UVNITŘ TABULKA S PARAMETRY – Po nejnižší cenové relaci jsme se nyní podívali na set-top boxy s cenou mezi 2 000 a 5 000 Kč. Není jich sice ani dvacet, ale už mezi nimi najdete podstatně více kombinovaných přístrojů, boxy s Androidem i modely s HbbTV.

Zatímco v cenové relaci pod 2 000 Kč, resp. zejména pod tisíc korun, uvádějí dovozci na český trh jeden set-top-box pro DVB-T2/HEVC za druhým, mezi dvěma a pěti tisíci korunami je jich podstatně méně a novinky nejsou tak časté. Nakonec jsem jich dal dohromady 17 a jsou mezi nimi jak přístroje pro typické koncové zákazníky (Technisat), tak přístroje pro fajnšmekry a hračičky, nebo chcete-li pro ty, kteří využijí možnosti dopracovat si set-top box podle svého třeba instalací jiného uživatelského prostředí nebo dohráním nějakého rozšiřujícího modulu (VU+, atd.). V přehledové tabulce však najdete i boxy s operačním systémem Android, které mají přístup do tržiště aplikací Google Play a tudíž do nich můžete stáhnout nejrůznější aplikace, včetně on-line videoték či internetových televizí.

I mezi 2 000 a 5 000 Kč je třeba si dát pozor na přijímače, které sice mají tuner DVB-T2, ale nepracují s kompresí H.265/HEVC, nýbrž jen s H.264. Tím pádem nejsou pro budoucí zemský standard použitelné. Zatímco jste se ale při nižší ceně alespoň mohli orientovat podle set-top boxů pro provoz na budoucích pozemních sítích certifikovaných, tady jich mnoho nenajdete. Přesněji řečeno, u Českých Radiokomunikací (CRA) byl certifikován jeden jediný, a to GoSAT GS7075 COMBOi (3490 Kč). Ten tak může využívat loga „DVB-T2 ověřeno“, což ostatně vidíte ve fotogalerii níže.

Pokud se ptáte po dalších, je třeba otevřeně říci, že naděje na jejich certifikaci není příliš vysoká. Ba spíše naopak.

K TÉMATU A NAŠE TESTY:

 

Jaká vypadá současná nabídka

Mezi set-top-boxy pro čistě pozemní příjem, které jsou určeny pro běžného, byť náročnějšího zákazníka, najdete především Technisat. Ten ukončil prodej modelu DigiPal IQ T2 a k závěru se blíží i DigiPal T2 HD (2870 Kč), který vytlačuje levnější verze Digipal T2 HD ex+ (1999 Kč), což je nejdostupnější set-top box této značky. Do přehledu jsem však nakonec zařadil i kombinovaný Technisat DigiPal DAB+ jehož cena se už k pěti tisícům blíží. Představuje totiž naprosto unikátní kombinaci přijímače pro pozemní televizní vysílání a digitální rozhlas systému DAB/DAB+.
Zástupce typických kombinovaných přístrojů pro pozemní a satelitní signál je tu nakonec pouze jeden: GoSAT GS7075 COMBOi (3490 Kč), protože Medialink SmartHome ML 6500 DVB-S2T2C HEVC (2700 Kč) už používá nějakou formu Linuxu. Ostatní přístroje z přehledu pohání buď Google Android nebo Linux Enigma a jde mj. o Amiko A4 T2/C (2355 Kč), Formuler F4 Turbo Combo HEVC (3200 Kč) či Strong SRT 2401 (2990 Kč). Ten už pracuje s Androidem 7.1 a recenzi chystáme.

Pokud takovýto set-top-box využívá oficiální Android má také přístup do knihovny aplikací Google Play s možností dohrát si ty kompatibilní, nebo alespoň částečně kompatibilní. Někdy je to i HBO GO, nějaká internetová televize, jako například Lepší.TV (Strong SRT 2401), a jindy dokonce kompletní uživatelské prostředí XBMC (Kodi), které jde ale využít nejen u Androidu.

Jak vidíte, nabídka se soustředí jak na typické koncové uživatele, kteří vyžadují pouze funkční set-top box a nic jiného je nezajímá, tak na univerzálnější přístroje z nichž obecně nejpřístupnější jsou ty s Google Android. Vedle toho jsou tu ještě linuxové stroje typu Dreambox DM525 (4590 Kč) nebo Vu+ Zero 4K C/T2 (3990 Kč) s bohatými možnostmi úprav uživatelského prostředí a dokonce i s nahráním zcela jiného prostředí (např. VTi či OpenATv). Ty navíc nabízejí ke stažení nejrůznější doplňky a rozšíření buď pro jednotlivé funkce, jako HDMI (CEC), nebo pro kompletní zastřešující software, typicky Kodi.

Jak si dražší a drahé set-top boxy stojí s HbbTV?

Zatímco v cenové relaci do 2000 Kč se v přehledu ocitl jediný přístroj s HbbTV, Alma iHD, který však stále čeká na konečný firmware a tudíž v tomto ohledu pracuje omezeně, mezi 2000 a 5000 Kč jich je s „červeným tlačítkem“ přece jen více i když ani tady to žádná velká sláva není. Jde jednak o přístroje Linuxem, které jsou určeny pro zkušené uživatele typu hračička, a jednak především o Technisat. U nich mám z valné části hybridní televizní vysílání vyzkoušeno, nebo vím (ze spolehlivého zdroje), že je plně funkční. Zatím stále čekám na zápůjčku GoSAT GS7075 COMBOi, který má HbbTV také zvládat.

A jaké modely v přehledu „červeným tlačítkem“ disponují?

  • Dreambox DM525, DVB-T2/DVB-C (4590 Kč)
  • GoSAT GS7075 COMBOi (3490 Kč)
  • Technisat DigiPal DAB+ (5100 Kč)
  • Technisat DigiPal Isio HD (4290 Kč)
  • Vu+ Zero 4K C/T2 (3990 Kč)

Jak číst tabulku

O certifikaci jsem se už zmiňoval (zde ji má pouze GoSAT GS7075 COMBOi), u položky tunery je situace o kousek složitější. Všechny přístroje v přehledu jsou minimálně vybaveny pro příjem DVB-T a DVB-T2/H.265/HEVC, většina z nich pak ještě nabízí tuner další, typicky satelitní. U něj se ne vždy podařilo zjistit zda na DVB-S2 taktéž podporuje H.265/HEVC. Pokud to vyžadujete (například pro Flix TV), dobře si to ověřte. Jediný přístroj – Technisat DigiPal DAB+ (5100 Kč) – pak vedle DVB-T/T2 disponuje i tunerem pro příjem digitálního rozhlasu DAB/DAB+. Je jediný nejen v přehledu, ale i na trhu.

Důležitým bodem je „příjem (rozlišení)“ a jsou v něm opět nějaké nejasnosti, protože se – u boxů s podporou 4K – často vůbec nepodařilo dohledat, zda jde o rozlišení, které set-top box skutečně zvládá všude, tedy i na některém z tunerů, nebo s ním pracuje například pouze při přehrávání z internetu.

V prvním přehledu jsem se podrobněji zmiňoval i o placeném pozemním vysílání, takže tady jen stručně. Čtečku přístupových karet či plnohodnotnou mechaniku PCMCIA (CI+) pro adaptér, má naprostá většina set-top boxů, ne vždy by však šly využít pro možné budoucí české placené pozemní vysílání (Technisat). Stát se ale může i to, že čtečka, či mechanika, je určena pouze pro satelitní příjem (GoSAT GS7075 COMBOi).
U položky „některé funkce“ jsou někdy uvedena multimédia, jindy nikoli, ale snad všechny set-top boxy je přehrávají i když to třeba vůbec uvedeno nebylo, což ale platí třeba i o EPG, verzi HDMI, USB či frekvenci Wi-Fi, takže pokud konkrétní údaje uvedeny nejsou…

Předpokládám, že přístroje v této cenové relaci ve většině případů zvládají i přehrávání multimédií přes DLNA, tedy z domácí sítě. I tento údaj na webech prodejců či distributorů často uveden není, avšak počítat s tím určitě můžete u boxů s Androidem, kde je ovšem zapotřebí najít nějaký funkční software. Ten v základu velmi často chybí.
Pokud potřebujete set-top box k televizoru připojit přes klasický konektor SCART počítejte s tím, že v této kategorii jich moc není. Uváděn byl pouze u GoSatu a dvou Technisatů. Automaticky se tak předpokládá moderní televizor s konektorem HDMI.

Obdobná je situace i u Wi-Fi, která je zabudované zejména u zařízení s Androidem. K některým přístrojům se však nechá dokoupit alespoň jako adaptér do rozhraní USB, což nemile překvapí zvláště u těch drahých, kde bychom přítomnost Wi-Fi automaticky předpokládali. Jestliže jste na Wi-Fi závislí, pamatujte i na to, že v drtivé většině případů půjde o 2,4 GHz, což může dělat například v panelákovém nebo činžovním prostředí problém. Faktem je, že jsem nikde nenatrefil na nic ani s Wi-Fi ac, ani s Wi-Fi n na 5 GHz. Přitom 5 GHz je dnes v televizorech na standardu „n“ běžné.

Květnový přehled set-top boxů mezi 2 000 a 5 000 Kč podporujících příjem v DVB-T2/HEVC

Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla 24. května 2018. Přehled si neklade za cíl ukázat kompletně celou nabídku, pokud ale máte nějaký zajímavý přístroj pro DVB-T2/HEVC, určitě nám dejte vědět.

Ke stažení (PDF): set-top boxy 2000-5000 Kč – tabulka, květen 2018