Brusel poskytne kolumbijské vládě osm milionů euro, mj. na podporu sociálně slabých při přechodu z analogového na digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2.

Dohodu s Evropskou unií o podpoře rozvoje pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2 podepsala kolumbijská Národní rada pro televizní vysílání (ANTV). Brusel poskytne Kolumbii podporu ve výši osmi milionů euro (v přepočtu 216 milionů korun) na nákup více než 45 tisíc set-top-boxů pro příjem DVB-T2 a také na monitorovací centrum, které zajistí kontrolu kvality televizního signálu v reálném čase 24 hodin denně sedm dní v týdnu pro 22 regionů a měst. Kolumbie si na rozdíl od jiných jihoamerických zemí zvolila při přechodu z pozemního analogového na pozemní digitální televizní vysílání evropský standard DVB-T.

Rozhodnutí padlo v roce 2008, ale již o dva roky později bylo revidováno s tím, že země přejde rovnou na novější standard DVB-T2. Nejen kvůli tomu se přechod na digitální vysílání v Kolumbii výrazně opozdil, takže není jisté, že analogové vysílání bude vypnuto v původně plánovém termínu do konce roku 2020. Digitálně již vysílají veřejnoprávní a některé komerční televize, pokrytí signálem DVB-T2 ale zdaleka nedosahuje původně plánovaných hodnot. Očekává se, že termín ukončení analogového vysílání se posune nejméně do roku 2021. Podle ANTV nyní pozemní digitální sítě DVB-T2 pokrývají 70,3 procenta obyvatel Venezuely. Cílovým stavem má být pokrytí přes 90 procent domácností.

Kolumbie je jedna z mála jihoamerických zemí, která dala přednost evropskému televiznímu standardu DVB-T/DVB-T2 před japonským ISDB-T

Set-top-boxy pro obyvatele 13 obcí a měst

Od roku 2014 proběhly v Kolumbii tři fáze zavádění pozemního digitálního televizního vysílání. Během první dosáhlo pokrytí hodnoty 54,20 procenta obyvatel, během druhé přibylo dalších 15,8 procenta. Nyní probíhá třetí fáze, která já zajistit signál dalším 17,75 procentům Kolumbijců. Podpora Evropské unie nemá směřovat jen sociálně slabým domácnostem na nákup nového televizního přijímače. EU rovněž zafinancuje částkou 3,8 milionu euro (103 milionů korun) vytvoření nového systému regulace dotčených subjektů a přerozdělení rolí existujících regulačních orgánů, jako je ANTV, Agentura pro správu národního spektra (ANI), Národní rozhlas a televize Kolumbie či Komise pro kontrolu komunikace (CRC).

150 tisíc euro (čtyři miliony korun) z evropské pomoci má přispět na vytvoření moderního monitorovacího centra pro kontrolu kvality vysílání v DVB-T2 v Bogotě. Největší sumu, čtyři miliony euro (108 milionů korun) ovšem Kolumbie použije na zmíněný nákup set-top-boxů pro sociálně potřebné. Celkem má jít o 45 583 přijímačů pro nízkopříjmové domácnosti ve 13 obcích a městech nově pokrytých signálem sítí DVB-T2. V první vlně již tuto dotaci obdrželi vybraní obyvatelé měst Marinilla a Antioquia. Následovat mají podle webu Enter.co obce a města Ibagué, Buenaventura, Valledupar, Riohacha, Quibdo, Lorica, Bog, Villa del Rosario, El Tambo, La Tebaida, Turbaco, a Puerto Lopez.

Oficiální logo kolumbijské televizní digitalizace

EU podporuje konkurenceschopnost terestriky

„13 nových měst, jejichž obyvatelé získají více než 45 tisíc set-top-boxů, umožní šířit vzdělání a sledovat vysílání v reálném čase, je zásadním příspěvkem k rozšíření digitálního terestrického vysílání a povede k dalšímu rozšíření pokrytí, které nyní dosahuje 70,3 procenta obyvatel,“ uvedl kolumbijský ministr pro informační technologie a komunikaci David Luna. Podle ředitelky ANTV Angely Maríi Mory přispěje dohoda s Evropskou unií ke zlepšení příjmu a kvality televizního vysílání pro více Kolumbijců. Zajistí také šíření volného a svobodného vysílání, a to i v HD kvalitě. „Jde rovněž o velmi důležité posílení institucionálního rámce přechodu na pozemní digitální televizní vysílání,“ míní Mora.

„Jde o počátek nové éry spolupráce mezi EU a Kolumbií. Implementace standardu DVB-T2 přináší kolumbijským divákům značné výhody. Zejména volný přístup k televiznímu vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. To zároveň stimuluje zdravou konkurenci mezi jednotlivými vysílacími platformami, zejména pozemním vysíláním a kabelovou televizí,“ uvedl Rachel Brazier ze zastoupení Evropské unie v Kolumbii.

Štítky