UVNITŘ VIDEO – Do vypínání prvních vysílačů DVB-T zbývají necelé dva měsíce. Úplný přehled všech končících vysílačů a dokrývačů přináší nový informační web Televizezadarmo.cz.
Dlouho očekávaná státní informační kampaň k druhé televizní digitalizaci a přechodu na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2 startuje. Dnes úderem deváté hodiny dopoledne ji oficiálně spustí vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci v sídle ministerstva v Praze Na Františku. Do ostrého provozu vstupuje státní informační web o přechodu na DVB-T2 na doméně www.televizezadarmo.cz, který obsahuje termíny vypínání všech vysílačů a dokrývačů DVB-T čtyř celoplošných multiplexů, jichž se týká Technický plán přechodu na DVB-T2 (pro MPO jej připravil provozovatel serveru Televizniweb.cz, komunikační agentura TAKTIQ Communications), vznikl informační spot pro Českou televizi a připravují se krajské roadshow pro starosty.
Minipořad o DVB-T2 půjde po Událostech na ČT 1
Spot, respektive minipořad, pro MPO vyrobila společnost Frmol a hlavní roli v něm hraje Otakar Brousek mladší, který vysvětluje důvody přechodu na DVB-T2 a přednosti nového vysílacího standardu. Dvouminutový pořad nasadí Česká televize do časů mezi hlavní zpravodajskou relaci Události a hlavní večerní pořad na programu ČT 1, v nichž už v minulosti podobné minipořady vysílala (např. o bezpečném chování na internetu). O nasazení stejného spotu na komerčních televizních resort ještě vyjednává, ale není jisté, zda projde celá dvouminutová verze. Ministerstvo plnou verzi využije i na internetu, objevit se má na odborných webech i sociálních sítích. Česká televize vedle něj připravuje další pokračování vlastních spotů zaměřených na konkrétní termíny přechodu na DVB-T2.
Státní kampaň i ČT se nyní zaměřují především na Prahu a střední Čechy, protože již koncem příštího měsíce budou vypnuty dva hlavní vysílače DVB-T2 v Praze. Žižkovský vysílač a Cukrák ukončí 27. listopadu šíření veřejnoprávního multiplexu 1 s programy České televize a Českého rozhlasu. Společně s nimi bude vypnuto i několik dokrývačů ČT ve Středočeském a Plzeňském kraji. K vypínání komerčních televizí dojde o ledna příštího roku, kdy ČT ukončí vysílání DVB-T ve zbytku Středočeského kraje, v Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Následně bude vypínání pokračovat po jednotlivých regionech až do konce června příštího roku. Jako vůbec poslední ukončí vysílání DVB-T vysílač multiplexu 3 ve Valašských Kloboukách, a to 29. června 2020.
Ministerské semináře pro starosty odstartují 23. října
Přesné termíny vypínání hlavních vysílačů, ale i všech dokrývačů DVB-T, nově nabízí státní informační web Televizezadarmo.cz, na kterém je možné v interaktivní mapě České republiky zvolit příslušný kraj a pro něj se poté zobrazí tabulky s termíny vypínání jednotlivých celoplošných mutliplexů DVB-T, Přechodových sítí DVB-T2 a zapínání finálních multiplexů DVB-T2. Na mapkách je zobrazeno umístění vysílačů a dokrývačů v daném kraji a pro lepší orientaci jsou u každého multiplexu vyjmenovány přenášené programy a zobrazena jejich loga. Uživatelé, kteří si na svém zařízení povolí sledování polohy, mohou využít automatické nabídky kraje, v němž se zrovna nachází, a zobrazit si údaje týkající se právě tohoto kraje.
