UVNITŘ TABULKA VYSÍLAČŮ – Speciální digitální stanice Radiožurnálu, která vysílá ve své DAB+ síti a jejíž provoz zajišťují České Radiokomunikace, vstoupila do multiplexů DAB operátorů Teleko a RTI cz. Díky nim ji lze nově naladit na jihu a severu Čech, ale také na Karlovarsku.
V předvečer Zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu rozšířil Český rozhlas pokrytí svojí speciální digitální stanice ČRo Radiožurnál – Olympijský speciál. Dosud ji bylo možné naladit pouze ve veřejnoprávní pozemní síti ČRo DAB+, která pokrývá signálem Prahu, Brno, Ostravu, Plzeň a Beroun (v podstatě celou plzeňskou dálnici z Prahy do západočeské metropole). Nyní tento program vstoupil i do rozhlasových multiplexů dalších dvou operátorů DAB vysílání – příbramské společnosti Teleko a plzeňské RTI cz. Olympijský speciál Radiožurnálu tak lze nově pozemní cestou na digitální přijímač naladit i na jihu Čech, Karlovarsku, Ústecku, Liberecku, Královéhradecku a Příbramsku.
Ve veřejnoprávní síti ČRo DAB+ se nová stanice objevila toto pondělí 5. února, do multiplexu Teleko DAB přibyla o den později. Od čtvrtka 8. února pak Radiožurnál – Olympijský speciál vysílá i v síti RTI cz DAB. Zatím však šlo pouze o testovací pozici. Ostrý start vysílání je naplánován před dnešním zahajovacím ceremoniálem ZOH 2018 v Pchjongčchangu na pravé poledne. Poté bude stanice vysílat až do 25. února, a to 19 hodin denně živé sportovní zpravodajství a přenosy. Doplňovat se bude s klasickým Radiožurnálem, který nabídne to nejzajímavější z klání českých sportovců o medaile. Český rozhlas si tak polepší oproti České televizi, která letos může nabídnout ZOH pouze na jednom programu a bez speciálních internetových streamů.
Digitálně z 19 vysílačů v celém Česku
Zařazení Radiožurnálu – Olympijského speciálu do tří různých sítí DAB znamená, že například v Praze tuto stanici posluchači s „dabovskými“ přijímači mohou naladit hned třikrát. Na Ostravsku a v Brně dvakrát. Veřejnoprávní síť ČRo DAB+ využívá pět vysílačů velkého výkonu, které vysílají z vysokých kót CRA, Teleko DAB má osm vysílačů a RTI cz DAB celkem šest vysílačů. V součtu všech tří multiplexů se pokrytí Radiožurnálu – Olympijského speciálu rovná zhruba 60 procentům obyvatel České republiky. Jenom prostřednictvím vlastní digitální sítě může Český rozhlas oslovit až 40 procent populace. Podmínkou je ale digitální rozhlasový přijímač s tunerem DAB+. Posluchači, kteří nejsou v dosahu DAB sítí, mohou stanici naladit na internetu – webech Radiozurnal.cz, iRozhlas.cz a Play.cz.
V televizi bude nabídka olympijského vysílání výrazně chudší než v minulosti – tedy pokud jde o veřejnoprávní Českou televizi. Poprvé totiž musela vyjednávat o nákupu vysílacích práv samostatně, bez Evropské vysílací unie (EBU). Majitel práv, společnost Discovery Communications, které zároveň patří placené sportovní kanály Eurosport, ČT původně nabízel práva pouze ke 100 hodinám přenosů. Kavčí hory nakonec usmlouvaly 190 hodin s tím, že většina přenosů se bude týkat disciplín, v nichž budou čeští reprezentanti bojovat o medaile. ČT však může olympijské přenosy vysílat pouze na programu ČT Sport a nesmí je překrývat s programem ČT 2 nebo s internetovým vysíláním, jak byli diváci zvyklí z minulosti.
Mapy pokrytí DAB multiplexů s programem Radiožurnál – Olympijský speciál
ČT nebude moci souběžně vysílat dva přenosy
Půjdou-li tedy souběžně disciplíny s českými medailovými nadějemi, ČT bude aktuálně vysílat ten sport, v němž zrovna bude bojovat český zástupce a poté přepne na druhou disciplínu. Na internetu bude moci živě nabídnout pouze ty přenosy, které bude vysílat na ČT Sport. Záznamy disciplín odvysílaných na sportovním kanálu bude moci na internetu ponechat maximálně po dobu sedmi dní. Kavčí hory tedy nenabídnou souběžné internetové streamy jako z minulé zimní olympiády v Soči. Oproti tomu Eurosport plně využije toho, že jeho majitel skoupil evropská vysílací práva na olympiády v letech 2018 až 2024 a nabídne přenosy na obou lineárních kanálech, řadu streamů na webu a také mobilní aplikaci s virtuální realitou, která se již prodává i v České republice pro zařízení s operačními systémy Android a iOS.
Po dobu olympijských her dokonce Eurosport 1 HD odkóduje svoje vysílání v pozemních sítích DVB-T2 v Německu (ve službě freenet TV, která je jinak zpoplatněna částkou 5,75 euro měsíčně) a také na satelitu na pozici 19,2 stupně východně, takže jej budou moci bezplatně sledovat i diváci v České republice. To samé se týká i satelitního vysílání stanice TLC HD na pozici 19,2 stupně východně. Běžně takto na satelitu vysílá Eurosport pouze ve standardním rozlišení obrazu, nyní však bude i v HD kvalitě, a to po celou dobu olympijských her, tedy až do 25. února. České komerční televize budou během olympiády odkázány pouze na agenturní zpravodajské servisy, případně na vlastní reportéry na místě, kteří jim zprostředkují rozhovory s českými sportovci.
