Testy proběhnou v pásmu 700 MHz, v němž má do poloviny roku 2020 skončit televizní vysílání a jež má poté sloužit mobilním datovým sítím nové generace.

V prosinci minulého roku jsme psali v článku o nastupujících nových vysílacích technologiích, které dle tiskové zprávy mnichovského Institutu IRT dostává další konkrétní obrysy v rozvoji FeMBMS (Further evolved Multimedia Broadcast Multicast Service ) v sítích 5G. Ve spolupráci s evropskými vysílacími organizacemi a průmyslovými subjekty byla v červnu 2017 dokončena mezinárodní normalizační práce umožňující efektivní vysílání ve velkých sítích 4G a 5G. V bavorském Oberlandu je v rámci bavorského výzkumného projektu „5G Today“ zřízeno 5G testovací místo pro vysílání.

Nový síťový standard 5G je klíčová technologie pro budoucnost, kdy zařízení jsou vzájemně propojena v síti Internetu věcí (IoT) a kdy se vozidla stanou vysoce automatizovanými s nutností vzájemné komunikace (M2M). 5G také nabízí velký potenciál pro efektivní distribuci mediálního obsahu. Zavedení 5G by mohlo otevřít celosvětový trh s miliony smartphonů a tabletů, které budou fungovat jako potenciální televizní přijímače schopné kombinovat živé televizní služby, mediální knihovny, sociální sítě a mnoho dalších mediálních služeb.

Vysílač Wendelstein v Bavorsku, který na podzim 2018 bude testovat TV vysílání v 5G

Konečná verze standardu 5G bude v prosinci 2020

Společně s EBU, BBC, RAI a SWR a průmyslovými partnery byly definovány vysílací požadavky pro 5G a úspěšně začleněny do připravovaného mezinárodního standardu v rámci skupiny 3GPP. Požadavky zahrnují 100% vysílací mód a větší kanálové rozestupy. V technologii 3 GPP na základě požadavků ITU (viz zpráva ITU-R M.2411-0) budou podporována kmitočtová pásma 450-6000 MHz a 24250-52600 MHz a to jako kmitočtově dělený duplex (FDD) nebo časově dělený duplex (TDD) s minimální šířkou kanálu 2 x5 MHz v párovaném spektru nebo 5 MHz v nepárovém. Některá podporovaná kmitočtová pásma této technologie jsou uvedena v následující tabulce:

Zde je nutno si ale uvědomit, že se jedná o podporovaná pásma nové technologie a jen o návrh, který je dále zpracováván v rámci telekomunikačních konferencí ITU. Podle stávajícího harmonogramu by konečná verze budoucího standardu „5G“ měla být schválena v prosinci roku 2020. V USA již 600 MHz pásmo bylo přiděleno mobilní službě a v Evropě probíhají aukce na 700 MHz pásmo. I v České republice se obdobná aukce připravuje s vyhlídkou zprovoznění těchto služeb po roce 2020. A pokud by byla vítězným operátorům ponechána dostatečná volnost, mohl by být video obsah i v budoucnosti v 700 MHz pásmu zachován.

První testy z vysílačů Wendelstein a Mnichov

Již v současné verzi LTE Release 14 pro je v systému eMBMS možno vysílat a přijímat nejenom na mobilních zařízeních bez SIM karty, ale i na klasických televizních přijímačích v přijímacím módu (ROM – receive only) pro volné vysílání (FTA) zřízené zejména pro veřejnoprávní službu. V této verzi je možno distribuovat vysílané programy podporující UHD a ve verzi Release 15 bude zavedena i podpora HDR. Testy s tímto typem vysílání probíhají již od roku 2014, dosud však v sítích 4G (LTE) nenašly širší uplatnění. Není regulérní vysílání a nejsou na trhu přijímací zařízení, i když se na těchto testech podílely firmy Nokia i Samsung.

Další vývoj s novými zlepšeními v Release 16 ukážou budoucí testy. Velké a menší vysílací buňky budou propojeny, aby vytvořily rozsáhlou oblast pokrytí. První testy vysílání 5G s použitím televizních signálů se očekávají na konci roku 2018. Současně budou vysílány na kanálu 56 z vysílače Wendelstein v Bavorsku a dalších míst v mnichovské oblasti. Do té doby budou vyvinuty a instalovány nezbytné komponenty pro přenos a příjem a budou probíhat teoretické studie a předběžná šetření.

K plánovaným testům uvedli někteří vedoucí představitelé zúčastněných společností: „Při vývoji 5G se standard blíží ke klasickým parametrům vysílacího systému, který umožní rozsáhlé a ekonomické rozdělení televizních programů,“ vysvětluje profesorka Birgit Spanner-Ulmer, ředitelka divize Production and Technology v Bayerischer Rundfunk a současně vítá příležitost, kterou nabízí projekt „5G Today“, otestovat síť budoucnosti s jejich stávající vysílací infrastrukturou.

Šance dostat televizní vysílání na mobily

„Jako globální operátor sítě a člen aliance NGMN, chceme podporovat testování distribuce mediálního obsahu prostřednictvím moderních a konvergovaných sítí 5G. To je i důvod, proč v případě potřeby vyčleníme pro ´5G Today´ další 700 MHz spektrum, jedno z 5G frekvenčních pásem upřednostňované Komisí EU,“ dodal Jaime Lluch, ředitel Radio Access Network společnosti Telefónica Germany.

„Standard 5G nabízí jedinečnou příležitost inteligentně propojit silné stránky přenosu vysílání s rozsáhlými příležitostmi v mobilních komunikacích. Jsme aktivně zapojeni do tohoto průkopnického výzkumného projektu, který přispívá k našim špičkovým technologickým zkušenostem v technologiích pozemních vysílačů a mobilní komunikace T & M za účelem vytvoření základny pro efektivní přenos mediálního obsahu do mobilních a přenosných zařízení,“ uvedl Manfred Reitmeier, ředitel R & D vysílacích systémů společnosti Rohde & Schwarz.

Ralf Exler, vedoucí inovačního managementu v Kathreinu, se domnívá, že tento projekt hraje důležitou roli v konvergenci vysílání a mobilní komunikace, přičemž konstatuje, že zejména mladí lidé chtějí přijímat vysílání na všech uživatelských zařízeních a že nový standard přináší konvergentní síť trochu blíže.

Štítky