Mezinárodní koordinace frekvencí pro vysílače České Budějovice – Kleť, Vimperk – Mařský vrch, Jáchymov – Klínovec a Valašské Klobouky – Ploštiny je poněkud komplikovanější.
Dvaadvacet individuálních oprávnění k využívání kmitočtů na základních vysílačích vlastní přechodové sítě DVB-T2 již získaly České Radiokomunikace. Do úplné sestavy základní sítě zbývají společnosti čtyři kmitočty. Jde o vysílače blízko hranic s Německem, Rakouskem a Slovenskem, kde je komplikovaná mezinárodní koordinace kmitočtů. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) proto dosud CRA nevydal individuální oprávnění pro využívání kmitočtů na vysílačích České Budějovice – Kleť, Vimperk – Mařský vrch, Jáchymov – Klínovec a Valašské Klobouky – Ploštiny. Některé z těchto vysílačů budou muset utlumit výkon směrem za hranice České republiky a patrně i svůj výkon.
Potenciální přeshraniční rušení vedlo ČTÚ již k omezení maximálního možného výkonu vysílače přechodové sítě CRA na Bukové hoře u Ústí nad Labem. Zatímco celoplošné multiplexy DVB-T odtud vysílají plným výkonem 100 kW, přechodový multiplex DVB-T2 bude moci využít pouze výkon 40 kW. Buková hora vytvoří velkou jednofrekvenční síť s dalšími silnými vysílači, které využijí kanál 31 – jde o liberecký Ještěd, oba silné pražské vysílače, západočeský Krašov a chomutovskou Jedlovou horu. Kanál 31 měla přechodová síť CRA využít v celých Čechách, na moravské vysílače měl připadnout kanál 28. Nakonec však na 28. kanálu vysílá i pardubický vysílač Krásné, votická Mezivrata a využije jej i trutnovská Černá hora.
Aktuálně spuštěné a připravované vysílače přechodové sítě CRA:
Zlín překvapivě na kanále 22, již od října
Ani na Moravě nebudou všechny vysílače přechodové sítě CRA jednotně vysílat na kanálu 28. Pro Zlín zkoordinoval ČTÚ kanál 22. Jde o jeden z osmi nově vydaných kmitočtů, respektive individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů, které CRA získala od telekomunikačního úřadu minulý týden. Dalšími byly kanály 28 pro vysílače Brno – Kojál, Frýdek-Místek – Lysá hora, Jeseník – Praděd, Mikulov – Děvín a Trutnov – Černá hora. Pro kanál 31 získaly CRA individuální oprávnění na vysílače Chomutov – Jedlová hora a Sušice – Svatobor. České Radiokomunikace žádaly o vydání individuálních oprávnění i přes to, že stát stále nemůže proplácet provozní náklady přechodových sítí DVB-T2, jak to předjímá nedávno schválená diginovela zákona o elektronických komunikacích.
Proplácení provozních nákladů přechodových multiplexů totiž ještě musí schválit Evropská komise, konkrétně pak Generální sekretariát pro hospodářskou soutěž. Takzvané notifikační jednání s Českou republikou ještě ale ani nezačalo a patrně potrvá nejméně do konce letošního roku. České Radiokomunikace ale plánují dodržet harmonogram rozvoje svojí přechodové sítě DVB-T2, který zveřejnily v době projednávání diginovely zákona o elektronických komunikacích v Senátu. Podle něj by po zářijovém startu přechodové sítě z vysílačů Sušice – Svatobor, Cheb – Zelená hora, Trutnov – Černá hora a Brno – Kojál měly v říjnu následovat vysílače Frýdek-Místek – Lysá hora a Zlín – Tlustá hora.
Síť bude dokončena v prvním čtvrtletí 2018
V listopadu odstartuje DVB-T2 vysílání CRA z vysílačů Jeseník – Praděd a Chomutov – Jedlová hora. Na prosinec pak CRA plánují rozšíření přechodové sítě DVB-T2 na vysílače Ústí nad Labem – Buková hora a Mikulov – Děvín. Až po Novém roce přijdou na řadu čtyři problematické lokality, pro něž CRA ještě nezískaly individuální oprávnění pro využívání kmitočtů. Velká „díra“ bez signálu DVB-T2 tak po nějakou dobu zůstane v jižních Čechách, kde se bude čekat na výsledek koordinace kmitočtu pro vysílače České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch. Obdobná situace nastane u jáchymovského vysílače Klínovec a Ploštin u Valašských Klobouků.
