UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Od desáté hodiny dopoledne bude moci vysílání všech programů České televize ve Full HD rozlišení naladit téměř každý. Potřebuje k tomu pouze přijímač DVB-T2/HEVC.

Nejočekávanější událost přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, start veřejnoprávní přechodové sítě České televize, je tu. Ode dnešní desáté hodiny dopoledne budou moci prakticky všichni diváci, až na výjimku několika málo regionů, naladit na přijímačích DVB-T2/HEVC z hlavních vysílačů Českých Radiokomunikací novou vysílací síť s kompletní programovou nabídkou České televize ve Full HD rozlišení 1080p. Vůbec poprvé se tak v pozemním vysílání objeví programy ČT 24, ČT Déčko a ČT art ve vysokém rozlišení obrazu, v případě dětského a kulturního kanálu navíc s výrazně lepším pokrytím než u dosavadních sítí DVB-T. Počet HD programů v českých přechodových sítích DVB-T2 se tak zvýší na sedm, respektive osm. Obsahovou náplní nové sítě České televize je také osm rozhlasových stanic Českého rozhlasu – Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus, Wave, D-dur, Junior a Jazz.

Programy šířené v Přechodové síti 11 České televize

Kde naladit nové vysílání?

Všechny programy České televize jsou ode dneška v HD kvalitě dostupné pro 98,7 procenta obyvatel Česka z 22 vysílačů velkého výkonu. Smůlu zatím mají diváci, kteří přijímají signál z vysílačů Trutnov – Černá hora, Chomutov – Jedlová hora, Zlín – Tlustá hora a Vimperk – Mařský vrch. Tyto čtyři vysílače budou spuštěny později, konkrétně 20. dubna (Mařský vrch) a 10. května (Jedlová, Černá a Tlustá hora), kdy se završí výstavba všech 26 základních vysílačů veřejnoprávní Přechodové sítě 11.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Mapy pokrytí jednotlivých vysílačů Přechodové sítě 11 České televize

Ve většině regionů lze DVB-T2 vysílání České televize naladit na kanálu 26, který je finální. Nebude se tedy už měnit, a to ani ve chvíli, kdy se přechodové sítě DVB-T2 budou transformovat na finální multiplexy nové generace (v letech 2019 až 2020). Výjimkou jsou jižní a severní Čechy a také jáchymovský vysílač Klínovec. Na jihočeských vysílačích České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch odstartuje nové vysílání ČT na dočasném kanálu 50, stejně jako na severočeských vysílačích Ústí nad Labem – Buková hora a Chomutov – Jedlová hora. Z jáchymovského Klínovce pak bude přechodový multiplex ČT vysílat na kanálu 39. Jihočeské a severočeské vysílače však příští rok změní vysílací kanály. Buková hora a Jedlová hora přejdou na finální kanál 33, Kleť a Mařský vrch na kanál 39.

Mapy pokrytí jednotlivých etap spouštění Přechodové sítě 11:

Dočasná omezení DVB-T2 sítě České televize

Termíny přelaďování dočasných kanálů na finální kmitočty určí Technický plán přechodu na DVB-T2, který připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu a v červnu jej má schválit vláda. V regionech, kde ČT využije od začátku kanál 26, je možné již nyní upravovat společné televizní antény přidáním kanálové vložky pro tento kanál (v jižních a severních Čechách lze novou kanálovou vložku pro kanál 50 později přeladit na finální vysílací kanál). DVB-T2 vysílání České televize začíná v některých lokalitách s určitými omezeními. Jednak jde o zmíněné dočasné vysílací kanály ve třech regionech a potom také o omezený výkon některých vysílačů. Například z hlavního jihočeského vysílače Kleť nesmí ČT vysílat větším výkonem než 10 kW (stejný výkonem odtud na stejném kanálu 50 vysílala do konce minulého roku Regionální síť 8).

Výrazně omezený výkon má kvůli blízkosti hranic s Německem také vysílač Jáchymov – Klínovec. Bude se muset spokojit s maximálně 6,3 kW. Výkony dalších základních vysílačů přechodové sítě ČT jsou podobné nebo stejné jako výkony vysílačů multiplexu 1 ve standardu DVB-T, které využívají stejné lokality jako Přechodová síť 11. Spouštění veřejnoprávní sítě DVB-T2 se zatím netýká dokrývačů. Kavčí hory s nimi počítají, ale dosud pro ně nezískaly individuální oprávnění od Českého telekomunikačního úřadu. Kmitočty pro dokrývače se řeší ad hoc a nebudou ani součástí připravovaného Technického plánu přechodu na DVB-T2. Česká televize nepředpokládá, že jich bude muset zprovoznit takové množství jako u multiplexu 1, kde jich využívá 91. Pokrytí DVB-T2 signálem může být totiž díky velké jednofrekvenční síti lepší než v případě DVB-T.

Unikátní start rekordního počtu vysílačů

Samotné spouštění Přechodové sítě 11 je velmi unikátní záležitostí. V České republice se dosud ještě nikdy nezprovozňovalo tolik velkých televizních vysílačů najednou. Prakticky během patnácti minut bude spuštěno 22 vysílačů, z nichž 20 bude tvořit velkou jednofrekvenční síť po celé republice. Technický operátor sítě, jímž jsou České Radiokomunikace, bude muset v rekordně krátkém čase všechny vysílače řízeně zapnout a časově je synchronizovat jednotlivé v SFN síti. Česká televize tak v pokrytí signálem DVB-T2 okamžitě předstihne společnost Digital Broadcasting a její Přechodovou síť 13 a prakticky dožene Přechodovou síť 12 CRA, ačkoli s novým typem vysílání začíná jako poslední s přibližně půlročním zpožděním oproti původním předpokladům.

Více než 95 procent diváků v České republice se už nyní prostřednictvím DVB-T2 může dostat k dvaceti čtyřem televizním programům. Potřebují k tomu set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Pozor, starší přijímače s tunerem DVB-T2, které jsou vybaveny kodekem MPEG-4, české sítě DVB-T2 nenaladí, respektive dokáží reprodukovat pouze zvuk, nikoli obraz. Při koupi nového přijímače se tedy vyplatí spoléhat na certifikované přístroje označené pečetí „DVB-T2 ověřeno“, kterých je již více než 1 500 a jejichž seznam je dostupný na webu www.dvbt2overeno.cz. Naprostá většina dnes prodávaných přijímačů již umožňuje příjem nové generace televizního vysílání. Cena set-top-boxů startuje na 600 Kč, nejlevnější televizory lze zakoupit i za 3 500 Kč. Diváci v bytových domech, kteří přijímají televizní signál přes společné televizní antény (STA), si ještě musí zajistit úpravu STA – doplnění nové kanálové vložky pro kanál 26, případně 50.

Štítky