Brusel poskytne kolumbijské vládě osm milionů euro, mj. na podporu sociálně slabých při přechodu z analogového na digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2.
Dohodu s Evropskou unií o podpoře rozvoje pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2 podepsala kolumbijská Národní rada pro televizní vysílání (ANTV). Brusel poskytne Kolumbii podporu ve výši osmi milionů euro (v přepočtu 216 milionů korun) na nákup více než 45 tisíc set-top-boxů pro příjem DVB-T2 a také na monitorovací centrum, které zajistí kontrolu kvality televizního signálu v reálném čase 24 hodin denně sedm dní v týdnu pro 22 regionů a měst. Kolumbie si na rozdíl od jiných jihoamerických zemí zvolila při přechodu z pozemního analogového na pozemní digitální televizní vysílání evropský standard DVB-T.
Rozhodnutí padlo v roce 2008, ale již o dva roky později bylo revidováno s tím, že země přejde rovnou na novější standard DVB-T2. Nejen kvůli tomu se přechod na digitální vysílání v Kolumbii výrazně opozdil, takže není jisté, že analogové vysílání bude vypnuto v původně plánovém termínu do konce roku 2020. Digitálně již vysílají veřejnoprávní a některé komerční televize, pokrytí signálem DVB-T2 ale zdaleka nedosahuje původně plánovaných hodnot. Očekává se, že termín ukončení analogového vysílání se posune nejméně do roku 2021. Podle ANTV nyní pozemní digitální sítě DVB-T2 pokrývají 70,3 procenta obyvatel Venezuely. Cílovým stavem má být pokrytí přes 90 procent domácností.
Kolumbie je jedna z mála jihoamerických zemí, která dala přednost evropskému televiznímu standardu DVB-T/DVB-T2 před japonským ISDB-T
Set-top-boxy pro obyvatele 13 obcí a měst
Od roku 2014 proběhly v Kolumbii tři fáze zavádění pozemního digitálního televizního vysílání. Během první dosáhlo pokrytí hodnoty 54,20 procenta obyvatel, během druhé přibylo dalších 15,8 procenta. Nyní probíhá třetí fáze, která já zajistit signál dalším 17,75 procentům Kolumbijců. Podpora Evropské unie nemá směřovat jen sociálně slabým domácnostem na nákup nového televizního přijímače. EU rovněž zafinancuje částkou 3,8 milionu euro (103 milionů korun) vytvoření nového systému regulace dotčených subjektů a přerozdělení rolí existujících regulačních orgánů, jako je ANTV, Agentura pro správu národního spektra (ANI), Národní rozhlas a televize Kolumbie či Komise pro kontrolu komunikace (CRC).
150 tisíc euro (čtyři miliony korun) z evropské pomoci má přispět na vytvoření moderního monitorovacího centra pro kontrolu kvality vysílání v DVB-T2 v Bogotě. Největší sumu, čtyři miliony euro (108 milionů korun) ovšem Kolumbie použije na zmíněný nákup set-top-boxů pro sociálně potřebné. Celkem má jít o 45 583 přijímačů pro nízkopříjmové domácnosti ve 13 obcích a městech nově pokrytých signálem sítí DVB-T2. V první vlně již tuto dotaci obdrželi vybraní obyvatelé měst Marinilla a Antioquia. Následovat mají podle webu Enter.co obce a města Ibagué, Buenaventura, Valledupar, Riohacha, Quibdo, Lorica, Bog, Villa del Rosario, El Tambo, La Tebaida, Turbaco, a Puerto Lopez.
EU podporuje konkurenceschopnost terestriky
„13 nových měst, jejichž obyvatelé získají více než 45 tisíc set-top-boxů, umožní šířit vzdělání a sledovat vysílání v reálném čase, je zásadním příspěvkem k rozšíření digitálního terestrického vysílání a povede k dalšímu rozšíření pokrytí, které nyní dosahuje 70,3 procenta obyvatel,“ uvedl kolumbijský ministr pro informační technologie a komunikaci David Luna. Podle ředitelky ANTV Angely Maríi Mory přispěje dohoda s Evropskou unií ke zlepšení příjmu a kvality televizního vysílání pro více Kolumbijců. Zajistí také šíření volného a svobodného vysílání, a to i v HD kvalitě. „Jde rovněž o velmi důležité posílení institucionálního rámce přechodu na pozemní digitální televizní vysílání,“ míní Mora.
