Letošní rok byl z hlediska příprav druhé televizní digitalizace zatím nejzásadnější, i když se celý proces poněkud zdržel a Česká televize nezahájila vysílání v novém standardu.

Česká republika má po letošním roce slušně našlápnuto k přechodu na nový standard pozemního digitálního vysílání DVB-T2. Letošek byl z hlediska příprav druhé televizní digitalizace naprosto klíčový. Přinesl zásadní změny legislativy, a to jak z národního hlediska, tak i mezinárodně. Odstartovalo také řádné televizní vysílání v DVB-T2, které už není dostupné pouze formou experimentu pro omezený počet diváků v Praze, a završila se jednání o mezinárodní koordinaci kmitočtů pro finální sítě DVB-T2, která zajistí terestrické televizi další existenci i po uvolnění pásma 700 MHz, jež získají mobilní operátoři pro datové sítě nové generace. V neposlední řadě se také o DVB-T2 dozvěděl větší počet diváků, jichž se přechod na tento standard bezprostředně dotkne, a to i bez státní informační kampaně.

Evropské nařízení o pásmu 700 MHz a česká dignovela

Aby vůbec mohl začít proces přechodu na nový vysílací standard pozemní digitální televize, bylo třeba upravit legislativu, která by tuto změnu umožnila. Z tohoto pohledu byly zásadní dvě události: rozhodnutí Evropského parlamentu ze 17. května 2017 o uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz s doporučením o přechodu pozemního digitálního televizního vysílání na efektivnější standard DVB-T2 a přijetí tzv. diginovely českého zákona o elektronických komunikacích, která platí od 2. září 2017 umožňuje vznik přechodových sítí DVB-T2, jež zajistí souběžné vysílání se stávajícími multiplexy DVB-T a pohodlnější přechod diváků k novějšímu typu vysílání. Diginovela zároveň otevřela cestu k vysílání DVB-T2 veřejnoprávní České televizi a určila základní termíny přechodu na DVB-T2: datum, do kdy má vláda přijmout Technický plán přechodu (do 30. června 2018) a také termín ukončení vysílání celoplošných sítí DVB-T (nejpozději do 1. února 2021).

Novela také definovala zachování územního pokrytí televizním signálem po uvolnění pásma 700 MHz, garantuje možnost využití pásma 500 a 600 MHz pomocí kmitočtových přídělů nejméně do roku 2030 a rozšířila ochranu proti rušení televizního příjmu. České televizi ukládá i v pozemním vysílání opatřit zahraniční filmy a seriály duálním zvukem, takže divák si bude vybrat mezi originálním audiem nebo českým dabingem. Televiznímu vysílá de facto nahrává i uvolnění pásma 700 MHz, na kterém budou mobilní operátoři provozovat sítě pro širokopásmové připojení k internetu, které umožní sledovat pořady z televizních archivů a další doplňkové služby televizního vysílání na mobilních zařízeních – chytrých telefonech a tabletech.

Konečné slovo při rozhodování o kompenzacích pro operátory sítí zemské digitální televize bude mít Evropská komise (Foto: www.eud.eu)

Příprava a schvalování evropského nařízení a české diginovely se oproti původním předpokladům poněkud protáhly a tak zavádění DVB-T2 v České republice nabralo skluz. Ten by však mohl být delší, kdyby České Radiokomunikace na vlastní riziko a ještě před schválením obou legislativních změn nezahájily vysílání vlastní přechodové sítě DVB-T2. Riziko do značné míry trvá, protože Evropská komise dosud nezahájila s Českou republikou notifikační jednání o možnosti státních kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. V letošním roce probíhala pouze prenotifikační jednání, během nichž si obě strany ujasňovaly svoje postoje a Česká republika odpovídala na námitky České asociace satelitních operátorů, která proti chystaným kompenzacím podala k Evropské komisi oficiální stížnost. Tu posléze několikrát doplnila, což celé projednávání opět zdrželo.

Odstartovaly dvě přechodové sítě DVB-T2

Navzdory výše popsaným legislativním problémům zahájily České Radiokomunikace v březnu letošního roku vysílání svojí přechodové sítě DVB-T2, v níž postupně nabídly 15 programů komerčních televizí v novém vysílacím standardu. Tato síť do konce roku pokryla svým signálem přes 97 procent obyvatel České republiky. Programy v ní bohužel z kapacitních důvodů vysílají ve standardním rozlišení obrazu, protože síť je určena pro souběžné vysílání televizí z celoplošných multiplexů 2 a 3 ve standardech DVB-T a DVB-T2 a tudíž by se jejich HD verze do tohoto přechodového multiplexu nevešly (jiné to bude u finálních sítí DVB-T2, ale také u veřejnoprávního přechodového multiplexu, v němž Česká televize již na jaře příštího roku nabídne všech šest svých programů v HD kvalitě).

