Přechod na DVB-T2 začne u našich severních sousedů na konci března a potrvá do konce června. Výměně přijímače se nevyhnou více než dva miliony polských domácností.
Polovina Poláků ani půl roku před plánovaným ukončením pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T neví, že pro zachování bezplatného příjmu televize si budou muset pořídit nový přijímač nebo alespoň set-top box. Vyplývá to ze studie Národního mediálního institutu, o které informoval server Wirtualnemedia.pl. Na jaře příštího roku tak mohou dva miliony polských domácností přijít o televizní signál, protože jejich televizory nejsou vybaveny tunery DVB-T2 a kodeky HEVC. Nízká informovanost diváků o přechodu na DVB-T2 přetrvává i přes to, že Polsko zahájilo státní informační kampaň včetně vysílání televizních spotů. Chybí však infolinka a informace v rádiu.
Polsko chce mít přechod na DVB-T2 hotový do začátku příštích prázdnin. Začne v březnu
HbbTV zná jen minimum polských diváků
Provozovatelé televizního vysílání, výrobci a prodejci televizních přijímačů a spotřebitelská sdružení proto jednají s kanceláří polského premiéra o dalším postupu. Z kampaně, která na sociálních sítích nabádá Poláky, aby si ověřili kompatibilitu jejich televizorů s novým vysílacím standardem DVB-T2, kromě jiného vyplynulo, že pouze 15 procent diváků někdy slyšelo o hybridním vysílání (HbbTV) a pouze šest procent má přijímač, který tuto technologii podporuje. A i když 84 procent domácností v Polsku má internetové připojení, pouze 29 procent má k internetu připojen televizor, což je základní podmínka pro možnost využívání HbbTV. Když se vezme v úvahu fakt, že terestrickou televizi v Polsku přijímá něco přes 10 procent domácností, pouze jedno procento má na přijímači aktivováno HbbTV.
Poláci přitom velmi hojně využívají streamovací služby, jejichž upravené verze lze přijímat i prostřednictvím HbbTV. Koncem srpna takto odstartovala HbbTV služba Polsat VoD, která vychází z předlohy platformy Polsat Go. Veřejnoprávní Polská televize (TVP) nabízí službu TVP Stream, která má již brzy nabídnout i Catch Up TV, tedy možnost stažení vysílaných pořadů a přehrání až týden od jejich odvysílání v lineárním vysílání. Další komerční vysílatel TVP nabízí na kanálu Metro přes HbbTV kromě pořadů i různé kvízy. Existuje i HbbTV verze populární polské streamovací platformy Player. Málokterý divák ale podle průzkumu tuší, že s přechodem na DVB-T2 dojde také k úprav standardu hybridního vysílání na HbbTV verze 2.01 a vyšší, což si opět vyžádá výměnu televizního přijímače.
Nákupy na poslední chvíli mohou vyprodat přijímače DVB-T2
Co vlastně Poláci očekávají od přechodu na DVB-T2? Chtějí mít hlavně bezplatný přístup k většímu počtu televizních programů. V novém standardu by měli přijímat až 50 televizních stanic ve Full HD rozlišení, což je hlavní výhoda pro více než 40 procent respondentů průzkumu Národního mediálního institutu. Pro 14 procent diváků je důležitá lepší kvalita zvuku a obrazu. V této souvislosti se očekává, že se v pozemním vysílání objeví o některé programy v ultravysokém rozlišení 4K. Polské domácnosti ale ke změně přistupují příliš pomalu a novými přijímači se vybavují velmi pozvolna. Již v říjnu přitom Grzegorz Stanisz, marketingový ředitel televizní divize Samsungu v Polsku, upozorňoval, že příští rok na jaře by mohl nastat problém s nedostatkem potřebných přijímačů DVB-T2.
„V březnu, kdy dojde k prvnímu vypínání signálu DVB-T a v dubnu, v květnu a červnu, kdy se s ním bude pokračovat, se poptávka po přijímačích nakumuluje. Jak všichni víme z médií, je velký nedostatek čipů, displejů, oceli a také nejsou kontejnerové lodi. Pokud lidé nezačnou od čtvrtého čtvrtletí nahrazovat staré televizory novými a nezačneme budovat povědomí o této kvalitativní změně mezi Poláky, může skutečně dojít k takové malé dubnové katastrofě,“ varoval Stanisz. „Pokud to totiž uděláme příliš pozdě, tak pravděpodobně ne každý, kdo si bude chtít pořídit DVB-T2 televizor, si jej bude moci koupit,“ dodal. Polsko na rozdíl od okolních států oddálilo termín dokončení přechodu na DVB-T2 a uvolnění pásma 700 MHz od dva roky z června 2020 na červen 2022.
Termíny přechodu do DVB-T2 jsou definitivně schváleny už delší dobu, nicméně UKE zdaleka ještě nevydal všechna povolení k provozu muxů/kanálů. Většinou je má veřejnoprávní mux TVP, jehož obsah se nemá nměnit, akorát že všechny programy v něm mají být Full HD (tzn. TVP3 i Historia, neb jinak TVP1, 2, Info i Sport jsou ve Full HD už v dosavadním DVB-T). Nadto nový návrh starý cca 10 dní, a vycházející z KRRiT (Zemské rady RTV) předkládá přesunout obsah muxu 8, vysílaného ve VHF, do UHF. Tzn. nového muxu5 nebo 6, avšak s tím, že všechny v tomto muxu obsažené kanály „pojedou“ po přenesení do UHF ve Full HD. Jenže pokud by měl být jeden program TVP 4K (uvažuje se o něm, a v testovém muxu DVB-T2 na byl vysílán dočasně – jen v přenosech z fotbalového Eura) , pak se do jednoho muxu – 5 nebo 6 – nevejdou všechny další proponované TVP, zejména pokud by měly být ve Full HD. A jak to bude se zájmem o ten další mux z těch dvou, je otázka, ale sotva bude lze očekávat, že by i na ten byly umístěny TVP. Otázkou je polsatovský kódovaný mux4, jenž v tomto roce byl převeden i na vysílače páteřní sítě a tak podstatně rozšířeno území jeho obsluhy, dříve ohraničené jen na hlavní centra.
Kanály schválené v koordinační dohodě´CZ-PL z konce r.2017 by se měnit neměly (možná až na nepatrné výjimky), ale obsah muxů je pořád otázkou.
Podle mého názoru bude mít veřejnoprávní TVP dva multiplexy. Vezmu-li v úvahu počet programů, nyní mux3 dva v SD a čtyři v HD, v testu DVB-T2 další programy ( TVP Dokument, Kultura, Kobieta, Polonia, Rozryvka), v muxu 1 vysílající TVP ABC pro děti, k tomu program v UHD, deklarovaný samotnou TVP jako plnohodnotný program v roce 2022 a o dalších tematických programech se hovoří (výukový, pro seniory atd.), tak to bude i dva multiplexy až až.
To Pevy. Ano,nejspíše to tak bude. Mux5 nejspíše bude TVP, mux6 zřejmě přenesený obsah muxu8 plus ještě něco (není jasné, zda zůstane v něm nějaký program TVP jako dosud). Odklepnuto úředně jako definitiva však to není, Ten VHF rozsah chtějí v Polsku ponechat celý pro DAB, nicméně pokud jde o komerční stanice a provozovatele, je to s legistlativou dost podobné poměrům v ČR.Zatím funguje všude v DABu mux veřejnoprávního radia, až na některé výjimky pokrytí příhraničí (zrovna příhraničí Dolního Slezska s ČR).
Oni ještě Pšonci nepřešli na T2? 😀 Já myslel že už dávno mají překlopeno ….
Mají vůbec z našeho pohledu nějaké zajímavé programy, nebo jen nevalné blafy? Nevím moc o tom že by byli Češi nějak moc fandové do polského vysílání, krom asi Ostravaků … Tam jo, tam je výjimka. Jinde podél hranic s PL to nikoho nějak netankuje … zvláštní. 🙂 Cca od Jeseníků vše na západ jaksi nezájem … tam už je to spíš jen o jednotlivcích nebo jen fandové do příjmu obecně (čehokoliv, odkudkoliv)
Zajímavých programů mají dost. Velmi dobrý je TVP Dokument, ten je v DVB-T2 na experimentálním DVB-T2 muxu šířeném po skoro celém Polsku (v Pardubickém kraji jej beru z Kłodzka Czarnej Góry, ale občas kostičky nebo výpadek, má jen 20kW, ty další muxy s 50kW i při snížení úrovně chodí dobře,..,.Zpravodajství je lepší než české, to např,. zamlčelo nyní ohromnou korupční aféru Lidové strany Evropského parlamentu, Soudu EU a Evropské komise, ti obviňují Polsko z bezprávního stavu, což je nesmysl, to je propanda Putinovy páté kolony (velmi agilně se totiž v ní etablovala za EK Jourová, což v Polsku vzbudilo rozsáhlou pro CR nikoliv příznivou publicitu – vedle causy Turów) . Pokud televize, sleduji české, polské, ale i německojazyčné nebo anglojazyčné, i Italy a pokud chci ruskou propagandu,také lze (tedy co ještě nějak rozumím, jinak by to nemělo smysl),takže nějaké srovnání se nabízí…ČR a Polsko mám na DVB-T i , u satelitu jsem nainstaloval obě Astry + HotBird + Eurobird 9°E….Nicméně doma krom češtiny jsou polština a němčina, tak to ani jinak nejde
Wow, zajímavé … díky za podrobný popis. 🙂 Klodzko jsem kdysi zkoušel pozemně zachytit na Kopečku v Letohradě na malé LP, ale bída, velká bída … Nahoře to trošku jelo, dole už prd.
Ještě jste zapomněl na sport, který u nás provozují placené tv. TVP Sport a někdy na Polsatu…..
