Čeští diváci v příhraničí s Německem budou moci na televizorech a set-top-boxech DVB-T2/HEVC zdarma naladit olympijské vysílání Eurosportu v HD kvalitě.
Třetí vlna přechodu na DVB-T2 čeká naše západní sousedy. Německo ohlásilo na noc z 24. na 25. dubna spouštění pozemního digitálního televizního vysílání nové generace ve Švábsku, Horním Bavorsku, Dolním Sasku, Severním Porýní-Vestfálsku, Východním Vestfálsku a Durynsku. Ve všech těchto regionech začne vysílat dvacítka veřejnoprávních programů ARD a ZFD ve Full HD rozlišení. Současně tyto televize ukončí vysílání ve standardu DVB-T. Programová nabídka v DVB-T2 bude bohatější než v končících sítích DVB-T, veřejnoprávní kanály rovněž vybízejí diváky, aby si pořizovali přijímače DVB-T2/HEVC s funkcemi HbbTV, tedy hybridního vysílání.
Přes HbbTV mohou televizory připojené k internetu zprostředkovat přístup k archivům pořadů televizních stanic, bonusovým videím a dalšímu obsahu. ZDF přes HbbTV šíří i unikátní lineární programy, které se do klasického vysílání prostřednictvím sítí DVB-T2 nevešly. Komerční televize, které v německém DVB-T2 vysílají kódovaně v placené služby Freenet TV, se ve třetí vlně zavádění pozemní digitální televize nové generace rozšíří do šesti měst: Augsburgu, Bielefeldu, Erfurtu, Münsteru, Osnabrücku a Výmaru. Dosah Freenet TV se tak zvýší o 3,8 milionu obyvatel na 59,9 milionu populace, tj. 74 procent domácností. A dvacítku HD programů si provozovatel Freenet TV, společnost Media Broadcast, účtuje 5,75 euro měsíčně (přibližně 150 korun).
Nejprve vypnou vysílače DVB-T, poté zapnou DVB-T2
Takřka všechny televizní programy v DVB-T2 jsou v Německu šířeny ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Oficiální kampaň k druhé televizní digitalizaci proto užívá název a logo DVB-T2 HD. První regiony se tohoto vysílání dočkaly loni 29. března, druhá etapa následovala 8. listopadu 2017. Po dubnové třetí etapě bude následovat finální fáze, k níž dojde letos na podzim. Do poloviny roku 2019 mají být vypnuty všechny vysílače DVB-T tak, aby spolková vláda mohla mobilním operátorům předat vydražené bloky v kmitočtovém pásmu 700 MHz. Přechod na nové vysílání probíhá střihem: nejprve jsou vypnuty vysílače DVB-T a poté je ze stejných lokalit spuštěno vysílání DVB-T2. Operátoři sítí divákům doporučují koupi přijímačů označených oficiálním zeleným logem druhé televizní digitalizace DVB-T2 HD.
Provozovatel placené pozemní platformy Freenet TV oznámil, že v rámci DVB-T2 vysílání odkóduje během nadcházejících Zimních olympijských her v Pchjongčchangu placený sportovní kanál Eurosport 1 HD. Diváci jej tedy budou moci od 9. do 25. února sledovat zdarma, a to i zájemci v českém příhraničí. Eurosport 1 HD plánuje vysílat z Pchjongčchangu 24 hodin denně ve Full HD rozlišení. „Pozemní příjem televize přes DVB-T2 hraje obzvlášť důležitou roli v městských oblastech,“ citoval server BroadbandTVnews.com Thomase Bichlmeira, ředitele distribuce a obchodní strategie společnosti Discovery Networks Deutschland, která je provozovatelem Eurosportu v Německu. „Tím, že dáme Eurosport 1 volně k dispozici v rámci Freenet TV, oslovíme ještě více fanoušků, kterým můžeme představit ZOH 2018 Pchjongčchang v nejlepší možné kvalitě.“
Eurosport 1 HD naladí v DVB-T2 i čeští diváci
Eurosport 1 HD v Německu vysílá v multiplexu Freenet 3. Pro české diváky je dostupný ze saského vysílače v Lipsku na kanálu 26, z Drážďan na kanálu 42 a z bavorských vysílačů Mnichov a Wendelstein na kanálu 48. Jak však upozornil server Český rozhlas Digitální rádio, frekvence v některých českých příhraničních regionech kolidují s českým vysílači a příjem německého vysílání je tak velmi komplikovaný. Češi však budou moci sledovat olympiádu v HD rozlišení prostřednictvím tzv. multiplexu 1a, který využívá kapacitu Regionálních sítí 7, 10 a 20. V těchto multiplexech, které vysílají ve standardu DVB-T, je volně dostupný program ČT Sport HD. Kavčí hory letos budou olympiádu vysílat pouze na tomto jednom kanálu, získaly totiž práva na menší počet přenosů než v minulých letech a nenabídnout tak souběžné vysílání dvou olympijských stanic.
