Vůbec poprvé bude možné zdarma pozemní cestou naladit všech šest programů ČT ve vysokém rozlišení obrazu. Od čtvrtka se k němu dostanou takřka všichni diváci.

Druhá televizní digitalizace dostane tento týden nový impuls. Česká televize ve čtvrtek 29. března zahájí dlouho očekávané vysílání v novém standardu DVB-T2 a nabídne všech šest svých programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Přijímat je budou moci téměř všichni diváci, kteří si pořídí set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Kavčí hory totiž v jediný den spustí 22 základních vysílačů velkého výkonu a během dalších pěti týdnů zprovozní i zbývající čtyři vysílače velkého výkonu základní sítě. Od čtvrtka tak šestici programů ČT v HD kvalitě bude moci naladit 98,7 procenta obyvatel České republiky. To je ovšem jen teoretické číslo, protože bude záležet na ochotě diváků, zda si vysílání DVB-T2 naladí. Motivací pro naladění, a to celkem silných, je několik.

Co naladíte a co je potřeba pro příjem DVB-T2

Kromě šestice programů ČT se ve veřejnoprávním přechodovém multiplexu DVB-T2 od začátku objeví i osm stanic Českého rozhlasu. Půjde o stejné programy jako v multiplexu 1, tedy ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus, ČRo Rádio Wave, ČRo Rádio Junior, ČRo Jazz a ČRo D-dur. Co bude oproti multiplexu 1 nové, je přítomnost dětského kanálu ČT Déčko a kulturního ČT art. Ty nemohly být z kapacitních důvodů v DVB-T součástí hlavního veřejnoprávního multiplexu a tudíž jejich pokrytí nebylo tak dobré jako u programů ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT Sport. Nyní se objeví ve stejní síti s ostatními programy ČT a navíc v HD kvalitě, to vše ze stejných hlavních vysílačů, které využívá i multiplex 1.

Jak se na příjem vysílání ČT v DVB-T2 připravit? Divákům, kteří již mají set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, a zároveň používají individuální pokojovou a nebo venkovní anténu, stačí spustit automatické ladění programů a do přijímače se jim načte aktuální programová nabídka včetně nového multiplexu DVB-T2 s programy České televize a Českého rozhlasu. Některé přijímače novou síť naladí automaticky samy a majitele upozorní na rozšíření programové nabídky. Zklamání čeká na ty diváky, kteří si v minulosti pořídili televizní přijímač s tunerem DVB-T2, ovšem vybavený kodekem MPEG-4. Takové přijímače dokáží z českých vysílacích sítí DVB-T2 zpracoval pouze zvuk, nikoli obraz. Naštěstí těchto televizorů je mezi diváky celkem malé množství.

Jak vybírat nový televizní přijímač

Při výběru nového přijímače se vyplatí spoléhat na prověřené značky. Od podzimu 2017 probíhá certifikace vhodných set-top-boxů a televizorů, kterou provádí České Radiokomunikace. Přijímače, které projdou testy, jsou označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“. Jejich pravidelně aktualizovaný seznam je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz, pravidelně o něm informuje i Televizníweb.cz. Řadě diváků nový televizor otevře cestu nejen k sledování programů ve standardu DVB-T2, ale také k hybridnímu vysílání HbbTV, které u televizoru připojeného k internetu nabízí možnost přehrávat si pořady jednotlivých televizí z archivu a dostat se k dalšímu bonusovému videoobsahu.

Česká televize takto přes HbbTV nabízí celý svůj videoarchiv iVysílání.cz, komerční televize vybrané pořady vlastní výroby. Ostatně, nejsledovanější komerční televize už diváci rovněž naladí v DVB-T2, dokonce ze stejných vysílačů jako programy České televize. V přechodové síti Českých Radiokomunikací jich vysílá osmnáct. Některé z nich diváci pozemní cestou naladí jen v menších multiplexech DVB-T s nižším pokrytím, takže DVB-T2 je první možnost, jak se mohou dostat pozemní cestou prakticky do všech domácností. Má to ale určitý předpoklad. Diváci v bytových domech, kteří využívají společné televizní antény (STA), se kvůli příjmu multiplexů ve standardu DVB-T2 neobejdou bez zásahu servisní firmy, která musí do STA doplnit, případně přeladit kanálovou vložku.

Společné televizní antény se neobejdou bez úpravy

Bez úpravy STA diváci nové vysílání nenaladí, ani kdyby už měli televizor nebo set-top-box DVB-T2/HEVC. Vzhledem k tomu, že zájem o úpravy STA bude podle všeho veliký, je dobré servisní firmu kontaktovat co nejdříve. Výměna nebo přeladění kanálové vložky představují investici v řádu několika set až tisíc korun, nejedná se tedy o žádné vysoké částky. Objednat ji musí správce domu nebo provozovatel STA (většinou jde o tutéž osobu). Vysílací kanály přechodových sítí DVB-T2 lze najít v databázi map pokrytí serveru Televizníweb.cz. U České televize to je poměrně jednoduché, protože až na jižní a severní Čechy a také na Jáchymov bude všude z hlavních vysílačů vysílat na kanálu 26, který se už do budoucna nebude měnit.

V určité nejistotě mohou zůstat diváci, kteří již dnes přijímají pozemní digitální vysílání České televize prostřednictvím některého dokrývače DVB-T. V novém standardu DVB-T2 sice ČT zprovozní také dokrývače, zatím však pro ně nemá přidělené kmitočty, takže není jasné, kdy se tak stane. Je však možné, že v některých lokalitách, kde bylo kvůli příjmu DVB-T nutné zprovoznit dokrývač, u vysílání DVB-T2 potřeba nebude. Nový typ pozemního digitálního vysílání totiž využívá velké jednofrekvenční sítě, které by měly umožnit lepší pokrytí z hlavních vysílačů velkého výkonu. Zárovň nová DVB-T2 síť ČT používá nízky kmitočet (K26), který se šíří lépe než vyšší televiní kanály.

Není tak pravděpodobné, že by ČT v novém standardu DVB-T2 zprovoznila všech 91 dokrývačů, které využívá v nynějším standardu DVB-T. Jejich skutečný počet bude záležet až na praktickým zkušenostech s příjmem vysílání ČT v novém standardu. Zatím je čas, DVB-T multiplex 1 České televize začne být postupně vypínán až v listopadu 2019.

Štítky