, kam set-top box umístíte.

Štítky