Jestliže vám nestačí prostý set-top box pro DVB-T/T2 a rádi byste si užili něčeho kombinovanějšího, můžete sáhnout po přístroji s Androidem. Jeden takový pro vás máme a zvládne dokonce i příjem vysílání v Ultra HD!

Přijímač prodávaný za 2990 Kč je výborně vybaven, klasicky chybí zejména podpora HbbTV. Vedle kompletního tunerového osazení určeného ovšem pouze pro příjem nekódovaných kanálů (není tu čtečka přístupových karet) nabízí streamování až do rozlišení Ultra HD (4K). Hodně velkým překvapením je ale to, že 4K zvládne přijmout i na tunerech, ať jde o satelitní nebo pozemní!

Připojení k internetu obstará buď kabelový ethernet nebo zabudované Wi-Fi, pracující pouze na frekvenci 2,4 GHz. Přes internet se také box aktualizuje i když to zvládne i přes rozhraní USB. A protože nechybí ani operační systém Android k dispozici je rovněž přístup do knihovny aplikací Google Play. Nejvíce asi potěší oboustranný dálkový ovladač typu Air Mouse s gyroskopem (z jedné strany klasika, z druhé QWERTY), což je v případě set-top boxů tohoto druhu naprosto klíčový doplněk. Pokud vám ale z jakýchkoli důvodů nevyhovuje, můžete využít třeba i klávesnice, myši nebo nějakého kombinovaného zařízení à la Logitech K400 s dotykovou destičkou. Zajímavou funkcí je i nahrávání pořadů na kartu microSD, naopak by se hodilo tlačítko úplného vypnutí a také možná i nějaké to ovládání na přístroji.

Strong SRT 2401 je postaven na čipové sadě Amlogic S905D-B se čtyřjádrovým procesorem Cortex-A53, 2,0 GHz a samostatnou grafikou Mali-450MP. Zabudován je 1 GB RAM a Android 7.1.

Při zkoušení se zaměřím především na příjem pozemního televizního vysílání, na spolehlivost provozu Strongu jako klasického set-top boxu (to je v tomto případě to nejdůležitější), a také na obsluhu a kompatibilitu s některými vybranými aplikacemi pro IPTV a VoD. Satelitní části přijímače se příliš věnovat nebudu a ověřena bude pouze její funkčnost.

Překvapivě: instalace a třídění s hromadným přesunutím stanic

Provedení set-top boxu bylo většinou dobré, ale u zcela nového kusu hned po vytažení z krabice odpadla jedna z gum podstavce, které by také mohly být trochu rozměrnější. SRT 2401 by si to rozhodně zasloužil!

Instalace je na zařízení s Androidem nezvyklá už tím, že tu vůbec nějaká je. Nenastavíte sice všechno, ale základ ano, a to včetně ladění tunerů. Zbytek můžete upravit v regulérním nastavení Androidu. Týká se to třeba snadnějšího bezdrátového připojení (Wi-Fi v instalaci nepodporuje tlačítko WPS) nebo doladění instalace.

Co naopak nenastavíte nikde, je Česko jako zemi pro ladění tuneru, protože v seznamu chybí stejně, jako Slovensko, a to je v něm například i Rakousko či Rumunsko.

Při napojení na 4K televizor Hisense H55NU8700 si Strong – na režim Auto – nastavil obrazový výstup na Ultra HD (4K), konkrétně na 4K2K, 50 Hz, takže ho stačilo pouze přestavit na maximálních 60 Hz.

Strong SRT 2401 má slušně citlivý tuner pro DVB-T/2, takže naladil (a udržel) i u mě co do příjmu problematický veřejnoprávní multiplex na DVB-T2/HEVC.

Po naladění máte k dispozici dva seznamy začínající od čísla jedna – televizní a rozhlasový. Přepínání obstará tlačítko na dálkovém ovladači pracujícím na radiové frekvenci (RF) a pokud jste si box umístili za televizorem jako já, možná narazíte na to, že signál bude mít co dělat, aby prošel na přijímací člen. V mém případě jsem nakonec musel box umístit viditelně, USB člen do předního rozhraní a ani tehdy to nebylo zcela ideální a někdy jsem tlačítko musel zmáčknout vícekrát. Naopak nezklamala strana s QWERTY, která se dala využít třeba pro zapsání účtu na Google Play a je zajímavé, že ta pracovala vždy.

