Malý, solidně vyrobený set-top-box nabízí připojení na internet s několika aplikacemi, dobře čitelné menu i dálkový ovladač s velmi širokým záběrem infra paprsku.

MC750T2 HD je standardně vybaven konektorem Ethernet (LAN). Pokud vám to nevyhovuje, je možné ho k internetu, resp. domácí síti, připojit i přes dokoupitelný Wi-Fi adaptér N300, což nebývá zvykem. Tunerové osazení je už standardní, tj. DVB-T a DVB-T2, oficiálně je však udávána nejen podpora komprese H.265/HEVC, ale také příjem vysílání s H.264, což se může hodit v některých příhraničních oblastech.

To, že je přijímač bez digitálního koaxiálního audio výstupu, drtivé většině případných zákazníků nejspíše vadit nebude, tímto způsobem se k domácímu A/V řetězci, ať už je jakýkoli, připojují spíše podstatně dražší set-top-boxy.

Ve výbavě Mascomu najdete také nahrávání (udané byly až dva pořady z jednoho multiplexu, což se v praxi nepotvrdilo) a přehrávání živého televizního vysílání se zpožděním (Timeshift). Po napojení na internet můžete využít i voleb FTP ke stažení, RSS, počasí, Mapy Google a také síťového přehrávání multimédií přes DLNA. HbbTV k dispozici není.

Set-top-box byl dodán včetně poslední verze firmwaru, která se objevila na počátku dubna 2018.

Ukázkové balení, snadné třídění kanálů

Čistě papírová krabička je opravdu ukázkově provedena i potištěna, takže se z ní dozvíte vše důležité a řada výrobců a dovozců by si z Mascomu měla vzít příklad. Zdroj je interní, dostatečně dlouhá šňůra je přidělaná pevně a v ceně nedostane nic než dálkový ovladač s bateriemi (kabel HDMI si musíte případně dokoupit).

Set-top-box má velmi dobré zpracování a jeho instalace je dílem okamžiku, protože tři volby jsou sdruženy do jedné obrazovky. Pokud byste však vyžadovali napájení antény, musíte box nainstalovat, přejít do menu, napájení povolit a celý proces zopakovat, což je trochu komplikované.

Ladění je svižné a od čísla jedna jsou zvlášť ukládány rozhlasové a zvlášť televizní kanály. Mascom neměl problémy s naladěním veřejnoprávních multiplexů, včetně DVB-T2 (později se ukázalo, že příjem není stoprocentní) a při výstupu na 4K televizor Hisense H55NU8700 si nastavil režim 1080i, takže změnit ho na „p“ bylo snadné. Bohužel jeho ovladač s televizorem interferoval, takže to až tak rychlé nebylo; šipka vpravo totiž přepínala TV na jiný vstup.

Třídění kanálů je dělané výborně a chráněné heslem. Stanice se jednoduše šipkovými tlačítky přesune na novou pozici a zmáčkne OK. Více stanic najednou třídit nejde.

Solidní ovládání a menu s kolováním

Dálkový ovladač má velmi kompaktní provedení a miniaturní tlačítka s popiskami na které je třeba se soustředit. Do ruky ale padne dobře a dobré je i rozložení i když nebýt umístění EPG, bylo by výborné. Při troše cviku ale časem tlačítko nejspíše nahmátnete i poslepu. OK v tuneru vyvolá seznam stanic, v multimédiích neudělá nic a spolehnout se musíte na speciální klávesy a GoTo, kterým skočíte rovnou na zadanou stopáž.

Samostatná tlačítka postupné volby kanálů a hlasitosti tu chybí a nahrazují je šipky, které využijete i při pohybu v menu v němž se dá bez problémů kolovat. Exit pak zároveň funguje i jako Return a většinou se to daří. Z valné části je tak ovládání spolehlivé, škoda jen, že „dálka“ interferovala s televizorem Hisense H55NU8700, což je bohužel stále častějším zvykem. Tedy nejen s Hisense ale i s dalšími značkami TV, včetně například Samsungu.

Pokud se potřebujete přepnout na rozhlasové stanice, tlačítko TV/Radio je hned po ruce. Vstup do multimédií a na síťové aplikace pak najdete pouze v menu a vše doplňují volby pro obrazová a zvukové nastavení a úpravu parametrů pro přehrávání multimédií a nahrávání, resp. TimeShift.

Podporu společného ovládání prostřednictvím HDMI (CEC) tu však nehledejte. Na to jsme v příliš nízké cenové relaci.

Velmi jednoduchá programová nabídka, základní nahrávání

Jednodenní EPG má pouze jeden náhled zobrazující pořady pro vybranou stanici na několik hodin dopředu. Pokud zvolíte jinou stanici, jste na ni zároveň přepnutí. K vybranému pořadu vidíte podrobný popisek a můžete si ho nechat i nahrát nebo se na něj nechat upozornit. Jak vidíte, programová nabídka je vysloveně základní.