24. srpna 2017 odstartovala v Praze druhá přechodová síť DVB-T2 provozovaná společností Digital Broadcasting. Jde o jediný z tří přechodových multiplexů, který nabídne regionální odpojování a pro přechod na DVB-T2 jej tak využijí všechny pozemně vysílající regionální televize. Po vysílači Praha – Novodvorská v prosinci operátor spustil vysílání také z lokality Praha – Ládví a do konce roku sliboval zprovoznit dalších až 15 vysílačů. Ve většině případů však jejich start následně odsunul na začátek roku 2018. Třetí přechodová síť, kterou měla ještě na podzim 2017 spustit Česká televize, odsunula svůj start na přelom března a dubna 2018. Půjde o jediný přechodový multiplex, který bude obsahovat kompletní programovou nabídku v HD kvalitě.

Aktuální dostupnost DVB-T2 v České republice (Zdroj: CRA)

Certifikací „DVB-T2 ověřeno“ prošlo přes 1 200 přijímačů

Zásadní vliv na rozhodování diváků při koupi nového televizoru nebo set-top-boxu letos hrála pečeť „DVB-T2 ověřeno“, jíž České Radiokomunikace označují přijímače DVB-T2/HEVC, které prošly certifikací a splňují minimální technické požadavky pro příjem českých sítí DVB-T2 podle tzv. D-Booku Českého telekomunikačního úřadu. Do konce roku 2017 prošlo úspěšně certifikací přes 1 200 přijímačů, většinou televizorů. Pečeť „DVB-T2 ověřeno“ a web www.dvbt2overeno.cz zároveň nahrazovaly státní informační kampaň k druhé televizní digitalizaci, již mělo spustit ministerstvo průmyslu a obchodu. Díky certifikacím je naprostá většin televizních přijímačů na českém trhu vybavena nejen tunery DVB-T2, ale i kodekem HEVC. Diváci, kteří si pořídí přijímače s touto pečetí, mají jistotu, že jim televizor bude fungovat i po roce 2020, kdy má dojít k vypnutí stávajícího vysílání ve standardu DVB-T.

Podle průzkumu, který si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu, bylo na podzim 2017 vybaveno přijímači DVB-T2/HEVC již 22 procent českých domácností. Do ostrého přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2 přitom schází dva a půl roku. Stejný průzkum prokázal, že významná část obyvatel České republiky již o přechodu na DVB-T2 slyšela, byť stále neprobíhá zmiňovaná státní informační kampaň. Certifikace a pečeť „DVB-T2 ověřeno“ dokonce inspirují i další evropské země, v příštím roce se je chystá zavést například Chorvatsko. V Česku certifikace probíhají od podzimu 2016 a většina certifikovaných přijímačů získala logo během letošního roku.

Čeští diváci mají výběr nového televizoru nebo set-top-boxu usnadněn.
Přijímače s touto pečetí jsou prověřeny a mají certifikaci od Českých Radiokomunikací. (Zdroj: CRA)

ČTÚ zkoordinoval kmitočty pro finální sítě DVB-T2

Mezinárodní dohody o koordinaci kmitočtů pro finální sítě DVB-T2 uzavřel v průběhu podzimu a zimy 2017 ČTÚ se sousedními zeměmi a Maďarskem. Připravil tak základní podklady pro vznik Technického plánu přechodu na DVB-T2. Koordinace byla komplikovaná zejména s Německem a Rakouskem, především pak pro regiony Jáchymov a České Budějovice. Hlavní jihočeský vysílač Kleť bude muset omezit vyzařovací diagram směrem za hranice České republiky. Oblasti Jáchymov a České Budějovice budou také jedinými regiony, v nichž nebude moci ČT použít pro svoji finální veřejnoprávní síť DVB-T2 použít vysílací kanál 26. Mezinárodní koordinace se týkaly kót pro hlavní vysílače finálních sítí DVB-T2 a největší dokrývače.

ČTÚ však čeká ještě koordinace sekundárních sítí dokrývačů, zejména pak pro finální sítě DVB-T2, které nahradí dnešní celoplošné multiplexy 1, 2 a 3. Sítě v novém standardu by měly využívat podobný počet dokrývačů jako nynější multiplexy 1 a 2, které jich mají okolo padesáti. Na přípravě Technického plánu přechodu na DVB-T2 začala intenzivně pracovat Koordinační expertní skupina při ministerstvu průmyslu a obchodu, kterou vede bývalý předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Ještě na sklonku letošního roku probíhaly první konzultace nad koncepty Technického plánu přechodu s operátory vysílacích sítí. Hlavní vyjednávání však proběhne v prvním čtvrtletí 2018, a jehož konci by měl být „jízdní řád“ druhé televizní digitalizace pro Česko hotov.

Štítky