UVNITŘ DOKUMENT – „Jsme znepokojeni dosavadním průběhem prací na přechodu na DVB-T2,“ napsala Asociace krajských televizí Českému telekomunikačnímu úřadu.
Za zásadní ohrožení další existence regionálních televizí v České republice považuje Asociace krajských televizí (AKT) fakt, že původně plánovaná regionalizovatelná přechodová síť DVB-T2 provozovaná společností Digital Broadcasting nepočítá s odpojováním jednotlivých vysílačů. Operátor chce regionálním stanicím nabídnout celoplošné vysílání na jedné nebo více programových pozicích, kde by se jednotlivé stanice střídaly během dne v různých časových oknech. To však AKT odmítá. Asociace to napsala do připomínek k výzvě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na uplatnění připomínek k návrhu opatření obecné povahy, části plánu využití rádiového spektra č. PV-P/10/XX.2017-YY pro kmitočtové pásmo 470–960 MHz.
Jde o naši budoucnost, obávají se krajské televize
„AKT je znepokojena dosavadním průběhem prací na přechodu na DVB-T2. Podle dosavadních neoficiálních informací se v rozporu s původními deklaracemi nepočítá s regionalizovaným přechodovým multiplexem pro stávající vysílatele. To je zásadním ohrožením naší činnosti, a vzbuzuje to i silné obavy ohledně budoucnosti krajských televizí,“ uvedl předseda AKT Alois Valtr, který provozuje západočeskou televizi ZAK a také Jihočeskou televizi. „Text návrhu nezajišťuje dostatečně budoucnost krajských televizí v době přechodu a po něm,“ dodává k návrhu opatření obecné povahy k využití kmitočtového spektra pro pozemní televizní vysílání.
ČTÚ svou výzvu k veřejnému připomínkování zveřejnil 19. července. Navrhuje v ní, aby regionální sítě DVB-T, jimž měla k 31. prosinci letošního roku končit individuální oprávnění pro využívání kmitočtů, pokračovaly ve vysílání až do června 2020. Výjimku by tvořily kmitočty, které bude třeba využít pro přechodové a finální sítě DVB-T2 a jež bude třeba uvolnit k 31. prosinci 2017, případně do 31. prosince 2018. Krajské televize navrhují, aby bylo znovu využito stávajících kmitočtů včetně těch, které podle návrhu plánu budou vypnuty až po 31. prosinci 2017, pro vybudování regionalizovatelného přechodového multiplexu DVB-T2.
Asociace žádá ČTÚ, aby potvrdil regionalizaci sítě Digital Broadcasting
Konkrétně pak AKT navrhuje, aby ČTÚ do svého návrhu využití části kmitočtového spektra uvedl následující pasáž: „Pro vysílání, která využívají pokročilejší technologie než DVB-T, Úřad vyhradil na celém území České republiky rádiové kanály 22, 24, 26, 27, 28 a 31. Tyto rádiové kanály budou přednostně použity pro celoplošné a pro regionální přechodové sítě DVB-T2 a lze je využívat na základě individuálního oprávnění k využívání rádiových kmitočtů, které Úřad udělí v souladu s výsledky mezinárodní koordinace a za současného splnění následujících podmínek: a) žadatelem je držitel přídělu rádiových kmitočtů nezbytných k zajištění veřejné komunikační sítě pro šíření digitálního televizního vysílání standardu DVB-T na celém území České republiky; b) rádiové kanály budou využity na stávajících vysílacích stanovištích celoplošných sítí DVB-T pouze pro zajištění časově omezeného souběžného vysílání DVB-T2 v rámci dvou celoplošných přechodových sítí a jedné regionálně členěné přechodové vysílací sítě.“
Třetí přechodová síť DVB-T2 byla ve vládní Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání definovaná jako regionální, podle předsedy Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Dvořáka to ale neznamená, že by měl automaticky zajistit regionální odpojování vysílačů. „Termín „regionální“ byl používán při přípravě Strategie a při diskusi s ČTÚ ve významu „nepůjde o celoplošné pokrytí, ale spíše o regionálně identifikovatelná pokrytí alespoň části regionů pro využití regionálními televizemi,“ vysvětlil Dvořák již začátkem srpna serveru Televizníweb.cz. Tudíž se podle něj ani nepočítalo s kompletní výstavbou multiplexerů tak, aby tato přechodová síť kopírovala regionální členění multiplexu 4, v němž vysílají stanice sdružené v Asociaci krajských televizí.
