Digitální rozhlas u nás v poslední době zaznamenal výrazný vzestup. Spuštěn byl například nový rozhlasový multiplex DAB+ pro komerční rádia a ČRo získal nové příděly kmitočtů. Nabídka přijímačů ale spíše stagnuje.
V případě Českého rozhlasu (ČRo) šlo celkem o šest individuálních oprávnění dovolujících veřejnoprávnímu rozhlasu vysoké venkovní pokrytí České republiky signálem. Navíc bylo koncem minulého roku oznámeno, že se síť ČRo dostává do jižních Čech, na střední a zbytek jižní Moravy, na Zlínsko a Jáchymovsko. O pár měsíců později pak společnost České Radiokomunikace (CRA) spustila nový rozhlasový multiplex DAB+ určený pro komerční rádia, slova o vzestupu tedy více než sedí.
- K TÉMATU:
Přehled nejlevnějších přijímačů pro DAB/DAB+ do 1.500 Kč
- DAB rádia od 1 500 do 3 000 Kč: nabídka je nejen různorodá, ale také přebohatá
- CRA oficiálně spustily nový rozhlasový multiplex DAB+ pro komerční rádia v Praze, Ostravě a Plzni, součástí sítě je také zcela nový DAB HeadEnd, který zajišťuje vysokou kvalitu zvuku a podporuje vysílání řady doplňkových služeb
- Digitální vysílání komerčních rádií – Teleko Digital má druhou nejrozsáhlejší síť DAB+ po Českém rozhlasu
- Multiplex společnosti RTIcz má již 10 vysílačů a šíří šest programů
Bohužel výrazně méně se toho děje v přijímačích jako takových a dalo by se říci, že nabídka ustrnula. Někteří výrobci (Panasonic) dokonce záměrně snížily počty u nás uváděných novinek, takže i to, co se ohlašovalo zatím nedorazí; možná výrobky dorazí někdy později, možná nedorazí vůbec.Posun v nabídce ostatně vidíte i v televizorech z letošních kolekcí, nicméně těch je na trhu tolik, že si toho zájemci často ani nevšimnou.
V nabídce přijímačů pro DAB+ trh v podstatě stagnuje a možná nás v tomto ohledu světová pandemie ovlivnila více, než si připouštíme. Nicméně i tak jsme pro vás připravili pár tipů na zajímavé přístroje, včetně těch, které jsme vyzkoušeli i když jich poslední dobou moc nebylo.
Jak vypadá pokrytí a nabídka stanic na DAB+
Od listopadu 2019 může osm z deseti obyvatel ČR naladit DAB Českého rozhlasu s tím, že po letošním rozšíření sítě, které se plánuje na září, by pokrytí mělo dosáhnout 95 % populace. ČRo šíří ve vlastní síti DAB+ celkem patnáct stanic, z toho čtyři celoplošné, šest regionálních a pět čistě digitálních kanálů, takže obsahu má více než dost. K tomu v květnu 2020 spustila společnost České Radiokomunikace v Praze, Ostravě a v Plzni zmiňovaný nový rozhlasový multiplex DAB+ určený pro komerční rádia, kde je dalších více než deset kanálů. Signál může naladit asi pětina obyvatel Česka, ovšem pravdou je, že pokrytí Prahy a Plzně je výrazně lepší, než pokrytí Ostravy, což můžete vidět na snímku.
Jak pro změnu uvidíte níže, další pravdou je to, že k poslouchání je toho nyní dost a dost, přičemž se ještě chystá navyšování počtu komerčních vysílaných stanic, a to zřejmě průběžně. Soukromým vysilatelům totiž za pár let (10. října 2025) končí tzv. transformační licence v pásmu VKV/FM. Licence byly před časem uděleny s tím, že provozovatelé podpoří přechod na zemské digitální rozhlasové vysílání, resp. na něj do 2025 přejdou.
Další sítí DAB+ disponuje společnost Teleko Digital. Operátor v dubnu 2020 ukončil šíření signálu v tzv. L pásmu a v Brně, což byla v tomto ohledu poslední lokalita, spustil digitální vysílání ve standardním III. pásmu. Dnes multiplexy Teleka pokrývají Prahu, a části Moravskoslezského kraje, Královéhradeckého kraje a například i značnou část Středočeského kraje.
