Oznámení České televize, že ke konci května vypne sportovní kanál v celoplošném multiplexu 1, znervóznilo fotbalové fanoušky. V červnu začíná světový šampionát ve fotbale.

Nezvykle prudký nárůst zájmu o set-top-boxy a televizory DVB-T2/HEVC zaznamenávají v posledních dvou týdnech prodejci v České republice. Podle agentury ČTK, která zpovídala zástupce největších obchodních sítí a internetových obchodů, se začátek vlny zájmu o nové televizní přijímače časově shoduje s prohlášením České televize, že ke konci května ukončí vysílání programu ČT Sport v celoplošném veřejnoprávním multiplexu 1. Poté bude sportovní kanál ve standardu DVB-T dostupný v Regionálních DVB-T sítích 7, 10 a 20, kde vysílá ve vysokém rozlišení. Tyto regionální multiplexy však mají výrazně nižší pokrytí (zhruba 85 procent) než multiplex 1, který dnes pokrývá 99,9 procenta domácností. Naopak v novém standardu DVB-T2 bude ČT Sport dostupný pro 99,6 procenta populace.

Hokejový šampionát ještě v multiplexu 1, fotbalový už ne

Květnové mistrovství světa v hokeji uvidí diváci ještě na ČT Sport v multiplexu 1, červnové mistrovství světa ve fotbale ale už budou muset ladit v regionálních sítích DVB-T nebo ve veřejnoprávní přechodové síti DVB-T2. Proto se snaží již nyní připravit na příjem nového typu vysílání. Obchodní síť Datart tak podle mluvčí Ivy Pavlouskové za poslední dva týdny zaznamenala několikanásobný nárůst prodejů set-top-boxů pro příjem DVB-T2/HEVC. Nejvíce na odbyt jdou přístroje v ceně od 700 do 1 500 korun. ČT Sport vysílá v DVB-T2 od minulého čtvrtka 29. března, do té doby mohli diváci v novém standardu naladit pouze komerční televize a veřejnoprávní dětský program ČT Déčko s kulturním ČT art.

ČTĚTE TAKÉ: Přehled certifikovaných set-top-boxů pro české DVB-T2

Vedoucí marketingu sítě Expert Elektro Zuzana Adámková předpokládá i nárůst prodejů nových televizorů. Podle mluvčí největšího českého e-shopu Alza.cz Patricie Šedivé by mohly prodeje televizorů DVB-T2/HEVC vzrůst až o pětinu. „Podle našeho názoru dá většina lidí přednost nákupu nového televizoru před set-top-boxem),“ uvedla. Ceny televizorů s tunerem pro standard DVB-T2 a kodekem HEVC začínají na 3 500 korunách, upozornil v nedávném vysílání pořadu 90´na zpravodajském kanálu ČT 24 ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací (CRA) Marcel Procházka. Firma již od loňského roku testuje set-top-boxy i televizory vhodné pro příjem českých sítí DVB-T2, přičemž certifikací prošlo již 1 552 přijímačů.

Vhodný přijímač pro české DVB-T2 by měl obsahovat kodek H.265/HEVC

Je dobré spoléhat na pečeť „DVB-T2 ověřeno“

Televizory a set-top-boxy kompatibilní s českým vysíláním DVB-T2/HEVC, které získaly certifikaci CRA, jsou označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“ a logy DVB-T2 a CRA. Jejich seznam je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz. Podle prodejců se diváci ptají právě po přístrojích s touto pečetí. V prodejích televizorů vedou zařízení s větší úhlopříčkou. Například Datart zaznamenal největší zájem o televizory s úhlopříčkou 55 palců. Důvod je nasnadě: Česká televize v DVB-T2 vysílá v kvalitě Full HD. Naopak obraz komerčních stanic nebude mít tak vysokou kvalitu jako ČT, protože soukromé televize v DVB-T2 vysílají ve standardním rozlišení obrazu (s výjimkou stanic Joj family a Polar v Přechodové síti 13).

V souvislosti s masivním nárůstem zájmu o nové televizní přijímače hrozí, že se diváci nechají napálit od některých prodejců a zakoupí si výrazně levnější DVB-T2 set-top-boxy se špatným kodekem MPEG-4. Ty sice mají správný tuner, ale kodek MPEG-4 neumožní přijímat obraz vysílaný v kompresním standardu HEVC, takže majitel takového přijímače by sice načetl programovou nabídku ze sítí DVB-T2, ale reprodukoval by se mu pouze zvuk. Prodejce televizní techniky a servisní technik David Rácz z domažlického obchodu Digitalboom.cz upozornil, že řada prodejních sítí nadále nabízí i set-top-boxy DVB-T2, které dokáží zpracovat signál pouze v kodeku MPEG-4. Někteří obchodníci podle něj ani neznají rozdíl mezi MPEG-4 a HEVC.

Vyplatí se spoléhat na přijímače označené touto pečetí (Zdroj: CRA)

Pozor, stát nezakazuje prodej přijímačů bez HEVC

„Procházel jsem dnes všechny větší obchodní e-domy, jako je Alza, Mall, Datart, CZC, Electroworld apod. Zjištění hraničící s problémem: všem zbylo na skladě určité množství set-top-boxů z dávného období, než se rozhodlo o definitivní podobě použitého standardu, o kterém bylo rozhodnuto v roce 2014. Set-top-boxů s kodekem H.264 jsou v České republice tisíce a musejí se jich zbavit. Nevím, jakou cestou zabránit tomu, aby si lidé nenaběhli, neboť se jim s takovou mašinkou ukáže maximálně tak síla či kvalita přijímaného signálu, leč T2 nové programy ani náhodou…,“ napsal David Rácz ve facebookové skupině Česko přechází na DVB-T2. „Obchodníci většinou ani netuší, mají mnoho produktů ve svém portfoliu a neznají detaily,“ dodal.

David Rácz jednoho takového obchodníka od velkoobchodního dodavatele své firmy upozornil na rozdíly a společnost poté alespoň dopsala k set-top-boxům informaci o kodeku MPEG-4, aby odlišila nabízené přijímače. „Samozřejmě ale informaci o nevhodnosti koupě takového přijímače už k němu nedají, jde jim přeci o to vyprodat skladové zásoby za každou cenu. Což je smutné a mnoho lidí si v těchto dnech a týdnech naběhne,“ míní Rácz. Situaci nahrává i liknavý přístup státu, který nezakazuje obchodníkům prodej přijímačů bez kodeku HEVC. Oproti první televizní digitalizaci jde o velkou změnu, tehdy totiž obchodníci od určité doby nesměli nabízet televizory bez tuneru DVB-T.

Pokud si diváci nejsou jisti, jaký set-top-box koupit, měli by hledat certifikaci CRA DVB-T2 ověřeno a nákup realizovat optimálně na e-shopu, kde mohou výrobek do 14 dnů vrátit zpět bez udání důvodu i v případě, že by set-top-box neuměl přijímat novou generaci televizního vysílání DVB-T2 / HEVC.

Štítky