Omezená bude i dostupnost olympijských přenosů na internetu. Česká televize nebude moci nabídnout záznamy jednotlivých disciplín. Naopak Eurosport plánuje poprvé nabídnout živé přenosy i ve virtuální realitě. Celkem takto bude k dispozici přes 50 hodin vysílání včetně ledního hokeje, alpského lyžování, krasobruslení, skoků na lyžích, skeletonu, rychlobruslení, snowboardingu, curlingu a také zahajovacího a závěrečného ceremoniálu. Diváci si budou moci vybrat ze šesti pozic kamery a ponořit se do všech akcí a zvuků živého vysílání. Aplikace pro sledování olympiády ve virtuální realitě bude dostupná pro operační systémy iOS a Android od 1. února ze cenu 0,99 euro, tedy přibližně 26 korun.
No bylo by dobré vypátrat a zveřejnit celou kmitočtovou tabulku Freenet MUXů minimálně těch co jsou poblíž našich hranic… neboť ty tři Veřejnoprávní co ve T2 na podzim spustí jsou už dlouho známé…
Náš ČTÚ narozdíl od Němců a Poláků dělal dlouho tajnosti než se to provalilo, že je něco už konkrétního podepsáno tj. přesné kmitočty minimálně s Polskem…
Každopádně v příhraničí atd. přesahy dál do republiky… jak se ví i ke Praze atd. jsou problémemem jak ukočírovat koordinaci když se někdy kašle i na tu naší vlastní našich MUX přesahů členité krajiny v DVB-T a ve T2 těžko říct… použijí se někde rozdílné MUXy na stejném kmitočtu viz hlavně Pařízkovina vůči všemu jinému též… takže praxe ukáže zda přidělením čísel neudělali chybu… Přírodu se nedá přebít…
No přeji fandům do sportu žně na zážitky ze všech možných programů a použitelných platforem pozemských, kabelových, netových a satelitních…
Koordinace kmitočtů mezi státy už přináší hlavně u hranic “ úspěchy“. Němci aspoň vstřícně pro sport dají volný přistup k placenému programu, na Slovensku taky běží střídavě krátkou dobu proma některého placeného programu, jen u nás operátoři vstřícně mlčí.
Zde byla konference o dohodnutém vypínání DVB-T a taky se o tom moc nikde nemluvilo…
https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/decac2016/1.sascha_falahat_bnetza_konference_digital_economy_chances_and_challenges.pdf
Jo kdo má dobré oči, tak vidí, že je tam i (ta čtvrtá) mapa našeho území spojená s německými atd. regiony a je tam zřejmé, že Jihočeši a Severovýchod mají dohodnutý 27k asi pro PS-21? a MUX-21? když zbytek 26k, 33k v Česku a rozdílný přímo v Praze sedí…
Rozhodně i v těch třech německých mapách je zdůrazněn 28k pro velkou část příhraničního Bavorska krom 40k z Ochsenkopfu takže Pařízkovo 28k kdo u nás shválil… vůbec nepřemýšlel jaká to bude konfliktní paseka!!!…
To Nonic.
Sahsen.
