UVNITŘ TABULKA – Na českém trhu není přístrojů s funkčním „červeným tlačítkem“ mnoho a v nejvyhledávanějších cenových relacích je jich doslova jako šafránu. Pokud se ale na ně podíváme bez ohledu na peněženku, objeví se jich přece jen víc…
Hybridní televizní vysílání HbbTV, tedy u nás velmi populární červené tlačítko, nabízejí v Česku prakticky všechny nejsledovanější televizní stanice; jedinou výjimkou je TV Barrandov. Nabízejí ho v různé míře, různý je i obsah a provedení a FTV Prima, průkopník placeného hybridního televizního vysílání u nás, v něm dokonce před nedávnem uvedla v podstatě regulérní videotéku. Videotéku zvanou Filmpopular však přes HbbTV nabízí i Československá filmová společnost známá stanicemi Kinosvět či CS film.
Jedničkou v domácím HbbTV je Česká televize, která bohužel není schopna – možná spíše ochotna – přejít z mnohaletého zkušebního vysílání na vysílání ostré. Jedničkou, možná dvojkou (záleží na úhlu pohledu) je ale také FTV Prima, která stávající HbbTV 1.5 využívá až za hranice možností a vytváří v něm snad až nemožné aplikace, které dělají řadě takto vybavených set-top boxů potíže. A někdy s nimi už dokonce mají problémy i televizory.
Abyste mohli hybridní televizní vysílání HbbTV na svém set-top boxu provozovat, musí ho nejen zvládat, ale musí být i připojen k internetu. To ale často znamená, mít k televizoru přiveden ethernetový kabel. Pokud ho u něj nemáte a nechcete to řešit, orientujte se na přístroje rozšiřitelné o bezdrátové Wi-Fi (Wi-Fi Ready). I takové v tabulce, která je ke stažení na konci článku, naleznete. Jsou v ní ale i přístroje, které mají Wi-Fi už zabudované.
K TÉMATU:
- Přehled set-top boxů pro DVB-T2 s certifikací „DVB-T2 ověřeno“
- Přehled nejlevnějších set-top boxů pro DVB-T2 do 2 000 Kč
- Co přinášejí set-top boxy pro DVB-T2 ve střední cenové relaci 2000 a 5000 Kč
- Přehled špičkových set-top boxů a multimediálních center pro české DVB-T2 nad 5000 Kč
Certifikace příjmu DVB-T2 stále stejná, někdy ale výrazné změny cen
Jedinými u CRA certifikovanými set-top boxy s HbbTV nadále zůstávají GoSAT GS7075 COMBOi (2990 Kč) a Zircon Air T2, jehož cena klesla z 1890 Kč na současných asi 1490 Kč. O 300 Kč zlevnila, z 1590 Kč, i Alma iHD a výrazně poklesla i cena linuxového modelu Octagon SF4008 UHD 4K. Ten jsme také měli v přehledu set-top boxů pro DVB-T2 nad 5000 a nyní přijde na asi 5249 Kč (6890 Kč). Velmi výrazně se změnila i cena produktů VU+ Solo 4K a VU+ Ultimo 4K. Ta klesla z 9900 Kč, resp. 14 990 Kč na 7950 Kč, resp. 11.780 Kč. Naopak ukončen byl prodej TechniSat Digit UHD+ (9500 Kč) pro volné i placené vysílání, nadále se však prodávají i přístroje jako Technisat TechniCorder Isio STC, které tuner DVB-T2 vůbec nemají. Na Videotech.cz byl navíc zařazen do kategorie mezi přijímače DVB–T2 s nálepkou „Doporučujeme…“
Jak vidíte, je třeba při nákupu dávat neustálý pozor nebo nakupovat tam, kde vám přístroj dovolí bez udání důvodu vrátit.
Nabídka na domácím trhu
V tabulce, která je ke stažení na konci článku najdete přes 20 set-top boxů, které buď přímo mohou využívat HbbTV, nebo jsou na něj připraveny a vše je jen otázkou dohrání softwaru.
V přehledu jsou přístroje zcela hotové a tudíž určené pro běžného zákazníka (Alma, Humax, Technisat), ale také přístroje tak říkajíc modulární určené pro zákazníka, který si s nimi dokáže poradit a třeba i vyhrát a tzv. si je dotáhnout podle svého. Takovéto linuxové přístroje (nejčastěji Enigma 2) nabízejí alternativní firmware, různé uživatelské rozhraní či možnost dohrát softwarové moduly rozšiřující funkce (třeba o HbbTV). Řada prodejců vám je ale na požádání a zdarma upraví i sama.
