Na tenhle test jsem se hodně těšil. Na takto levný přístroj totiž v této kategorii nenarazíte každý den a vedle obou tunerů je zabudováno i Bluetooth, což se určitě také hodí.
Ve vojenské zelené dorazil přijímač značky Silvercrest, která patří řetězci Lidl a má myslím už solidní jméno především díky svým internetovým přijímačům. Za kulantních 1490 Kč dostanete rádio se sklopitelnou opěrkou a jedním reproduktorem krytým nesnímatelnou kovovou mřížkou pracující v pásmech VKV/FM a DAB/DAB+. Zabudováno je i zmiňované Bluetooth ve verzi 4.2 pro streamování muziky typicky z mobilu a na zadní straně najdete ještě schránku dovolující připojení mobilu přes audio vstup typu jack. A protože je poměrně velká a uzaviratelná, umístíte do ní i dosti rozměrný přístroj.
U stavebního rádia, tedy něčeho určeného do tvrdších podmínek, se předpokládá jistý stupeň odolnosti. Nebývá to sice v rovině hození přijímače do sudu s vodou, nebo rovnou do potoka, ale náhodné osprchování a zejména prach a drobné částice by už zvládat měl. Navíc se jim nevyhnete ani v zahradním altánu, nebo při umístění někam na terasu či pod pergolu. Druhou věcí je vlhkost a pracovní teplota. Ta je u tohoto Silvercrestu udávána na +15 °C až +35 °C, čemuž se však vzhledem k ceně nelze divit, vlhkost by pak měla být ≤ 75 %. Mimochodem skladovací teplota má být mezi +5 °C a +40 °C a přiznám se, že se mi líbí, že tato data Lidl v příručce uvádí. Kupříkladu u PerfectPro Rockbox 2 s krytím IP65, které přijde na 3990 Kč jsem je v příručce vůbec nenašel. A to by měl patřit o třídu výše.
U SBDB 5 A1 najdete odolnost, tedy tzv. krytí, ve stupni IP45. To zahrnuje odolnost proti vniknutí velmi drobných předmětů a také (druhé číslo) odolnost proti stříkající vodě proudící po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 m. Na náhodné osprchování, nebo záměrné vyčištění zejména postranních gum, asi dost. Samozřejmě existují přijímače s vyšším krytím, ale úměrně vyšší je i cena. V tomto případě si toho vůči přijímači můžete dovolit docela dost. Jen berte v úvahu, že vše uvedené platí jen při provozu na baterie a standardně dostanete pouze externí napájecí zdroj (9 V) s kabelem dlouhým asi 150 cm. V případě že si baterie dokoupíte, jde síťový vstup na zadní straně zaslepit.
K TÉMATU:
- Digitální DAB rádia mezi 3 000 a 5 000 Kč nabízejí skoro vše, co si můžete přát (přehled nabídky)
- Jaké je nové digitální rádio Silvercrest SIRD 14 D1?
- SilverCrest Rádio DAB+ nabídne výborný poměr cena/výkon a zajímavé funkce
Funkce jen základní, ovládání se zádrhelem
Přijímač si po prvním zapnutí (je třeba jen přišroubovat pevnou asi patnácti centimetrovou anténu) automaticky proladí DAB, což oznámí v němčině. Instalace tu zcela chybí, takže je vše na vás. Menu první úrovně má naštěstí jen tři položky a slovu „System“ rozumí snad každý. V něm upravíte „Sprache“, tedy jazyk, a musíte to udělat prakticky okamžitě, protože se přijímač rychle vrací do základní nabídky. A jelikož jde nastavit také čeština (slovenština chybí) je to nakonec lepší, než u řady jiných přijímačů, třeba i výrazně dražších.
Ovládání je většinou pohodlné a snadno pochopitelné i bez příručky. Na komplikace jsem narazil při zadávání budíku, kde byl problém s jeho spuštění, po nastavení parametrů. I zde se navíc přijímač nadmíru svižně přepíná do základního režimu menu (udáváno je sice 7 s, ale je to tak sekunda). Bohužel je tu větší problém… Tím je ukládání a hlavně vyvolávání stanic do paměti k čemuž se dostaneme záhy. Dvacet pozic pro naladěné stanice v každém pásmu je ale více než dostatečné i když nějaké tlačítko přímé volby by se hodilo.
