Televizníweb.cz radí s výběrem přijímače pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. Jak si zajistit, aby vaše televize fungovala i za pár let?

Předvánoční čas využívá mnoho televizních diváků ke koupi nového televizoru. Letos je výběr televizních přijímačů o něco komplikovanější než dříve, především pak pro domácnosti s pozemním příjmem televizního signálu. Ty by měly dopředu myslet na blížící se druhou televizní digitalizaci a přechod na nový vysílací standard DVB-T2. K tomu sice dojde až v polovině roku 2020, již nyní ale probíhá souběžné vysílání v novém systému, na kterém lze bezproblémový příjem signálu vyzkoušet. Ne všechny televizory s tunerem DVB-T2 jsou však schopny toto nové vysílání zpracovat. Televizníweb.cz proto přináší několik základních rad, jak postupovat při výběru nového televizoru, abyste nepřišli zkrátka.

1. DVB-T2 tuner nestačí, je potřeba i HEVC

Na úvod několik důležitých zkratek. Nové televizní vysílání probíhá ve standardu DVB-T2. Logo tohoto standardu se objevuje na řadě televizorů, ale samo o sobě vám ještě nedává jistotu, že si přijímač skutečně poradí s českým vysíláním v tomto standardu. České vysílací sítě totiž používají pro kompresi videa standard H.265 označovaný též zkratkou HEVC. Nový televizor nebo set-top-box by tedy měl mít v základních specifikacích zkratky DVB-T2/HEVC. Na trhu jsou i přijímače, které vedle tuneru DVB-T2 mají kodek MPEG-4 (označovaný též H.264). Tyto televizory by však z českého vysílání přijímaly jen zvuk, obraz by nedokázaly zpracovat.

Problém však mohou mít i některé přijímače s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Proto České Radiokomunikace zavedly certifikaci přijímačů a televizorům a set-top-boxům, které projdou reálným testem příjmu českých sítí DVB-T2, přidělují pečeť „DVB-T2 ověřeno“, která se pak ve formě zlaté nálepky objevuje přímo na krabicích s přijímači DVB-T2. Seznam certifikovaných přijímačů je dostupný na webu www.dvbt2overeno.cz, kde je pravidelně doplňován o nově testovaná zařízení. Funkční mohou být i přijímače bez certifikace, například set-top-boxy značky TechniSat, jejichž výrobce certifikaci odmítl. Jistotu však budete mít jen u přijímačů s certifikací.

Při výběru nového televizoru se vyplatí sáhnout po modelech s touto pečetí (Zdroj: CRA)

2. Ultra HD (4K) televizory nejsou pro DVB-T2 nutné

Velká část nových televizorů na trhu nabízí Ultra HD (4K) rozlišení, které nabízí obraz složený z čtyřikrát více bodů než Full HD. Tyto přijímače jsou samozřejmě o něco dražší než klasické HD televizory a set-top-boxy. Pro příjem pozemního vysílání nové generace ale nejsou nutné. V sítích DVB-T2 se bude vysílat ve standardním (SD) a vysokém (HD) rozlišení obrazu. Ultra HD programy by v nich bylo možné také šířit, ale pro televizní stanice by bylo takové vysílání finančně velmi náročné a zabralo by příliš mnoho kapacity přenosové sítě. Proto se s ním v nejbližších letech nepočítá. Reálnější je vysílání v HD a Full HD. Například Česká televize příští rok spustí svoji veřejnoprávní přechodovou síť DVB-T2, která bude pbsahovat všech šest jejích programů ve Full HD rozlišení.

Ultra HD televizory sice zvládnou takový obraz převádět v reálném čase na rozlišení 4K, obyčejný smrtelník ale rozdíl mezi Full HD a Ultra HD na televizoru o úhlopříčce menší než dva metry fakticky nepozná. Na malých televizorech je Ultra HD rozlišení už úplně zbytečné. Ultra HD programy se navíc budou objevovat spíše v nabídkách placených televizních služeb jako prémiové kanály, takže je naladí spíše předplatitelé satelitní nebo kabelové televize. Nelze ovšem vyloučit, že Česká televize časem nabídne experimentální a posléze pilotní vysílání vybraného programu v Ultra HD rozlišení, a to i volně DVB-T2. Od druhé televizní digitalizace však rozhodně nelze očekávat plejádu 4K programů.

Jak se liší SD, HD a Ultra HD rozlišení (Zdroj: Alza.cz)

3. Pro sledování pořadů z archivu potřebujete HbbTV

Všechny chytré televizory na trhu, a to už je prakticky většina prodávaných modelů, nabízejí různé verze HbbTV, hybridního vysílání. V podstatě jde o internetový doplněk klasického televizního vysílání, přes který televizní stanice nabízí archivy svých pořadů, možnost zpětného zhlédnutí pořadu, který jste nestihli v živém vysílání, a různý doplňkový obsah. HbbTV existuje ve třech základních verzích a každá umí něco jiného. HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5, které jsou v televizorech na českém trhu nejrozšířenější, umožňují pasivní využívání zmiňovaných služeb. Nově nasazovaný standard HbbTV 2.0 umožní interaktivitu a zejména nasazení zpoplatněných služeb, tedy platební bránu pro prémiový obsah nebo provoz různých e-shopů.

Certifikované přijímače s pečetí „DVB-T2 ověřeno“ jsou testovány na přítomnost verzí HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5. Novější televizory vybavené verzí HbbTV 2.0 jsou se staršími verzemi standardů hybridního vysílání zpětně kompatibilní, což znamená, že na nich fungují i aplikace vytvořené pro HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5. Naopak televizory vybavené verzemi HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5 neumožní využívat funkcionality, které zavádí HbbTV 2.0. Diváci, kteří rádi využívají internetových služeb v chytrých televizorech, by na to měli při výběru nového přijímače pamatovat. Televizory s HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5 totiž není možné přeinstalovat na verzi HbbTV 2.0. A pozor! Pro bezproblémové využívání HbbTV potřebujete mít doma internetové připojení o rychlosti alespoň 5 Mb/s.

