Přes set-top box speciální kanál o vesmíru od americké NASA většinou nenačtete. Pro sledování programu NASA UHD je nutný 4K/UHD televizor. Signál pokrývá třetinu populace.
Fanoušci vesmíru a záběrů Země z oběžné dráhy mohou od včerejška naladit v pozemním digitálním televizním vysílání zcela nový program NASA UHD. Speciální kanál od Národní americké vesmírné agentury (NASA) je zároveň první televizní stanicí, která u nás vysílá pozemně v Ultra HD (4K) rozlišení. České Radiokomunikace sice tento obrazový formát v minulosti testovaly společně s Českou televizí a Rozhlasem a televizí Slovenska (RTVS), tehdy však šlo o časově velmi omezený experiment s omezeným obsahem v nativním 4K/UHD rozlišení. Oproti tomu NASA UHD přináší nonstop vysílání zajímavých záběrů z vesmíru v Ultra HD rozlišení, které je čtyřikrát vyšší než u Full HD programů (např. u České televize).
Pokrytí vysílačů, které šíří program NASA UHD:
V dalších regionech ji naladíte od srpna
Jak lze tedy program NASA UHD naladit na vaší televizi? Předně je třeba upozornit, že šanci mají pouze ti diváci, kteří už přešli na příjem pozemní digitální televize nové generace DVB-T2. Dále musí být vybaveni přijímačem schopným reprodukovat vysílání v Ultra HD (4K) rozlišení. Takto vybaveny jsou dnes už prakticky všechny nové televizory, problém je ale u set-top boxů. Mezi nimi lze sice rovněž nalézt několik „Ultra HD ready“ přijímačů, ale na trhu je jich jako šafránu. Aby divák vůbec mohl vychutnat efekt Ultra HD rozlišení, musí tento program sledovat na televizoru s větší úhlopříčkou. U menších televizorů prakticky není vidět rozdíl mezi UHD a Full HD rozlišením (pravda, hodně záleží na tom, z jaké vzdálenosti jej divák sleduje).
K programu NASA UHD se pozemní cestou dostanou zatím jen diváci v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji. Vysílá totiž v multiplexu 23, což je finální síť DVB-T2, která má nahradit vypínaný multiplex 3. Tato síť zatím vysílá z obou hlavních pražských vysílačů (Žižkov a Cukrák) na kanálu 23, ze středočeského vysílače Votice – Mezivrata a jihočeských vysílačů České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch (kanál 22) a z návazných dokrývačů. Signál tedy zachytí i někteří diváci na Vysočině, v Plzeňském a Ústeckém kraji. Celkem jde asi o třetinu všech televizních diváků v Česku. Další by se měli dočkat postupně od letošního srpna, kdy se začne multiplex 23 rozšiřovat do dalších regionů. Nejprve 5. a 6. srpna do Plzeňského kraje, 19. srpna do Ústeckého a 20. srpna do Libereckého kraje.
Pokrytí dokrývačů, které šíří program NASA UHD:
Jde o výplň volné kapacity, která může kdykoli zmizet
26. srpna začne multiplex 23 s programem NASA UHD vysílat pro Královéhradecký kraj, 23. září pro Pardubický kraj a Vysočinu. V říjnu pak tato síť dokryje zbytek republiky: 1. října Jihomoravský kraj, 7. října Olomoucký kraj, 14. a 20. října Moravskoslezský kraj a 22. a 29. října Zlínský kraj. Jenže není úplně jisté, zda se diváci ve všech těchto regionech skutečně programu NASA UHD dočkají. České Radiokomunikace totiž dopředu avizují, že jej mohou kdykoli vypnout, pokud by se objevil zájemce o komerční vysílání v multiplexu 23. NASA UHD tak v podstatě vyplňuje volnou kapacitu, pro kterou nyní CRA nemají klienty. Operátor programu vyčlenil velmi slušný datový tok 12 Mbit/s a v síti je společně s programy Nova, Nova Cinema, stanicemi skupiny Barrandov, Seznam TV a oběma kanály Šlágru.
Pro CRA nepředstavuje zařazení NASA UHD do multiplexu 23 žádný náklad navíc, síť by se stejnou kapacitou vysílala i bez něj. Je to tedy opravdu využití volného prostoru a zároveň marketingový tah, jak přilákat k příjmu DVB-T2 vysílání více diváků. Nedá se očekávat, že by v dohledné době nějaká televizní stanice chtěla za běžných komerčních podmínek vysílat celoplošně v DVB-T2 s rozlišením Ultra HD (4K). Taková distribuce je velmi finančně náročná, odpovídá sedmi pozicím televizních stanic ve standardním rozlišení nebo třem kanálům ve Full HD rozlišení. Diváci by si tedy měli vysílání NASA UHD co nejvíc užít, dokud je v terestrice dostupné. Na další dlouhodobější kanál UHD si pravděpodobně nějakou dobu počkáme.
Není to špatný tah. Teď když mají všichni set-top box na H265 tak ho vyhodím koupím 4K a nebo rovnou televizi. Tomu říkám koncepce. A až budou mít všichni 4K tak přidáme ještě placené programy( CI slot nebo nějaké dekodovací zařízení) Super. Jen tak dál. Nakoupit, vyhodit a zase nakoupit, vyhodit, nakoupit vyhodit atd. Za socialismu bylo líp.
Jinými slovy. Prodávat set-top boxy bez podpory 4K a bez dekodovacího modulu pro možné placené služby. To je rejžunk. Z cizího krev neteče. Tomu se říká koncepce. Zlatý komunisti.
Jdu sledovat NASU. To uklidňuje. Třeba bude zdarma pořád. Pa.
A kdyby to někdo nemohl naladit tak tady je brko. EMOS EN-9016C LTE DVB-T2 na to naladí vše v super kvalitě.
https://www.alza.cz/emos-ben-9016c-lte-d4945307.htm
To si děláš srandu s tím Emos ufo sráčem? 😀 To snad není možný!
Jj, za reál socialismu, kdy běžely 1 – 2 analogový programy na rozmazaný černobílý televizi (která navíc stála X platů), to fakt bylo skvělý :-/ Navíc to bylo plný bolševických sr***k, který nešlo ani poslouchat, natož se na ně dívat. Dej si studenou sprchu! Což tě někdo nutí si něco kupovat nebo sledovat? Je to jen na tobě. Za totálu moc volba nebyla, v ničem.
Ne nenutí já to naladím. Ale jinak rozdíl mezi bolševikem a dnes je mizivý. Pořád ještě teď mi to připomíná staré časy. Hrůza.
Když někdo prodá set-top boxy na H265 bez 4K a dekodovacího modulu tak to je podraz. Jasně že na trhu jsou přístroje které toto zvládnou. Ale průměrný divák který nemá ani ponětí o čem tady píšu no jaksi
je to bouda. Je potřeba znovu zatřást kasičkou aby na toho obyčejnýho nýmanda nakonec zbyly jen zprávy a reklama. Už chápeš soudruhu. Práci čest.
EMOS EN-9016C LTE DVB-T2