Vzhledem k riziku změny zákona o DPH urychlí Česká televize vypínání tzv. multiplexu 1a, tedy vysílání svých programů v Regionálních sítích 7, 10 a 20. Zájemci o HD kvalitu mohou využít DVB-T2.
Zvykli jste si sledovat programy České televize v HD kvalitě a přijímáte zdarma televizní signál na klasickou anténu? Pokud jste si ještě nepořídili nový televizor nebo set-top-box pro DVB-T2/HEVC, čeká vás v blízké době cesta do obchodu s elektronikou. Česká televize se totiž chystá ke konci září ukončit vysílání stanic ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD a ČT Déčko/ČT art v tzv. multiplexu 1a s pokrytím okolo 85 procent, který tvoří Regionální sítě 7, 10 a 20 šířené ve standardu DVB-T. V praxi to bude znamenat, že od konce září už bude Česká televize vysílat své HD programy výhradně v DVB-T2. Veřejnoprávní Přechodová síť 11 je aktuálně dostupná už pro 99,6 procenta obyvatel České republiky, tedy výrazně pro více diváků než multiplex 1a. V multiplexu 1 České televize se nic nemění, stále bude vysílat ČT 1, ČT 2, ČT Sport, ČT 24 a ČT Déčko/ČT art ve standardním rozlišení obrazu s pokrytím 99,9 procenta obyvatel.
Takto Česká televize v roce 2013 oznamovala zahájení terestrického vysílání v HD kvalitě (Zdroj: ČT)
Proč už v září a ne na konci roku?
Nejasná situace ve financování druhé vlny digitalizace nutí Kavčí hory maximálně šetřit prostředky vynakládané na šíření signálu. HD verze všech šesti programů ČT jsou v přechodové síti DVB-T2 dostupné od konce letošního března, souběžné vysílání v obou pozemních standardech probíhá již čtvrtý měsíc. Česká televize počkala, až skončí hlavní sportovní události letošního roku, tedy mistrovství světa v hokeji a fotbale. Většinu svých stanic nyní v terestrice vysílá „trojmo“, tedy dvakrát v DVB-T v multiplexu 1 a multiplexu 1a a v DVB-T2 v Přechodové síti 11. Vypnutím multiplexu 1a dospěje do situace, kdy ve standardním rozlišení budou všechny programy ČT dostupné v DVB-T multiplexu 1 a v HD kvalitě v DVB-T2 přechodové síti 11.
Co tedy musí podniknout diváci, kteří nechtějí po letních prázdninách přijít o HD vysílání České televize? Pokud si chtějí zachovat bezplatný příjem těchto programů přes anténu, musí si pořídit televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Přijímače vhodné pro české vysílání DVB-T2 již druhým rokem certifikují České Radiokomunikace (CRA) a označují je kulatými zlatými nálepkami „DVB-T2 ověřeno“. Seznam všech certifikovaných přijímačů je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz, kde je pravidelně aktualizován. Momentálně obsahuje téměř 1 800 přijímačů, především televizorů. Prověřená zařízení umí nejenom přijímat české vysílání DVB-T2, ale pokud jsou připojena k internetu, zprostředkují i hybridní vysílání HbbTV s archivy pořadů televizních stanic a dalšími službami.
Pokrytí multiplexu 1a, který tvoří Regionální sítě 7, 10 a 20 a v němž Česká televize šíří programy ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD v DVB-T (Zdroj: ČT)
Jak se připravit na příjem DVB-T2
Česká televize vysílá ve standardu DVB-T2 ze stejných vysílačů jako její hlavní multiplex 1 ve standardu DVB-T. Ze stejných lokalit také vysílají i hlavní programy komerčních televizí Nova, Prima a Barrandov. Není proto potřeba měnit směrování přijímacích antén. Stačí pouze na novém televizoru nebo set-top-boxu DVB-T2/HEVC spustit automatické vyhledávání vysílacích sítí a nechat si načíst programovou nabídku ČT (většinou jde o kanál 26, případně 50 a 39).
Trochu složitější situaci budou mít diváci v bytových domech, kteří využívají společné televizní antény (STA). Tyto antény musí obvykle upravit specializované servisní firmy, které přidají novou kanálovou vložku a jejím prostřednictvím pustí do rozvodu signál DVB-T2 sítě České televize. Diváci tak budou pro příjem signálu opět potřebovat televizor nebo set-top-box s podporou DVB-T2 a HEVC. Ceny set-top-boxů se stále snižují a jejich ceny aktuálně začínají na 650 Kč.