Připomínka Asociace krajských televizí k návrhu ČTÚ by Jan.Potucek on Scribd
ČTÚ rozhodne o připomínkách v září nebo v říjnu
Regionálně členěná má být až finální síť DVB-T2 provozovaná společností Digital Broadcasting, která bude pokračovatelem dnešního multiplexu 4. Odpojované regionální vysílání má umožnit i jedna z dvou plánovaných rozvojových sítí DVB-T2, o niž ale projevila zájem Česká televize. Ta by chtěla prostřednictvím tohoto druhého veřejnoprávního multiplexu rozšířit počet mutací regionálních zpráv ze současných tří na pět a později až na sedm. Kavčí hory by však samy nedokázaly využít celou kapacitu sítě, takže by v rámci tzv. Národní vysílací platformy nabídly prostor dalším regionálním, městským a komunitním kanálům. Zda by tuto definici splňovaly i krajské televize sdružené do AKT, není jasné.
Připomínkami k návrhu opatření obecné povahy pro využití kmitočtového pásma 470–960 MHz se nyní bude zabývat ČTÚ. „Na vypořádání připomínek má ČTÚ zákonnou lhůtu 30 dnů od konce veřejné konzultace (tj. od 16. srpna, pozn. red). Následně bude příslušné opatření projednáno radou a poté lze očekávat jeho vydání,“ řekl serveru Televizníweb.cz mluvčí ČTÚ Martin Drtina. O osudu regionálních sítí DVB-T i potenciálně regionalizovatelné přechodové síti DVB-T2 by tedy mělo být jasno nejdříve koncem září nebo v říjnu. Na přijetí návrhu opatření obecné povahy závisí další důležitý krok ČTÚ – sestavení prvního konceptu Technického plánu přechodu na DVB-T2.
Problém regionálních studií a televizí je ten, že sice plní svojí funkci dozvědět se něco lidmi z jejich blízkého okolí ale děje se toho podstatně méně než na celostátní, natož celosvětové úrovni…
Když si prohlídnete jejich program, tak jde ve většině případů o 30 minutové smyčky pouštěné za sebou repetem v průběhu 24h a druhý den se aktualizují… nebo v horším případě v delším časovém období, třeba týdenním… Jedna z mála vyjímek byla Východočeská V1 které pouštěla – vysílá různé dokumenty a dabovala je (přesunula se do RS-8 s menším pokrytím než bylo v MUX-3 či mohli mít v MUX-4)… Čerpá z toho i „regionální“ protože MUX-7 není též dostupný všade a budou mu vypínat vysílače od 31.12.2017 tj. dokumenty v programu KinoSvět…
Tomuto programu jsem poslal dotaz jak se s tím vyrovnají? kam se umístí po vypnutí třeba velkého vysílače na 50k z Klínovce atd. …
Jen přečetli a neodpověděli…
To samé jsem poslal i provozovateli RS-7 tedy v ID parametrech je to zmíněný MUX-7 a tam mi odpověděli, že všechny stanice tj. s jejich majiteli uzavírají smlouvy o šíření v MUXu dle patřičných obchodních pravidel, tedy není jejich starost na čem bude co šířeno…
Regionální televize kdysi měly vstupy do Prima v MUX-2 který díky tomu do dnes všechny tunery po ladění uloží odevšad jsou ve vašem okolí dostupné, tedy dnes duplikáty bez vypínání v určitých časech vstupem regionální konkurence které se křižovala stále častěji s hlavním programem Prima čímž vznikly konflikty zakončené vyřazením vstupů a zažádáním Prima o jiné licenční ID které museli diváci přeladit…
Některé regionální studia tedy řešily situací pak vstupy do Prima Love či v MUX-3 samostatně ale kvůli vysoké ceně atd. nebyl MUX-3 celostátně komplet kapacitou využit a doplňoval se přepisováním duplikátů jen o chybějící rozdílný program z jiného dostupného vysílače (pokud jste na něj měli štěstí – jinde nemají ani jeden… proto je Decko/art šířeno ve dvou MUXech tj. ve 3 + 7) … nebo pak se přemístily do regionalizovatelné MUX-4 též všade v republice ve všech tunerech uložitelné kompletně při ladění neboť mají jiné ID které se nepřepisuje… Některé regionální studia šly na to už dle názvu novou licencí samostatného lokálního RS-X číslo MUXu v DVB-T čímž se vrátili ke kdysi šířenému samostatnému analogovému kmitočtu jen jednoho konkrétního programu… Nyní dle přidělení v DVB-T mají své 4 programové pozice (někde dle nastavení parametrů i více programů) se kterými nakládají smluvně dle uvážení viz umožnené šíření NOE, nyní i Mňam a v brzké době i Mňau která tam zatím není všade ač se o tom píše na webech, že tam už jsou… což je díky ukrajování pásma LTE a přechodu na DVB-T2 nový problém… Vymlouval se na to i Železný se svou nepožádanou licencí natož spuštěnou Z24…
