Podívali jsme se na jeden z nejlevnějších set-top boxů pro příjem DVB-T2 na našem trhu. Takže, co vlastně dostanete za 595 korun českých, což je dnes – vzhledem k situaci – opravdu výtečné?
Vcelku malý kovový přijímač s plastovou čelní stranou, který je dobře zpracován. Některé potěší i zabudovaný konektor SCART dovolující například napojení na starší, či dnes spíše už staré televizory s obrazovkou LCD bez HDMI.
Zdroj je jako obvykle externí s kulatým konektorem a šňůrou dlouhou asi 120 cm. Anténní připojení jediné, dálkový ovladač si můžete naprogramovat i pro základní řízení televizoru (zapnutí/vypnutí, AV/TV, hlasitost), a to obvyklým způsobem, tedy za použití originálního ovladače. Vedle toho set-top box nabízí solidní EPG, přehrávání multimédií z USB a také nahrávání a přehrávání s časovým zpožděním, tedy TimeShift. To poslední je dnes už vlastně zhola zbytečné stejně, jako připojení k internetu se dvěma aplikacemi.
V balení přijímače, který nám zapůjčila společnost Atos Elektro, pak dokonce najdete i baterie do dálkového ovladače, což je při dané ceně určitě příjemné. A je to také jasné plus, kterých je tu ovšem vícero.
- Opticum Nytro box H1.
Jednoduchá instalace, náročnější třídění kanálů
Na spodní straně najdete, místo gum, pouze kovové výlisky, což vzhledem k ceně nepřekvapí. Box je kryt plastovou fólií (otvory odvodu tepla jsou proříznuty) a tady nastává zajímavá situace. Opticum vás vyzývá, abyste fólii sundali, nicméně na zadní straně je přes ni přetažena záruční pečeť…
Samotná instalace set-top boxu se provádí na jedné obrazovce a není příliš „smart“. Po zadání češtiny se země (Poland) nezmění a musíte to udělat manuálně. Napájení antény je sice správně vypnuto, ale je přeloženo jako „Anténní síla“, což je až kouzelné. Na lokalizační nedodělky (a plnou angličtinu) narazíte i jinde, ale asi to není nic proti ničemu. Například v EPG pracuje bez problémů.
Naladěné stanice se ukládají do dvou seznamů, zvlášť pro rozhlasové a zvlášť pro televizní stanice. A i když to v průběhu ladění moc nevypadá, nakonec se nalezené kanály uloží od čísla jedna.
Seřazení stanic v menu nastavení má několik možností, včetně pořadí podle názvu kanálu. Manuálně pak řazení provedete přes menu, a část „Úprava kanálu“, nebo přes seznam stanic vyvolatelný OK.
Kanály můžete fyzicky přesouvat a třeba i mazat. Systém je trochu zvláštní a asi bude chvíli trvat než si na něj, a některé jeho specialitky, zvyknete. Třeba přesouvání stanice funguje okamžitě, při mazání sice můžete zvolit stanic více, ale akce se provede až v okamžiku, kdy režim opouštíte a naznačeno to není. Někoho možná bude zajímat i informace, že seznam stanic nelze uložit na externím médiu; vzhledem k ceně opět nic zvláštního.
Výborné ovládání
Dálkový ovladač představuje něco mezi plnou velikostí a kompaktní. Má výborné rozložení tlačítek, takže kolem OK, kterým vyvoláváte seznam stanic najdete nejen obvyklé menu a Exit (funguje i jako Return, Zpět), ale také například EPG. Příjemné je však i to, že na přístroj nemusíte ovladačem nijak akurátně mířit.
„Dálka“ nemá samostatná tlačítka pro hlasitost a přepínání naladěných stanic, vše obstarává kurzorový kříž s OK uprostřed.
Menu nastavení s kolováním v obou směrech je dělané jasně a přehledně a je také velmi dobře ovladatelné i když jednotlivé záložky (a funkce v nich) šly navrhnout – a rozložit – lépe. Menu zabírá celou obrazovku a jakmile ho vyvoláte, nepůjde ani zvuk.
Velmi dobré EPG
Programová nabídka vypadá výborně a velmi dobře se také chová i když se po ní nemůžete pohybovat jak byste chtěli. Přejetí na novou stanici ji totiž zároveň změní v tuneru, pausa je ale hodně krátká. EPG nabíhá velmi rychle a bez jakékoli zvukové prodlevy, což platí i o odchodu.
Nahrávání, stejně jako připojení k internetu, jsme u tohoto levného set-top boxu nezkoušeli, nemělo to smysl. To první chce málokdo a když už, koupí se něco vyspělejšího, to druhé vyžaduje ještě méně lidí navíc aplikace vždy patří třetím stranám, po čase mizí nebo jsou předělány k nepoužitelnosti, anebo jsou nepoužitelné už od začátku. Tady byla k dispozici čtečka RSS a Počasí, které má každý kdo chce třeba v mobilu. Jak vidíte, zbytečná ztráta času, navíc tam aplikace zítra být ani nemusí. Tohle je pouze pozůstatek v čipové sadě po době, která byla jiná. I když je to vlastně nedávno.
Odpovídající multimédia
Přehrávat je můžete z flash pamětí či pevných disků (nezkoušeno) typu FAT32 nebo NTFS do velikosti až 1 TB. Vyzkoušeli jsme je s výbornou flash pamětí Kingston DataTraveler microDuo 3C (NTFS) o velikosti 128 GB. Box kupodivu umožňuje přehrát multimédia nejen per partes, ale i na jeden zátah přes volbu Soubor a tohle nemělo chybu. Nemusíte tak dopředu přemýšlet, zda chcete fotku, video nebo muziku.
Správce souborů je dobře ovladatelný a ve výpisu se dá kolovat. Formátová kompatibilita není nijak vysoká, u muziky pouze MP3, u fotek PNG a JPG a u videa především čisté MPEG-4, nějaké to MKV (ne vždy, záleží na obsahu kontejneru) a TS. Tady například box přehrál soubor ve Full HD s tokem kolem 8 MB/s, na druhou stranu měl potíže u MKV s polovičním datovým tokem. Na DivX a Xvid můžete zapomenout, moc také nespoléhejte na externí titulky, které se sice zobrazovaly, ale nedalo se jim nic nastavit, včetně kódování češtiny.
- Zobrazení na tlačítku Info má tři fáze. Všechny také vidíte ve fotogalerii.
Jaký je? Výborný nejen na danou cenu
Pokud nevyžadujete doplňkové funkce a chcete co nejlevnější set-top box pro příjem pozemní vysílání, tady budete doma. Multimédia sice nestojí za moc, ale o ty (a případné další věci) tu nejde. Pro dané zákazníky je nejdůležitější to, že box je svižný, dobře ovladatelný a má rychlé EPG. A také to, že byl za provozu spolehlivě funkční.
Tohle je to, co kupující v dané skupině výrobků požaduje a tady se mu toho – za zcela minoritní peníz – dostane.
Hodnocení
- PRO: cena/výkon, dobrý obraz, výborný ovladač i ovládání, výborné a rychlé EPG, svižný a spolehlivý chod, solidně navržené menu, pro někoho i SCART
- PROTI: neřešitelná situace se stažením fólie (porušení záruční pečeti)