Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi stouplo na 94,3 procenta obyvatel České republiky. Diváci pro jeho sledování potřebují nové přijímače.

Nový typ pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 přestává být doménou českých krajů. Ode dneška výrazně zlepší pokrytí na Moravě. Úderem desáté hodiny dopoledne spustí České Radiokomunikace dva nové silné vysílače DVB-T2 na jesenickém Pradědu a také na Kojálu. Pokrytí jejich přechodové sítě DVB-T2 tak stoupne ze současných 83 na více než 94 procent obyvatel České republiky. Ne všichni diváci ale přechodový multiplex zachytí. Potřebují k tomu televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Přijímače, které jsou pro příjem českého vysílání DVB-T2 otestovány, jsou označeny zlatou nálepkou „DVB-T2 ověřeno“. Jejich seznam lze najít na webu www.dvbt2overeno.cz.

Někteří diváci si musí nechat upravit STA

Z Pradědu lze nové vysílání naladit na kanálu 28, maximální vyzářený výkon vysílače je 100 kW – podobně jako u celoplošných multiplexů 1, 2 a 3, které vysílají ve standardu DVB-T. Rovněž z Kojálu vysílá přechodová síť DVB-T2 na kanálu 28 výkonem 100 kW. Oba vysílače využívají horizontální polarizaci. Prostřednictvím přechodového multiplexu lze naladit čtrnáct programů komerčních televizí. Jde o Primu, Primu Cool, Primu love, Primu Zoom, Primu Max, TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, Šlágr TV a TV Noe. O zařazení programů televize Nova operátor vyjednává a nelze jej vyloučit ještě do konce letošního roku.

Někteří diváci si budou muset kvůli zajištění příjmu pozemní digitální televize nové generace nechat upravit společné televizní antény. Konkrétně diváci v dosahu vysílačů Praděd a Kojál si musí nechat specializovanou firmou doplnit novou kanálovou vložku pro kanál 28. I po této úpravě bude pro příjem vysílání ve standardu DVB-T2 nutný přijímač s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, který však zároveň dokáže zpracovat i signál stávajících sítí DVB-T, takže diváci o dosavadní programovou nabídku nepřijdou. Naopak se jim rozšíří – v prosinci by měla do přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi přibýt nová televize Šlágr 2 zaměřená na dechovku, kterou lze jinak pozemní cestou naladit pouze v krajských městech.

Do nového vysílání míří nové televize

V přechodovém multiplexu poté zůstanou ještě tři volné programové pozice, z nichž dvě zřejmě připadnou programům televize Nova a o poslední zbývající se uchází programy z pozemní Regionální sítě 8, která pokrývá krajská města a jejich okolí. Mohlo by jít o dětskou Tuty TV, ale například i o teprve vznikající program Seznam.cz TV. Všechny programy v přechodové síti Českých Radiokomunikací vysílají ve standardním rozlišení obrazu. Řada diváků od DVB-T2 očekává HD rozlišení, toho se ale dočkají až ve finálních sítích po vypnutí stávajícího vysílání ve standardu DVB-T. „Důvod je prostý, přechodová síť má zajistit přechod programů z multiplexů 2 a 3 do nového vysílání ve standardu DVB-T2. Vzhledem k její kapacitě by se do ní HD programy nevešly,“ vysvětluje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací.

HD programy slibuje zařadit do své přechodové sítě Česká televize. Její veřejnoprávní přechodový multiplex má mít stejné pokrytí jako přechodová síť Českých Radiokomunikací, Kavčí hory však zatím neupřesnily, kdy plánuji zahájit jeho vysílání. Dnes lze z veřejnoprávních programů pozemní cestou naladit v HD kvalitě pouze ČT 1, ČT 2 a ČT Sport. V přechodové síti DVB-T2 by měly být v HD kvalitě i zbývající tři veřejnoprávní stanice: ČT 24, ČT Déčko a ČT art. Česká televize navíc počítá s tím, že po ukončení vysílání ve standardu DVB-T již nebude svoje programy šířit ve standardním rozlišení obrazu, ale výhradně v HD kvalitě. Stejně postupuje i na satelitu. Kavčí hory takto postupně hodlají přejít plně na HD vysílání. Jinak tomu je u komerčních televizí, které dnes považují HD vysílání za nadstandard, za který si nechávají od diváků platit (zprostředkovaně přes poskytovatele satelitní, kabelové a IP televize). Některé tuzemské komerční televizní skupiny uvažují o tom, že by po přechodu na DVB-T2 nabízely volně a zdarma pouze SD verze svých programů. Do 2019-2020 je však ještě dost času a je otázkou, jakým směrem se budou úvahy komerčních televizí ubírat. Faktem je, že za pár let již bude HD rozlišení standardem.

Programy, které aspirují na vstup do Přechodové sítě 12 provozované Českými Radiokomunikacemi

HD kvalita? Záleží na samotných televizích

„Bude záležet čistě na rozhodnutí našich klientů, jaký typ rozlišení obrazu si vyberou. Počítáme s několika různými variantami rozlišení, stejně jako nyní v sítích DVB-T,“ říká Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací. Nova s Primou uvažují, že by HD verze některých svých programů ve finálních sítích DVB-T2 nabídly zakódované a za poplatek. K tomu by ale potřebovaly operátora, který by pro ně zajistit kódování a správu dekódovacích karet, včetně báze zákazníků a prodeje služeb. Tento operátor by si musel pronajmout kapacitu v některé z finálních sítí DVB-T2. Je zřejmé, že zakódování některých programů ve finálních DVB-T2 sítích je obchodně a technicky komplikovaná záležitost, která by navíc mohla změnit poměry na televizním trhu. Velké komerční televize mohou HD vnímat jako zdroj dalších výnosů, ale zároveň to pro ně může znamenat značné riziko související s vyklizením pozic na trhu bezplatného vysílání, které by mohl někdo jiný obsadit. Provozovatelé sítí pozemního vysílání nejsou navíc placenému televiznímu vysílání příliš nakloněni. „Rozhodně podporujeme volné a bezplatné vysílání, které má u nás dlouholetou tradici,“ říká generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.

Televizní vysílání nové generace se do konce letošního roku rozšíří ještě do dalších lokalit. České Radiokomunikace plánují spustit vysílače Chomutov – Jedlový vrch a Zlín – Tlustá hora. Na první čtvrtletí příštího roku společnost ohlásila start vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora, Jáchymov – Klínovec, České Budějovice – Kleť, Vimperk – Mařský vrch a Valašské Klobouky – Ploštiny. „Na síť 26 základních vysílačů poté naváže sekundární síť dokrývačů, která by měla mít podobnou hustotu jako u multiplexu 2,“ ujišťuje Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací. S její výstavbou začnou České Radiokomunikace v druhé polovině příštího roku. Plného pokrytí více než 99 procent obyvatel České republiky by měla přechodová síť Českých Radiokomunikací dosáhnout do konce příštího roku.

Štítky