Po ukončení vysílání dětské stanice Rádio Pigy síť šíří pět kanálů z toho jsou dva krajských studií Českého rozhlasu, dále komerční DAB plus TOP 40, Rádio Proglas a Samson Digital, které loni přešlo výhradně na digitální distribuci signálu.
Multiplex společnosti RTIcz, což je další operátor DAB, pak po nedávném rozšíření nabízí celkem deset vysílačů se spíše komorním pokrytím, což vidíte výše. Také tento operátor postupně opustil vysílání v L pásmu a přešel plně do III. pásma. Koncem července pak firma oznámila uzavření smlouvy se švédskou společností Paneda na dodání nového multiplexeru pro celoplošnou síť DAB+ a postupně do něj přivedla přímé linky ze studií rádií, jejichž vysílání šíří ve své síti.
U RTIcz momentálně vysílá šest kanálů z toho jeden veřejnoprávní (ČRo Karlovy Vary) a pět komerčních. Jde o DAB Plus Top 40, Samson Digital, Rádio Proglas, Rádio Beat a Radio 1.
Co potřebujete pro příjem digitálního rozhlasu
Pro příjem DAB/DAB+ je zapotřebí kompatibilního rozhlasového přijímače, kterých je na trhu celá řada i když spousta z nich je tu s námi už nějaký pátek. Jde o přijímače všech druhů, jako například kapesní, přenosné, stolní, komponentové (do tzv. věže) či třeba radiobudíky do ložnice, nebo kuchyňská rádia určená pro umístění typicky pod horní skříňku. Můžete je mít v provedení mono, stereo, nebo zcela bez reproduktorů, v běžné nebo odolné podobě (i tzv. stavební rádia), se sluchátkovým výstupem nebo i bez něj.
Ceny začínají od nějakých 600 Kč výše, přičemž zpravidla rostou s výbavou a nabídkou tunerů. Můžete tak mít základní modely s DAB+ a příjmem VKV/FM (analogový tuner je tu vždy), vyspělejší přijímače obohacené třeba o přehrávání muziky přes USB nebo/a Bluetooth či s kombinací pozemního a internetového příjmu rozhlasových stanic.
Zájem o digitální rozhlas poslední dobou v Česku výrazně roste a podle průzkumu agentury GfK ze srpna 2019 se prodej meziročně zvýšil o 82 %. Další nárůst se očekává v souvislosti s budoucím rozšiřováním pokrytí.
A ještě jedna důležitá zpráva… Od prosince 2020 má být podle směrnic EU rozhlasový přijímač DAB+ součástí výbavy všech nových vozidel, což povede nejen k rozšíření příjmu digitálního rozhlasu, ale hlavně k dalšímu zkvalitňování vysílacích sítí.
Nabídka přijímačů, zajímavé kousky nejen z našich recenzí
V době postupující druhé digitalizace televizního vysílání jsme se DAB moc nevěnovali, takže jsme vyzkoušeli jen pár přístrojů. Aktuálně se z našich testů v roce 2019 a 2020 stále ještě prodávají následující přijímače:
- Onkyo T-4030 (7490 Kč) – komponentový přijímač, tedy určený do hi-fi věže, který už sice má nějaké ty roky, ale v testu prokázal nebývalou citlivost na příjem DAB+ a zvukový výstup byl jednoduše „mňam…“
- Technisat Digipal DAB+ (3999 Kč) – kombinace klasického set-top boxu pro DVB-T2 s příjmem digitálně vysílaného rozhlasu.
- Technisat DigitRadio 750 (4490 Kč) – mikrověž, která toho za danou cenu nabízí více než dost, včetně rozumně vysokého výkonu zesilovače a spousty pozic pro rozhlasové stanice.
- Technisat DigitRadio Car 1 (1899 Kč) – rozšíření tradičního autorádia o DAB/DAB+ s excelentní výbavou, příjemnou kvalitou zvuku a dvěma druhy montáže.