Co se týče třídění naladěných stanic, to se dělá hodně atypicky prostřednictvím tlačítka Info („i“), ale není nijak náročné a s výhodou můžete vybrat více stanic, a to dokonce i takových, které nejdou po sobě, a přesunout je najednou.

Tohle umí opravdu málokdo.

Méně spolehlivý dálkový ovladač, ale dobře že tu je!

S gyroskopickým dálkovým ovladačem bylo zapotřebí zacházet opatrněji, protože komunikace mezi ním a USB členem pracovala tak z 90, 95 % a ve zbytku případů bylo nutné povel opakovat. Kurzorovou šipku (ta kupodivu fungovala vždy…) sice v tunerech potřebovat nebudete, ale jinak ano. Bez ní je ovládání boxu bezzubé, v řadě aplikací pak zcela nemožné, protože se na volby jednoduše nedostanete, a navíc můžete mít problémy s ovládáním už v rámci domovské nabídky.

Kurzor zapnete tlačítkem dálkového ovladače s naznačenou myší. Ta patří k jednomu z těch, které jsou umístěny kolem kurzorového kříže s OK uprostřed. Je tu ale i vyvolání kontextového menu, kterým například v tuneru vstoupíte do ladění či nastavení televizní části boxu (viz foto výše), dále pak Return, domovské tlačítko pro vyvolání základní obrazovky a v neposlední řadě také řízení hlasitosti a přepínání kanálů. V tomto případě však také fungují šipky nahoru a dolů.

Menu nastavení představuje klasický Android plus zmiňované kontextové menu. Vyvoláte ho pouze ikonou na obrazovce, tlačítko na dálkovém ovladači chybí. Zatímco v kontextovém menu můžete kolovat (v tuneru), u Androidu klasicky nikoli, takže si ten dlouhý, předlouhý seznam musíte poctivě odcvakat. I zde vidíte některé položky lokalizované a jiné nikoli (např. hned v úvodu na položce Displej), což ale asi nikoho nepřekvapí.

Pár věcí je tu však výrazně lepších než u řady ostatních přístrojů tohoto typu. Například je tu jedno nastavení a jasně je oddělena tunerová část od časti tak říkajíc počítačové (kontextové menu). Nemluvě o instalaci, která už byla zmíněna úvodem.

Domovská obrazovka naběhne po zapnutí boxu a během práce ji vyvoláte obvyklým tlačítkem domečku. Televizní tuner pak představuje jedna z ikon podobně jako například pro multimédia, či webový prohlížeč a vstoupíte do něj pouze tímto způsobem. Následně se pak tlačítkem dálkového ovladače už můžete přepínat mezi televizními a rozhlasovými kanály, vyvolat EPG či teletext. Jestliže se chcete přepnout mezi tunery musíte to udělat přes poněkud komplikovaně přes seznam kanálů k čemuž se ještě dostaneme.

Sedmidenní EPG, řada aplikací i nahrávání na microSD

Programová nabídka je překvapivá, protože vidíte pořady pro sedm stanic ve stylu televizoru, navíc i s časem začátku a konce a částí podrobného popisku. Úplný vyvoláte tlačítkem „i“ a jestliže chcete provést záznam pořadu je třeba zmáčknout červené teletextové tlačítko.

Zvuk se při vstupu do EPG nepřeruší, obraz je vidět za nabídkou a vidět jsou i nelokalizované položky, například „Next Day“.

Po EPG se pohybujete zcela běžným způsobem, pokud ho chcete ukončit, stačí zmáčknout EPG nebo Return. Jestliže se chcete přepnout na některý z kanálů, musíte z nabídky vyskočit.

Chytré funkce jsou dány operačním systém a vámi. Vámi proto, že si musíte důkladně vyzkoušet, jaké aplikace vám budou pracovat (u drtivé většiny bylo napsáno, že nejsou pro zařízení optimalizovány), takže tím nějakou tu hodinku bez problémů strávíte. Kupříkladu na dané verzi zlobil videopřehrávač MX Player, ale VLC pracovalo bez větších obtíží a dokonce i s videem na domácí síti s multimediálním serverem Synology DiskStation DS414j.

Aplikace si nainstalujete z Google Play a je to i potřebné, protože na základ se příliš spoléhat nedá. Například zabudovaný videopřehrávač v podstatě nebyl funkční a souborový manager odmítal pracovat s domácí sítí. Po nainstalování si nejpoužívanější aplikace můžete umístit na domovskou obrazovku, přesouvat je i mazat a seznam můžete také kdykoli aktualizovat.