To Stranik…Podle terénu v Letohradě by Czarna Góra ml měla makat na Ovčíně, ale ve městě bude signál dost utlumen. Já to chytám v UO blízko Perly, ovšem na sídlišti Śtěpnice nebo na Dukle musí pálit aspoň 50dBuV, v každém případě kanály 25 (TVP, 22.03. přepnutí „střihem“) a dnes 46, v DVB-T2 47 /,ale bude to mux2, který přejde z k33/, k33 zůstane i v DVB-T2, /ale bude na něm mux1/, ovšem 33 je v řadě míst rušen Kojálem (, někde vůbec znemožněn, u mne některé dny OK, jiné dny pestrá kostičková mozaika), bezvadný signál má nový polsaťácký k42 (ale FTA pouze Wydarzenia24 – v DVB-T2, další programy v DVB-T kódovány, to je kuriozum), ovšem zda bude po přechodu 42 na DVB-T2, je otázka, Pokud ne, tak k22 – na něm nají projektovánu dost velkou SFN, tak není jasné, či jí nepodělí na dvě menší. k37 s testem DVB-T2 jak jsem napsal – zkrátka „podle počasí“, někdy jakžtakž, jindy padá…ale jinak koordinační smlouvou je 37 napsán jen na Sněžné Jámy, a Czarna Góra má ještě mít k35 /taky větší SFN/ a 46, 35 a 46 zřejmě pro ty případné muxy 5 a 6.
Tak držím palce at‘ to maká v UO i po přechodu, je možné že nastanou nějaké nečekané potíže. Když dříve u nás přecházel mux4 na mux24 na totožném kanále s totožným vysílacím výkonem, taky jsem vůbec nečekal že by se mohlo stát, že budu mít tmu na totožném kanále, bohužel stalo se a musel jsem anténu přesunout jinam. U Čerchova to samé … zapnulo se T2 a už nebyla vůbec šance. (nyní hraje, ale to je z důvodu nového vysílače posunutého mírně jinam)
Počasí má dost vliv na příjem některých kanálů v tv či rádiu, to máte pravdu – obzvláště těch na hranici příjmu. 🙂 (u DABu to sleduju rovněž)
Tak lovu a příjmu zdar! 🙂 (někdy se stavím za bráchou v UO na Hylvátech, ale nevím kdy – moc daleko z chebska)
@Vl.K.: Potvrzuji zkušenosti s TX Klodsko. Přijímám v Litomyšli a K42 byl pro mne překvapením, zejména proto, že figuruje jako kmitočtový příděl pro novou RS7 pro vysílač Svitavy. K33 mám výrazně omezen Kojálem, avšak při odstínění lodžií lze přijímat obstojně (příjem stejného multiplexu ze Sněžných jam mi znemožnil nový místní vysílač CMS-TV, chytře zkoordinovaný na K35). Těším se na jarní změny, spojené s přechodem na DVB-T2 v Polsku, ale trochu mne mrzí, že i K35 je plánovaný pro SFN Sněžné jámy/Klodsko, takže uvidíme…
Děkuji kolegům Pevy a Straníkovi za příspěvky. Za anténou na Czarnou Góru mám štít a půdu…takže podobně jak u Pevy, drátěné pletivo na části půdy na odstínění Kojálu k33 by mohlo pomoci. Nakonec nemalé procento dní ten polský k33 chodí.
Pokud DAB, s 5-prvkovou Yagi s dvojitým reflektorem, která kdysi za analogu sloužila na Novu, a se zesilovačem (ale nijak jakostním, jen mi zbyl nevyužit) mi jde i ten Teleko z Černé Hory. Ten mux ČRo jde i z Černé Hory i z Kojálu. S tím DABem jsem totiž kdysi počítal, proto jsem tu „nováckou“ anténu nehodil hned do šrotu. DAB Jauerling ani Löbau nechytím, Wrocław/Zorawinu jsem (ještě) nezkoušel (teprve nedávno zvýšila výkon, předtím by to bývalo nemělo cenu – tak leda kdyby ten DAB měli aspoň na wrocławské Ślęze, to by šance byla (protože u té aktivní výška antény udělá mnoho), ale nějaký záměr instalace DABu zrovna na tento vysílač jsem nenašel. Dle polského plánu měly jet DAB od října-listopadu DAB Śnieżne Kotły, jenže dosud nic, ovšem je to jen veřejnoprávní radio, s těmi komerčními radii mají v Polsku DAB podobně zazděný jak v ČR (pár W na vratislavských výškových budovách se dostane jen do blízkého okolí). Na Czarnou Góru mají navržen velmi malý ERP, tak to by ani nemělo cenu – a realizace také v nedohlednu. Leda až se trochu rozjedou v DAB další muxy – a i polské, tak může stát za to výkonnější anténa a kvalitní předzesilovač.
To jenom potvrzuje známou věc, že jakékoli odklady vypínání toho či onoho kvůli odborně řečeno penetraci nikdy absolutně nic neřeší, poněvadž většina lidí to stejně nechá na poslední chvíli.