Vzorem pro nejsledovanější českou komerční televizi je Německo, kde placená služba freenetTV pozemních sítích DVB-T2 získala již 700 tisíc zákazníků.

Jediným životaschopným modelem vysílání v pozemních televizních sítích nové generace DVB-T2 je pro televizi Nova zakódování programů v HD kvalitě a zpoplatnění jejich příjmu. Na 21. ročníku Podzimního setkání provozovatelů elektronických komunikací, které ve čtvrtek 21. září v Nymburku pořádala společnost Lica, to řekl Petr Horák, ředitel sekce Nová média ve skupině Nova. Za dobrý vzor označil Německo, kde většina komerčních televizí vysílá v DVB-T2 kódovaně v rámci platformy freenetTV, jejíž příjem je pro diváky zpoplatněn částkou 5,75 euro měsíčně (v přepočtu asi 150 korun). „V Německu má toto vysílání obrovský úspěch,“ podotkl Horák.

CRA o retail nemají zájem

freenetTV získala od července, kdy zakódovala a zpoplatnila pozemní příjem komerčních programů v DVB-T2, již 700 tisíc platících zákazníků. Do konce roku jich chce mít 800 tisíc a během příštího roku by ráda dosáhla hranice jednoho milionu klientů. Nova však zatím podle Horáka nenalezla žádného operátora, který by pro ni postavil podobnou platformu s podmíněným přístupem a spravoval bázi zákazníků včetně dekódovacích karet. „My jsme naši retailovou divizi už před časem prodali společnosti T-Mobile a jsme čistě provozovatelem vysílacích sítí,“ odmítl na panelové diskusi v Nymburku Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací představu, že by oním operátorem mohly být přímo CRA.

„Ani v Německu nejsou všechny komerční televize v DVB-T2 součástí placené nabídky a ne všechny vysílají v HD kvalitě,“ namítl Procházka. „Když se podíváme i do vyspělých zemí, model volného vysílání funguje velmi dobře,“ dodal. CRA zdůraznily, že že volné šíření signálu je obvyklým a úspěšným obchodním modelem i na rozvinutých mediálních trzích v Evropě. Podmíněný přístup, stejně jako 3D a 4K vysílání v pozemních sítích, bylo v minulých letech úspěšně testováno. Bezplatné televizní vysílání však zůstává preferovaným způsobem distribuce televizního obsahu. Pro privátní stanice by zakódování signálu znamenalo riziko ztráty sledovanosti, jež je pro ně klíčová při prodeji reklamních časů, jako se to stalo slovenské televizi Markíza, která volné terestrické vysílání opustila letos na Nový rok.

České Radiokomunikace určitě nebudou zajišťovat provoz placené platformy v DVB-T2, ujišťuje Marcel Procházka (Foto: archiv Marcela Procházky)

Nova chce i v DVB-T2 využívat dva operátory

Markíza se po několika měsících do terestrického vysílání vrátila, ale zatím pouze do placené zakódované služby Plustelka. Odchodem z terestriky poměrně brzy ztratila pozici nejsledovanější slovenské televize, na které ji vystřídala konkurenční televize Joj. Ta nejenže z pozemního volně šířeného vysílání neodešla, ale expandovala v něm i do České republiky – v celoplošném multiplexu 4 šíří svůj „mezinárodní“ program Joj Family. Markíza sice má také svoji verzi pro české operátory, Markízu International, ta je však podle Petra Horáka určena výhradně poskytovatelům placených televizních služeb. Její nasazení do pozemního vysílání by záleželo na vhodném obchodním modelu, dodal Horák.

Nova by si ráda i po přechodu na DVB-T2 zachovala možnost vysílat v sítích dvou různých operátorů. „Vnímáme to jako velkou výhodu,“ uvedl šéf Nových médií Novy. Česká komerční televizní jednička nyní šíří dva své hlavní programy v síti Českých Radiokomunikací a tři tematické kanály v síti konkurenční společnosti Digital Broadcasting. Oba tyto multiplexy budou v polovině roku 2020 nahrazeny finálními sítěmi DVB-T2. Do té doby musí Nova najít společnou řeč s operátory obou sítí a najít s nimi oboustranně akceptovatelný model jejího působení v DVB-T2. Představu, že to budou operátoři, kdo bude Nově platit za to, že vysílá v jejich sítích, jako je tomu na satelitu nebo v kabelu, ale provozovatelé pozemních sítí odmítají.

Dva operátoři pro pozemní vysílání pro nás skýtají výhody, chceme je i v DVB-T2, říká šéf Nových médií Novy Petr Horák

Kódování programů je nutné kvůli pirátům, tvrdí Nova

Petr Horák v nymburské debatě nebyl schopen předvídat, zda by Nova v DVB-T2 chtěla provozovat vedle zakódovaných HD verzí svých programů také volně šířené SD verze alespoň některých kanálů. „Museli bychom si to spočítat,“ uvedl. Kódování terestrického vysílání odůvodňoval i zabezpečením obsahu před jeho kopírováním a vystavováním na internetových úložištích. „Veřejná úložiště jsou pro nás stále problém. Ve Spojených státech takové služby už neexistují, dokázali se s nimi vypořádat. U nás bohužel pořád přežívají a nás to stojí mnoho sil a peněz, abychom ochránili svůj obsah,“ řekl Petr Horák.

Podle Leoše Pohla, provozovatele placených programů CS Film, Horor Film a volně šířeného Kinasvět, však provozovatelé nejsou schopni proti internetovým úložištím zasáhnout společně. „Stále se mluví o potřebě nějaké společné akce, ale k té nedochází. Každý si to řeší po svém,“ postěžoval si Pohl, jehož Československá filmová společnost chystá začátkem října spustit další placený televizní kanál WAR TV zaměřený na válečné dokumenty. S ním i s CS Filmem by byl Pohl ochoten vstoupit i do placené pozemní televizní platformy, podle jeho slov by ale záleželo na obchodních podmínkách provozovatele takové služby.

Štítky