UVNITŘ TABULKA DOKRÝVAČŮ – Kavčí hory se nyní soustředí na dokrytí Přechodové sítě 11 v problémových lokalitách. Pro některé dokrývače ale dosud nemají zkoordinované kmitočty od ČTÚ.
Česká televize jako první z tří operátorů přechodových multiplexů pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 dokončila výstavbu základní sítě vysílačů. Dnes ráno zahájila vysílání na posledním z nich, trutnovské Černé hoře. Signál veřejnoprávní Přechodové sítě 11 tak může naladit přes 99 procent obyvatel České republiky, podmínkou je však vhodný přijímač DVB-T2 s kodekem HEVC. Obyvatelé bytových domů se společnými televizními anténami (STA) si navíc musí zajistit úpravu STA – doplnění kanálové vložky pro kanál 26 (většina republiky), 39 (Jáchymovsko) nebo 50 (severní a jižní Čechy). Z Černé hory vysílá ČT ve standardu DVB-T2 na kanálu 26 výkonem 100 kW. Kmitočet je už finální a nebude se měnit.
Výstavbu základních vysílačů Přechodové sítě 11 dokončila ČT o týden dříve, než si předsevzala. Českým Radiokomunikacím, které technicky zajišťují výstavbu a provoz přechodové DVB-T2 sítě ČT, se totiž daří urychlovat zprovozňování jednotlivých vysílačů velkého výkonu. Výstavba celé sítě ČT proběhla velmi rychle a bez jakýchkoli problémů. Původně ČT plánovala poslední dva vysílače, Trutnov – Černou horu a Zlín – Tlustou horu, zprovoznit až příští čtvrtek 10. května. Urychlením spouštění vysílačů DVB-T2 umožní veřejnoprávní televize takřka všem divákům sledovat nadcházející mistrovství světa v hokeji ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Všech šest programů ČT totiž vysílá v přechodové síti v HD kvalitě. Sportovní kanál ČT bylo dosud možné terestricky přijímat v HD rozlišení pouze v Regionálních sítích 7, 10 a 20, které vysílají ve standardu DVB-T a pokrývají něco přes 85 procent obyvatel České republiky. Toto vysílání ale ČT v dohledné době ukončí.
ČT čeká oříšek v podobě dokrývačů
Nyní se Kavčí hory soustředí na výstavbu sekundární sítě dokrývačů DVB-T2. Problém je v tom, že pro řadu z nich dosud Český telekomunikační úřad nenašel vhodné kmitočty nebo neprovedl jejich mezinárodní koordinaci. Ministerstvem průmyslu a obchodu nedávno schválený Technický plán přechodu na DVB-T2, který půjde příští týden do meziresortního připomínkového řízení, sice obsahuje tabulku s přehledem všech dokrývačů multiplexu 1 a jejich kanály pro vysílání ve standardu DVB-T2, v řadě míst však uvedené kanály nebude možné použít, protože tam nelze instalovat opakovače. ČT chce také prověřit, zda v DVB-T2 bude potřebovat všech 92 dokrývačů, které používá u vysílání ve standardu DVB-T. To bude nějakou chvíli trvat, protože si to vyžádá měření v jednotlivých lokalitách.
Termíny spouštění dokrývačů i jejich počet závisí čistě na ČT jako provozovateli Přechodové sítě 11. Technický plán přechodu neurčuje, kolik by jich ČT měla provozovat, ani kdy je má zapnout. Obsahuje pouze nejzazší termín vypnutí dokrývačů ve standardu DVB-T, který byl určen na červen 2020. Ve většině regionů to však bude dříve, protože dokrývače utichnou společně s hlavními vysílači – například v Praze již v listopadu příštího roku. Proto je důležité je ve standardu DVB-T2 zprovoznit co nejdříve. „Předpokládali jsme, že budou všechny kmitočtové příděly jasné při přijetí TPP. Z toho vycházely dosud prezentované plány. Teď je ale evidentní, že tomu tak nebude,“ stěžuje si Pavel Hanuš, vedoucí strategie a rozvojových projektů ČT.
