Služba Antenne TV obsahuje jak komerční, tak veřejnoprávní televizní stanice. Dekodér s modulem pro kartu vyjde zájemce v přepočtu na 2 600 korun.

Placenou televizní službu v pozemních digitálních sítích DVB-T2 v Belgii, konkrétně pak ve Flandrech a Bruselu, začal nabízet majitel největší české satelitní platformy Skylink, společnost M7 Group. Za 15 nejsledovanějších televizních programů v SD kvalitě si účtuje 9,95 euro měsíčně, v přepočtu zhruba 260 korun. Programová nabídka nazvaná Antenne TV je šířená prostřednictvím sítě společnosti Norkring a představuje levnější alternativu k satelitní službě TV Vlaanderen, již rovněž provozuje M7 Group. Informoval o tom server BroadbandTVnews.com, podle něhož základní set pro příjem placeného DVB-T2, tedy dekodér a přístupová karta, přijde na 99 euro, tedy asi 2 600 korun.

Komerční programy jen za poplatek

Antenne TV zájemcům nabízí i kombinovanou vnitřní a venkovní příjmovou anténu za 29 euro (840 korun) a čtečku dekódovací karty za 39 euro (1 040 korun). Programová nabídka placené služby v belgickém DVB-T2 se skládá z programů mediální skupiny Medialaan (stanice vtm, Q2, Vitaya, Caz, VtmKzoom, Kadet), dále od SBS Belgie (4, VIJF, ZES), holandské veřejnoprávní televize NPO (NPO 1, NPO 2 a NPO 3) a stanic RTL (RTL-TVI ve francouzštině, Klub RTL a Plug RTL). „Již dlouho existuje rostoucí poptávka po jednoduché televizní službě, která by obsahovala nejoblíbenější televizní programy za konkurenceschopnou cenu,“ vysvětlil vstup satelitního operátora M7 Group do pozemního vysílání jeho Country Manager pro Belgii Yannick Altruy.

„Programová nabídka pozemního digitálního vysílání byla omezena na volně vysílané kanály veřejnoprávní televize VRT. Jsme proto rádi, že můžeme s naší službou Antenne TV nabídnout konkurenční nabídku se všemi vlámskými komerčními kanály, holanskými veřejnoprávními stanicemi a programy RTL,“ dodal Altruy. Podle generálního ředitele M7 Group Hanse Troelstra, který měl konečné slovo při rozhodování o vstupu společnosti do pozemního vysílání, je tento krok logickým vyústěním široké poptávky po možnosti sledování televize na mobilních zařízeních. Antenne TV totiž lze sledovat jak na klasických televizorech, tak i na mobilních zařízeních.

Na klasickou anténu lze v Belgii volně přijímat pouze programy veřejnoprávní televize (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Operátor láká na využití televize mimo domácnosti

„Naší Antenne TV chceme vyjít vstříc současnému trendu stále častějšího využívání televize mimo domácnosti. Nepotřebujete k tomu internet, kabel nebo satelitní parabolu. Antenne TV je kompaktní služba, kterou můžete využívat jak doma na hlavním televizoru, tak třeba i v ložnici, nebo si ji můžete vzít s sebou do kempu, na loď, dát ji do dětské postýlky a podobně,“ dodal šéf M7 Group. Belgické veřejnoprávní programy VRT a RTBF zůstávají v pozemním vysílání pro diváky nezpoplatněny, ale vysílají prostřednictvím starších sítí DVB-T a nejsou dostupné z tolika vysílačů jako placená nabídka Antenne TV. Komerční televize po přechodu z analogového na digitální vysílání v roce 2008 z pozemní platformy zcela zmizely.

Zajímavé je, že služba Antenne TV kopíruje již dříve existující placenou nabídku Teletenne, která prostřednictvím DVB-T nabízela Belgičanům rovněž 15 placených televizních programů. Odstartovala v roce 2012, ale o dva roky později oznámila ukončení vysílání pro malý zájem diváků. Podle belgické veřejnoprávní televize VRT je pokrytí Antenne TV ještě nedokonalé, ve vlámských Ardenách jsou lokality zcela bez signálu. Ve Valonsku operátor službu dokonce vůbec neplánuje spustit. Reportér VRT zkoušel příjem Antenne TV přímo v Bruselu a podle svých slov musel určitou dobu hledat správné nasměrování vnitřní antény. „S venkovní anténou byl příjem mnohem lepší,“ podotkl. Bez venkovní antény se podle něj neobejdou diváci ve venkovských lokalitách.

Placená nabídka Antenne TV postrádá programy v HD kvalitě, nabízí výhradně kanály ve standardním rozlišení

České Radiokomunikace: terestrické programy by měly být zdarma

Kvalita obrazu u programů nabízených službou Antenne TV je stabilní, ale jde o stanice ve standardním rozlišení, nikoli v HD. „Technicky je možné je přepnout do HD, protože tunery DVB-T2 v televizorech umožňují příjem programů ve vysokém rozlišení, ale HD programy by zabraly daleko větší šířku pásma než SD kanály, takže bychom museli omezit programovou nabídku,“ vysvětluje Yannick Altruy z M7 Group. Nabídka Antenne TV tak v podstatě odpovídá počtu a kvalitě programů, které nyní v České republice nabízí ve své přechodové síti DVB-T2 České Radiokomunikace. Ty rovněž šíří v DVB-T2 patnáct programů v SD kvalitě, jejichž příjem je ale pro diváky zdarma.

„Placené televizní služby mají omezený počet odběratelů. Dosavadní model velkých programových balíčků se přežil, lidé stejně ze stovky kanálů sledují třeba jen pět,“ upozornil na nedávném workshopu Českých Radiokomunikací generální ředitel této společnosti Martin Gebauer. Základní programy podle něj chtějí diváci přijímat zdarma a k nim si případně přikupovat prémiové stanice systémem a la carte, tedy po jednotlivých kanálech. „Smysl má tento model třeba u sportovních kanálů,“ podotkl. Pozemní digitální televizní vysílání má ale podle Gebauera silnou tradici v šíření bezplatných televizních kanálů, jimž dávají České Radiokomunikace přednost. „Budoucnost vidíme v kombinaci volně šířených lineárních kanálů a hybridního vysílání, v němž mohou být i placené služby,“ vysvětlil.

Štítky