Možná až se dokončí druhá vlna digitalizace zapnutím přechodových a finálních 6 celostátních MUXů tj. i vše po vypnutí stávajícího modelu v roce 2020 / 21 tak se najde na nějakých kmitočtech opět těch pár třeba 10W atd. na regionální samostatné MUXy v DVB-T2…
Do té doby bude velký boj kdo z koho… Ono taky ty regionální studia mají své investice viz zmíněný ZAK nedávno sdělil, že ač je to nákladné, tak je připraven i na HD šíření svých reportážních 30minutových smyček v MUX-4 a v tom je kámen úrazu pokud by se musely regiony v dohledné době dělit o své v průběhu dne záznamy s jinými studii po vzoru již existujícího projektu Regionálnítelevize.cz kde se různé místní televize střídaly-jí dokonce i s některými Slovenskými… tak budou mít problém se uživit… teď zatím mají jistotu, že je lidé mohou vidět kdykoliv v průběhu celého dne a ne jen ve vyhrazeném čase… Každopádně podobná situace je s regionálními studii v Čt a v rozhlase kde většinu dne jde celostátní skladba pořadů a v některých časech jdou reportáže i programy regionální ač mají ID lokální viz různé Reginy (v DAB+ jsou teď šířeny ve větším počtu naráz a posloucháte téměř to samé až na pár vstupů v určitých hodinách) a na satelitu je Čt Severní a Jižní Morava… Ono tedy by to bez dělení návrhem sloučení „všech“ regionů do jednoho programu znamenalo zaplnit celý MUX regionálními televizemi které jen v určitou hodinu budou mít rozdílný pořad a zbytek dne shodný obsah a to je k čemu?… Republika ač se zdá být velká, tak ne zas tolik aby plýtvala bohatstvím v ukrajovaném éteru jinými službami… třeba internetem LTE či zabráním v rozhlase jiným samostatným celý den programem rozdílným stanicím…
Poslal jsem doplnění odkazů o vývoji vysílání u nás tj. včetně regionálek ale není zveřejněno – čeká na schválení, nevím proč tak dlouho…
Stojí za připomenutí ještě tato historie začátků našeho celostátního DVB-T
http://www.digizone.cz/clanky/kmail-levinsky-prima-bude-muset-v-digitalu/
Fancinuje mne, že kdysi hodně dávno jsem na jiném webu při rozjezdu digitalizace použil pro vysílače „opakovač“ a byl jsem anténaři drsně v diskuzích pravidelně linčován, že tohle se ve škole neučili… tedy jedině síť SFN a basta!!! a ejhle stále víc vidím, že ti rozumní mé označení „opakovač“ pro shodný MUX a kanál s programy používané na dokrytí dalšího vedlejšího většinou většího území přijali českým výrazem za své… Ostatně v DVB-T2 těch kmitočtů bude ještě míň pro celou republiku, či její části… takže bez speciálního měření při téměř 100% pokrytí území už nepoznáte odkud co je šířeno…
a k tomu i vývoj regionek… http://www.tv-duha.cz/
Kupodivu se píše o Mariánkách, že už v DVB-T2 pozemsky fungují na 53k ale ještě jen v kodeku H.264 což těžko říct zda ještě jteď ede? musel by nám potvrdit někdo v terénu…
http://www.tvml.cz/2016/04/26/jak-se-stat-divakem-tvml/
Před tím měli i Vřídlo než bylo z Klínovce vypnuto, tak jako i jiné regionálky vedly boj o svůj život v éteru…
http://www.digizone.cz/clanky/prima-ukoncila-vysilani-karlovarske-televize/
http://www.radiotv.cz/tv/r1-vridlo/
bylo hodně regionek co měly samostatný analogový vysílač a pak je vynuceně spojili do jedné „krajské“ ač se území překrývají pokrytím vysílačů i mnohem více tedy měly ste a máte zatím ještě zprávy i od jinud…
Kdysi a není to tak dávno mne kamenovali hlavně kvůli Ostravskému Polar… tj. někteří kvůli MUX-3 s mojim dopředu předpovězeným tvrzením, že je otázkou času kdy se reginálky v něm vypnou a přejdou jinam… což udělaly do MUX-4 a částečně RS-8 čímž mohla začít vysílat celoplošně další televize v MUX-3 (nebavím se o její obsahu) a tedy plně zaplnit kapacitu i obchodní využití…
Ad „opakovač„:
Nebyly v analogu jen převaděče (příjem a vysílání na jiných kanálech)?
