Přechodovým sítím pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2 dosud chyběl exkluzivní obsah, s nímž však již koncem měsíce přijde Česká televize.
Nejméně sedm televizních programů ve vysokém rozlišení zdarma bez měsíčních poplatků budou moci od 29. března přijímat ti diváci, kteří si pořídí televizor nebo set-top-box pro pozemní digitální vysílání nové generace DVB-T2. Poprvé se tak v praxi projeví výhody nového vysílacího standardu, který nabídne celoplošně vysílání vybraných programů ve Full HD kvalitě (1 080p). Za jednorázovou investici do nového televizoru nebo set-top-boxu (nejlevnější přijímače DVB-T2/HEVC se dají na českém trhu sehnat za 600 Kč) tak diváci získají obsah, za který by si jinak museli u poskytovatelů satelitní, kabelové nebo IP televize připlatit.
Aktuálně lze v DVB-T2 naladit v HD kvalitě program Joj family HD, který vysílá v Přechodové síti 13 společnosti Digital Broadcasting. Tento multiplex mohou přijímat diváci v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Pardubicích a Uherském Hradišti (celkem 42 procent obyvatel České republiky). Dostupnost Přechodové sítě 13 si můžete ověřit prostřednictvím databáze map pokrytí DVB-T2 na serveru Televizníweb.cz. Dalších šest programů ve Full HD rozlišení nabídne Přechodová síť 11, již 29. března spustí Česká televize. Multiplex bude obsahovat stanice ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT 24 HD, ČT Sport HD, ČT Déčko HD a ČT art HD. Ode dne svého startu bude dostupný pro více než 98.7 procent populace České republiky z 22 vysílačů velkého výkonu – shodných s vysílači, na kterých ČT vysílá již nyní ve standardu DVB-T. Směrování přijímacích antén se tak nemění.
Pozemní vysílání budou mít diváci nadále zadarmo
„Terestrické televizní vysílání zůstává i v době přechodu na DVB-T2 pro diváky bezplatné, jde o jedinou vysílací platformu, u které divák nemusí platit za příjem. Počáteční náklad na koupi nového přijímače je ve srovnání s náklady na na pořízení jiného typu příjmu televizního vysílání minimální,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací, jejichž Přechodová síť 12 sice neobsahuje žádný program v HD kvalitě (z kapacitních důvodů by se do ní žádný nevešel), ale signálem pokrývá již nyní 98 procent obyvatel České republiky. „Pro diváky je nejvýhodnější zůstat u pozemního příjmu televize a neriskovat stále zvyšující se měsíční poplatky za satelitní televizi nebo jiné druhy placených televizních služeb,“ míní Procházka.
Diváci, kteří si již po spuštění přechodové sítě ČT pořídí přijímače DVB-T2/HEVC, budou navíc připraveni na budoucí změny v roce 2020 a zachovají si dostupnost bezplatného vysílání i po vypnutí stávajících multiplexů ve standardu DVB-T. Veřejnoprávní televize navíc startuje DVB-T2 na finálních kmitočtech (s výjimkou severních a jižních Čech, kde půjde o dočasné kmitočty, které bude potřeba v roce 2020 přeladit), takže již od konce března si příjem její přechodové sítě DVB-T2 budou moci nastavit i domácnosti napojené na společnou televizní anténu (STA). Stačí doplnit STA o kanálovou vložku pro kanál 26, na kterém veřejnoprávní vysílání DVB-T2 bude probíhat (opět se netýká severních a jižních Čech, kde půjde o dočasný kanál 50).
Rozšíření nabídky po připojení televizoru k internetu
Domácnosti, které v souvislosti s přechodem na DVB-T2 vsadí na nové televizory s chytrými funkcemi, navíc mohou po připojení Smart TV k internetu využívat výhody tzv. hybridního vysílání (HbbTV) s archivy pořadů jednotlivých televizních stanic a dalšího obsahu. Jde o ono často skloňované „červené tlačítko“, jímž se na dálkovém ovladači spouští HbbTV a jehož prostřednictvím například Česká televize umožňuje přímo na televizní obrazovce přístup ke svému videoarchivu iVysílání.cz. Jiné televizní stanice přes HbbTV nabízí i další lineární kanály. Například Šlágr TV takto šíří vysílání tematických kanálů Country no. 1, TV Písnička nebo Šlágr Dechovka, které v klasickém terestrickém vysílání chybí.