Na SRT 2401 bez nějakých větších potíží pracovalo iVysílání České televize, aplikace ČT24, ČT sport i Prima Play; bez kurzoru myši bych se ovšem neobešel. Fungovala i videotéka Banaxi s bezproblémovým přihlášením a také HBO GO u něhož bylo přihlášení trochu obtížnější.

Internetová televize Lepší.TV byla zcela bez potíží a k mému překvapení velice dobře fungovalo i ovládání bez „myšového“ kurzoru, a to včetně rychloposuvu. Nainstalovat se na Strong dal například i FilmBox Live, ale následně padal, takže použitelný nebyl.

Co se týče výše zmiňovaného nahrávání na médiu se vytvoří adresář „DVBRecordFiles“ a např. podadresář „[CT_24_HD_2018-05-31_10-07-59]“. V něm najdete soubor označený např. jako „0001.ts“, který jde volně přehrát třeba přes VLC Player.

Zajímavou možností je sdílení obrazovky prostřednictvím volby zvané S Link. Ta je kompatibilní s Wi-Fi Miracast a když jsem si přes ní pustil video, dokázal si mobil LG Flex 2 (LG-H955) s Android 5.1 dokonce i vypnout svou obrazovku, což se mi snad ještě nikdy nestalo. Na systému Android 6.0 už to možné je a mobil Sony Xperia XZ (F8331) to zvládal bez potíží stejně, jako sdílení obrazovky. V tomto případě jen oznámil, že Strong nepodporuje HDCP, takže půjdou sdílet pouze vlastní věci, jako fotografie.

Satelitní část Strong SRT 2401 si poradí i s příjmem Ultra HD kanálů Fashion 4K či Pearl TV 4K UHD. Podle výrobce, ale 4K zvládne i na pozemním DVB-T2. Vpravo dole (v seznamu stanic) si povšimněte tlačítka s nápisem Satelit (ikona přeskoku o kapitolu či skladbu vpravo), kterým vybíráte mezi jednotlivými tunery.

HDMI (CEC) a multimédia přes USB i domácí síť

Úpravy nastavení jsou bohaté, jak je ostatně u Androidu zvykem. Pokud se omezíme na ty pro obraz a zvuk vidíme volby jako „z SDR do HDR“, tedy simulaci vyššího dynamického rozsahu, a úpravu rozlišení a velikosti obrazu na panelu. U zvuku pak jde zapnout a vypnout ten virtuální a na digitálním výstupu povolit Dolby Digital a DTS, resp. nastavit formát.

Strong podporuje tzv. společné ovládání systému HDMI (CEC) s klasicky omezenou sadou. Bohužel až moc omezenou. Jedním z povolených příkazů totiž není současné zapnutí boxu a televizoru, nýbrž jen jejich vypnutí. Jakmile jsem ale povolil volbu „One key play“ pracovalo i současné zapnutí (občas zazlobilo), takže se volba zřejmě skrývá pod tímto názvem.

Funkci satelitního tuneru jsem prověřil na Astře a ladění vyvoláte z tuneru tlačítkem kontextového menu. Protože používám Skylink, zvolil jsem na poprvé právě tuto položku. Tuner byl po chvíli ladění funkční a k dispozici byly stanice jako ČT24, Relax či TA3. Mezi poskytovateli signálu pak vedle Skylinku najdete i položky Česká republika a Slovenská republika. Co v tomto okamžiku zlobí, a je to vidět u i tuneru DVB-T/T2, je označení odkud pochází zdroj signálu. U satelitu je tak u některých naladěných kanálů uvedeno DVB-T2, a stejné označení najdete i u pozemních stanic, které pracují přes DVB-T.

Videopřehrávač VLC si poradil i s multimédii na domácí síti, takže jsem si často vystačil jen s ním.

O spolupráci s domácí sítí jsem se už krátce zmiňoval, podívejme se nyní na multimédia přes USB se základními aplikacemi, které dostanete zabudované. Pro filmy a seriály je tu jednoduchoučký Přehrávač videa a o něco lépe vybavený MoviePlayer. Ten si už sice pamatuje pozici ve které přehrávání skončil a také podporuje externí titulky, ale bez české znakové sady. Oba programy jdou nahradit VLC Playerem, takže o nich nemá smysl dále hovořit stejně, jako o stupni kompatibility. Krátké vyzkoušení 4K videa opět ukázalo potíže s přehráváním náročných souborů (je tu pouze USB 2.0), takže jsem se jimi více nezabýval stejně, jako 4K s HDR.