Přechodová síť CRA však i přes tyto komplikace bude patrně první, kterou se podaří v Česku dobudovat. Česká televize dosud nepožádala o vydání individuálních oprávnění pro kmitočty (ČTÚ ale již dříve deklaroval, že všechny kmitočty pro ČT jsou již zkoordinovány) a i kdyby tak učinila, nestihne všechny vysílače spustit do prvního čtvrtletí 2018, kdy by měla být základní síť přechodového multiplexu CRA hotova. Ještě o něco komplikovanější situaci má společnost Digital Broadcasting, která dosud získala individuální oprávnění pro kmitočty v Praze a Brně, přičemž ty brněnské ale z databáze ČTÚ nedávno zmizely. Operátor zatím spustil jediný vysílač svojí přechodové sítě a slibuje, že během podzimu odstartuje i v Ostravě a Brně.
„Česká televize dosud nepožádala o vydání individuálních oprávnění pro kmitočty…“
A to bylo silných slov že po vyjití ve sbírce zákonů budou neprodleně konat.
Cotiš Česká televize požadala
Je tiho po pešine
Jen pro zajímavost, historie digitálu se opakuje jako při každém přechodu jsou plány a realita se pak mění viz i tato tabulka hlavně u MUX-4…
http://www.abcelektronik.cz/dvb-t-pozemni-vysilani/
https://www.poradte.cz/elektronika/1338-digitalni-vysilani-vs-trhany-obraz.html
jinak zde v diskuzi je dobrý názor o tom co je vlastně digitál… i jinde byla velmi velká diskuze, že zobrazovače CRT se 100Hz měly lepší obraz ale bohužel nemají 16:9 a ty LCD byly v „plenkách“ a do dnes i v moderních OLED záleží na tom jakým signálem tedy kompresí se to krmí… Prostě tam kde byl analog bez duchů a šumů lidé ztratili kvalitu a všade se získala jen kvantita programů… což ani vývojáři digitálů nezpochybnili… proto i DAB/+ stojí za bačkoru…
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/167798-digitalizace-v-praze-po-54-letech-umrelo-analogove-vysilani.html
či tento vývoj u nás od počátků…
http://www.ok2kkw.com/next/cukrak/konec_tv.htm
http://byznys.ihned.cz/c1-53897210-analogove-vysilani-v-cesku-definitivne-skoncilo-budoucnost-bude-patrit-hybridnimu
http://dvb-t-set-top-box.cz/clanky/v-praze-konci-analogove-vysilani/
http://www.denik.cz/z_domova/analogove-digitalni-vysilani20090420.html
V Kleti DVB-T2 bude hodně záležet na jakém kmitočtu spustí… protože jak známo Němci mají celý roky 28k obsazen a počítají s ním i v DVB-T2. Ostatně Zlín taky kvůli cizině dostal vyjímečně samostatný 22k…
U té Čt sítě ač se chlubí, že jako jediní mají už na ČTÚ mezinárodní trvalou koordinaci schválenou, tak nic neprozradí do momentu kdy se bude skutečně spouštět asi dle různých dalších finančních a radění se šéfíků atd. překážek na jaře?… možná jen někde dají jako ukázkový dárek HD pohádky na Vánoce v T2
Dokud si ČT o příděly nepožádá, tak ČTÚ těžko může něco dopředu sdělovat.
Co když se ČT s Radiokomunikacemi nedohodne bude chtít vysílat z kót pro MUX4? Pak se bude dělat mezinárodní koordinace znovu a proto ani ČTÚ dopředu nic nesděluje.
CT setri penize. Vyjednavaji lepsi ceny. Cim pozdeji to spusti, tim mene penez zaplati za soubezne vysilani T+T2. Optimalni by bylo to zapnout az v roce 2019 🙂
Nejdriv se cekalo na Diginovelu a ted reknou, ze jeste treba pockat na Technicky plan prechodu. Takze jeste rok klidek.
Kdybi to busdila DVB – T 2
Česká televize
V řijnu nebo na prosineci
Nebo na štředni den
Nebo 24 12 2017
Dobredu všechny vysílače DVB – T 2