Také Óčko využívá HbbTV pro vysílání svého programu Óčko Expres, který je tak přes internet dostupný i v lokalitách mimo pokrytí regionální DVB-T sítě 8 na všech televizních přijímačích připojených k internetu a přijímající celoplošný multiplex 3. HbbTV také rozšiřuje možnosti klasických reklamních spotů a pořadů, u nichž může zobrazit upozornění, že v HbbTV existují doplňující informace a videa. HbbTV ve spojení s DVB-T a DVB-T2 tak divákům přináší zcela nový obsah i služby na televizní přijímače.
Výhodou DVB-T2 bude také – konkrétně v případě České televize – možnost naladění všech veřejnoprávních programů v HD kvalitě v jedné vysílací síti. Dosud musela ČT vysílat svůj dětský kanál ČT Déčko a kulturní ČT art v jiné síti než ve veřejnoprávním multiplexu 1. Přechodová síť 11 ve standardu DVB-T2 bude mít dostatek kapacity pro zařazení všech šesti programů ČT a v budoucnu navíc i regionálních mutací zpravodajství vysílaného z Prahy, Brna, Ostravy a později i z Hradce Králové a Českých Budějovic (byť bude muset být řešeno trochu jinak než v současnosti). DVB-T2 bude po roce 2020 významnou rozvojovou příležitostí také pro komerční televizní stanice, které mají o pozemní vysílání stále velký zájem, který je patrný z vyprodané kapacity všech celoplošných DVB-T sítí.
Nejméně sedm? Spíš pět. Počítání Déčka a Artu jako dvou různých programů, to je jen trik do marketingových materiálů a PS13 se svým pokrytím je zatím spíš demo než cokoli jiného. A to nemluvím o tom, že reálně bude těch diváků, kteří si i s DVB-T2 přijímačem budou muset počkat přinejmenším do 10.5., podstatně víc.
No, jestli po ukončení druhé digitalizace přestane ČT označovat programy přídomkem ,,HD,, , budou to kabrňáci. Budou mít ode mne všech 5 palců nahoru. SD vysílání ČT nebude existovat a nebude co odlišovat.
Jak říkám, bouráci ))
Proč budou v ČT kabrňáci ? Já si myslím opak. Když zrovna nebude některý pořad odbavován v HD (nebude k dispozici), proč by se to divák neměl dozvědět.
Je mi jesný, že tohle neudělaj.
Člověče, mě to logo HD přijde zbytečný už teď.
Tak si holt každý z nás nechá s vůj názor.
Jo logo „v obraze“, to jo, to určitě můžou vypustit, ale nevěřím tomu, ve Skylinku to taky zůstalo….
Já měl na mysli označování jednotlivých pořadů v programu (EPG, teletext atd.).
No myslel jsem těch 5 (6) stanic )).
Blbě jsem to napsal.
ČT bude v HD fajn, tak je to s veřejnoprávní TV všude v civilizovaném světě. A řekne mám pan Procházka jak to bude s NOVA HD a PRIMA HD ? Že za ně chtějí TV společnosti platit a nejspíš budou zdarma v DVBT-2 jen v SD rozlišení? Takže si kupte nový STB či TV, ale za komerční TV v HD budete platit. Abyste se pak mohli dívat na B-čkové filmy prošpikované reklamou. Pravda se můsí sdělovat pomalu, salámovou metodou.
Mě se na tom nejvíc líbí, že v končící síti 2 zabírá video tok jednoho programu TV Nova nějakých 3.5 Mbit/s. Jedná se přitom o středně kvalitní SD.
V nové síti 22 by při rozlišení 1920x1080P stejný video tok postačoval k slušnému HD obrazu.
Těch 3,5 Mbit/s je dáno tám, že se vysílá v obstarožním MPEG-2, který není tak efektivní v komprimaci jako MPEG-4./H.264.
Bohužel v době, kdy u nás byl zkušební a pak ostrý provoz DVB-T v MPEG-2 zaveden, už byl dostupný MPEG-4 (tuším Británie, Polsko, Skandinávie), ale u nás se na něj kvůli lobistům nepřešlo. Komerční TV nechtěly konkurenci a neměly připraveny tématické kanály, technici sá báli, že na MPEG-4 je brzy a ČRA nemělo tuto technologii.
A teď tu máme HEVC/H.265, který umí ještě lepší kompresi.