Dresden-Wachwitz K29,42,46 50 kW/V
Leipzig-Messegrund K26,28,43 50 kW/V
Halle-Stadt K26,28,43 50 kW/V
Magdeburg K29,35,46 50 kW/V
Bayern
Wendelstein a Munchen-Olympiaturm K26,35,48 100kW/V
Vítku, tyhle už se ví protože už dýl i čerstvěji vysílají ale co ty další vysílače neboť o veřejnoprávních je též už na různých webech jasno dávno co kde a kdy bude jak v Bavorech tak v Sasku atd. regionech + teď v dubnu a na podzim ale o Freenetu nikoliv… tam je zatím velká neznámá… jejich web též mlčí… asi stálý vyjednávací problém s koordinacemi s okolními státy…
To jsou kanaly Freenetu 1,2 a 3.
Vítku to je jasný, žes uvedl Freenet ale ty jako častý vyhledávač a zveřejňovač čísílek asi ještě nezjistil víc… neboť vysílačů je mnohem více (tyhle odkazy už jsem v minulosti uváděl, tak připomínám) http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender2 Bavorsko kde v dubnu a hlavně na podzim 2018 pro nás začne „mazec“…
http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender13 Sasko… kde se čeká na podzim 2018 u dvou vysílačů Chemnitzu a ten Schöneck vypnou…
a jsou krom těchto kmitočtů tří veřejnoprávních (v tomto dalším výše PDF odkazu s naším ČTÚ v roce 2016 ujednaná… viz mapky jednotlivých lokalit stránka 4 kde jsou tři mapky a 5 stránka je společná i s Polskem a Rakouskem musíte se soustředit rozlišit České hranice bez chybějícího Slovenska v níž jsou nějaké nesrovnalosti ohledně MUXu – BR a u naší Čt sítě zase s tím 27k když čerstvě se tvrdí, že bude v Budějovicích 50 a pak 39k tak jako v Ústí napřed 50 a pak zpět 33k lze to porovnat i s loňskými mapkami vyjednané ČTÚ s Polskem) ale stále u těch komerčních a lokálních DVB-T2 zatím velká neznámá tajnost jak se bude rozšiřovat na jiné kóty… Proto jsem vznesl otázku zda někdo nevyšťourá o Freenetu víc?… Určitě to mnohé lidi zajímá (ač nebudou mít předplacenou kartu) s ohledem na přesahy a vzájemné ovlivňování kmitočtů které nemusí u nás pak makat spolehlivě pokud se to silně nepřebije a nebude se interferenčně rušit dle atmosférických výkyvů…
No mne osobně němcké T/T2 zajímá velmi okrajově, jsem mimo dosah všech jejich vysílačů.
Nonicu pokud chceš znát všechny německé vysílače T2 tak si zajdi sem: https://www.bundesnetzagentur.de/cln_1421/SiteGlobals/Forms/Suche/Servicesuche_Formular.html;jsessionid=AD26B4136715622649D909BD8A669035 a stáhni si zip soubor s dnešním datem, na disku rozbal a podíve se dovnitř. je tam toho spousta.
Na té tebou uvedené stránce zip není s patřičným datem ale proklikal jsem se tam jen na též v Česku známý odkaz a v něm pak dál klikal a je tam zas tohle ale nic nového o Freenetu… stále jen to co je už spuštěno…
http://www.dvb-t2hd.de/files/DVB-T2_Sendestandorte_und_Kanaele_08.11.txt.pdf
Dle tohoto kde nejsou konkrétní kanálové čísla ale jen programová skupina je vidět, že krom Sasíků u našich hranic Freenet spuštěn nebude… přibude vlastně jen Chemnitz – Geyer ve kterém překlopí ze T do T2 stávající 22, 25, 32k a soukromníci? čísla kanálů teď těžko říct… prostě asi až na podzím 2018 zjistíme v reálu co bude u nás možné na tunerech přesahy najít?…
http://www.dvb-t2hd.de/files/DVB-T2_Ausbauplanung_bis_2019_Sortierung_Bundeslaendern_08.11.txt.pdf