Pokud prezident novelu podepíše a vyjde ve Sbírce zákonů, začne plynout lhůta 15 dní, po které novela vstoupí v platnost. Reálně by se tak mohlo stát již koncem srpna.

Legislativní kolečko vládní novely zákona o elektronických komunikacích, která řeší takzvanou druhou televizní digitalizaci a přechod na nový televizní standard DVB-T2, dospělo do poslední fáze. Senát ve čtvrtek doručil návrh novely prezidentovi republiky Miloši Zemanovi. „Pan prezident se novelou bude zabývat v příštím týdnu,“ sdělil serveru Televizníweb.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na hlavě státu nyní záleží, zda a kdy zákon podepíše, aby mohl být zveřejněn ve Sbírce zákonů. Jakmile se tak stane, začne plynout patnáctidenní lhůta, po níž novela vstoupí v platnost.

Na jejím základě pak bude moci Český telekomunikační úřad prodloužit pozměněné kmitočty čtyř celoplošných sítí pro pozemní digitální televizní vysílání až do roku 2030 a stát po notifikaci Evropskou komisí bude moci kompenzovat provozní náklady přechodových sítí DVB-T2. Zároveň odpadnou legislativní překážky pro start veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2, již bude provozovat Česká televize. Kavčím horám ale také začne platit povinnost poskytování duálního zvuku u zahraničních filmů a seriálů i v pozemním digitálním vysílání, pokud tomu nebudou bránit technické překážky (dostatek kapacity ve vysílací síti). Sama ČT navíc opakovaně slíbila, že v DVB-T2 už bude vysílat výhradě v HD rozlišení.

Co by se dělo, kdyby prezident nepodepsal?

Teoreticky ještě existuje možnost, že Miloš Zeman novelu zákona o elektronických komunikacích nepodepíše, nebo ji bude přímo vetovat. „Nepodpis“ by pro novelu neznamenal nic katastrofálního. Prezident by tak projevil svůj nesouhlas se zákonem, ale nezamítl by ho. Toto nestandardní řešení v minulosti často využíval Václav Klaus. Novelu by v takovém případě podepsal předseda Poslanecké sněmovny a premiér a vyšla by ve Sbírce zákonů. Pokud by ovšem prezident novelu vetoval, musela by o ní znovu jednat Poslanecká sněmovna a prezidentské veto přehlasovat nadpoloviční většinou všech hlasů, tedy nejméně 101 poslanci. Při závěrečném třetím čtení novely ve sněmovně pro zákon hlasovalo 134 členů dolní komory Parlamentu, takže podporu by v případě opakovaného hlasování mít měla.

Jisté komplikace by ale mohly nastat v souvislosti s případným načasováním veta novely. Poslanecká sněmovna se před říjnovými parlamentními volbami sejde už jenom jednou na zářijové schůzi. Co se neodhlasuje na ní, nebude schváleno a rozpracované zákony „spadnou pod stůl“. Nová sněmovna, která vzejde z podzimních voleb, se jimi nebude zabývat. Novele zákona o elektronických komunikacích tak může prezident ještě zkomplikovat cestu do Sbírky zákonů, což nelze vůbec vyloučit – vzhledem k tomu, jak moc na této novele záleží premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, jehož vztahy s prezidentem Milošem Zemanem jsou velmi napjaté. Na druhou stranu předkladatelem novely je ministerstvo průmyslu a obchodu a ministr Jiří Havlíček o ní s prezidentem několikrát jednal.

Důležitý bude i postoj Evropské komise

Na platnost novely čeká i společnost Digital Broadcasting, která bude provozovat třetí přechodovou síť DVB-T2. Podle ředitele vnějších vztahů Martina Roztočila je přijetí diginovely jednou z podmínek pro zdárný průběh přechodu na DVB-T2. Z pohledu operátorů přechodových sítí DVB-T2 však bude důležitější jednání s Evropskou komisí o notifikaci plánovaných státních kompenzací provozních nákladů těchto sítí, které ještě ani nezačalo a podle předsedy Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Dvořáka by se mohlo protáhnout až do konce letošního roku. Do doby, než se Evropská komise jasně vyjádří ke kompenzacím, budou operátoři přechodových sítí v nejistotě, zda se jim investice do provozu těchto sítí vrátí (televizní stanice mají vysílání v těchto sítích zdarma, provoz je na náklady operátorů).

Česká televize už před účinností diginovely čile vyjednává s Českými Radiokomunikacemi o podmínkách provozu veřejnoprávní přechodové sítě. „S operátorem vyjednáváme, za jakých podmínek budeme vysílat v průběhu přechodu, tedy do roku 2020, a zároveň, jak se změní podmínky poté, kdy očekáváme, že by celý proces měl kromě HD rozlišení přinést interně pro Českou televizi i poměrně zásadní úsporu nákladů,“ uvedl pro web Český rozhlas Digitální rádio generální ředitel ČT Petr Dvořák. Kavčí hory chtějí také podepsat memorandum o spolupráci na zavádění DVB-T2 s ministerstvem průmyslu a obchodu. Podle Dvořáka chtějí jeho text představit během srpna nebo začátkem září, jakmile bude finálně schválena diginovela.

Štítky