Společnost má certifikované dva přijímače DVB-T2 pro český trh a výhledově plánuje i set-top-boxy s CI sloty, které zatím nenabízí.

Někdejší lídr ve výrobě a prodeji satelitních set-top-boxů na českém trhu, společnost Emos, vsadila v oblasti televizních přijímačů vše na pozemní digitální vysílání. Podle produktového manažera Tomáše Konkola v něm spatřuje větší odbytiště než u satelitních boxů. Proto se také zaměřila na vývoj a prodej levnějších set-top-boxů pro DVB-T2. „Momentálně pouze tři, z toho jeden je model přijímající pouze standard DVB-T, zbylé dva jsou kompatibilní i s budoucím formátem televizního vysílání DVB-T2,“ uvedl Konkol v rozhovoru pro server DigiZone.cz. „Menší počet přijímačů je způsoben hlavně tím, že jsme úplně opustili oblast přijímačů pro satelitní vysílání,“ dodal.

OTESTOVALI JSME: Emos EM180 HD, levný set-top-box pro DVB-T2: dobrá práce za pár korun

Satelitní vysílání bylo pro Emos v minulosti jednou z prioritních oblastí, ale firma si podle Konkola postupně uvědomila, že satelitní přijímače nejsou v českých domácnostech tak rozšířené. „Proto jsme se v oblasti digitální televize rozhodli soustředit na pozemní vysílání,“ vysvětlil v rozhovoru pro DigiZone.cz. Přechod na DVB-T2 považuje Konkol za dobrou příležitost, jak tyto přijímače dostat k více zákazníkům, i když tak masivní prodej jako při přechodu z analogového vysílání na DVB-T zatím Emos nezaznamenává. Konkol to přisuzuje skutečnosti, že DVB-T2 divákům nenabízí nové možnosti, které jim v porovnání s analogovým vysíláním přineslo DVB-T.

K TÉMATU: Přehled certifikovaných set-top-boxů pro české DVB-T2

„Každopádně nárůst prodeje DVB-T2 přijímačů nastal prakticky okamžitě. U většiny zboží z naší nabídky obvykle nějakou dobu trvá, než se prodá, ale DVB-T2 set-top-boxy se začaly prodávat už od prvního dne. Poptávka byla poměrně značná, první dvě dodávky přijímačů jsme vyprodali během velmi krátké doby,“ popsal Konkol. Emos již na českém trhu prodal tisíce přístrojů, přičemž na trh je začal dodávat teprve od konce října 2017. Set-top-boxům pomohla certifikace od Českých Radiokomunikací, díky níž mohou být označeny pečetí „DVB-T2 ověřeno“. „Za certifikaci jednoho přijímače jsme zaplatili okolo 15 tisíc korun. Každopádně ale jde o investici, která se nám bohatě vrátí, protože zákazníci tuto certifikaci aktivně vyžadují,“ zdůraznil Konkol.

ČTĚTE TAKÉ: Úpravy společných televizních antén pro příjem DVB-T2 – nebojte se přechodových sítí

Z dvou set-top-boxů DVB-T2, které Emos aktuálně nabízí na českém trhu, je jeden základní bez možnosti připojení k internetu (EM180) a druhý má konektor pro připojení do sítě (EM170), ale nepodporuje HbbTV. Tato funkcionalita by totiž přijímač podle Konkola prodražila a Emos vsadil na co nejlevnější přijímače. Jejich výrobu zadává do Číny a tam také probíhají veškeré aktualizace softwaru pro oba set-top-boxy.

Štítky