Minutu před dnešní půlnocí se završí vypínání čtyř celoplošných sítí DVB-T v Česku, které začalo loni v listopadu v Praze. V končícím standardu diváci naladí už jen regionální multiplexy.
Téměř o tři měsíce později, než se původně plánovalo, dnes dojde k vypnutí posledního vysílače celoplošných sítí pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T, kterého se týkal Technický plán přechodu na DVB-T2. Minutu před půlnocí ukončí České Radiokomunikace vysílání multiplexu 3 na kanálu 25 z vysílače Valašské Klobouky – Ploštiny. Vypnutí to bude veskrze symbolické, protože tato síť z Ploštin vysílala poměrně krátce a se sníženým výkonem 1 kW, zatímco sesterský multiplex 2 a veřejnoprávní multiplex 1 využívaly maximální povolený výkon 25 kW. Na půlnoční vypnutí multiplexu 3 naváže nad ránem start multiplexu 23 ve standardu DVB-T2, který vypínanou síť nahradí na novém kanálu 33, který do konce září využívala Česká televize pro šíření svého multiplexu 1.
Bezplatný pozemní příjem TV si ponechalo 55 % domácností
Skončí tím proces přelaďování a výměn televizních přijímačů, který trval nakonec téměř rok, a který všichni zúčastnění úspěšně zvládli. Týkal se zhruba 2,5 milionu českých domácností, které pozemní televizní vysílání využívají. Diváci získávají všechny nejsledovanější televizní programy zdarma a řadu z nich v HD kvalitě. Multiplex 23, který zítra nad ránem nahradí vypínaný multiplex 3, bude ve vysokém rozlišení šířit programy TV Barrandov a TV Seznam. Sesterský mutliplex 22 převede ještě tento týden do vyššího rozlišení všechny programy skupiny FTV Prima. A ve Full HD rozlišení vysílají také všechny programy veřejnoprávní České televize v multiplexu 21. Všechny tři tyto sítě vysílají i z vysílače Valašské Klobouky – Ploštiny.
„Pozemní televizní vysílání potvrdilo pozici dlouhodobě nejúspěšnějšího a nejpreferovanějšího způsobu příjmu televizních programů,“ upozornily České Radiokomunikace krátce před vypnutím posledního DVB-T vysílače celoplošných sítí v Česku. „Podle průzkumů výzkumné agentury Nielsen Admosphere zůstává pozemní TV vysílání suverénně nejsilnější platformou. Udrželo si podobně vysokou oblibu, jakou mělo před začátkem přechodu, využívá ho stále zhruba 55 % českých domácností.“ Průzkum však nezahrnuje oblast Zlínska, kde k přechodu došlo v posledních týdnech. Multiplex 4 zde ukončil vysílání 29. září, multiplex 1 pak 30. září, multiplex 2 vypnul svoje vysílače v tomto kraji minulý týden 21. října a mutliplex 3 tak činí dnes.
Není DVB-T2 jako DVB-T2. Řada diváků objevuje problém s přijímači MPEG-4, které naladí jen zvuk
Česko vypnulo 182 vysílačů a dokrývačů DVB-T
„Bylo to opravdu náročné období. Intenzivně jsme se připravovali několik let, nakoupili jsme velké množství technologií, zavedli certifikační proces pro televizní přijímače, proškolili výrobce, prodejce i anténářské společnosti. Vytvořili jsme a vysíláme televizní informační kanál k přechodu na DVB-T2. Projeli jsme s informační kampaní celou republiku. A především jsme celý proces zvládli tak, aby diváci měli stále zachovanou možnost bezplatného příjmu televizního vysílání,“ říká generální ředitel CRA Vít Vážan. „Pozemní vysílání potvrzuje dlouhodobě pozici nejsilnější platformy v Česku. Je spolehlivé, nezávislé na počtech lidí, kteří ho využívají, umí nabídnout nejmodernější služby, vysoké rozlišení, pružnost při vzniku nových TV programů, propojení s internetem prostřednictvím HbbTV. Jsme potěšeni, že mu lidé stále zachovávají přízeň, je to odměna za tvrdou práci v uplynulém období,“ dodal.
Původně měl přechod na DVB-T v Česku skončit již 30. června, pozdržela jej však první vlna pandemie nového typu koronaviru Covid-19 a vládou vyhlášený stav nouze, který od poloviny března do konce května pozastavil veškeré vypínání DVB-T vysílačů a zapínání finálních sítí DVB-T2. Vláda poté rozhodla o úpravě harmonogramu přechodu na nový vysílací standard s tím, že celý proces skončí do konce října letošního roku. Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 odstartoval 27. listopadu 2019, kdy vypnulo DVB-T vysílání programů České televize z vysílačů Praha Žižkov a Cukrák. Celkem bylo vypnuto 182 vysílačů a dokrývačů čtyř celoplošných sítí DVB-T provozovaných Českou televizí, Českými Radiokomunikacemi, Czech Digital Group a Digital Broadcasting.
Připojujete svoji televizi nebo set-top box k internetu? Pozor na bezpečnostní chyby
„Sesterský mutliplex 22 převede ještě tento týden do vyššího rozlišení všechny programy skupiny FTV Prima.“ Takze tedy ne az dosud avizovaneho 3.11.?
Pozor, pokud se to neodehraje ve dříve veřejně uváděném termínu, tak potom je to přinejmenším státní tajemství.
No … Zrovna dneska jsem nad tím přemýšlel… Tak teda ke kterému datu se spustí ono velké třídění programů do final muxů? Abych informoval zavčasu sousedy a nehledali problém zase někde u jejich antény jak bývá zvykem … Navíc musím počítat s tím, že budu žádaný kvůli přeladnění jejich televizí. Starší a mírně starší lidi jsou nemožný … ani blbou tv si neumějí přeladit a setřídit programy – přitom na ní furt čumí a měli by se s ní jako poměrně dost seznámit.