Jak vypadal 16. ročník odborné konference DIGIMEDIA 2021? Podívejte na fotografie a stáhněte si plné znění všech prezentací.
Nezvykle informačně nabitý byl letošní ročník konference DIGIMEDIA 2021. Každý ze tří tematických bloků otevřel důležité téma, i když některá trochu nečekaně (představa předsedkyně Rady ČTÚ Hany Továrkové o přesunu televizního vysílání na internet). Nabízíme vám pohled do Kongresového sálu České televize, kde se akce ve středu 22. září konala, všechny prezentace řečníků a také kompletní videozáznam konference.
BLOK I: Televize na digitálním rozcestí
Hlavním tématem úvodního bloku konference byla bezesporu budoucnost pozemního digitálního televizního vysílání po roce 2030, kdy operátorům sítě končí platnost kmitočtových přídělů pro celoplošné multiplexy DVB-T2. Předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková naznačila, že by úřad nemusel tyto příděly znovu prodloužit a že počítá s uvolněním pásma 600 MHz pro potřeby mobilních operátorů.
První blok konference se nečekaně „zvrhl“ v boj o smysl bezplatného pozemního příjmu televize (Foto: AČRA)
Hlavní protagonistkou úvodního bloku byla předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)
Generální ředitel České televize Petr Dvořák varoval před zbrklými změnami, aniž by došlo k úpravě mediální legislativy (Foto: AČRA)
Postoj ministerstva průmyslu a obchodu, které na konferenci zastupoval náměstek pro digitalizaci Petr Očko, je nápadně blízký předsedkyni Rady ČTÚ (Foto: AČRA)
Plné znění prezentací z prvního bloku:
- Tereza Šimečková (Nielsen Admosphere): Jak se změnila vybavenost domácností TV přijímači a preference diváků mezi první a druhou televizní digitalizací
- Vít Vážan (České Radiokomunikace): Výsledky přechodu na DVB-T2 z pohledu diváků, TV stanic a operátorů vysílacích sítí
- Jakub Juhas (Digital Broadcasting): Multiplex 24 – zábava a novinky pro diváky
- Petr Očko (MPO): Televizní vysílání po dokončení přechodu na DVB-T2
- Michaela Vasilová (Atmedia): Proč čeští diváci (ne)platí za televizi?
BLOK II: Jak s televizí zatočí 5G sítě a streamovací služby?
Druhý blok konference tentokrát velmi úzce navazoval na první a doznívaly v něm emoce z diskuse o budoucnosti terestrické televize po roce 2030. Tomáš Hynčica z agentury Nielsen Admosphere upozornil na zvyšující se podíl televizorů připojených k internetu (ke konci prvního pololetí letošního roku již 44 procent) a využívanosti HbbTV (aktuálně 20 procent). Hlavní debata se ale točila okolo streamovacích služeb a nové strategii skupiny Nova s jejím Voyo. Šéf digitálních služeb CME Daniel Grunt prozradil, že po přestěhování seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 na Voyo tato služba již nyní přesáhla plán pro letošní rok.
HbbTV neboli červené tlačítko si už našlo cestu k téměř pětině českých diváků (Foto: AČRA)
Myšlenka „Czechflixu“, který by nabízel prémiový obsah ČT, Novy i Primy a s níž přišel generální ředitel ČT, podle výkonného ředitele pro nová média v ČT Marka Doležela stále žije (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)
Marcel Procházka (České Radiokomunikace), Daniel Grunt (CME), Jiří Duchač (ČTÚ) a Jiří Grund (APMS) během druhého bloku konference DIGIMEDIA 2021 (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)
Pohled do pódia konference DIGIMEDIA 2021 (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)
Plné znění prezentací z druhého bloku:
- Tomáš Hynčica (Nielsen Admosphere): Vývoj využívanosti HbbTV a počtu televizorů připojených k internetu v českých domácnostech od roku 2018
- Marcel Procházka (České Radiokomunikace): Jak ovlivní 5G televizní vysílání
BLOK III: Analogová rádia forever?
DIGIMEDIA 2021 byla první konferencí po sdělení ministerstva kultury, že se už nepočítá s vypínáním analogového FM pásma a rozhlasová digitalizace tak bude probíhat spíše formou evoluce a vedle existující silné analogové rozhlasové platformy. Ředitel odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Jiří Duchač prozradil, že úřad hodlá pro komerční rádia vyčlenit dvě celoplošné a dvě regionální sítě DAB+. Český rozhlas podle technického ředitele Karla Zýky v nejbližší době požádá ČTÚ o přidělení kmitočtů své digitální sítě ČRo DAB+ na období od roku 2022 a Martin Roztočil ze společnosti Digital Broadcasting oznámil zájem tohoto operátora vstoupit mezi silné hráče provozující sítě DAB+.
Digital Broadcasting na konferenci oznámil úmysl ucházet se o sítě pro digitální rozhlas DAB+ (Foto: AČRA)
Za ministerstvo kultury a jeho koordinační skupinu pro digitální rozhlas na konferenci vystoupil Milan Bouška (vlevo). U mikrofonu Pavel Brabec, prezident AČRA, pořadatele konference DIGIMEDIA 2021. (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)
Focení na závěr konference, zleva: Milan Bouška (MK ČR), Marcel Procházka (CRA), Marek Doležel (ČT), Daniel Grunt (CME), Jiří Grunt (APMS) a Pavel Brabec (AČRA). Foto: AČRA
Plné znění prezentací ze třetího bloku:
- Milan Bouška (Ministerstvo kultury ČR): Digitalizace rozhlasového vysílání v ČR v čase
- Karel Zýka (Český rozhlas): Digitální rádio DAB+ aktuální stav
- Marcel Procházka (České Radiokomunikace): Rozvoj digitálního rozhlasu – v digitalizaci rozhlasu vede technologie DAB+
- Martin Roztočil (Digital Broadcasting): FM vs. DAB+
Generální ředitel ČT Petr Dvořák s prezidentem AČRA a hlavním pořadatelem konference DIGIMEDIA 2021 Pavlem Brabcem (Foto: AČRA)
Kompletní záznam konference DIGIMEDIA 2021: