UVNITŘ FOTOGALERIE – V rámci DVB-T mohou naši severní sousedé poslouchat díky hybridnímu vysílání například on-line rádia, případně si přečíst zpravodajství Polskieho Radia.

Multiplex vysílající ve III. pásmu jako digitální rádio

Šířit v dnešní době pouze klasické televizní vysílání v rámci DVB-T, respektive DVB-T2, už nestačí. Pryč jsou ty doby, kdy byla televize pouze pasivním kanálem, kterým jste mohli přijímat jednotlivé stanice. Běžnou součástí řady kanálů se v posledních letech stalo zejména hybridní vysílání označované zkratkou HbbTV. V následujícím seriálu, který jsem se rozhodl připravit pro Televizníweb.cz, se postupně podíváme na tuto technologii z blízka u našich sousedů. Primárně bych se rád zaměřil na německý trh, ale dnes uděláme výjimku a nahlédneme do Polska.

Kromě klasických televizních multiplexů od kanálu 21 do 60, funguje u našich severních sousedů také terestrická síť, která začala být před několika lety budována relativně velmi překvapivě ve III. pásmu. Ano, přesně v tom kmitočtovém rozsahu, který chce Evropa do budoucna použít (a již používá) pro šíření digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Příjem této sítě tak může komplikovat skutečnost, že pro ni divák není vůbec vybaven. Je zapotřebí anténa pro III. pásmo a pochopitelně i televizor/set-top-box, který dovolí naladění programů mezi 6. a 12. kanálem. V Praze realizuji příjem multiplexu 8 z vysílače Żagań / Wichów na 8. kanálu.

HbbTV portál nabízí televizní program i on-line rádia

Terestrická síť, která nabízí službu TV Portal, se označuje jako multiplex 8 a jeho operátorem je společnost EmiTel. V rámci uvítací obrazovky, která se spouští klasicky přes červené tlačítko, jsou k dispozici čtyři aplikace – předpověď počasí, zpravodajství, televizní program a přehrávač. Osobně jako největší přínos hodnotím poslední jmenovanou, která vám umožní poslech řady rozhlasových stanic on-line. Jedná se pochopitelně výhradně o polská rádia, která jsou v první fázi řazena podle mediálních skupin, do nichž patří – Polskie Radio, RFM, Eurozet a další.

Nalijme si čistého vína, grafika Portálu není nijak úchvatná, naopak. Působí velmi strohým a laciným dojmem bez špetky invence, nicméně svůj účel plní. Největší zastoupení tu má pochopitelně polský veřejnoprávní rozhlas včetně svých regionálních studií, k dispozici je zde například i Radio Opole 2 s piktogramem DAB+. V sekci Wiadomosci (Zpravodajství) najdete aktuální dění, jehož dodavatelem je podle očekávání opět polské veřejnoprávní médium. Aby grafika nepůsobila úplně lacině, použitá je vždy i perexová fotka. Výslednému dojmu ovšem na kráse příliš nepřidá.

Diváci na naplnění multiplexu čekají již téměř dva roky

V současné době jsou v polském DVB-T multiplexu 8 obsazeny pouze čtyři programové pozice, které náleží privátním stanicím Metro, Nowa TV, WP (Wirtualna Polska) a Zoom TV. Všechny tyto programy vysílají ve standardním rozlišení obrazu. Tři pozice má v multiplexu dlouhodobě rezervované Telewizja Polska, která je však ani po dvou letech nebyla schopná naplnit. O tomto kroku už přitom bylo rozhodnuto v roce 2015. Veřejnoprávní médium má možnost do této sítě zařadit buďto tři programy v klasickém, případně jeden program v HD a dva kanály v SD kvalitě. Distribuční mix je tak na jeho rozhodnutí.

V souvislosti s TVP provází tuto síť dlouhodobě nejasnosti, protože o obsazení sítě jejími programy už se hovoří dlouhé měsíce, ne-li roky. Zatím poslední variantou, která připadá v úvahu, je zařazení kanálu TVP Sport HD. Šéf Telewizje Polska se před novináři nechal slyšet, že tento krok by měl být realizován ve velmi blízké době, aby fotbaloví fandové nepřišli o nadcházející fotbalový šampionát. Jednání ovšem neprobíhají zdaleka tak hladce, jak se předpokládalo, o čemž svědčí i článek portálu Wirtualnemedia.pl z minulého týdne. Situaci se pak následně snažil hasit přímo šéf TVP Sport, který slibuje, že nic takového nehrozí.

Vlk se nažral a koza zůstala celá?

Pokud bych se ale měl vrátit k hybridním službám, která nabízí polský Portal v pozemním DVB-T vysílání, nemůžu se zbavit pocit, který bych asi nejvýstižnější popsal příslovím „vlk se nažral a koza zůstala celá“. V tomto případě tedy grafika na té nejnižší úrovni a minimum služeb. Určitě by to šlo dělat mnohem lépe. Ostatně Portal není jedinou hybridní službou, kterou je možné v tomto multiplexu najít. Opět po grafické stránce nijak závratně povedené, ale rozhodně propracovanější a s více funkcemi, je menu stanice Nowa TV, jehož součástí je například i poslech rozhlasových stanic Eska nebo videa z portálu Eska GO VOD.

Takhle nějak bych si představoval jednoduché menu například pro hudební kanály Óčko, které by mohl doplnit i seznam jednoduchých her řízených prostřednictvím dálkového ovladače. Možností, kam se v tomto směru posunout, je pochopitelně vícero. Relativně dlouhou dobu v menu „svítí“ neaktivní položky Sport, Paruj nebo Chat. Provozovatel kanálů tak chtěl umožnit divákům například propojit ovládání HbbTV menu prostřednictví mobilního zařízení, případně diskutovat skrze televizní obrazovku. Nabízené položky odpovídají aplikacím, které jsou k dispozici i u hudebních stanic Eska TV a VOX Music TV.

Vysílání televize ve III. pásmu není úplným unikátem

Zatímco v České republice a na Slovensku máme spojené šíření televizního signálu ve III. pásmu zejména s obdobím éry analogové televize, někde tento způsob distribuce přetrval až do současné doby. Ideálním příkladem je v tomto směru například Itálie, která se de facto díky přetlaku televizních i rozhlasových stanic potýká s nedostatkem prostoru prakticky ve všech distribučních platformách. Abychom se ale vrátili i do našich zeměpisných šířek, není to ještě tak dávno, co se vysílalo ve III. pásmu i na sousedním Slovensku. A nešlo o analog! Nevěříte?

Pojďme se vrátit o pouhé dva roky na zpět, kdy v Bratislavě začalo experimentální vysílání regionálního DVB-T multiplexu telekomunikační firmy Towercom. Stalo se tak přesně 3. srpna 2016. V první fázi se zde šířily pouze tři testovací pozice, ale již o tři týdny později vzbudila tato síť zvýšený zájem, když se zde nečekaně objevilo promo Ultra HD kanálu FunBox 4K. Stejná síť navíc později posloužila i pro olympijské přenosy ve 4K rozlišení pro slovenskou veřejnoprávní televizi RTVS. To už je ale trochu jiná kapitola, kterou nepíše tým stávajícího generálního ředitele Jaroslava Rezníka

Štítky