UVNITŘ TABULKA – Třetímu přechodovému multiplexu pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace zbývá spustit deset základních vysílačů velkého výkonu.

Startovala jako druhá po multiplexu Českých Radiokomunikací, nyní je ale Přechodová síť 13 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 od Digital Broadcasting na chvostu a čeká ji ještě zprovoznění deseti základních vysílačů a 33 dokrývačů. Jak rychle je hodlá operátor spustit? U základních vysílačů jsou termíny jasně dané Technickým plánem přechodu (TPP) na DVB-T2, jehož návrhem se nyní v meziresortním připomínkovém řízení zabývají všechna ministerstva a další dotčené úřady. Dokrývače mají stanoveny pouze termíny vypínání současného vysílání ve standardu DVB-T, ale vzhledem k tomu, že v DVB-T2 využijí často stejné vysílací kanály, na kterých nyní vysílá celoplošný multiplex 4, TPP de facto určuje termíny startu i jim.

Televizníweb.cz vám přináší přehledné tabulky všech dosud nespuštěných vysílačů a dokrývačů Přechodové sítě 13, plánovaných vysílacích kanálů, maximálních povolených výkonů, polarizací a termíny spuštění. Z návrhu harmonogramu druhé televizní digitalizace od ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že síť základních vysílačů velkého výkonu by měla mít Přechodová síť 13 kompletně zprovozněnu ještě před letními prázdninami. Operátorovi se letos zatím daří všechny termíny stanovené TPP dodržovat – jen během dubna zprovoznil šest vysílačů. Na zbylých deset lokalit mu zbývají necelé dva měsíce, přičemž dosud se spouštění vysílačů soustředilo na poslední dny v měsíci a nezdá se, že by tomu u poslední desítky lokalit mělo být jinak.

Během května čtyři nové vysílače

Ještě během května se Přechodová síť 13 rozšíří do Děčína, Frenštátu pod Radhoštěm, Hodonína a Třebíče. Na červen si Digital Broadcasting nechává šestici vůbec nejsilnějších vysílačů přechodového multiplexu, jejichž výkon se bude pohybovat mezi 32 a 63 kW. Půjde o Benešov, České Budějovice, Hlubočec, Jáchymov, Plzeň a Rakovník. Z dokrývačů se operátorovi podaří v letošním nebo příštím roce zprovoznit maximálně 13 lokalit, pro něž mu Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zkoordinoval jiné kmitočty než pro multiplex 4. Jde o Beroun, Dačice, Holoubkov, Liberec, Litoměřice, Prachatice, Slavičín, Šluknov, Šumperk, Varnsdorf, Vimperk a Volary. Digital Broadcasting samozřejmě nemusí nutně využít všechny dokrývače DVB-T pro i DVB-T2, nejprve provede měření pokrytí ze základních vysílačů.

Další až dvacítku dokrývačů čeká přechod na DVB-T2 střihem: nejprve na nich operátor vypne vysílání multiplexu 4 ve standardu DVB-T a poté spustí novou síť ve standardu DVB-T2 (patrně již finální, protože termíny přepínání v TPP se pohybují od února do května 2020, kdy by už měly být pomalu přepnuty na finální kmitočty DVB-T2 i vysílače velkého výkonu). Možná vás napadne, proč se na DVB-T2 přechází tak složitě a používají se nejprve přechodové a poté finální sítě. Je to právě kvůli nedostatku kmitočtů a nutnosti nejprve vypnout celoplošné sítě DVB-T, aby bylo možné zkompletovat finální sítě DVB-T2. Z výše uvedeného vyplývá, že DVB-T2 vysílání od Digital Broadcasting nemusí mít do vypínání multiplexu 4 shodné pokrytí jako tato celoplošná síť DVB-T – pokud tedy dokrývače nevyužijí pro souběžné vysílání v novém standardu jiné, dočasné kanály.

Sekundární síť dokrývačů DVB-T2 pro operátora Digital Broadcasting:

Přijdou také nové programy

Postupně se také bude rozšiřovat obsah Přechodové sítě 13. Dnes v ní diváci naladí devět celoplošných a tři regionální (či nadregionální) programy. Celostátně lze sledovat pět stanic skupiny Nova (všechny volně šířené programy – Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action a Nova Gold), televize Rebel, Relax, Kinosvět a Joj family HD. Na omezeném území pak vysílají ostravská televize Polar HD, východočeská televize V1 HD a olomoucká televize Morava. Z celoplošných programů by do Přechodové sítě 13 měl přibýt ještě Rebel 2 Slušnej kanál a Prima Comedy Central (patrně v HD kvalitě), z regionálních televizí větší počet programů včetně těch, které nyní využívají regionální sítě DVB-T jiných operátorů, než je Digital Broadcasting. Přechodová síť 13 totiž jako jediná ze tří přechodových multiplexů nabídne alespoň částečné regionální členění, i když z technických důvodů musí některé regionální televize šířit na větším území než v DVB-T.

Východočeská televize V1 tak prostřednictvím Přechodové sítě 13 vysílá nejen ve východních Čechách z vysílačů Hradec Králové, Pardubice a Ústí nad Orlicí, ale také v Praze a Olomouci (důvodem je shodný vysílací kanál ve všech těchto lokalitách a blízkost těchto vysílačů, které fungují v jednofrekvenční síti). Stejně tak TV Morava je dostupná nejen v Olomouci, ale také v Praze a východních Čechách. Pouze ostravský Polar vysílá pouze z ostravského vysílače Lanová (a objeví se na dalších vysílačích v Moravskoslezském kraji, které operátor ještě nezprovoznil). Vlastní regionální vysílání v rámci Přechodové sítě 13 chystá i samotný Digital Broadcasting. Začátkem června představí projekt metropolitních televizí zaměřený na regionální dopravu a další informace.

Štítky