„Nejsem si vědom vyloženě sporných bodů, které by mohly vyvolat senátní pozměňovací návrhy k novele zákona o elektronických komunikacích,“ dodává senátor pro Televizníweb.cz

Přechod na nový televizní standard DVB-T2 je podle nezávislého senátora Jiřího Cieńciały dobrým kompromisním řešením problému vyvolaného odebráním kmitočtového pásma 700 MHz pozemnímu televiznímu vysílání a jeho poskytnutí mobilním operátorům. Cieńciała to řekl v rozhovoru pro Televizníweb.cz před dnešním jednáním senátního Výboru pro hospodářství, dopravu a zemědělství, který bude jednat o sněmovní verzi vládní novely zákona o elektronických komunikacích.

Jak vnímáte připravovanou druhou vlnu televizní digitalizace, tedy přechod na DVB-T2, ke kterému by mělo dojít v letech 2020 až 2021 a jenž je vyvolán odebráním kmitočtového pásma 700 MHz televiznímu vysílání?

Tak, jak jsme museli přistoupit v minulosti k přechodu z analogového na digitální televizní vysílání, tak obdobně musíme akceptovat přechod na nový standard DVB-T2, který je podle mého soudu kompromisním řešením, vyvolaným odebráním kmitočtového pásma 700 MHz pozemnímu televiznímu vysílání a jeho poskytnutí mobilním operátorům. Technický rozvoj pokračuje stále rychleji a my se musíme tomuto tempu přizpůsobit, bohužel i za cenu nuceného pořízení si technologie, která nám umožní přijímat nový digitální televizní standard. Řada domácností už dnes sleduje televizní vysílání prostřednictvím internetu, přes satelit nebo kabelovou televizi a těch se změny spojené s druhou televizní digitalizací v zásadě nedotknou.

Spatřujete ve sněmovní verzi novely nějaké sporné body, které by měl Senát upřesnit formou vlastních pozměňovacích návrhů?

Já se v problematice elektronických komunikací orientuji jako běžný spotřebitel nabízených služeb. Nejsem si proto vědom vyloženě sporných bodů, které mohou vyvolat senátní pozměňovací návrhy k této novele zákona. Nicméně to neznamená, že ho někdo z kolegů nepředloží.

Připravujete vy sám nebo váš senátorský klub nějaký pozměňovací návrh k novele zákona o elektronických komunikacích?

Já se určitě nechystám pozměňovací návrh k novele tohoto zákona podat. Zda někdo z mých kolegů v Klubu nezávislých senátoru o pozměňovacím návrhu uvažuje, zatím nevím.

Obrací se na vás v souvislosti s chystanou druhou televizní digitalizací voliči? Dokázal byste jim vysvětlit, proč k této změně, která si od diváků vyžádá koupi nového televizního přijímače, dochází?

Zatím jsem se osobně v mém volebním obvodě ani mimo něj nesetkal s dotazy občanů k druhé vlně televizní digitalizace. Myslím si, že se o této změně mluví už delší dobu a lidé mají základní informace o tom, co je čeká. Obecné informace budu schopen případným tazatelům poskytnout a také je odkázat na podrobnější veřejné informace, které jsou už dnes běžně k dispozici. Samozřejmě, že v průběhu přechodu na DVB-T2 a postupného vypínání DVB-T to bude pravděpodobně jiné a problémy zcela jistě nastanou. V mém volebním obvodě, který je značně hornatý a navíc s roztroušenou zástavbou, očekávám určité potíže s pokrytím území pozemním televizním signálem. Řešením je sledování televizního vysílání v takovýchto případech přes internet nebo satelit. Co je nepříjemné, jsou jednak jednorázové náklady spojené s pořízením takového vybavení, a také neustále rostoucí platby za poskytované služby. V tomto směru může být levnější přijímat televizní vysílání přes anténu s odpovídající televizí s DVB-T2 a dekodérem HEVC. Ale i to se však může do roku 2021 změnit, když budou zřejmě zpoplatněny některé populární televizní kanály pozemního vysílání. Ostatně na Slovensku už tomu tak je.

Šlo by podle vás řešit problém s uvolněním pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů jinak než přechodem televizního vysílání na standard DVB-T2?

Myslím si, že předložení novely zákona o elektronické komunikaci předcházela odborná diskuze, ze které vzešlo kompromisní řešení, jež stávající předloha novely zákona obsahuje.

Dotkne se vás osobně vypínání současného pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T a přechod na DVB-T2?

Ne, já jsem si v minulosti pořídil satelitní přijímač, protože pozemní televizní signál v místě mého podhorského bydliště byl málo kvalitní a samozřejmě i s omezenou nabídkou televizních kanálů.

Štítky