Menu nastavení je jednoduché a můžete v něm s výhodou kolovat. Tlačítka jsou přesná s nízkým zdvihem, kolečko hlasitosti bylo u nového přijímače příjemně tuhé a jemně přeskakovalo i když cítíte jistou setrvačnost ukazatele na displeji, resp. u skutečně nastavené hlasitosti.
Menu vyvoláte delším podržením tlačítka Info/Menu, Info pak ukáže například údaje z RDS nebo obvyklé informace u DAB/DAB+. Jinak jsou funkce jen základní. Automatické vypnutí po předem nastaveném čase chybí a asi by ani nemělo smysl. Zabudovány jsou dva budíky s možností využít buď rozhlasovou stanici nebo tón. V systémovém menu pak můžete mj. regulovat výšky a basy, zjistit verzi firmwaru či spustit tovární nastavení.
Po vypnutí přijímače napájeného z 230 V se prakticky na celou výšku displeje (asi 10 mm) objeví hodiny, které se automaticky aktualizují na pozadí i když nemáte přijímač naladěn. Jednou se však stalo, že se ukázal nesprávný čas – zřejmě drobnost ve firmwaru a po restartu bylo vše v pořádku. Mimochodem pokud jste bez baterií a vypadne napájení, hodiny na displeji se okamžitě vrátí k nule. Takže žádná záloha.
Neobvyklé VKV, standardní DAB
Na dlouhé podržení tlačítka Scan se u FM proladí celé pásmo a vidíte tak počet naladitelných stanic. Ty se dokonce automaticky uloží do paměti (!) a tohle je funkce o které se dnes drtivé většině přijímačů klidně i za čtyři, pět tisíc může jen zdát. K ukládání do paměti musíte stlačit Preset, najít pozici (jde to i na přeskáčku) a dát Enter. K vyvolání stanice je naopak třeba asi dvousekundového podržení tlačítka, a to je problém, protože jestliže na to zapomenete, aktuální stanice vám vybranou pozici bez dotazu přepíše. Většinou to fungovalo takto, občas se ale stávalo (zejména u DAB) že si systém ukládání stanic postavil hlavu a reagoval jen na krátké stlačení.Po resetu bylo vše v pořádku.
Přijímač si navíc zjevně nehlídá, zda má paměťovou pozici zaplněnu, či nikoli a na tohle je třeba dávat pozor. Jinak se u VKV klasicky ukládá jen frekvence, u DAB i jméno stanice, které je také vyvolatelné ze seznamu.
Krátké stlačení Scan/Enter pak najde nejbližší silnou FM stanici a frekvence jde vybrat i ručně pomoci Tune. Nastavit v menu ladění na silná/všechny už možné není. Pro VKV/FM tak menu nenabízí nic i když si myslím, že to v tomto případě nehraje roli a snaha po zjednodušení nabídky je na místě. U tuneru DAB/DAB+ pak vidíte proladění pásma a ruční ladění. Funkce Prune, tedy vyčištění seznamu od neaktivních stanic, je pak z neznámého důvodu umístěna do nabídky Systém.
Proměnlivý „Modrý zub“, ale naštěstí máme „jacka“
Bluetooth je technologie podivná a uhelným kamenem jsou tzv. profily. Ty musí podporovat obě zařízení a pak se mohou spojit. Tento parametr (AVRCP a A2DP) jsem našel až v příručce a přitom je hodně důležitý. I když i s ním je Bluetooth sázka do loterie, což bohužel stále ještě není obecně známo, protože nemusíte zjistit podporovaný profil u druhého zařízení.
Já komunikaci přes Bluetooth vyzkoušel se dvěma mobily: Sony Xperia XZ (F8331) se systémem Android 6.0 a Samsung Galaxy A9 aktualizovaným na Android 9.0.