Linuxové přístroje často nabízejí řadu variant zabudovaných tunerů, do přehledu jsou proto zařazeny jen některé, a to ty, které se podařilo najít s výbavou složenou přímo z DVB-T2/HEVC. Druhým problémem je to, že ne vždy prodejci uvádějí typicky podporu HEVC na tomto tuneru a také podporu HbbTV. Například u VU+ Duo 4K, které HbbTV nejspíše vzhledem k vysoké ceně má, se ji nepodařilo dohledat ani na webu výrobce. Proto také není v přehledu uveden.
Jak číst tabulku
O certifikaci „DVB-T2 ověřeno“ jsem se už zmiňoval, takže pojďme k základnímu bodu „tunery“. U něj si dejte pozor zejména na to, zda je u kombinovaných přístrojů zvládán kodek HEVC i na DVB-S2. Tedy pokud to potřebujete.
Položka „příjem (rozlišení)“ je myslím zřejmá, lehce převažují STB s příjmem v rozlišení Full HD. Jediná věc, která mě v této souvislosti napadá je to, že by některý z přístrojů mohl umět přijímat 4K jen na některém z tunerů, což se občas stává.
Bod „čtečka karet“ se vztahuje jednak na mechaniku PCMCIA (CI+) sloužící pro případné zasunutí adaptéru s přístupovou kartou, a jednak na čtečku určenou rovnou pro zasunutí přístupové karty jako takové a někdy označované jako Smart Card. Takovýto přístroj pak umí přijmout volné i placené kanály, vždy ale záleží na typu čtečky. Například Technisat DigiPal Isio HD ji má sice zabudovanou, avšak je speciálně určena jen pro německou freenet TV. Přijímač je tedy v našich podmínkách určen pro volný příjem.
U položky „některé funkce“ je občas napsáno, že EPG nebylo v parametrech uvedeno. Je to proto, že se ho nepodařilo s určitostí dohledat, ale nejspíše k dispozici bude. HbbTV mají všechny uvedené přístroje, někdy ale může být zapotřebí dohrát potřebný modul (linuxové stroje). Jinou otázkou je kompatibilita s domácími aplikacemi HbbTV. To je ale na praktické vyzkoušení.
„Vstupy/výstupy (výběr)“ jsou myslím zřejmé, konektor RJ-45 označuje ethernetové připojení k domácímu směrovači, resp. k internetu (Ethernet LAN). Vedle zde uvedených propojení nabízejí některé přístroje třeba i A/V výstup v podobě konektorů cinch.
V posledním bodu, v poznámce, najdete doplňkové údaje, které byly uvedeny na webu prodejců či u výrobce. Například je tu někdy zmíněno, že u linuxových set-top boxů jde dohrát alternativní software s rozšířenými možnostmi, stylem ovládání či českou lokalizací. Pokud se to podařilo zjistit, je zde uvedeno i možné rozšíření přístroje o Wi-Fi, což v praxi typicky znamená USB Wi-Fi adaptér.
Tabulka ke stažení (PDF)
Poslední aktualizace tabulky a článku proběhla v neděli 3. 3. Přehled si nedělá ambice na úplnost, avšak pokud narazíte na přístroj vyhovující našim parametrům, dejte nám prosím vědět v diskusi.
set-top boxy DVB-T2 s HbbTV, březen 2019
Mám dotaz: předpokládám, že pro příjem HbbTV za použití DVB-T2 set-top boxu, který má podporu HbbTV, není potřeba, aby podporu HbbTV měla i televize. Ale platí to i naopak? Pokud mám starší televizi (s DVB-T1) s podporou HbbTV, potřebuji přesto podporu HbbTV u DVB-T2 set-top boxu?
ad 1 – Je to tak.
ad 2 – Ano, potřebujete. Jde o hybridní vysílání a vy DVB-T2 nepřijmete a DVB-T vlastně také ne, protože se přestane vysílat.
Měl bych dotaz k testovaným set-top boxům DVB-T2/S2 HbbTV, který umí cccam server? Děkuji.
Sice neznám a nepoužívám, ale obávám se že žádný. Možná nějaký STB s Enigmou ale opravdu netuším.
Lze do set-top boxů s androidem dohrát HbbTV? Když to v základu neumí? Např. do Mecool K3…K7…?
Děkuji
Uvaděný produkt neznám, ale nevím o jediném STB s Androidem u kterého by to šlo