Domácnosti, které přijímají signál přes pozemní vysílače, by se měly ujistit, že vybraný televizor má tuner DVB-T2 a podporuje kodek HEVC/H.265.
Důrazné varování adresoval Český telekomunikační úřad televizním divákům, kteří se chystají před Vánoci a během povánočních slev kupovat nový televizor. Ve své pravidelné měsíční monitorovací zprávě za listopad upozornil domácnosti, jež přijímají televizní signál pozemní cestou na klasickou anténu, aby při výběru nového přijímače myslely na blízkou budoucnost a přelaďování dnešních sítí DVB-T na nový standard DVB-T2. Stát totiž v souvislosti s druhou televizní digitalizací nebude nijak omezovat prodejce spotřební elektroniky a na trhu tak zůstávají i televizory, které postrádají tuner DVB-T2 nebo mají špatný kodek a nedokáží tak zpracovat video signál českých sítí nové generace.
Pozor na přijímače s kodekem MPEG-4!
„ČTÚ vyzývá k obezřetnosti při případném nákupu nového televizoru. Domácnosti přijímající signál prostřednictvím televizních antén by si měli při výběru přístroje ověřit, že podporuje standard DVB-T2 s kodekem HEVC (někdy též H.265). Jedině tak mají zajištěno, že budou moci nerušeně přijímat terestrické televizní vysílání i po změně standardu na DVB-T2,“ uvedl telekomunikační úřad. Na trhu jsou i přijímače s tunerem DVB-T2 a kodekem MPEG-4 (označovaném též H.264), které z českého vysílání ve standardu DVB-T2 naladí pouze zvuk, nikoli obraz. K takovým televizorům si musí diváci dokoupit ještě set-top-box s kodekem HEVC. Prodejci nemají povinnost zákazníky na tuto skutečnost upozornit a někteří se chtějí zbavit televizorů, které postrádají kodek HEVC, za výrazně nižší ceny.
ČTĚTE TAKÉ: Chystáte se kupovat nový televizor pro DVB-T2? Na co si dát pozor a co je zbytečné
„Férový obchodník u takových televizorů uvede fakt, že nejsou kompatibilní s českým vysíláním DVB-T2 a nabídne k nim v balíčku i set-top-box za výhodnou cenu,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací. „My však raději doporučujeme spoléhat na prověřené přijímače, které mají certifikaci „DVB-T2 ověřeno“. Zlatou nálepku s tímto logem má již přes 1 200 televizorů a set-top-boxů, u nichž má divák jistotu, že s nimi vysílání v nové standardu naladí bez problémů,“ dodává. Seznam všech certifikovaných přijímačů zveřejňují České Radiokomunikace na webu www.dvbt2overeno.cz a jejich výčet pravidelně aktualizují. V současné době probíhá další vlna certifikací, takže nové přijímače v seznamu přibudou po vánočních svátcích.
Česko použilo stejný kodek jako Německo
O tom, že Česká republika použije v nové generaci pozemního digitálního televizního vysílání kodek HEVC a nikoli MPEG-4, se rozhodlo již přede dvěma lety. Loni v létě výběr HEVC potvrdila tehdejší vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválením Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání. HEVC je uveden také v tzv. D-Booku, dokumentu, který obsahuje minimální technické požadavky na přijímače DVB-T2 určené pro český trh. Sestavil jej Český telekomunikační úřad a pravidelně ho aktualizuje. HEVC je nejmodernější kodek pro televizní vysílání, který umožní co nejefektivněji využít kapacitu nových vysílacích sítí DVB-T2. Díky němu se do multiplexů vejde více programů, a to jak ve standardním rozlišení obrazu, tak v HD kvalitě.
