RTVS nyní šíří v pozemních sítích oba programy jak v SD, tak HD rozlišení. Po spuštění třetího programu SD verze vypne, aby ušetřila datový tok pro vysílání všech tří stanic v HD.
Veřejnoprávní televize na území někdejšího Československa se stávají průkopníky volného pozemního digitálního vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Nejen Česká televize, ale už i slovenská RTVS oznámila záměr v blízké době ukončit terestrické vysílání svých programů ve standardním rozlišení obrazu a nadále je chce v DVB-T šířit výhradně v HD kvalitě. RTVS v současné době provozuje dva celoplošné programy, Jednotku a Dvojku, které šíří prostřednictvím celoplošného pozemního multiplexu 3 ve standardu DVB-T a kodeku MPEG-2. Oba programy jsou dostupné jak v SD, tak v HD verzi. RTVS nyní plánuje obnovit třetí program, který by od začátku vysílal výhradně v HD rozlišení, a zároveň chce vypnout SD verze Jednotky a Dvojky.
Plán je součástí dodatku smlouvy RTVS se společností Towercom, která pro slovenskou veřejnoprávní televizi provozuje celoplošnou pozemní vysílací síť. V něm se podle serveru SatelitnaTV.sk píše: „V den oficiálního zahájení vysílání třetí HD programové služby Vysílatele prostřednictvím Veřejnoprávního terestrického multiplexu bude šíření Programových služeb Vysílatele Jednotka SD a Dvojka SD prostřednictvím Veřejnoprávního terestrického multiplexu ukončeno.“ Jednotka a Dvojka tak už nebudou dostupné v DVB-T/MPEG-2 ve standardním rozlišení a všechny tři programy (včetně nově spuštěné Trojky) bude možné naladit v HD kvalitě ve standardu DVB-T/MPEG-4. Veřejnoprávní multiplex ale bude nadále vysílat ve standardu DVB-T.
Slovenská televize se do DVB-T2 nehrne
Ve střednědobém horizontu plánuje RTVS překlopit veřejnoprávní multiplex do nového standardu DVB-T2. Přesný termín ještě nebyl stanoven, ale stát by se tak mělo zhruba do dvou až tří let. Poté by se do veřejnoprávní sítě přestěhovaly z multiplexu 1 také programy slovenského veřejnoprávního rozhlasu, který společně s veřejnoprávní televizí funguje pod společnou značkou RTVS. Pro diváky, kteří na Slovensku přijímají veřejnoprávní televizi pozemní cestou v SD kvalitě, tato změna bude znamenat výměnu televizoru nebo nutnost pořídit si set-top box. SD verze Jednotky a Dvojky totiž vysílají ve starém kodeku MPEG-2, zatímco HD verze jsou dostupné pouze v novějším kodeku MPEG-4, s nímž si starší typy televizorů nedokáží poradit.
Česká televize zvolila v případě vypínání SD verzí svých programů v terestrických sítích jinou strategii. Loni na podzim ukončila vysílání HD verzí stanic ČT 1, ČT 2 a ČT Sport v DVB-T prostřednictvím tzv. multiplexu 1a, který tvořily Regionální sítě 1, 7 a 20. Naopak všechny své programy v HD kvalitě nabízí v Přechodové síti 11, která vysílá ve standardu DVB-T2/HEVC. Ve veřejnoprávním multiplexu 1 jsou všechny programy ČT dostupné ve standardu DVB-T/MPEG-2. Toto vysílání ale bude postupně od letošního listopadu do konce května příštího roku vypínáno a nahradí jej výhradně HD verze programů ČT v Přechodové síti 11, která se postupně změní na veřejnoprávní multiplex 21 ve standardu DVB-T2/HEVC.
Pro pozemní sledování HD jedině přijímače DVB-T2
Diváci si tedy budou muset pořídit nové přijímače DVB-T2, aby mohli pozemní cestou sledovat programy ČT, a už je uvidí výhradně ve vysokém rozlišení. Některé komerční televize se k podobnému kroku zatím nechystají. HD verze svých programů považují za prémiovou službu, kterou divákům zprostředkovávají prostřednictvím operátorů placených televizních služeb. Provozovatelé těchto služeb pak komerčním televizím platí za možnost nabízet HD verze jejich programů tzv. distribuční poplatky. Ty by byly nižší nebo dokonce vůbec žádné, pokud by diváci mohli tytéž HD verze programů sledovat zdarma prostřednictvím DVB-T2.