Koncem října pak odstartuje série krajských „roadshow“ pod taktovkou ministerstva průmyslu a obchodu, jež by měla informovat starosty a primátory obcí a měst jednotlivých krajů o blížících se termínech vypínání DVB-T a podmínkách, jak si zachovat bezplatný pozemní příjem televizního vysílání. 23. a 24. října se uskuteční dva totožné semináře pro pražské a středočeské starosty v konferenčním sále ministerstva průmyslu a obchodu v pražské ulici Na Františku. V případě velkého zájmu resort přidá ještě třetí seminář, který by se konal 22. října ve velké zasedací místnosti ministerstva v Petschkově paláci v ulici Politických vězňů. Časy těchto seminářů ještě budou upřesněny, každopádně kromě zástupců ministerstva na nich vystoupí i operátoři celoplošných sítí DVB-T a anténář Jakub Melín.
Další tisková konference MPO bude v listopadu
MPO plánuje ještě jednu tiskovou konferenci pro média v listopadu, několik dní před plánovaným termínem vypínání pražského vysílání veřejnoprávního multiplexu 1. Její termín ale ještě nebyl určen. Z „nestátních“ akcí k přechodu na DVB-T2, které již jejich organizátoři propagují, se v polovině října uskuteční tradiční odborná konference Radiokomunikace 2019 v Pardubicích. 28. ročník této akce odstartuje 15. října v pardubickém Kulturním domě Dukla za mediální podpory serveru Televizníweb.cz. Úvod čtyřdenní akce bude tradičně zasvěcen digitálnímu televiznímu a rozhlasovému vysílání včetně druhé televizní digitalizace. Konkrétně zde vystoupí Karel Trpák z České televize s příspěvkem o řešení regionálního vysílání ČT v síti DVB-T2 (v současné Přechodové síti 11 Kavčí hory regionální vysílání nenabízí).
Jiří Masopust a Jakub Melín ze společnosti DVB servis přednesou příspěvek na téma Technologicky pokročilé řešení STA v době přechodu na DVB-T2, Marcel Procházka z CRA se vyjádří k tématu „Jsme připraveni na generační změnu TV vysílání, která zasáhne 60 % domácností (!/?)“ a Radim Pařízek s Jakubem Juhasem promluví o přípravě přechodu multiplexu 4 na finální DVB-T2 síť 24. Podrobnější program obsahuje web konference www.konferadio.cz. Hned další den, 16. října, naváže 23. ročník podzimního setkání provozovatelů elektronických komunikací, který ve Sportovním centru v Nymburce pořádá společnost Lica. Odpoledne od 13:50 zde proběhne panelová diskuse věnovaná DVB-T2, vlivu druhé televizní digitalizace na placené televizní platformy, aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz a vzniku čtvrtého mobilního operátora.
Je to fajn web … Ale jak je to s RS sítěmi? To nějak chybí … Rád bych se taky zeptal jak to vypadá nyní s RS7 – hraje nehraje, co je tam?
RS se přechod na DVB-T2 netýká, Technický plán přechodu je vůbec neřeší. V současné době platí, že platnost jejich individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů vyprší 5. ledna 2020. Je tu určitá snaha o jejich další prodloužení, ale to závisí na rozhodnutí ČTÚ a faktu, zda jejich kmitočty nebudou potřebné pro spouštění finálních sítí DVB-T2. Pokud bychom ale RS zapracovali do státního webu, pouze bychom způsobili zmatek.
Predpokladam, ze web bude opet celit pripominkam o technologicke neutralite, tip „Pokud nejste v dosahu signálu DVB-T2 nebo chcete využít větší programovou nabídku,..“ to asi nezachrani.
Byl opravdu problem sehnat do klipu skutecny STB misto te makety wifi routeru? 🙂
Ale zachrání. Co víc byste si představoval? Propagaci placených TV služeb? Proces uvolňování pásma 700 MHz není technologicky neutrální, dotýká se pouze terestrické televizní platformy, takže není důvod kvůli němu dělat reklamu neterestrickým TV platformám.
Mne je to jasne, ale EK uplatnuje technologickou neutralitu do extremu, podle ktereho by ten web byl asi reklamou na DVB-T2.