Xperia XZ se napojila zcela bez problémů a na poprvé. Rádio se připojilo „ke zvuku médií“, regulace hlasitosti zároveň regulovala BT audio výstup na mobilu (nešlo to odděleně, jak uvádí příručka).
Podání zvuku je asi takové, jaké u levného přístroje očekáváme a zhruba do tří čtvrtin hlasitosti v něm bylo minimum zkreslení i když to se už zhruba od poloviny zvyšovalo. Zesilovač by mohl být v tomto případě subjektivně silnější, ale tady je to vždycky ošidné. Po vypnutí a zapnutí zařízení (rádio se vždy vrací k poslednímu režimu), bylo opět navázáno spojení.
Samsung Galaxy A9 se s rádiem vůbec nespojil a hlásil „žádné zařízení v okolí“. Napojil jsem ho tedy rovnou přes integrovaný kabel s konektorem typu jack, 3,5 mm. Zadní skříňka je navíc dost velká, aby se do ní telefon s úhlopříčkou 6,2″ (15,7 cm) vešel a protože je měkce vystlána, ani v ní při pohybu přijímače neposkakoval. Starý nedotykový mobil, který byl relativně hluboký jsem do ní už ale nedostal.
Sluchátkový výstup Galaxy A9 si bez potíží rozuměl s audio vstupem rádia, hlasitost šla ovlivnit na obou stranách a kleslo i zkreslení. Tohle je za jedna!
Jaké je? Dobré, navíc s výtečným poměrem cena/výkon
Mohli byste chtít tohle a tamto a určitě by se to hodilo. Než ale začnete kritizovat, podívejte se na cenovku. Kdybych byl Lidlem, pod 1990 Kč bych nešel a v ceně by samozřejmě byly kvalitní baterie. A udělal bych i o 500 Kč dražší verzi s USB. Pokud by to tedy pochopitelně s danou čipovou sadou vůbec šlo. Absenci USB, ale lehce obejdete přes mobil a Bluetooth, nebo drátové napojení. Ostatně velikost paměti v mobilu dnes není problém. Limitem jsou spíše baterie a stále se nedaří najít něco, co zajistí rozumnou provozní dobu.
Kritiku si samozřejmě nezaslouží ani plastové provedení, navíc plast působí výborným dojmem stejně jako gumové rámování rádia i když se do záhybů pochopitelně bude dostávat prach, písek apod. Rádio jde ale osprchovat, tak co? Co by se hodilo asi nejvíce, by bylo tlačítko úplného vypnutí zejména v okamžiku, kdy pojedete i na baterie (testoval jsem bez nich, součástí dodávky nejsou). Za provozu pak pro mě zdaleka největší problém představovalo vyvolání uložené stanice z paměti delším podržením Enter. Rádio si totiž nepamatuje, které paměťové pozice má obsazené a které nikoli. A pokud Enter zmáčknete krátce, klidně vám danou pozici s vaší stanicí přepíše tou aktuálně naladěnou. To je bohužel fakt se kterým se při práci musí počítat. A také s občasným firmwarovým škobrtnutím. Naopak potěší dvě výjimečné funkce: automatické ladění s ukládáním do paměti u VKV a to, že se hodiny sami aktualizují už v pohotovostním režimu a dokonce i při nenaladěném přijímači.
Co dodat. Lidl podle mého opět vyhmátl kombinaci cena/výkon a také cena/výbava. Silvercrest SBDB 5 A1 tak představuje nejen pro stavebníky, ale v podstatě pro kohokoli „žijícího na zahradě“ výborný přijímač nejen pro víkendové použití.
Hodnocení
- PRO: výtečný poměr cena/výkon, proladění pásma u VKV s automatickým uložením nalezených stanic do paměti (!), bytelné provedení se solidním krytím (vzhledem k ceně), hodiny se aktualizují už v pohotovostním režimu, menu v češtině (!)
- PROTI: vyvolání uložené stanice z paměti delším podržením Enter, přijímač nežádá o povolení k přepsání už uložené stanice, občasné firmwarové chybky, chybí tlačítko úplného vypnutí