Jde o poslední vypínání v rámci druhé televizní digitalizace, které se dotkne pražských vysílačů. Diváky však ještě čeká jedno přelaďování na začátku letních prázdnin.
Nejen České televize se dotkne dnešní vypínání televizních vysílačů. V Praze ukončí minutu před půlnocí vysílání Přechodová síť 12, která ve standardu DVB-T2 šíří z vysílačů Žižkov a Cukrák programy vypnutých celoplošných multiplexů 2 a 3. Úplně stejnou programovou nabídku mohou diváci od 9. ledna naladit i v multiplexu 22, který vysílá ve standardu DVB-T2 ze žižkovského vysílače a od 16. ledna také z Cukráku, a to na shodném kanálu 40. Totožný obsah jako Přechodová síť 12 bude tento multiplex šířit do konce června. Od 1. července pak nabídku zúží na programy skupin FTV Prima, Óčko a Rádio Proglas.
Přechodová síť 12 vysílá na kanálu 28 a šlo o vůbec nejstarší plnohodnotnou vysílací síť DVB-T2 v České republice. Postupně nabízela 19 programů komerčních televizí a jedno rádio. Původně měla ukončit vysílání ve stejný den jako multiplexy 2 a 3, ale vzhledem k tomu, že bytové domy v Praze neměly upravené společné televizní antény na příjem finálního multiplexu 22 na novém kanálu 40, rozhodly se České Radiokomunikace vypnutí Přechodové sítě 12 oddálit a dát tak čas anténářům k potřebným servisním zásahům. Diváci, kteří si v první polovině ledna nenaladili nový multiplex 22, si musí zítra přeladit svoje přijímače a načíst si do nich tuto síť na kanálu 40.
Dovolte mi uvést fakta na pravou míru. Cukrák+Žižkov vysílal přechodovou síť 12 NIKOLIV na kanálu 28, ale na kanálu 31. Kanál 28 vysílaly Votice, které byly vypnuty už před týdnem a díky tomu mi na chatě u Benešova opět začal chodit ARD mux z Hoher Bogenu, takže skáču radostí. Tím pádem mohu chytat ve středních Čechách jak mux BR tak mux ARD (K21+K28)
Netušíte proč se mi na TV i STB v detailních informacích o kanálu u finálních MUX21 i MUX22 (vysílač Cukrák, kanály 26 resp 40) zobrazují popisy, že se jedná o přechodovou síť MUX11 resp. MUX12?
Protoze mux11=mux21 a mux12=mux22. Ma to dva duvody:
a) Jednofrekvencni sit – nekde je na stejnem kanalu prechodova a nekde uz konecna sit – nejde to oddelit.
b) Potreba dvou verzi multiplexu – musel by se tvorit multiplex zvlast pro prechodove a zvlast pro konecne site s odlisnym oznacenim. To muze byt technicky ci organizacne nakladne.
Spravne by tak CT a CRa mely oznacovat svoje site ve vysilanem signalu jako „sit 11/21“ a „sit 12/22“.
Viz taky diskuze pod clankem:
https://www.televizniweb.cz/2020/01/dnes-o-pulnoci-konci-dvb-t-vysilani-ceske-televize-v-usteckem-kraji-vypinany-kanal-33-obsadi-dvb-t2/