Zdá se, že olympiády se stávají akcemi, kde jde o sport až na posledním místě. Hlavně politika (Rusko), doping (viz. pilulky na „astma“ z Norska) a bussines (monopol na přenosová práva). Je to k zblití velebnosti. Sportovní divák a sport, je až na úplném konci. Je-li tam vůbec nějaký.
Letos jednoznačně sportovcem roku a zároveň rebelem roku Tomáš Tomeček.
Moc mu děkuji za formu jeho protestu a upozornění na Klinickou Smrt nejen motorsportu.
Mohu se zeptat ? V tabulce je uvedeno, že tu vysílá 8 vysílačů, jejichž ERP převyšuje limit 1 kW.
Tak jak je to s tím limitem ?
Pardon, je jich 9.
Limit se netýká vysílačů v L-pásmu (bude pravděpodobně příští rok opouštět) a ČRo sítě, která využívá kanály 12C a 12D.
Ostatní vysílače jsou max. 1 kW ERP. Tedy vše v limitu.
Dík, tak nějak jsem si to myslel.
Celkem drsné, že soukromníci mohou fungovat jen do 1kW.
Kde se courají další vysílače ČRo ?
Tak to nelze chápat. Omezení je kvůli ochraně celeplošných sítí, které teprve budou soutěženy.
Další vysílače ČRo je především otázka peněz. A pokud projde změna odpočtu DPH pro ČRo, bude mít rozhlas míň peněz a to bude znamenat významné zpomalení (rozumněj zastavení) rozvoje DAB+ sítě ČRo.
O co se týče DAB+ tak se rozšiřuje jeho pásmo už i na Cable verze kmitočtů třeba v UPC až do 17 kanálu… Běžné tunery mají jen do 13 F kanálu… což jsem našel na konkurenčním Českém webu kde se proklikal na tyto další možnosti o kterých se zatím Česku může jenom zdát…
http://www.niwotron.ch/index.cfm?shoparticle=00%2D7340
http://www.niwotron.ch/
https://www.upc.ch/de/fernsehen/infos-zu-tv/dab-plus/
Ještě dodám, že Trutnovský 5 D má též mnohem větší přesahový dosah tj. jde na kopcích i daleko v místech kde to pokrývá 10 A Milešovka která se ale díky stejnému Teleko operátorovi uloží přepsáním a jde i 12 D Praha s Plzní… + Bavorské a Saské… celkově když odečteme ten Trutnov je dostupné na zkoušku položeně na parapetu okna 88 stanic na teleskopický prut… Pokud by byla trvale umístěná na střeše víceprvková anténa na III pásmo s možností směrového natáčení tak… to mají mnozí DX fandové zatím žně (často se tím různě na webech v diskuzích chlubí co ulovily krátce… či mají trvale) než se bůh ví kdy v Česku bude vysílání rozšiřovat?…
Jinak ano veškerý sport se stává obchodem jak z dob gladiátorů… Prachy na prvním místě ono taky mnozí lékaři otevřeně říkají, že lidské tělo je limitováno a chtít po něm vyšší výkony prostě bez něčeho co je proti pravidlům přírody už nelze…
Prostě nové rekordy nejsou zadarmo, stala se z toho hodně protěžovaná věda financovaná sponzory a počtem sledovanosti i různých sázek ze kterých žijí ti co na place ty výkony nevypotili svojí poctivou dřinou byť někdy za pomocí nějaké chemie kterou používali… v historii vetšina států světa je měla než se to zakázalo a našly další způsoby s něčím jiným jak z lidí udělat „robotické kasičky“ na finanční slávy úspěch…
Ono ani za socíku to nebyli úplný amatéři neboť ofiko sice měli napsané nějaké zaměstnání ale ve skutečnosti chodili jen na sportoviště jako profíci ale nesmělo se tomu tak říkat pokud to neměla pod křídly armáda…
Jen doplním, že digitalizace ve většině případů v tunerech neumožňuje uložit vše co je ve vzduchu přítomné (nemá ani v DAB+ většinou víc jak 10 preferovaných předvoleb) a proto Teleko z Milešovky přepisuje ty shodné věci ze konkurenčního operátora ČRo a z něj uloží jen to co jinde není v MUXu přítomno…
Bavoráci po naladění drží vše bez přepsání… dle toho kolik je kapacita toho předraženého DAB+ integráče…
V televizních tunerech u některých výrobců DVB-T lze mít uloženo více vysílačů (MUX-2 a MUX-4 uloží úplně všichni výrobci všechny programy ale přehnaně inteligentní blbec Philips přepisuje i to D/art z rozdílných sítí… to samé dělala i Cinema) ale ve T2 už se to taky dle identifikátorů přepisuje… ale aspoň je integráč na 1000 předvoleb… u satelitních už v řádu tisíců předvoleb… u DAB+ nechápu proč mají málo ač může být časem též i přes 100 rádiovým programů dle toho kde se v Česku či ve světě nalézáte… Jinak zpět ke sportu a medailím zdar !!!…