Servisní technik David Rácz z Domažlic popisuje pro Televizníweb.cz, jak se dá naladit a sledovat přechodová síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací na Chodsku.

Od tohoto týdne mohou pozemní digitální televizní vysílání nové generace ve standardu DVB-T2 přijímat i diváci v západních Čechách. Podmínkou je dosah hlavního vysílače tohoto regionu, Krašova. Příjem DVB-T2 si vyzkoušel i náš čtenář a servisní technik z Domažlicka David Rácz, který nám popsal svoje čerstvé zkušenosti. „Hned v úterý mi to nedalo a podvečer jsem se vrátil na Domažlicku, abych si vyzkoušel příjem přechodového multiplexu na kanálu 31 z Krašova,“ popisuje. „Nejprve jsem zkusil, co na signál říká pět let starý televizor Panasonic, který má pouze tuner DVB-T. Zobrazil pouze intenzitu a sílu signálu, ale žádnou kvalitu.“

Stejný výsledek zaznamenal David Rácz i u set-top-boxu s tunerem DVB-T, který zachytil pouze nosnou vlnu, ale nezobrazil údaj o kvalitě signálu. „Připojil jsem tedy k televizoru přes HDMI kabel nový set-top-box Opticum Lion HD 265 Plus s tunerem DVB-T2 a jeho prostřednictvím se signál přechodové sítě z Krašova ukázal v plné síle i kvalitě (100 %),“ líčí David Rácz a přidává několik fotografií. „Signál, obraz i zvuk jsou perfektní,“ konstatuje. „Pouze mě mrzí skutečnost, že samotná metropole Chodska, město Domažlice, a několik sousedních obcí není v dosahu vysílače Krašov, ale mohou přijímat signál pouze z místního vysílače Vraní vrch, který má přechodovou síť DVB-T2 spustit až na podzim,“ říká David Rácz.

Problémy se zesilovači u polských sít

Přesto se dá podle Davida Rácze říci, že zbytek obyvatel Chodska už přijímá na antény výhradně signál z Krašova a tak ve chvíli, kdy si pořídí přijímač s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, budou moci signál s klidem a bez problémů naladit. „Také již existuje velká část diváků, kteří si v posledním roce pořídili nový televizor se zlatou pečetí CRA DVB-T2 ověřeno a tak i oni po proskenování kanálu 31 či po automatickém ladění mohou přechodovou síť sledovat,“ líčí David Rácz, který divákům na Chodsku pomáhá upravovat příjmové antény a zprostředkovává i prodej přijímačů. Osobně přijímá signál DVB-T2 na individuální anténu LP bez zesilovače. „Mám výhodu, že náš rodinný dům stojí v Mrákově u Domažlic na kopci,“ vysvětluje.

Zesilovač používá David Rácz jen v případě, že některý z jeho klientů má velmi dlouhý koaxiální svod a když se rozbočovačem a účastnickými krabičkami oslabuje signál. „Velmi často u diváků vykazují poruchy příjmu staré antény, hlavně polská síta s velmi silnými zesilovači, která se používala ještě za analogového televizního vysílání,“ varuje. David Rácz vždy takový starý zesilovač z krabičky vyjme a nainstaluje do ní symetrizační člen. „U jednoho zákazníka kostičkoval obraz, protože už sám o sobě silný signál z Krašova ještě zesiloval tímto 36 dB silným nevhodným zesilovačem na polském sítu z dob analogu. Tuto kombinaci používá hodně lidí, budou si muset přestavět antény nebo rovnou pořídit nové,“ vysvětluje.

Místo zesilovače stačí symetrizační člen

Anténní zesilovač lze podle Davida Rácze často nahradit symetrizačním členem, který převede signál na 75 ohmů, které zvládá přenášet koaxiální kabel. „Bez symetrizačního člena, který stojí zhruba 75 korun, takové vysílání hraje špatně,“ říká David Rácz. „Pokud tedy staré polské síto ještě není úplně zrezlé, stačí nahradit nevhodný 35 dB zesilovač pouze symetrizačním členem a rázem obraz nekostičkuje,“ uzavírá David Rácz. Komplikovanější situaci mají diváci z bytových domech, které využívají společné televizní antény. Ty si vyžádají zásah profesionální servisní firmy, jež doplní nebo přeladí kanálovou vložku na kanál, na němž probíhá vysílání DVB-T2.

Prostřednictvím přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací vysílá čtrnáct televizních programů, které lze v DVB-T naladit prostřednictvím celoplošných multiplexů 2, 3 a Regionální sítě 8. Nové vysílání tedy jistě uvítají diváci, kteří nejsou v dosahu multiplexu 3 a Regionální sítě 8 a dostanou se tak k programům Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Barrandov Family, Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres, Šlágr TV a TV Noe. Přechodová síť dále šíří vysílání televize Prima, Prima Cool a TV Barrandov. Naopak v ní zatím chybí programy skupiny Nova.

Štítky