Pro využití kodeku HEVC hovořil i fakt, že jej při zavádění DVB-T2 použilo Německo. Díky shodnému postupu tak jsou všechny nové televizní přijímače určené pro německý trh vhodné i pro příjem nového televizního vysílání v České republice. Naopak Rakousko nebo Slovensko používají pro vysílání ve standardu DVB-T2 kodek MPEG-4, i když Slovensko uvažuje o tom, že časem přejde na HEVC. Čeští diváci jsou díky volbě HEVC již při přechodu na DVB-T2 ušetřeni další výměny televizních přijímačů, která by musela nutně přijít poté, co by kapacita sítí DVB-T2 nedostačovala a bylo by třeba najít další prostor pro nové programy. Díky HEVC tak bude možné v pozemním vysílání ve větší míře šířit HD programy. Například Česká televize bude moci do jediného multiplexu zařadit všech šest svých programů v HD kvalitě a patrně ještě jednu programovou pozici pro regionální vysílání (ovšem bez odpojování po regionech, jednotlivé relace by se střídaly v různých vysílacích časech).
Co nás nutí přejít na standard DVB-T2?
Proč se vlastně musí přecházet na DVB-T2? Je to vynucený proces, který si vyžádala Mezinárodní vysílací unie ITU a Evropská komise poté, co bylo schváleno uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro mobilní operátory. Nyní v tomto pásmu probíhá televizní vysílání. Pokud by jej televize opustily bez přechodu na novější a efektivnější vysílací standard, znamenalo by to omezení stávajících vysílacích sítí. Diváci by přišli o část televizních programů, na které jsou zvyklí, včetně programů České televize. Přechod na DVB-T2 tuto situaci řeší, a navíc umožní kapacitu pro pozemní digitální televizní vysílání rozšířit. Ať již pro programy v HD kvalitě nebo větší počet televizí ve standardním rozlišení.
Evropský parlament určil termín uvolnění pásma 700 MHz na 30. červen 2020. Jednotlivé členské státy Evropské unie mohou požádat o odklad až o dva roky. Česká republika podle letos schválené novely zákona o elektronických komunikacích počítá s vypnutím televizního vysílání v pásmu 700 MHz nejpozději do 1. února 2021, ale patrně dodrží požadovaný termín 30. června 2020. Česká televize dokonce začne vypínat některé vysílače DVB-T ještě o rok dříve. Diváci, kteří se chtějí na přechod k DVB-T2 připravit již nyní, nebo si plánují koupit nový televizor, mohou nové vysílání naladit díky přechodovým sítím DVB-T2. Nejlepší pokrytí má síť Českých Radiokomunikací, která již nyní zasahuje svým signálem 97,2 procenta obyvatel České republiky.
Prosím, mám dotaz. Do televizoru bez H.265 nejde dodatečně tento kodek namontovat? Myslím si, že by to mělo jít. Děkuji za odpověď Bukáček Josef.
Ne nejde. Vyjimkou byly nektere TV LG, ktere umely HEVC prehrat z USB ale ne z DVB vysilani, tam to aktualizace firmwaru vyresila.
Ne.
Výjimkou jsou starší Samsugy nejvyšší řady, kde to lze vyřešit koupí rozšiřujícího modulu. Ten HEVC doplní. Ale to je u televizorů za vyšší desítky tisíc. 🙂
CTU na svych strankach varuje pred nakupem televizoru bez HEVC jiz od brezna 2016.
https://www.ctu.cz/digitalni-vysilani
Otazkou je, kdo z beznych divaku cte stranky CTU, natoz monitorovaci zpravy. 🙂
A už je to tu zase… „pozor na přijímače s kodekem MPEG-4“, „Na trhu jsou i přijímače s tunerem DVB-T2 a kodekem MPEG-4 (označovaném též H.264)“. Mohl by autor, prosím, konečně přestat mást čtenáře a vzít na vědomí, že problémem není přijímač „s kodekem MPEG-4 (H.264)“ (protože to jsou koneckonců i všechny s HEVC), ale přijímač bez podpory HEVC?
Nevidel bych to tak dramaticky a nepsal o mateni. Je to zkratka. Ano, lepsi by bylo psat: Pozor na prijimace, ktere maji jen kodek H.264 ( a nemaji H.265).
Kdyby tam to „jen“ bylo, neřeknu ani slovo. Stejně tak kdyby se ta chybná formulace objevila jednou omylem. Ale p. Potůček ji v různých obměnách důsledně používá už v několikátém článku na toto téma.