„Jde o počátek nové éry spolupráce mezi EU a Kolumbií. Implementace standardu DVB-T2 přináší kolumbijským divákům značné výhody. Zejména volný přístup k televiznímu vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. To zároveň stimuluje zdravou konkurenci mezi jednotlivými vysílacími platformami, zejména pozemním vysíláním a kabelovou televizí,“ uvedl Rachel Brazier ze zastoupení Evropské unie v Kolumbii.
Implementace standardu DVB-T2 přináší kolumbijským divákům značné výhody. Zejména….. volný přístup k televiznímu vysílání ve vysokém rozlišení obrazu………. To zároveň stimuluje zdravou konkurenci mezi jednotlivými vysílacími platformami, zejména pozemním vysíláním a kabelovou televizí,“
Tak to je pecka – bohužel „volný“ ale neznamená „BEZPLATNÝ“ to jim komik z EU zapoměl říci. No pro lidi s měsíčním platem 500000 to není tak podstatné.Daleko důležitější je …. že to „Zajistí také šíření volného a s v o b o d n é h o vysílání, a to i v HD kvalitě. „Jde rovněž o velmi důležité posílení institucionálního rámce přechodu na pozemní digitální televizní vysílání,“ Tak už jsme se konečně dozvěděli o co vlastně při zavádění těchto nových technologií ve skutečnosti JDE. Jen nám to pitomcům musel říci někdo fundovaný z EU. Teď už můžu klidně spát.
Hledali mecenáše až ho našli ve vzdáleném rozhazovačném Bruselu.
Mne na tom fascinuje:
1. svět nikdy nefunguje jako celek viz 4 rozdílné technologie vysílání a i jinde je to zřetelné když cestujete, tak zásuvky, napětí atd. věci…
2. v různých dokumentech o přírodě se dovídáte, že sice žijí po staru prakticky v souladu s tím co mi příroda dala k přežití každý den… viz různé „Indiánské“ kmeny tj. původní obyvatelstvo které nadnárodní společnosti kvůli nerostnému bohatství nebo kácením pralesů (plíce Zeměkoule a udržovatel rovnováhy dešťových srážek) když nemohou jako po vzoru kolonizátorů zlikvidovat fyzicky a nábožensky tak jim přivážejí elektronické vymoženosti…
Legrace je když vidíte různé chatrče a vedle nich je satelit a solární elektrárna či jiné zařízení pro generování proudu… či jim darují hračku s baterkami a když se vybijí, tak mají jen suvenýr k ničemu… Pak vám jako turistovi kdekoliv na světě ti „zaostalí“ ukáží za poplatek před kamerami své původní oblečení a zvyky…
Ostatně i Čeští cestovatelé o tom ví a ukázali své v porovnání kdysi a nyní životem místních kmenů… viz Stingl, Hanzelka atd. vyprávění a ukázání dokumentů na porovnání…
Takže dotace má hlavní cíl… koupit si jejich zemi různými prostředky… Žijeme přeci v konzumu a vnucování spotřeby i politiky…
Kdysi byl Secam, PAL a NTSC a jak vidno Čína navzdory tomu, že vyrábí takřka vše pro celý svět, tak má svůj systém a i Microsoftu se snaží konkurovat svými věcmi jen pro sebe…
V Ásii ale třeba Vietnam atd. mají DVB-T2 dýl než my…
„svět nikdy nefunguje jako celek“
Některé technologie byly vymyšleny nezávisle a současně, proto se trošku liší. Standardizace je vhodná pro menší země nebo pro země závislé na exportu. Jestli jsi velká, silná, průmyslová země, která si všechno dokáže vymyslet, vyrobit a prodat doma (USA, Japonsko, nyní i Čína), tak je ti standardizace s jinými zeměmi ukradená, protože ti nic nového nepřináší.
Problém zásuvek a napětí je v celkovém počtu nainstalovaných zařízení. Doslova bilióny přístrojů a zásuvek, na jejichž výměnu je zapotřebí kvalifikovaný elektrikář (elektřina může zabít, vypni jistič, zkontroluj měřákem). Já si zásuvky prohodím za jeden den. I to jiné napětí bych si u neuniverzálních napájecích zdrojů vyřešil (konvertor u zásuvky nebo pro celé větve v jističové skříni), ale co těch ostatních 95% lidí? Ty to bude stát hodně peněz.
„I to jiné napětí bych si u neuniverzálních napájecích zdrojů vyřešil“
Napadá mě jen problém s motory (lednice, zabudované větráky, pračky, …). Pokud by nové napětí bylo výrazně vyšší (průraz izolace) nebo výrazně nižší (vyšší proud pro stejný výkon = přehřátí drátů) nebo jiná frekvence. Pro malé domácí přístroje do 1kW by převodníky neměly být problém.