Ve vyšším rozlišení než SD, ale ne Full HD, plánuje u svých programů ve finální síti DVB-T2 skupina FTV Prima, Seznam a také hlavní kanál skupiny Barrandov. Do budoucna nelze vyloučit ani HD vysílání křesťanské TV Noe, která je takto dostupná v DVB-T, ale nikoli v DVB-T2.
Pokud nebudou existovat SD mutace ČT vůbec, stane se zbytečným přídomek ,,HD,, v názvu stanice (logo, seznam programů vč. EPG). Je mi však jasné, že marketingově to neprojde ještě hezky dkouho.
Technický smysl bude mít pouze označování jednotlivých pořadů v EPG. Jen jde o to jak. Upscalované SD třeba „<HD", či "upHD", nebo prostě "SD" a nativní pořady například "nativeHD".
Tak u ČT by to bylo velmi jednoduché. 80% programu jsou reprízy (dokonce reprízy repríz) a ty nejsou v HD. Takže by stačilo u těch nativních pořadů, dát do loga HD a je to.
Píšete nesmysly. V současnosti ČT vysílá naprostou většinu programu v nativním HD!!! U ČT 24 a ČT SPORT již téměř 100 % vysílání v nativním HD. U ostatních programů je většina vysílána v nativním HD a hodně reprízovaných pořadů bylo převedeno do nativního HD (filmy, seriály aj.). Než něco napíšete, tak se nejprve podívejte na programové stránky ČT, kde jsou označovány pořady v nativním HD.
Aha, a kolik je toho v nativním 4K? Já jen, že jsou země, kde už se spustili pravidelné vysílání ve 4K s obsahem ve 4K.
Dovolím si nesouhlasit. Píši (a říkají) toho spoustu. Proč ale vidím ne-HD pořady i u „HD“ nápisu v programu?
I na ČT24 kde je prý drtivá většina…
Což je tam i napsáno.
Obávám se, že pravda je jinde i když si procento odhadnout netroufnu. Na ČT24 to rozhodně není ani 100, ani 98 a dokonce ani 90 %
„Pro diváky tato změna bude znamenat výměnu televizoru nebo STB. SD verze Jednotky a Dvojky totiž vysílají ve starém kodeku MPEG-2, zatímco HD verze jsou dostupné pouze v novějším kodeku MPEG-4 …“
A spousta z nich si díky tomu, především ohledně STB, ještě pořídí nějaké staré MPEG4 krámy a za dva roky se bude divit že se budou přijímače měnit zase a to už je pak z pozemákem nejspíš pošlou k čertu úplně.
My zde nadáváme na náš přechod ale tohleto dílo je opravdu výmyslem někoho kdo musel vystudovat v Plzni.
Proč za dva roky se budou přijímače měnit zase?
Protože zdaleka ne všichni se musí ihned vybavovat přijímači s HEVC když je k tomu nic nenutí a budou jim zatím bohatě stačit staré šunky z bazaru.
Není to obráceně: TV Noe je dostupná v DVB-T2, ale nikoli v DVB-T ?
Není, je to správně. V DVB-T vysílá v HD, zatímco v DVB-T2 je pouze SD matlanice.
TV Noe v DVB-T nenaladím – nevysílá = není dostupná. V DVB-T2 ji naladím – je dostupná.
Zda je v SD či HD je mi jedno, komentoval jsem, kde TV Noe dostupná JE. Já toky neměřím, ale dívám se na pořady a i v SD mám dostatečné dobrý obraz, žádná matlanice to není.
Ano, 18 programů v jedné síti – to je přímo záruka „kvality“.
Ono to není tak jednoznačné (že bude STV3 v jejich MPX3).
V tomto odkazu se píše i o jiných variantách!
https://zive.aktuality.sk/clanok/141375/dvb-t-trojka-by-mala-vysielat-v-prvom-multiplexe-jednotka-a-dvojka-v-sd-mozno-skoncia/
Mám výhradu. Pořad, převedený do HD pouhým upscalem je upscaled. Restaurovaný pořad a převedený do HD je prostě restored a tak dále. Škatulek je povícero, otázkou je jestli by takto striktní označování v EPG a na internetu mělo význam pro větší čast diváků.