Pro SFN používají ČRa název „dokrývač„. Signál obsahuje časovou značku a je vysílán ze všech vysílačů (a dokrývačů ?) ve stejný čas podle GPS, jinak by docházelo k vzájemnému rušení vysílačů v SFN.
Hmm jenomže tam kde je obsah všeho stejný někteří včetně zde uvedého webu ten opakovač též použivali a i jinde na webech je dohledatelné používají když je to prostě opakováno… Dokrývače kor v analogu měly jiný kmitočet a jinak souhlasím s tebou, že špatně spřažený SFN je prokletím… viz časté nářky lidí kvůli Ještědu a Trutnovu či jinde… V DVB-T2 už je to prý lépe vyřešeno proto těch použitých kmitočtů bude a už je ještě míň „opakováním“… čísel a obsahů…
Nevím přesně, jaká je definice opakovače, ale třeba to má něco společného s tím, že opakovač přijímá signál z primárního zdroje (hlavního oblastního vysílače) a po renovaci signálu ho vysílá dále. Tento signál je proto časově zpožděn oproti signálu z primárního vysílače.
Dokrývače naproti tomu snad jedou ze stejné časové základny jako primáry, jinak by se to v SFN strašně rušilo.
… neboli opakovač přijímá signál z primáru, na který je dopravován signál z centra, kdežto v SFN i na dokrývač je dodáván signál z centra, aby mohl být vysílán ve stejný čas jako z primáru.
Četl jsi vůbec ten článek od Českých radiokomunikaci z doby rozjezdu DVB-T tj. Levinský
Otázka a odpověď
Domluvíte se s ČT také na provozu dokrývačů – opakovačů pro lokality, jež nebudou zásobovány signálem z hlavních vysílačů?
„Pro naši síť máme připravených asi padesát opakovačů. Ty dokryjí problematické oblasti jako je třeba Moravská Třebová. To stejné umíme poskytnout ČT, která již naši nabídku obdržela.“
Na jiném z pozdější doby odkazu (ten zde nemám přiložen) je též udělaná celá tabulka hotového modelu DVB-T kde se píše co který kanál… je hlavním vysílačem, opakovačem a co dokrývačem…
Měj se fajn když nevěříš…
Nutné připomenout jak se náš televizní trh rozvíjel…
Žačalo to dvěma celostátními programy tehdá ještě spojené se Slovenskem a postupně se přidával na nových kmitočtech OK3…
V Praze vznikla první soukromá stanice Premiéra čimž vše začalo bojem kdo ukrojí z koláče sledovanosti více… Tím se velice pyšnil po zprivatizování stávajícího analogového modelu Železný první celoplošnou soukromou stanicí NOVA… která též díky obchodním válkám ve smlouvách stát přišla dost draho…
Vznikaly různé regionální kmitočty které pod své křídlo i se svými samostatnými přidělenými vzala druhá komerční Prima která regionálky nakonec vyhnala…
https://cs.wikipedia.org/wiki/Prima_(televizn%C3%AD_stanice)
Digitalizace vše zkomplikovala tím, že na jeden kmitočet se musí s provozovatelem vysílače vtěsnat vícero různých programů… čímž se vede obchodní boj kdo? a na čem?… takže jsou televize na místo všechny od jednoho provozovatele tj. jen v jednom číselném MUXu neustále rozházené různě a stále mezi sebou vedou boj o přežití… V novém DVB-T2 jsou zatím společně v přechodové 12 společně tj. Prima, Barrandov a Očko se svými klony krom NOVA která trucuje… asi čeká co jí nabídne Pařízek ve své přechodné 13 a jestli bude moct své obsahy zakódovat placenou nabídkou…
Do toho všeho se mají vejít i zmíněný kdysi začínající a do dnes existující lokální studia se stanicemi… Je téžké se obchodně zavděčit v malém pozemském prostoru všem… V kabelovém a satelitním je to o něco jednodušší kvůli větší kmitočtové kapacitě…
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_televizn%C3%ADch_stanic_v_%C4%8Cesku
kde pod R1 bylo dost regionálních jako kdysi i Vřídlo atd. další podél Krušných hor https://cs.wikipedia.org/wiki/R1_(televizn%C3%AD_stanice)
a i jinde v republice další byly stanice co zanikly… či teď vedou boj jak se dostat z T do DVB-T2 bez opět omezení a rizika, že je právem někoho silnějšího vypnou…