UVNITŘ TABULKA S PARAMETRY – Po skoro roce aktualizujeme náš přehled certifikovaných set-top boxů, který je rozšířením originálního seznamu vydávaného společností České Radiokomunikace (CRA).
Pokud chcete stávající pauzy v přechodu na nový standard DVB-T2/HEVC využít k nákupu kompatibilního přijímače a díváte se po těch s ověřeným příjmem, pohledem do tabulky v závěru článku zjistíte, že se situace, po problémech na přelomu roku, vrátila k normálu. Set-top boxů (STB) je už ke koupi dost a často se také přijímače vrátily na původní cenu, resp. blíže k původní ceně. Některé šly dokonce ještě níže k čemuž se dostaneme záhy. A platí to i o dlouhodobě nejlevnějším přijímači na domácím trhu, Antex plus Orion T2 (549 Kč, podívejte se na test), který byl ale nyní trumfnut.
Poslední přehled tohoto druhu vyšel v červnu minulého roku a jediným kritériem díky kterému se do něj libovolně cenově posazený přijímač pro DVB-T2/HEVC mohl dostat, bylo získání loga CRA „DVB-T2 ověřeno“. Oproti originálnímu seznamu, který si můžete stáhnout ze stránek dvbt2overeno.cz je ten náš rozšířený o základní parametry a aktuální ceny, někdy je také zpřesněno označení přístroje (pokud se lišilo od toho udávaného výrobcem).
V tabulce na konci článku najdete všechny CRA certifikované set-top boxy, které se prodávají s jedinou výjimkou – chybí Strong SRT 8116. Ten totiž nakonec výrobce na český trh vůbec neuvedl a podle zprávy ze zastoupení ani neuvede.
ČTĚTE TAKÉ:
- Přechod na DVB-T2 se dočasně zastavuje
- Jak by mohl vypadat upravený Technický plán přechodu na DVB-T2? Podívejte se na tabulky
- Nejvíce žádostí o podporu na nákup přijímačů DVB-T2 zatím vyřídil Moravskoslezský kraj
Situace na trhu
Jak bylo řečeno, všechny u CRA certifikované přístroje se pravidelně objevují na webových stránkách dvbt2overeno.cz. Jsou však bez bližších parametrů a cen, takže odtud je převzata zejména verze firmwaru se kterou byl ten který set-top box certifikován. Pamatujte, že se certifikace týká pouze této verze firmwaru a nikoli jiné.
Posledním set-top boxem, který byl do seznamu připsán, je AB TereBox 2T (březen 2020), nových přístrojů je v něm ale, i přes ignorování certifikace u dražších a drahých set-top boxů (viz typicky Technisat nebo přijímače postavené na Linux Enigma), více než dost!
Novinkou jsou rovněž dva modely Hyundai z nichž jeden, Hyundai DVBT250PVR (629 Kč), jsme i vyzkoušeli.
Výrazně zlevněn byl, od doby našeho testu, Philips DTR3502B a nyní přijde na 799 Kč (dříve kolem tisíce korun) a jak uvidíte dále, více přijímačů než kdy dříve kleslo pod 600 Kč. Jako například Tesla TE-400.
Nejlevnějším set-top boxem, který jsme našli, je Alma 2880 mini za 499 Kč a takto levný snad nebyl žádný jiný v historii DVB-T2.
Cena se naopak zvýšila zejména u GoSAT GS7075 COMBOi (2990 Kč) i když šlo jen o 200, 250 Kč
Ukončen byl prodej Tesla Vista T2, Zircon Ice a mj. také Emos EM170 HD a Emos EM180 HD, které však byly nahrazeny Emos EM190 a Emos EM190-S (odkazy na recenze jsou v tabulce). Totéž potkalo několik modelů značky Gogen, takže tu rovněž máme novinky: Gogen DVB 132 T2 PVR, Gogen DVB 133 T2 Senior a Gogen DVB 272 T2 PVR. Další prodávaný, Gogen DVB 219 T2 Dual, však certifikován není a v oficiálním seznamu tak chybí.
Z trhu zmizel i neslaně nemastně prezentovaný Alcor HDT-4900 (naposledy 590 Kč) a v podstatě totéž se týká i Ambit A100T2, který se ale ještě – za 899 Kč – vyprodává, takže ho v tabulce zatím ponecháváme.
