Česká televize ukončí k 30. září vysílání ve vysokém rozlišení obrazu v pozemních sítích DVB-T a také šíření Déčka a ČT art v Regionálních sítích 7, 10 a 20.
Pouhé dva týdny zbývají divákům, kteří si navykli přijímat programy České televize pozemní cestou v HD kvalitě a dosud nepřešli na nový vysílací standard DVB-T2, aby si pořídili nové přijímače. Pokud tak neučiní, od 30. září o možnost přijímat HD programy ČT pozemní cestou zdarma přijdou. Kavčí hory totiž k tomuto datu ukončí vysílání tzv. multiplexu 1a, který tvoří Regionální sítě 7, 10 a 20 a slouží k pozemnímu šíření programů ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD a také dětského kanálu Déčko a kulturního ČT art ve standardním rozlišení obrazu. Vysílání ve standardním rozlišení v celoplošném multiplexu 1 ČT zůstává nezměněno a obsahuje všech šest programů ČT. V praxi to znamená, že bezplatný příjem HD programů prostřednictvím pozemních vysílačů bude možný už pouze v tzv. Přechodové síti 11, která vysílá ve standardu DVB-T2.
Česká televize se k tomuto kroku rozhodla ze dvou důvodů. Jednak již od března letošního roku souběžně vysílá všech šest svých programů ve špičkové HD kvalitě prostřednictvím přechodového multiplexu DVB-T2, který má výrazně lepší pokrytí než multiplex 1a, a také potřebuje snížit náklady na šíření signálu. Od příštího roku by totiž ČT měla rozhodnutím ministerstva financí přijít o tzv. vratky DPH, na nichž chtěla postavit financování druhé televizní digitalizace. ČT se tedy rozhodla, že v terestrice omezí své vysílání pouze na dva celoplošné multiplexy, které si provozuje sama, respektive s pomocí Českých Radiokomunikací (CRA). Ve veřejnoprávním multiplexu 1 šíří ve systému DVB-T všech šest programů ve standardním rozlišení obrazu, v Přechodové síti 11 pak ty samé programy v HD kvalitě.
Programy, které šíří Přechodová síť 11 ve standardu DVB-T2
Diváci mají tři možnosti
Diváci, kteří nyní přijímají ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD, ale ČT Déčko a ČT art prostřednictvím regionálních sítí DVB-T, tak mají po 30. září prakticky dvě, resp. tři možnosti. Buď se spokojí s tím, že jim kvalita obrazu u veřejnoprávních programů klesne, a přejdou na příjem z veřejnoprávního multiplexu 1, takže nebudou muset kupovat nový přijímač DVB-T (což je ale pouze dočasné řešení zhruba na rok, možná rok a půl). Nebo si pořídí nový přijímač – buď set-top-box ke stávajícímu televizoru nebo zcela nový televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC – a přejdou na příjem vysílání ČT ve standardu DVB-T2, případně zvolí jiný typ vysílání, který nabízí programy ČT v HD kvalitě (například kabel nebo IPTV), ale musí počítat s tím, že toto vysílání je zpoplatněné.
Pokud si chcete zachovat bezplatný pozemní příjem programů ČT v HD kvalitě, což je z dlouhodobého hlediska nejlepší řešení i z důvodu přechodu komerčních stanic na DVB-T2, máte poslední dva týdny na koupi nového přijímače. Při jeho výběru je dobré spoléhat na pečeť „DVB-T2 ověřeno“, kterou jsou označeny ty televizory a set-top-boxy, které prošly certifikací CRA. Jejich pravidelně aktualizovaný seznam naleznete na webu www.dvbt2overeno.cz. Přímo v obchodech jsou tyto přijímače na krabici označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“ a logem CRA. Pokud se nechcete spoléhat na certifikaci CRA, určitě si pohlídejte, aby přijímač, který si chcete zakoupit, měl nejen tuner DVB-T2, ale uměl zpracovat signál komprimovaný v kodeku HEVC. Může se totiž stát, že narazíte na zdánlivě výhodnou koupi DVB-T2 přijímače s kodekem MPEG-4, který by vám byl na nic. Pokud si nebudete jisti ohledně kompatibility přijímače s novým vysílacím standardem, je nejlepší zakoupit přijímač na e-shopu, kde je možné výrobek do 14 dnů bez udání důvodu vrátit.
Pokud se kupující spolehne na certifikované přijímače označené touto pečetí, nemůže se nechat napálit (Zdroj: CRA)
Pozor na přijímače s kodekem MPEG-4!
Přijímače s kodekem MPEG-4 sice naladí programy vysílané ve standardu DVB-T2, ale dokáží zpracovat pouze jejich zvuk, nikoli obraz. K takovému televizoru by pak bylo nutné dokoupit ještě set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Výhodná koupě by se tak rázem změnila v nepříjemnost s dalšími náklady a zbytečným používáním dvou dálkových ovladačů. Pokud zvolíte správný přijímač, můžete se kromě programů ČT těšit ještě na další televizní stanice v HD kvalitě. Prostřednictvím DVB-T2 takto vysílá ještě Prima Comedy Central HD a Joj family HD. Obě tyto komerční televize můžete naladit v Přechodové síti 13.
V novém standardu DVB-T2 vysílají celkem tři celoplošné přechodové sítě, které nabízejí celkem 32 celostátních a tři regionální televizní programy. Prakticky jde o kompletní nabídku celoplošných multiplexů 1 až 4, které vysílají ve standardu DVB-T, a vybrané stanice z regionálních sítí DVB-T. Dá se očekávat, že v jedné z přechodových sítí DVB-T2 budou ještě některé celostátní a regionální programy přibývat. Další rozvoj programové nabídky pak bude spojený s modifikací tří přechodových sítí DVB-T2 na čtyři finální multiplexy v tomto standardu a po celkovém vypnutí vysílání v systému DVB-T.
Úvodní foto: David Rácz
Zajímalo by mne, jaký další osud bude mít tento multiplex. Je jisté, že s koncem programů ČT končí definitivně celý multiplex ?
Ptáš se na který multiplex? RS 7, 10, 20?
RS 7-29 vysílačů neskončí, jsou tam ještě dvě stanice-KinoSvět a Rebel 2.
RS 10-6 vysílačů-ten asi ano, mimo stanic ČT nic jiného.
RS 20 jen 2 vysílače-taky ne, jsou tam ještě regionální verze RT.cz.
Určitě RS7. Ovšem že by ho Pařízek provozoval kvůli dvěma programům, no nevím nevím. Kinosvět, ten to navíc předpokládám zabalí také.
Kinosvět to těžko zabalí, když vstoupil i do DVB-T2 a má smlouvu na distribuci v RS7 do konce června 2019.