Přijímač Esperanza, který bylo možné zakoupit v akci do 13. října 2019 za 599 korun, nepodporuje kodek HEVC a tudíž si neumí poradit s obrazem českého vysílání DVB-T2.
Pokud jste začátkem října narazili na nabídku překvapivě levného set-top boxu DVB-T2 s pevným diskem a PVR funkcí za 599 korun od Penny Marketu a nechali jste se zlákat k „výhodné“ koupi, splakali jste nad výdělkem. Jde totiž o polský výrobek Esperanza, který sice obsahuje tunery DVB-T a DVB-T2, nedisponuje ale kodekem HEVC pro dekompresi videa šířeného v českých sítích DVB-T2. Nové vysílání tedy nenaladí, poradí si pouze se zvukem. Penny Market nyní na upozornění serveru Televizníweb.cz box stahuje z prodeje a nabízí všem zákazníkům, kteří si tento přijímač DVB-T2 u něj zakoupili, že jej vykoupí zpět za plnou cenu. A to buď na prodejně, kde si jej pořídili, nebo v jakémkoli obchodu Penny Market, kde doloží účtenku z nákupu.
Na nekompatibilní přijímač DVB-T2 upozornil minulý týden ve faceboookové skupině „Česko přechází na DVB-T2“ čtenář serveru Televizníweb.cz. Redakce následně kontaktovala jak Penny Market, tak Český telekomunikační úřad, Českou obchodní inspekci, Ministerstvo průmyslu a obchodu a operátory přechodových sítí DVB-T2. Penny Market reagoval hned následující den. „Děkujeme za upozornění, neprodleně přikročíme ke stažení tohoto produktu. Zákazníci, kteří si produkt zakoupili, jej mohou vrátit a dostanou zpět peníze. Za toto nedopatření se omlouváme,“ napsal manažer komunikace a tiskový mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík. Mezitím se do problému vložil Český telekomunikační úřad, který na svojí stránce na Facebooku varoval před koupí set-top boxu Esperanza.
Leták Penny Marketu, v němž se objevila nabídka set-top boxu Esperanza (Repro: Televizníweb.cz)
Detail nabídky set-top boxu Esperanza (Repro: Televizníweb.cz)
ČTÚ: Zkontrolujte si, zda kupujete přijímač s HEVC
„POZOR ‼️ Uvažujete-li o výměně televize nebo koupi set-top-boxu, zkontrolujte si, aby podporoval kodek H.265/HEVC. Na českém trhu se objevily z Polska dovezené přístroje se starším kodekem H.264/MPEG-4. S nimi ale v síti DVB-T2 naladíte pouze zvuk, ne obraz,“ uvedl ČTÚ u fotografie letáku s akčními slevami Penny Marketu platného do 13. října 2019, v němž se nacházel i zmiňovaný set-top box. Kodek HEVC je vedle tuneru DVB-T2 druhou nejdůležitější podmínkou vybavení přijímače vhodného pro příjem televizního vysílání DVB-T2 v České republice. Ne každá země, která přechází na DVB-T2, však používá právě kodek HEVC. Proto jej telekomunikační úřad zařadil na seznam základní technické výbavy přijímačů DVB-T2 určených pro český trh, tzv. D-Book.
Potíž je v tom, že D-Book je pouze doporučením pro prodejce elektroniky a stát nezakazuje prodávat přijímače DVB-T2, které nejsou vybaveny kodekem HEVC. Na trhu se tak mohou vyskytovat nejen set-top boxy, ale i televizory s tunerem DVB-T2, které jsou vybaveny starším kodekem MPEG-4 a prodejci se jich buď zkouší zbavit ve slevě, nebo vůbec netuší, že přijímač bez kodeku HEVC české vysílání DVB-T2 nenaladí. To byl zřejmě i případ Penny Marketu, který zřejmě nakoupil levné set-top boxy v Polsku. Důvodem může být velmi výhodná nákupní cena pro Penny, protože i Polsko spojí uvolňování kmitočtového pásma 700 MHz s přechodem na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 a použije přitom kodek HEVC jako Česká republika nebo Německo. Podle návrhu aktualizace polského „D-Booku“ nebude možné od 30. června 2020 prodávat televizní přijímače bez tuneru DVB-T2 a kodeku HEVC. Polský trh se tak nyní bude snažit zbavit „nekompatibilních“ DVB-T2 přijímačů a přijímač Esperanza proto nemusí být jediným problematickým set-top boxem DVB-T2 na českém trhu.
Snímek set-top boxu Esperanza od zákazníka Penny Marketu, na jehož základě Televizníweb.cz kontaktoval prodejce a regulační orgány
Jistotu máte s pečetí „DVB-T2 ověřeno“
Pokud chcete mít jistotu, že si pořizujete správný přijímač pro sledování nového pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, spoléhejte se na televizory a set-top boxy označené zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“. Jde o přístroje certifikované Českými Radiokomunikacemi, které byly otestované na bezproblémový příjem českého vysílání DVB-T2. Jejich pravidelně aktualizovaný seznam naleznete na webu www.dvbt2overeno.cz. Certifikace však není pro výrobce a dovozce přijímačů DVB-T2 povinná, takže se na českém trhu vyskytují i další vhodné přijímače DVB-T2, které nejsou touto pečetí označeny. U těch je třeba ověřit, zda mají v technických specifikacích (zkratkách uvedených na krabici či přebalu) uvedenu zkratku HEVC nebo H.265. Pokud ne, mohlo by jít o přijímače vybavené starším kodekem MPEG-4, který může být také označen jako H.264.
Polský set-top box Esperanza sice může divákům naladit české televizní programy, ale pouze ty, které vysílají v končícím standardu DVB-T. Majitelé těchto set-top boxů tak často ani nemusí tušit, že si pořídili nekompatibilní přijímač a přijdou na to až ve chvíli, kdy dojde k vypnutí sítí DVB-T. To je naplánováno na období od listopadu letošního roku do konce června 2020. Poté již nebude možné na set-top box Esperanza naladit žádné celoplošné televizní vysílání v České republice.
Víte o nějakém dalším přijímači DVB-T2 bez kodeku HEVC na českém trhu? Informujte nás o něm v diskusi pod tímto článkem nebo e-mailem na adrese jan.potucek@taktiq.com. Děkujeme!
To musel byť riadny počet sťažností od ľudí, keď až ČTÚ vydal správu, aby to nekupovali ďalší…
V jedne prodejně podavač přesvědčoval staršího pana že dvb-t2 mu bude hrát nové vysílani.Než jsem zakročil.
a všechna osvěta, kterou se léta snažíme dělat je stále málo…
S tímto se ale mělo počítat. To je přesně ten důvod, proč se například v Itálii od roku 2017 nesmí prodávat boxy nebo TV bez HEVC. A dokonce tam byli tak přísní, že se zboží nesmělo ani doprodat. Takže pokud zbylo nějaké zboží bez HEVC, tak to mohli pouze darovat nebo zlikvidovat. Někde jsem četl, že Euronics Italia takhle daroval přes padesát kusů televizí a STB do nemocnic apod. Prodejci samozřejmě o této povinnosti věděli minimálně rok předem, protože se zákon schvaloval v roce 2016.