Bohužel, často je namísto vyšší kvality je nabízeno jen více pochybných kanálů. Nejsme Německo, aby se tu uživilo víc programů. Občas vznikne SeznamTV, MallTV apod.,nebo žumpa typu Nova Gold, TV Barrandov nebo věštírna online.
Tak jinak.
Vážená TV Nova. HD program zabírá v multiplexu T2 stejné místo, jako SD program v dobíhající síti T.
Cink.
HD není přidanou hodnotou, nýbrž základní hodnotou.
Hezký den.
Váš nedivák.
TV Nova má čas dva roky na to aby si uvědomila, že šíření HD bude vpodstatě za stejné peníze jako SD v DVB-T, skutečně se tak nejedná o přidanou hodnotu, ale o to, že HD by měl být standard, ve finálních sítích DVB-T2 bude místa dost.
Já myslím, že bude snaha toho co nejvíce nacpat do MUXu 22. Předpokládám, že MUX 23 bude mít lepší pokrytí než MUX 3 pouze v případě, že se ho podaří nejdříve naplnit. Budou tlaky na co nejnižší toky jenom, aby se mohlo napsat – to je HD. Budou to hnát na 2,5 Mbitu/s a rozlišení HD ready…..No uvidíme…
Kluci s Novou zapominate na jednu podstatnou vec. Nova chce za prenos usetrit! Takze v T2 by chtela za 1 Mbit platit mnohem mene nez v T(Mpeg2) a uplne nejlip neplatit vubec ale aby platili provideri ji. U Novy neni rozliseni podstatne, co bude platici provider chtit to mu dodaji.
Taky by mi vyhovovalo, kdyby se v T2 nekodovalo s tim, ze jiz je mezi lidmi hodne prijimacu jen pro FTA prijem. Podobne jak tomu bylo pri ostrem provozu T v Mpeg2, taky se argumentovalo tim, ze je lepsi zustat v Mpeg2 kdyz je takto vybavena naprosta vetsina divaku, a nebudeme jim brat z kapes dalsi penize.
HD je sice základní hodnotou, ale nikde není dané, že ta základní hodnota musí být zadarmo. Nejsme v komunismu.
A slova pana Procházky také poněkud kulhají, protože ČT dostává peníze od koncesionářů, takže žádné „zadarmo bez měsíčních poplatků“ neexistuje. Stejně jako přechodové sítě také nejsou bezplatné, protože je financuje stát neboli daňový poplatník.
No a ještě. Kolik bude stát ten megabit v T2 a kolik stál v T.
Taky je možný, že ve finále (za pár let) dají 2 , 3 stanice klasicky a deriváty do HbbTV.
Ano Hbbtv bude reseni, ale asi az se sitemi 5G a dobrym pokrytim. Internet mimo mest je nyni nekdy dost spatny.
Jen si dovolim upozornit.
„Rozšíření nabídky po připojení televizoru k internetu“ ano, ale na to nebude stacit investice 600 Kc:
„Za jednorázovou investici do nového televizoru nebo set-top-boxu (nejlevnější přijímače DVB-T2/HEVC se dají na českém trhu sehnat za 600 Kč)..“
Přesně tak.
Pokud si odmyslíme nákup nového smart tvp (s HbbTV), kde cena bude tak od 10-ti „klacků“ nahoru, tak nejlevnější stb (s HbbTV !!) vyjde kolem dvou tisíc a víc.
Tím nejlevnějším (už teď) by měl být stb určený pro slovenskou Plustelku – „Alma iHD“ ( http://www.plustelka.sk/alma/ ).
https://www.televizniweb.cz/2017/12/prejde-slovenske-dvb-t2-z-mpeg-4-na-hevc-sluzba-plustelka-chysta-nove-prijimace/
Pokud ovšem dojde k aktualizaci jeho fw – se stávajícím údajně HbbTV „nechodí“ korektně.
Fungující Technisaty jsou sice „o level“ výše, ovšem rovněž tak i cenou!
Může mi někdo poradit levný set top box který má HbbTV 2.0.2 + slot pro budoucí kodované vysílání?
Děkuji
všichni co maji satelit či iptv nebo kabelovku musí za hd rozlišeni platit.
Tak se soustřeďte na IPTV a satelit, je v tom nějaký problém ? Mimochodem, chcete tady tvrdit, že zákazníci těchto platforem platí jen za HD ? Asi těžko, že.