4. CI slot pro příjem placených programů v DVB-T2

I když se s placenými programy v českých sítích DVB-T2 příliš nepočítá (s touto myšlenkou si pohrávají pouze televize Nova a Prima, aniž by měly technicky vyřešeno, jak by takové placené vysílání reálně fungovalo), je dobré při výběru nového televizoru myslet i na tuto eventualitu. Pokud navíc bydlíte poblíž hranic se Slovenskem, mohli byte využít nový televizor k příjmu placených programů služby Plustelka, která část obsahu vysílá v DVB-T2 (sice v kompresním standardu MPEG-4, ale s tím si televizory vybavené kodekem HEVC umí poradit, protože jsou zpětně kompatibilní). CI slot je vlastně zdířka, do které se vkládá modul spárovaný s dekódovací kartou, jež umožní sledovat zakódované a zpoplatněné programy.

Zakódované je vysílání DVB-T2 nejen na Slovensku, ale také v Rakousku a částečně v Německu (tam jde o většinu komerčních televizních stanic). Rakouské vysílání DVB-T2 označované jako simpli TV však mohou přijímat pouze diváci, kteří se prokáží jako plátci koncesionářského poplatku rakouské veřejnoprávní televizi a rozhlasu ORF. V Německu se za příjem zpoplatněné nabídky komerčních televizí platí poplatek 5,75 euro měsíčně, což je asi 150 korun. Dvacítka veřejnoprávních programů v HD kvalitě je dostupná zdarma bez nutnosti použití dekódovací karty. CI slot patří mezi základní vybavení přijímačů DVB-T2 určených pro český trh, takže jej obsahují všechny televizory, které prošly certifikací Českých Radiokomunikací a získaly pečeť „DVB-T2 ověřeno“.

CI slot patří k základní výbavě většiny televizorů

5. Proč české sítě DVB-T2 aktuálně nevysílají v HD kvalitě

Mnoho diváků, kteří si pořídí přijímač DVB-T2 a naladí si přechodové televizní sítě nové generace, je zklamáno kvalitou obrazu přenášených programů. Nejsou totiž v HD rozlišení, ale standardní kvalitě obrazu. Důvod je jednoduchý. Přechodové sítě DVB-T2 slouží souběžnému vysílání vedle dosavadních sítí DVB-T a musí pojmout mnohem víc programů. Jejich kapacita tudíž nestačí na vysílání v HD kvalitě, i když to tak neplatí úplně pro všechny přechodové multiplexy. Výjimkou v tomto ohledu bude přechodová síť České televize, která odstartuje příští rok a nabídne všech šest veřejnoprávních kanálů ve Full HD rozlišení. Některé programy v HD kvalitě by se mohly objevit i v přechodové síti společnosti Digital Broadcasting.

Naopak přechodová síť Českých Radiokomunikací, která aktuálně pokrývá největší počet diváků (ke konci listopadu to bylo již 94,3 procenta populace České republiky), musí pojmout programy z celoplošných multiplexů 2 a 3 a tudíž se jí kapacity pro zařazení HD programů nedostává. Je to však jen dočasný hendikep. Po vypnutí sítí DVB-T se tato přechodová síť DVB-T2 rozdělí na dva finální multiplexy, které nahradí dnešní multiplexy 2 a 3, a potom bude možné i do těchto konečných sítí zařadit programy v HD rozlišení.

Aktuální pokrytí přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací. Programy v tomto multiplexu však vysílají ve standardním rozlišení obrazu, nikoli v HD kvalitě, kterou nabídnou až finální vysílací sítě. (Zdroj: CRA)

6. S nákupem nového televizoru nespěchejte

Pokud nutně nepotřebujete doma novou televizi, s nákupem nového přijímače nespěchejte. K samotnému přechodu na DVB-T2, tedy vypnutí dnešních sítí DVB-T, dojde nejdříve v polovině roku 2020. Do té doby se toho ještě může mnoho změnit, například se výrazně zlepší vybavenost nových televizorů pro podporu příjmu hybridního vysílání ve verzi HbbTV 2.0. Spotřební elektronika v dnešní době rychle morálně i technicky stárne, proto je dobré s výměnou přijímačů počkat na dobu, kdy to bude nezbytně nutné. Na druhou stranu je ale potřeba počítat i s tím, že určitá část diváků vždy nechá výměnu přijímače na poslední chvíli, takže poslední týdny před vypnutím vysílání ve standardu DVB-T by nemusela být nabídka televizorů na českém trhu tak pestrá jako nyní.

Při výběru nového televizoru si nejprve rozmyslete, co od něj vlastně očekáváte a jaké funkce na něm využijete. Obchodníci samozřejmě chtějí prodat co nejlepší a nejdražší přijímače a nezajímá je, zda ve vaší domácnosti bude možné přijímat programy v Ultra HD rozlišení nebo zda máte doma připojení k internetu a pokud ano, zda je tak kvalitní, aby utáhlo hybridní vysílání HbbTV. Jedna věc je cena a druhá fakt, zda danou funkcionalitu na moderním televizoru potřebuji a reálně využiji. Dnešní televizory jsou v podstatě počítače s velkými monitory a bez toho, aniž byste dopředu věděli, co od nich očekáváte, je koupě takového zařízení velmi komplikovaným oříškem.