- Technisat Techniradio RDR (749 Kč) – skvělé kapesní rádio à la tlustší mobilní telefon vyniká především funkcí AMS, která u VKV/FM automaticky naladí a uloží stanice do paměti, včetně jejich názvu, A tohle uvidíte opravdu málokde!
Z předloňského přehledu přijímačů DAB do 1500 Kč ještě vybíráme několik parametrově zajímavých přístrojů a doplňujeme aktuální ceny. Nicméně typické rádio této kategorie je, jak se zdá, stále stejné: je mono, má jediný výstup, totiž sluchátkový, je bez dálkového ovladače a funguje na interní teleskopickou anténu. Jednu z mála specialitek pak vidíte na fotografii výše. Technaxx MusicMan BT-X29 je nyní ke koupi za asi tisíc korun.
Za pozornost stojí i AEG DAB 4153 (1500 Kč) s možností úplného vypnutí, Albrecht DR 70 (1300 Kč) s barevným displejem a tlačítky přímé volby stanic či Sencor SRD 6600 (1399 Kč), který má i rukojeť a hlavně – levný standardní akumulátor Nokia BL-5C.
Dalším dobrým levným tipem mohou být rádia z Lidlu. Tento obchod v podobě své značky SilverCrest nabízí DAB už dlouho a několik jsme jich také, s dobrým výsledkem, testovali. Minulý rok šlo o SilverCrest Rádio DAB+ a Silvercrest SRH 5 A1, ale v nabídce už nejsou. Ke koupi má být ještě novější Silvercrest SRH 5 B2, ale momentálně chyběl. V době vzniku článku tak byla u Lidlu k vidění jen následující trojice přijímačů (podrobněji zde): SilverCrest SDR 15 A1 (599 Kč, přenosný mono přijímač), SilverCrest SWDR 50 A1 (649 Kč, radiobudík) a SilverCrest Kuchyňské rádio DAB+ (899 Kč) určené k montáži pod skříňku nebo k postavení na polici.
Jen doplním rádio NEDIS RDDB2210BK
není myslím také vůbec spatný tip.
(https://shop.atoselektro.cz/nedis-rddb2210bk-digitalni-radio-dab-_d255003.html )
díky za tip
zkusim zda ho nepujci
Takže RTI disponuje spíše komorním pokrytím? Porovnám-li RTI a Teleko a jejich činnost v oblasti DAB, jednoznačné vidím, že Teleko je jenom (velmi) chudý příbuzný.
O to nejde. Mohu i souhlasit. Jde o míru pokryti. A zasah co do plochy a domacnosti je je podstatně nižší. To je myslím i vidět z map.
Současné pokrytí RTI (mobilní příjem venkovní autoanténa) s deseti vysílači v provozu:
http://digital-radio.cz/CRo/Digital/DAB/pokryti/RTI/Pokryti_RTIcz200119plan.png
Místy je mobilní příjem možný i mimo vyznačené území.
Bohužel, na vysílači Kluk u ČB byla vyměňena původní všesměrová anténa za soustavu více směrovou.
Došlo ke zhoršení příjmu a značné části území, který tento vysílač původně pokrýval.
Třebouňský za bukem taky sklamal … směr je úplně jinam – k nám útlum obrovský – není šance ho chytat. 🙁 To je na hovno ty samý 1 směrový.
AS na Třebouňském vrchu sice není perfektně všesměrový, ale pořád dokáže vysílat i za sebe.
Stejný typ antén je i na vysíleči Mezivrata, který čeká na spuštění. Votice na tom ale budou ještě hůře, protože značnou výseč ovlivní stín stožáru. Mohli jste s Třenouňským vrchem dopadnout ještě hůře, jako mi teď nově s Klukem.
AS na Třebouňském vrchu sice není perfektně všesměrový, ale pořád dokáže vysílat i za sebe.
Stejný typ antén je i na vysíleči Mezivrata, který čeká na spuštění. Mezivrata ale na tom budou ještě hůře, protože značnou výseč ovlivní stín stožáru. Mohli jste s Třenouňským vrchem dopadnout ještě hůře, jako mi teď nově s Klukem.