Seznam dokrývačů České televize podle Technického plánu přechodu na DVB-T2:
O některých lokalitách stále není jasno
„Budeme moci relativně dobře plánovat opakovače a vysílače v jednofrekvenčních sítích (SFN), protože ty využívají ony tři základní kmitočty 26, 33 a 39. Tam, kde nepůjdou použít, ať už z důvodů rušení či nemožnosti vybudovat datovou trasu a podobně, bude muset být převaděč vysílající na jiném kmitočtu. A tady je zásadní problém, protože mnohdy takové převaděče vyžadují mezinárodní koordinaci a o jejich instalaci či neinstalaci se musí navíc rozhodnout podle reálné situace až po spuštění hlavní sítě. Prostě pro některé regiony nebudeme mít, ani po vydání TPP, jasno, kdy a zda vůbec tam půjde vysílání zajistit,“ uvedl Hanuš v rozhovoru pro Televizníweb.cz. U těchto lokalit chybí v TPP údaj o vysílacím kanálu pro DVB-T2, políčko pro něj je prázdné.
„Úbytek pásma UHF se právě v dokrývání projevuje nejvíce. Nedá se nic dělat. Situace se mění prakticky každý den, ale do přijetí TPP definitivní jasno nebude. Musíme se tomu přizpůsobit,“ konstatuje Pavel Hanuš. Právě problém s kmitočty pro dokrývače v DVB-T2 nedávno vedl ČT k přehodnocení původního plánu vypnout předčasně sportovní kanál v celoplošném multiplexu 1. Původně měla ČT Sport skončit v této DVB-T síti koncem května, po mistrovství světa v hokeji, a koncem roku měla odejít i z Regionálních sítí 7, 10 a 20. Nakonec však v multiplexu 1 zůstává, zatímco z regionálních sítí DVB-T by měla odejít rychleji, pravděpodobně již na přelomu prázdnin a nového školního roku. Definitivně začne opouštět DVB-T v listopadu 2019 a na posledním vysílači se odmlčí v květnu 2020.
Hurá na dokrývání…
Tak ČT, okamžitě objednejte výstavbu opakovače, Děčín-Popovický vrch… V tomto případě na nic čekat nemusíte. Už bych rád sledoval ČT v HD kvalitě.
Nechci vás strašit, ale zrovna u Děčína se podle tabulky počítá pro DVB-T2 s kanálem 33, na kterém tam momentálně běží DVB-T. Takže buď budou muset na přechodnou dobu použít jiný kanál (a je otázka, jestli ho mají zkoordinovaný), nebo spustit DVB-T2 až současně s vypnutím DVB-T.
Opakovač na 50. kanálu, pak snadno přeladitelný na 33k.
Je jisté, že v tento moment ČH opravdu jede? Máme totiž „předpřipravenu“ STA a bohužel, někde je problém…
Nejel, článek vyšel omylem dřív… Vysílání začalo v 10:30.
Jepo spusteni posledniho velkeho vysilace pro PS 11 uz prosim jasne, kdy tedy skonci v PS 12 CTD/Art, ktery program a kdy ho v teto siti nahradi?
Ano, jede od včerejška. Jedou naplno signál 100 kW.
Trutnov Černá hora jede od včerejška tj. 4,5.2018/.. Ladil jsem ho včera večer, jde perfektně.
Je to na Vás ČT.. ČRa udělají, to co si objednáte u Radiokomunikací.. Tak se předveďte… Mačkám tlačítko ‚START ‚ .
Jinak nevím, jaký je zdroj výše uvedené tabulky. Vím ale, že např. v Ústí nad Orlicí se DVB-T na žádném K54 nevysílá, jede tam opakovač Kojálu na K29 (tudíž je v muxu ČT1 JM).