Přehrávání fotografií je skryto pod ikonou s názvem „Obraz“ a když jsem na ni kliknul (při zasunuté USB paměti), neviděl jsem nic než prázdnou stránku. Jestliže půjdete klasicky přes souborový manager dostanete na výběr mezi tímto přehrávačem, nazývaným zde Galerie, a NativImagePlayer psáno takto. Oba zvládají běžné formáty, navíc i 3D snímky ve formátu MPO (jako 2D). NativImagePlayer je o něco lepší, protože si poradil i s TFF a v mém případě také fotografie zpracovával rychleji.

U muziky máte k dispozici aplikaci „Hudba“ a přehrávání zvládá solidně. Vedle typicky WMA, WAV a MP3 ustojí i základní FLAC.

Cena/výkon/obraz a hlavně – spolehlivý chod

Strong SRT 2401 s Androidem zakoupíte v kompletní podobě, ne jako řadu jiných, které doprovází pouze tradiční dálkový ovladač, takže hned po koupi sháníte ještě nějaké polohovací zařízení bez něhož se tu opravdu neobejdete. Tady navíc dostanete i kabel HDMI a jako bonus satelitní tuner DVB-S/S2 pro příjem volných (FTA) kanálů, což v mém případě (Astra) znamenalo například ČT24, slovenské TA3 či třeba Relax, Rebel, Óčko a Regionální televizi. K mému překvapení to ovšem znamenalo (musel jsem ale na daném firmwaru pustit ladění všech satelitních kanálů, nikoli jen těch volných, a nastavit Českou republiku) i Ultra HD stanice jako Pearl TV 4K UHD, UHD1 by Astra a Fashion 4K. Podle výrobce však příjem vysílání ve 4K zvládne i tuner DVB-T2 a vyzkoušeno to prý bylo ve Francii.

V tomto okamžiku ale zaregistrujete ještě něco. Totiž komplikovanější přepnutí mezi satelitním a pozemním vysíláním, které se dělá tak, že na obrazovce vyvoláte seznam stanic a tlačítkem dálkového ovladače pro přeskok skladby s nápisem Satelit se přepnete do výběru tuneru (viz foto výše). Škoda, že tu na domovské obrazovce není zvlášť ikona pozemního a zvlášť ikona satelitního příjmu, bylo by to jednodušší. Na druhou stranu to nejspíše nebudete dělat často.

Jak vidíte, Strong překvapuje řadou věcí a překvapuje nejen solidní instalací, ale i tím, že tu vůbec nějaká je! Dojem kazí zejména absence Česka a Slovenska v nastavení země pro ladění na DVB-T/T2 (v satelitní části kupodivu nechybí) i když volba Německo fungovala bez problémů (nebo jsem je nepostřehl), včetně češtiny v EPG (ypsilon na konci popisky pořadu nepočítám). Druhou věcí je nedotažená lokalizace, což je u boxů s Androidem zcela běžné a mám pocit, že jsem neviděl jediný, který byl v tomto ohledu v pořádku. Nejvíce tak vadí potíže s komunikací ovladače a přijímacího USB členu, ale možná jde jen o problémy kusu, resp. série. V tomto ohledu by stálo za to vyzkoušet nějaké ovládání přes Bluetooth, já bohužel nic k dispozici neměl.

Obrazové podání bylo výborné, při přepojení z referenčního televizoru Hisense H55NU8700 (35 000 Kč) byl sice rozdíl trochu patrný, ale kvalita Strongu je v tomto směru nepopiratelná, a to jak u DVB-T/T2, tak například u 4K stanic ze satelitu. Co však oceňuji daleko víc, je stabilní chod a dobré sladění hardwaru a softwaru, což u přístrojů s Androidem není příliš obvyklé. Za solidní peníze tak dostáváte slušný a výtečně vybavený set-top box s podporou řady lokálních aplikací a výbornou spoluprací s mobilem přes funkci sdílení obrazovky.

Hodnocení

PRO: cena/výkon, spolehlivý chod bez restartování a dalších potíží, výborný obraz, příjem vysílání ve 4K (DVB-T2/S2), velice dobré EPG, kompatibilita s řadou aplikací, včetně HBO GO, satelitní tuner (FTA) jako bonus, nahrávání i na microSD

PROTI: méně spolehlivý dálkový ovladač (RF), jen částečná lokalizace