Stejně možná příští standard pro domovní rozvody bude stejnosměrný proud.
Nevím zda jsi viděl i dokumenty atd. tj. souboj rozvoje elektřiny v jeho začátcích tj. v USA… tam nakonec jasně zvítězil (rozdíl je už jen ve světě v napětí a frekvenci Hz v zásuvkách a jejich vývodů) pak i pro celý svět střídavý proud protože stejnosměrný byl sice bezpečnější ale náročnější na distribuci větších vzdáleností… Paradoxně napomohlo rozvoji i elektrické křeslo…
Jinak ano elektronizace už pokročila natolik, že měniče hlavně pro domácnosti jsou úspornější a menší než klasicky navíjené transformátory… Ono i solární panely sice vytváří a akumulují stejnosměrný ale distribují pak střídavý…
Ano lidi všade na světě vymýšlejí lecos a je chybou, že světové kapacity netáhnou za jeden provaz ku prospěchu celého lidstva… Víš kde by mohla být třeba kosmonautika….
už kde jaký stát se chlubí, že má rakety, družice a vývoj pro vesmír…
Různé redukce konektorů od různých výrobců a typů výrobků snad aspoň v EU už nařídili pro mobily postupně k nějakému datu sjednotit…
Jinak nelze přehlédnout, že jih „Ameriky“ kdo ví jak by se vlastně kontinent jmenoval i vzhledem k původním obyvatelům… si koupili Japonci svými výrobky viz stále častěji místo Fordů jsou Toyota a Mitsubishi + Matsushita…
Jinak Čína to oddělení se od světa dělá i z jiných důvodů nejen svým nezpochobnitelným technologickým raketovým pokrokem díky tomu, že tam celý svět vidinou levné práce přesunul své fabriky… čímž se ze všeho poučili a jsou tak kvůli tomu dál než jinde… včetně kosmonautiky … ostatně rakety jako takové byl jejich vynález už před mnoha staletími… Říká se víc hlav více ví… ostatně v historii lidstva světový pokrok určovala hedvábnou stezkou po Starém Řecku i s ním právě stará Čína a tehdejší Arabský svět (ten dal světu matematiku a dost věcí z astrologie atd. ze který se učili i ve starých Benátkách mnozí vědci) než je náboženský boj s moci chtivými křižáky a nepřijmutí knihtisku na dlouho odsunul do „spánku“… Každopádně Španělsko též mnohému může poděkovat multi kulturismu s tehdejším Arabským světem (ne tím dnešním islámským fanatismem jak z doby temna křižáků) kdy po pádu Římské říše jim zanechali dost vědeckých dovedností…
Rozvoj telekomunikačních prostředků a následně i Televizní systémy… taky to bylo kdo z koho co dříve vymyslel a někteří v divokém období hlavně po rozmachu páry… od druhých kradli myšlenky a nechali si patentovat… Teď se ujednotili světový vývojáři s politiky jen v tom, že prostě rozvojem internetu se bude Tv pásmo ukrajovat ve prospěch LTE atd.
Vítězství AC (stř.proud) nad DC (ss proud) bylo poplatné porozumění elektřiny a dostupným technickým a technologickým prostředkům té doby (1890). Dnes už jsme hodně jinde. Většina spotřeby v domácnostech je vnitřně DC (světla, elektronika) nebo by DC být mohla (pračka, myčka, ohřev vody?).