Ale vysílá …..
USTI NAD ORLICI 54 H VYSÍLACÍ SÍŤ 1 0x3110 0x0111 16° 22′ 40″ 49° 58′ 32″ 440 10.00 DVB-T
A je to multiplex 1 ?
Pokud máte na mysli ČT, pak je to 11. přechodový multiplex, ve většině míst kanál 26. Tam by měl zůstat i finálně.
Příbram vrch Praha jen 30W ? To bude dobré k čemu ? Co to vůbec nepouštět ?
Míra šatě údaj je v dbW. 30 dBW=1kW
Zkomolil jsem ti přezdívku mirasate, sorry.
Aha, překouknul jsem se. Tady na webu se to většinou udává ve W neno kW. Tojle je evidentně převzatá tabulka.
Každopádně to bude rušička jaxv… .
Příbram K 26 je zkoordinovan od 20.dubna 2018.
Tak jsme se dočkali. \o/ Už se nemůžu dočkat, až to večer vyzkouším.
Tak už to opravdu běží, obraz pěkný, výpadky žádné. Podle televize síla i kvalita signálu na podobné úrovni jako Mux1 a Mux2, lepší než Mux3 (stejný vysílač i výkon, ale kanál 60). Tak teď ještě aby kvalitě obrazu odpovídala i kvalita hry. 🙂
Mimochodem, jaké je zpoždění, v DVBT a DVBT2 u PS11 a PS12, na jednotlivých vysílačích v ČR ? .
Porovnával jsem údaje z tabulky s databázi ČTÚ a našel jsem 2 chyby: dokrývač Jince vysíla na K53 a ne K32. Chybí dokrývač Raspenava K53, který má zkoordinovány pro T2 kanály 25 a 26.
Co je to za vysílač „Ústí nad Labem NS“ že mi nebyl ani technik z CRA o něm schopen nic říct?
Tak to nebyl technik ! , ale debil ! . 😀
Vétruše, jiný provozovatel, pokuď to byl technik, tak to má znát… Byl to evidentně debil ! .
Kdy ČT vypne D/ART na 12 multiplexu nevím, ale nahradit ho má Seznam TV.
Není větší favorit spíše Prima Krimi?
Zeptej se tady 844900001
Sledujete mazanice ? . A k tomu nesmysly ? .
No je určitě přínos, že všechny kanály ČT jedou už v DVB-T2 a HD rozlišení, ale třeba kvalita obrazu ČT24 je proti klasickým kanálům ČT1 a ČT2 viditelně horší, vypadá to, že zdroj videa je často v horším rozlišení a to včetně vysílání ze studia a do HD se to nějak dopočítává / zvětšuje. Oproti předchozímu SD je to samozřejmě i tak značný pokrok
Počkej do září, to má ČT24 spustit i ze studia ČT 24 v nativním HD..
ČT nemá ještě všechny studia komplet v HD takže některé pořady (zvláště na CT24) jsou odbavovány ze studií ještě v SD. Do budoucma ČT čeká ještě další přechod z nativu 1080i na nativ 1080p… to také nebude hned, všechno to stojí těžké hrachy… přečtěte si rozhovor s p. Hanušem…
Upgrade studia SK9, což znáte z vysílání ČT24… V září již nativně v HD .
Dobrý den, mám televizi Manta LED1905, naladění je v pořádku, už jsem naladil, ale potřeboval bych poradit, jak seřídit číslo programu, programy už mám také srovnané, jak chci, ale nechci aby ČT1 bylo na čísle 19 a ČT2 na čísle 20 a to samé ostatní programy jsou rozházeny. Nevíte, jak ty čísla tam dostat, aby ČT1 byla na čísle 1…děkuji za všechny informace
Myslím si, že by stačilo nahlédnout do manuálu TV, který by toto měl řešit.