Pokud jde o nahrávání, už jsem se zmiňoval o tom, že se nepotvrdilo, že by šly současně zaznamenávat dva pořady z jednoho multiplexu, nebo že by šlo navíc ještě sledovat třetí. V praxi se při spuštění záznamu a pokusu přepnout na jiný kanál, byť na témže multiplexu, vždy objevilo hlášení, že se nahrává. Přerušení nahrávání nabídnuto nebylo a šlo pouze ukončit tlačítkem Stop. Přepnout na jinou stanici nešlo ani postupnou volbou.

Mascom MC750T2 HD má k dispozici pět aplikací z nichž nejspíše využijete šikovnou čtečku RSS s možností přidat vlastní kanál a počasí v němž nechybí česká místa. Možná ale také sáhnete po síťovém přehrávání multimédií přes DLNA. To vyžadovalo povolení volby v připojeném počítači s Windows 10 jinak v rámci stejné domácí sítě nepracovalo a dokonce se nezobrazil ani multimediální server Synology DiskStation DS414j. Na stejné konfiguraci, DLNA potíže televizoru Hisense nedělalo.

Základní volby pro multimédia. Případné úpravy, včetně velikosti externích titulků u videa, je třeba provést v menu nastavení.

Překvapivá multimédia

Souborový manager se ovládá tradičně šipkovými tlačítky, OK a Exit, které místy nahrazuje Return. O přehrání souboru, žel pouze v náhledovém okénku, se postará OK, pokud ho chcete mít na celou obrazovku, je třeba zmáčknout červené teletextové tlačítko.

Do multimédií vstoupíte přes menu nastavení a kartu USB, kde jsou i volby pro mj. úpravu přehrávání fotografií, nahrávání a externí titulky u videa. Následně jsou vám nabídnuty položky Hudba, Photo, Film a PVR. V případě videa si Mascom pamatuje pozici v níž jste s přehráváním skončili a u pořadu s externími titulky lze nastavit jejich velikost, barvu a pozadí. Pevně pak byla nastavena jedna ze znakových sad podporujících češtinu.

Titulky se standardně otevírají na šedém podkladu, zvolit jde ale například i průhledný. Kompatibilita ve videu byla výborná, bez potíží se přehrála videa s kompresí HEVC (Full HD i HD Ready), či třeba záznamy z videokamer a fotoaparátů (MP4, H.264, AVCHD atd.). Hodně ale potěšilo zvládnutí nejen Full HD nahrávky z BBC s datovým tokem kolem 8,5 Mb/s, ale i profesionálního Full HD záznamu s tokem přes 20 Mb/s!

Fotografie Mascom, vedle JPG, zvládl i v BMP, PNG a GIF, tradiční muziku v MP3 doplňovalo WAV a zejména FLAC, někdy i v podobě FLAC HD. Tohle všechno je pomalu více než bych čekal od dobrého televizoru, natož od set-top-boxu za 900 Kč. I když multimédia přes DLNA tak dobrá nejsou, na USB rozhodně potěší!

Nabídka tzv. síťových aplikací.

Výborný poměr cena/obraz

Citlivost set-top boxu je subjektivně vzato průměrná a i když se naladil veřejnoprávní multiplex DVB-T2 (a další u kterých mám příjem slabší), občasné výpadky tu byly. Líbilo se mi ale, že Mascom prakticky nekostičkoval, snažil se maximálně udržet signál a když už mu to nešlo, jednoduše na černé obrazovce vypsal, že je bez signálu.

Potěšila ale i obrazová kvalita, která byla minimálně na úrovni televizoru nižší střední třídy a i když při přepnutí z referenčního Hisense H55NU8700 (35 000 Kč) rozdíl patrný byl, nebyl zdaleka tak velký, jak jsem očekával.

Lokalizace boxu je na poměrně vysoké úrovni i když není úplná. Tu a tam tak narazíte na nějakou drobnost, jako například v multimédiích, kde bylo místo Foto napsáno Photo. Co jsem však mohl posoudit, například EPG žádné potíže s češtinou nemělo.

Mascom MC750T2 HD nabízí za 900 Kč překvapivě vysokou obrazovou kvalitu jakou možná najdete v televizoru nižší střední třídy, možná ale výše. Na set-top-box má také výborná multimédia, resp. multimédia s vysokým stupněm kompatibility a výtečná je schopnost přehrát i vysoce kvalitní záznam ve Full HD. Pokud máte dobré příjmové podmínky, jde o výbornou kombinaci cena/výkon nebo výtečnou cena/obraz. Poslouží také jako slušný multimediální přehrávač třeba pro fotografie či video z vaší dovolené.

Hodnocení

  • PRO: kvalitní obrazové podání, výborně čitelné menu, dálkový ovladač s velmi širokým záběrem infra paprsku à la televizor, výborná multimédia, včetně externích titulků, pro někoho také příjem DVB-T2/HEVC i H.264
  • PROTI: příliš jednoduché EPG

Štítky