I ty vysokovýkonnové přenosy na velké vzdálenosti se používají: en.wikipedia.org/wiki/High-voltage_direct_current
Jo samozřejmě se technologie stále vyvíjí a zlepšují ale střídavý proud zvítězil… Má ale problémy v době špiček kdy je rázově proudu výrobou ze solárek a větrných, vodních přehrad, mořských vln. atd. nadbytek nebo nedostatek… proto se naše země Česko musela na to připravit mezičlánky na hranicích přenosové proudové sítě s Německem…. nechceme aby došlo nárazem k výpadku… bylo ukázáno co to s lidmi psychicky živelně udělá když stroje přestanou fungovat a ani banky a obchody = rabování a násilí a stěhováním se pryž z města na vesnice pokud je ještě čím…
Ostatně ono nám i Slunce dává pořádně zabrat… viz Canada… když je jeho zvýšená aktivita která se přenáší do přenosové sítě vedené po sloupech vysokého napětí…
Edison , Tesla, Křižík, Bell, Marconi atd. Newton atd. Da Vinci atd. v době církevního temna… dali lidstvu základy…
a ten stejnosměrný je stále hlavně jen na malé volty a ampéráže (ta se stále zvyšuje) pro spotřební elektroniku kvůli bezpečí a i nižší spotřebě a i díky možnosti energii akumulovat – ukládat tj. baterie všeho druhu zažívají svůj rozmach a není žádné tajemství, že už v době faraónů ve starém Egyptě atd. nálezy v Arabském světě dokazují, že po replikování jejich nákresů nebo nalezených nádob dokázali opět vyrobit proud… tak jako už naši předci… Prostě lidstvo skokově záhadně vyletí a pak zas padá…
Dnes máme takové technologie, že jsme nad rozcestím a propastí kam se dál vydat… když nás to může opět když ne zahubit, tak uvrhnou do zpět temna… či naopak povznést díky umělému životu elektroniky na bázi pohybu částic v Atomech elektrony atd. … netroufá si krom akčňáků typu Terminátor nikdo předpovědět kam… protože lidstvo se stává závislé a prý i hloupne… když svojí paměť přenechává strojům…
Jo, prostě jsou nyní 4 digitální televizní systémy a obchodování s nimi kdo prodá komu čeho víc?…
Stejně jednou bude dokonalejší holografie a pracuje se i na teleportaci která začla kdysi jen přenosem hlasu a pak až internetu videa atd. Viz teoretické úvahy na Zoom dokumenty Cestování Červí dírou… atd.
Ono vůbec atmosféra a kosmos jehož jsme součástí nám naděluje neřízeným pohybem atomových částic různá překvapení v bezdrátových přenosech viz. v 60 létech 20 století Evropa na VKV- I chytala taxikáře ze Severní Ameriky a i Evropě se různé dálkovým příjmem „zbláznilo“ kde co… do dnes třeba příjmům z Afriky na VKV- II či i digitálních přenosech jsou různé rarity… kterými se chlubí na různých servrech fandové…
Ostatně i v tom 19 / 20 století se pokoušeli přenášet energii o velkém výkonu vzduchem – blesky… Z bezpečných důvodů se od toho upustilo a používá se malá energie z vysílačů jen pro telekomunikace… a není tajemstvím, že kdyby v kosmu nás někdo zaměřil či i my sebe samy tak… proto je i projekt tzv. SETI a Voyagery ze 70 let 2 století jsou nadále aktivní ač opusili 9 (8) planet dál v naší Sluneční soustavě letí… tak vysílají energické impulzy k Zemi které se vyhodnocují… tak jako i z jiných družic třeba máme i satelitní televize atd. komunikaci trvale…
Jo je přeci i projekt kde se za pomocí námi směrovaných vln ovlivňuje počasí či armáda lecos testuje… HARP a nikdo neví co to vlastně tajemného nedokončeného anténního stálo kousek od Černobylu…
Nějak mi nevychází počty :-O
„4 mil € budou použity na nákup set-top-boxů pro sociálně potřebné. Celkem má jít o 45 583 přijímačů pro nízkopříjmové domácnosti.“
To je 87,75€ (2280,-Kč; maloobchodní cena!) za STB. To je dost slušný STB s velmi mnoha funkcemi pro sociálně slabé, zvláště když si uvědomíme, že Němci si nejčastěji kupují STB za méně než poloviční cenu!
A to nepočítám, že Kolumbijci koupí celý kontejner STB od Číňanů s obrovskou množstevní slevou přímo od prodejce, takže těch 87€ bude stát STB, který se v krámě prodává za maloobchodních 120+€. Na co takovou mašinu potřebují nejchudší, to vážně netuším.
Buď je to nějaká levárna nebo ta informace je neúplná. V článku se také píše „… sociálně slabým domácnostem na nákup nového televizního přijímače.“ Tak je ten příspěvek na TV nebo na set-top box?
Koukám na Heureku a za 88€ by od výrobce měla jít koupit fungl nová 19″/1366×768/DVB-T2/HEVC TV, možná v případě odebrání těch 50 tisíc TV najednou by šla u výrobce domluvit i ta 22″/FHD/DVB-T2/HEVC TV!
Kdybych byl tak chudý, že bych neměl 700 na STB, tak bych takovou TV ZADARMO nepohrdnul.
S odstupem měsíce se ukazuje, že jsem byl s těmi cenami set-top boxů pro Kolumbii přehnaně pesimistický. Číňani je totiž prodávají za 7,-$/ks (asi 145,- Kč/ks nebo 5,50 €/ks)! Kam jde těch zbylých 82,- € z peněz EU, je otázka, protože tolik přeprava kontejneru přes Tichý oceán určitě nestojí.
Zde a zde. Těch 45 tisíc boxů dokáží vyrobit do oběda! (10 miliónů boxů/měsíc!)