Jak se České Radiokomunikace připravují na start finálních multiplexů DVB-T2 a vypínání sítí ve standardu DVB-T? Televizníweb.cz připravil chat s ředitelem regulace CRA.
Dva vysílače velkého výkonu a padesátku dokrývačů zbývá spustit přechodové síti pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi (CRA). Poté tento multiplex dosáhne stejného pokrytí jako celoplošný multiplex 2 ve standardu DVB-T. Jak rychle budou CRA spouštět dokrývače DVB-T2 a kterým lokalitám dají přednost? Jak moc se budou měnit vysílací kanály DVB-T2, až se přechodové sítě nové generace překlopí do finálních multiplexů? A jak jsou CRA připraveny na vypínání sítí DVB-T, které začne již v příštím roce? (v polovině roku 2019 skončí všechny regionální sítě DVB-T, v listopadu téhož roku začne vypínat vysílání DVB-T Česká televize).
Na všechny tyto otázky bude v chatu na serveru Televizníweb.cz odpovídat Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. Otázky mu můžete pokládat formou komentářů pod tímto článkem nebo prostřednictvím e-mailu zaslaného na adresu jan.potucek@taktiq.com, a to nejpozději do neděle 19. srpna. Odpovědi zveřejníme v průběhu příštího týdne formou samostatného článku. Připomeňme, že CRA ve standardu DVB-T2 provozují vlastní Přechodovou síť 12 a pro Českou televizi zajišťují vysílání Přechodové sítě 11. Po přechodu na DVB-T2 budou CRA provozovat finální Sítě 22 a 23 (nástupce dnešních multiplexů 2 a 3) pro veřejnoprávní televizi Síť 11 (nástupce multiplexu 1).
Pro druhou televizní digitalizaci bude klíčové jednání vlády o návrhu Technického plánu přechodu na DVB-T2, k němuž by mělo dojít koncem tohoto měsíce. Dokument obsahuje harmonogram spouštění přechodových i finálních sítí DVB-T2 a termíny vypínání celoplošných sítí DVB-T. Kabinetu jej předkládá ministerstvo průmyslu a obchodu. Terestrické televizní vysílání ve standardu DVB-T by mělo v České republice skončit do 30. června 2020. Vypínání veřejnoprávního multiplexu 1 ve standardu DVB-T začne v listopadu 2019 a skončí ke konci května 2010. Multiplexy 2, 3 a 4 pro komerční televize začnou vypínat kmitočty v lednu 2020 a zcela ukončí vysílání do konce června 2020.
Dobrý den. V dotazech na „tématických diskusních fórech“ můžeme sledovat jistou obavu diskutujících, že topologie vysílačů finálních sítí 21 až 23 bude pouze obdobná, jako u sítí současných (1 až 3). Jaká je momentální situace a jaký je postoj ČRa v této záležitosti ? Jaké varianty pokrytí bude klientům nabízet ? Jaký je zájem ze strany dosavadních i nových klientů o prostor v T2 sítích ČRa, na kterém je pokrytí MUXu 22 a především MUXu 23 dle mého názoru závislé ?
Uvažujete o nasazení technologie TR-PAPR v modulátorech k ošetření účinnosti výkonových zesilovacích prvků vysílačů ?
Osobně jsem uvítal certifikaci zařízení, která byla zejména zaměřena na kompatibilitu s MPEG-H HEVC. Jak se dařilo testovaným přijímačům splňovat požadavky na minimální a maximální zpracovatelnou úroveň signálu pro T2, 256 QAM, 2/3, PP2, která se nachází v rozpětí padesáti dB ? Proč testy, ani D-Book neobsahují položku – odolnost vůči echu ?
Proč na rozdíl od Rakouska a Německa používáme v ČR PP2 a nikoliv PP4.
Děkuji za odpovědi na technické dotazy.
Dobrý den, pro vysílač Praha Žižkov a stávající K47 byl již zkoordinován vyšší výkon 100kW (nyní 5kW), vertikální polarizace. Kdy dojde na K47 k překlopení na standard DVB-T2 ? Původně byl K47 uvažován pro MUX21, který ale použije K26. Bude se tedy jednat o regionální síť, nebo první vlašťovku rozvojových multiplexů ? Předpokládáte využití plného výkonu 100 kW ?
Dobrý den. Od vypnutí analogu – vysílače Hodonín-Babí Lom, na Hodonínské pahorkatině, na hranici dosahu Kojálu i Mikulova je příjem DVB-T/T2 kritický až katastrofální. Nebylo by vhodné uvažovat o dokrývači umístěném na Babím Lomu. Tato kóta je tak strategická, že je přímo viditelná prakticky z celého okresu Hodonín. Podle mého názoru by se tak vyřešil problematický příjem DVB-T2 desetitisícům diváků.
Dobrý den. Uvažujete ucházet se o provozování sítí 25 nebo 26? V případě že ano, tak plánujete k šíření signálu využit místa stávajících vysílačů velkého výkonu DVB-T/T2 anebo vysílačů RS 8?