Jak číst tabulku
Prvním bodem, s výjimkou ceny, je „ověřovaná verze firmwaru“ a ta byla zkopírována z oficiálního seznamu na stránkách „DVB-T2 ověřeno“.
Co se týče „tunerů“, naprostá většina přístrojů je vybavena DVB-T, DVB-T2 (HEVC). Některé mají navíc tuner kabelový a pouze jeden má také tuner satelitní (GoSAT GS7075 COMBOi). Pokud byla ve specifikacích na stránkách výrobce (distributora, atd.) uvedena kompatibilita s jiným kodekem než s H.265/HEVC, najdete ji zde. V praxi jde o kompatibilitu s DVB-T2/H.264, která je tu navíc k DVB-T2/HEVC.
Dalším bodem je „příjem (rozlišení)“, co je velice jednoduché. Všechny přijímače totiž zvládají maximálně Full HD, tedy 1920 x 1080 bodů a zvládají ho v progresivním, neprokládaném režimu 1080p.
Bod „PCMCIA (CI+)“ znamená nejen případné zabudování této mechaniky, ale také vybavení jakoukoli čtečkou (třeba jen štěrbinou) pro přístupovou kartu k placenému vysílání. Pro pozemní vysílání ji ale nemá žádný přijímač, resp. je u nás vypnuta. Jako například u Philips DTR3502B, kde je určena jen pro německou službu freenet TV.
Bod „některé funkce“ je evidentní. Pozor si dejte zejména u Zircon Air T2, který skutečně nepodporuje nahrávání a přehrávání multimédií.
„Vstupy/výstupy (výběr)“ ukazují jak na klasické set-top boxy, tak na ty určené pro skrytou instalaci (hledejte připojení externího infračidla). Pokud vyžadujete konektor SCART, v tabulce takto vybavené přijímače taktéž najdete. Tzv. společné ovládání HDMI (CEC) má jen, co se podařilo zjistit, jediný přístroj – GoSAT GS7075 COMBOi. Více informací k HDMI (CEC) v samostatném článku.
V poznámce pak najdete další důležité údaje, jako třeba zabudované aplikace či možnost připojit USB Wi-Fi adaptér a tak obejít kabelový ethernet (RJ-45).
Přehled certifikovaných set-top boxů pro DVB-T2/HEVC s logem „DVB-T2 ověřeno“ (k 13. 5. 2019)
Poslední aktualizace článku proběhla ve středu 13. května 2020. Při převodu do PDF se bohužel ztrácejí odkazy na testované výrobky, využít ale můžete excelovského souboru s příponou XLSX, kde jsou zachovány.
Tabulka ke stažení (PDF): set-top boxy CRA certif., květen 2020
Tabulka ke stažení (XLSX): set-top boxy CRA certif., květen 2020
TeleSystem TS6808E za sebe doporučuji.
https://www.telesystem-world.com/0/1/it/catalogo-prodotti/ricevitori-digitali/decoder-digitali-terrestri/ts6808-dvbt2-hevc/
Zdravím.
Tenhle jsem koupil před pár dny.Je jednoduchý,citlivý a super obraz.
https://shop.atoselektro.cz/wiwa-h-265-maxx-dvb-t2-set-top-box_d272080.html?gclid=EAIaIQobChMI5qvOtLq16QIV34BQBh37XA4TEAYYAiABEgLbs_D_BwE
Ono mezi náma … ten důchodcovský ovladač se dá koupit pro jakýkoliv STB 🙂 A ten má výhodu že jde použít na jakýkoliv, ba i nový v budoucnu. SEKI Medium, SEKI Grande, SEKI Slim, SMART Easy 1 apod. nevýhoda: Musí někdo zvládnout jej naučit povely.
https://www.ame.cz/Elektronika/Dalkove-ovladace/Univerzalni-_g40520829_10699.aspx?page=1
Asi ano. Jen musí mít uzpůsobený firmware.
Vím minimálně o jednom výrobci, který kvůli tomu vydával nový firmware.
Ten programovatelný ovladač, je to velké plus, když
můžete zapnout TV, zvuk atd.-je to milé. Ale po aktualizaci když to nenaběhne(EMOS 190S) tak i rychlá výměna je na nic(důvěra je pryč). TS 6808E tam je dobrá stabilita systému, podpora, napětí v usb(utáhne moc), dva záznamy na jeden multiplex a třetí sledovat. A jinak je opravdu těžké někomu něco doporučit-snad jen popsat vlastnosti.
díky za zpravu.
zajímavé…