Pokrytí Přechodové sítě 11, v níž Česká televize šíří ve standardu DVB-T2 všech šest svých programů ve Full HD kvalitě (Zdroj: ČT)
Nový standard nabízí šest programů ČT v HD kvalitě
Výhodou přechodu na DVB-T2 je rozšíření programové nabídky České televize v HD kvalitě. Zatímco v multiplexu 1a, tedy Regionálních sítích 7, 10 a 20 vysílají s omezeným pokrytím v HD kvalitě pouze tři stanice (ČT 1, ČT 2 a ČT Sport), veřejná přechodová síť DVB-T2 jich nabízí celoplošně šest, tedy kompletní výčet programů ČT – včetně ČT 24, ČT Déčka a ČT art. Podobně jako multiplex 1 šíří i Přechodová síť 11 také stanice Českého rozhlasu a HbbTV aplikace ČT včetně oblíbeného archivu pořadů iVysílání.cz. HD programy České televize jsou navíc vysílány v DVB-T2 pomocí progressive formátu 50p,který zajišťuje lepší obrazovou kvalitu než prokládané řádkování, které se obvykle používá v satelitní nebo kabelové distribuci. Diváci díky DVB-T2 naladí ze stejných vysílačů CRA také Přechodovou síť 12, která obsahuje 18 programů komerční televizí v qHD rozlišení obrazu. V některých lokalitách zachytí také signál Přechodové sítě 13 s devíti programy komerčních televizí, z nichž dva vysílají celoplošně v HD kvalitě (Joj family HD a Prima Comedy Central HD).
Česká televize plánuje, že po vypnutí pozemního vysílání ve standardu DVB-T bude ve své terestrické DVB-T2 síti vysílat už pouze v HD kvalitě. Ve stejné kvalitě bude ČT nabízet svůj signál na předávacích rozhraních ostatním distributorům. Vybraní poskytovatelé kabelové televize ale chtějí i nadále nabízet vedle HD verzí programů ČT i jejich SD „klony“. Nelze vyloučit, že stejnou taktiku zvolí i někteří satelitní operátoři. Kavčí hory však budou primárně nabízet signál ve vysokém rozlišení obrazu a bude jen na distribuční platformě, zdali kvalitu signálu sníží. HD kvalitu ČT nabízí i u internetových streamů svých programů. Divákovi se ale obvykle v přehrávači automaticky nastaví takové rozlišení obrazu, které odpovídá kvalitě a rychlosti jeho internetového připojení.
Tak to mají můj obdiv, já bych to vypnul ještě dřív.
A ohledně těch kabelovek, on dneska ještě má někdo tu odvahu nabízet od ČT SD signál?
Alespoň je (konečně) daný pevný termín.
Včera už bylo pozdě! Do měsíce od spuštění posledního základniho vysílače DVB-T2 265 měla ČT v DVB-T vyhnout úplně vše kromě původního Multiplexu 1 když je tam již delší dobu aj dvojstanice CT D/CT Art. Česká televize asi opravdu neví co s penězi a na druhé straně by nejraději navýšení koncesionárskeho poplatku! Mé peníze se vyhazují do luftu a na druhé straně za mé peníze nebyla do dnešního dne Česká televize schopna jejich HD stanic zajistit odpojované vysílání z Brna s Ostravou pro občany Moravy a Slezska. Proč jsou do dnešního dne Moraváci a Slezané nuceni kvůli neschopnosti České televize sledovat SD vysílání aby videli zprávy ze svého regionu místo těch z Prahy Čech?!!! Copak koncesionářské neplatí aj občané z Moravy a Slezska ale jen Češi z Čech???
Naštěstí už dneska skoro všude vysílají i místní regionální stanice takže nějaké regiony ČT už zajímají málokoho.
ČT je celkově (obsahově) tragédie. Vůbec nejde s dobou, není moderní, ve své podstatě nevysílá nic pro mladé publikum (nemyslím děti, ale diváky mezi 18 a 30 rokem), jako má třeba italská RAI kanál RAI 4 nebo Německá ARD ONE. Přitom poplatky musíme platit všichni.
To by jste se divil kdo neplatí konsesi-Vietnamci,Mongolci,Rusáci, Ukáčka,Bulhaři,Rumuni,Filipínci a taky USA….