Společnost má certifikované dva přijímače DVB-T2 pro český trh a výhledově plánuje i set-top-boxy s CI sloty, které zatím nenabízí.
Někdejší lídr ve výrobě a prodeji satelitních set-top-boxů na českém trhu, společnost Emos, vsadila v oblasti televizních přijímačů vše na pozemní digitální vysílání. Podle produktového manažera Tomáše Konkola v něm spatřuje větší odbytiště než u satelitních boxů. Proto se také zaměřila na vývoj a prodej levnějších set-top-boxů pro DVB-T2. „Momentálně pouze tři, z toho jeden je model přijímající pouze standard DVB-T, zbylé dva jsou kompatibilní i s budoucím formátem televizního vysílání DVB-T2,“ uvedl Konkol v rozhovoru pro server DigiZone.cz. „Menší počet přijímačů je způsoben hlavně tím, že jsme úplně opustili oblast přijímačů pro satelitní vysílání,“ dodal.
OTESTOVALI JSME: Emos EM180 HD, levný set-top-box pro DVB-T2: dobrá práce za pár korun
Satelitní vysílání bylo pro Emos v minulosti jednou z prioritních oblastí, ale firma si podle Konkola postupně uvědomila, že satelitní přijímače nejsou v českých domácnostech tak rozšířené. „Proto jsme se v oblasti digitální televize rozhodli soustředit na pozemní vysílání,“ vysvětlil v rozhovoru pro DigiZone.cz. Přechod na DVB-T2 považuje Konkol za dobrou příležitost, jak tyto přijímače dostat k více zákazníkům, i když tak masivní prodej jako při přechodu z analogového vysílání na DVB-T zatím Emos nezaznamenává. Konkol to přisuzuje skutečnosti, že DVB-T2 divákům nenabízí nové možnosti, které jim v porovnání s analogovým vysíláním přineslo DVB-T.
K TÉMATU: Přehled certifikovaných set-top-boxů pro české DVB-T2
„Každopádně nárůst prodeje DVB-T2 přijímačů nastal prakticky okamžitě. U většiny zboží z naší nabídky obvykle nějakou dobu trvá, než se prodá, ale DVB-T2 set-top-boxy se začaly prodávat už od prvního dne. Poptávka byla poměrně značná, první dvě dodávky přijímačů jsme vyprodali během velmi krátké doby,“ popsal Konkol. Emos již na českém trhu prodal tisíce přístrojů, přičemž na trh je začal dodávat teprve od konce října 2017. Set-top-boxům pomohla certifikace od Českých Radiokomunikací, díky níž mohou být označeny pečetí „DVB-T2 ověřeno“. „Za certifikaci jednoho přijímače jsme zaplatili okolo 15 tisíc korun. Každopádně ale jde o investici, která se nám bohatě vrátí, protože zákazníci tuto certifikaci aktivně vyžadují,“ zdůraznil Konkol.
ČTĚTE TAKÉ: Úpravy společných televizních antén pro příjem DVB-T2 – nebojte se přechodových sítí
Z dvou set-top-boxů DVB-T2, které Emos aktuálně nabízí na českém trhu, je jeden základní bez možnosti připojení k internetu (EM180) a druhý má konektor pro připojení do sítě (EM170), ale nepodporuje HbbTV. Tato funkcionalita by totiž přijímač podle Konkola prodražila a Emos vsadil na co nejlevnější přijímače. Jejich výrobu zadává do Číny a tam také probíhají veškeré aktualizace softwaru pro oba set-top-boxy.
S takovou značkou šup do koše.
Hezký den.
Takhle bych to jednoznačně neodsuzoval.Celá řada lidí si chtějí koupit co nejlevnější set-top-box,proto že ho používají jenom pro sledování TV.Nechtějí jiné funkce,než zapnout tv,podívat se na pořad a vypnout.Znám jich mnoho.Nyní si lidé pořizují k tv set-top-boxy DVB-T2,proto,že mají v PS 11 snažší přístup např.k TV NOE.Zdraví J.Z.
Noe je v přechodové síti 12, v přechodové síti 11 se, doufám, nikdy neobjeví. 🙂
Pri anténach SITO je problém v tom, že aj keď je v predzosilňovači LTE filter stále je rušený signál buď z LTE vysielačov alebo z Wi-Fi alebo neviem z čoho, musel som dokúpiť ešte ďalší LTE filter a dať ho na trasu koaxiálneho kábla. A to nové zapojenie anténneho kábla do konektora, kde vedie kábel k trafu je otrasné… Stredný medený kábel je v zvierači a pod ním je plno miesta – vôbec to nemá šancu zatlačiť strieborné pletivo na plošný cínový spoj. Pôvodné zapojenie (zvierač stláčaný s kombinačkami) bolo oveľa lepšie…
Jo to mi povídejte… Některý výmysl = napájení F konektorem pro koaxiál u trafa je fakt katastrofa !!! (lepší je klasika střed pod šroubek a stínění pod prohnutý profil plíšku a opět dva šroubky) protože to pájení cínem nemá krom středového vodiče prakticky kontakt tj. studeňáky !!! jak čuně… Jednou přišroubovat a už s tím raději vůbec nehejbat… nebo to po obvodu odskočí a ten kousíček mědi na tišťáku nemá šanci udržet závit který je jen tak na oko chycen ke pružnému plastu matkou… Ten napajecí balast můžete pak vyhodit nebo aspoň ten F konektor pracně poctivě po obvodu pocínovat či sehnat o patřičném rozměru očkovou podložku s pacičkovým pájecím vývodem a teprve potom použít třeba jinde na pevný kov přišroubovat u DAB+ rádií který nemají vstupy na externí anténu ale jen teleskop prut… Né vše levné je i kvalitní… Napájecím zdrojům tohoto typu s F konektorem se co nejdál vyhnout a koupit ověřený kvalitní vyhybkový napájení… = z trafa jen plochá dvoulinka… než tenhleten studeňákový mechanicky nestabilní křáp pro přímé spojení koaxiálem…
Co se týče filtrů LTE přímo zabudovaných v anténách, tak tak je to sázka do loterie… Externí kvalitní použitý přímo u tuneru je mnohdy lepší varianta protože do koaxiálu též něco může z blízkého rušení netem prolézt… Horší je, že tam kde jsou slabší vysílače, tak se útlumem pásma sráží i celkové zesílení při vkládání 1 filtru či i těch dodatečných… No až ukrojí DD II tj. 700Mhz tak bude dost „veselo“ dokavaď to bylo jen nad 60k tak to ještě šlo ty rušičky srazit přijatelněji vůči tunerům a anténám co výrobci mají stále na 21 – 69k dodávany na trh….