Malý přijímač s úhlopříčkou 24 palců, tedy 61 cm, byl umístěn na zbrusu nový držák a zbrusu nové místo – do kuchyně. Anténní svod je dále, takže zkoušení TV vysílání tentokráte probíhalo výhradně přes aplikace internetových televizí Lepší.TV a SledovaniTV. Zapojen do něj byl i multimediální server Synology DiskStation DS414j a následně například i Voyo a nově uvedená aplikace, Disney+.
Za současných asi 4.400 Kč, při regulérním testu 4.600 Kč, představuje televizor s rychlým a spolehlivým operačním systémem Vidaa ve verzi U4.1 velmi levné, avšak kvalitní řešení „Smart TV“ v podstatě kamkoli. Tedy spíše „kamkoli“. Přijímač totiž nemá napájení 12/24 V a do karavanu, či obytného vozu, by pasoval báječně. Tady se jede pouze přes 230 V.
Jelikož autor televizor v kuchyni používá často (nikdo za něj zpravidla neuvaří), řešil i dobu jeho náběhu a také obvyklé vypnutí různých zrychlujících funkcí vedoucích k vyšší spotřebě v pohotovostním režimu (a probouzení TV nad ránem), který ovšem energetický štítek EU neuvádí, protože „oni jsou na zásadní věci“ a také na hlouposti! I o tom tedy bude v tomto článku popisujícím více než dvouměsíční zkušenosti řeč. Odkaz na původní, tradiční test pak vidíte níže a v závěru tohoto článku najdete i finální hodnocení upravené s ohledem na dlouhodobé zkušenosti.
Strong SRT 24HE4203 Vidaa Stabilní platforma s výborným obrazem i cenou
Televizor, resp. daná verze o. s. Vidaa, není schopna po zapnutí automaticky spustit aplikaci ve které jste provoz přijímače ukončili a i když to vypadalo, že nějaké volby v tomto směru v menu jsou, žádná nefungovala. Po zapnutí se tak ocitáte vždy na daném TV tuneru nebo vstupu, kterým ovšem v tomto případě může být pouze A/V nebo HDMI. Na tlačítku Input dálkového ovladače totiž najdete i zrcadlení obrazovky z mobilu, tabletu, tzv. sdílení obsahu (dalšího) a případně třeba i server usazený na domácí síti LAN, což v našem případě představovalo zmiňovanou Synology DS414j.
Výchozí situace a rychlost spuštění televizoru
Jak už bylo naznačeno, televizor byl umístěn do kuchyně, byl bez anténního svodu a připojen byl výhradně přes Wi-Fi. Během zkoušení pak byla z úsporných důvodů učiněna opatření k co nejnižší spotřebě v pohotovostním režimu, která tu jsou naštěstí jasně viditelná.
Dodaný dálkový ovladač (infra, Bluetooth tu není) má jedno programovatelné tlačítko, které je bohužel hodně zapadlé a jeho hledání vyžadovalo čas i po měsíci zkoušení. Nahmátnout ho automaticky moc nejde, alespoň autorovi se na systém nepodařilo přijít. Nicméně je užitečné už jen díky své existenci a můžete si sem naprogramovat spuštění libovolné aplikace plus některé vstupy. Jít přes domovskou obrazovku však bylo ještě pomalejší, navíc není právě ideálně navržena.
Jak vidíte na snímku dálkového ovladače, programovatelné tlačítko se nachází mezi dvěma menšími a obklopeno rozměrnějšími pro vyvolání aplikací jako UEFA.tv. S výhodou sem tak byla většinou umístěna aplikace Lepší.TV, později i SledovaniTV a Disney+.
Pro vyzkoušení doby startu TV byly vypnuty všechny urychlující funkce, což v případě této nízké verze (U4.1) operačního systému Hisense Vidaa znamenalo zakázat volbu „rychlé zapnutí“ a dále – pro jistotu – byly rovněž zakázány i režimy probouzení po lokální síti. Čas zapnutí do tuneru byl kolem 20 s, pokud šlo například o vstup HDMI, bylo to podobné, možná o sekundu, dvě kratší. Naopak při tzv. rychlém zapnutí se televizor spouštěl prakticky okamžitě (necelé 2 s).
Udaná spotřeba v pohotovostním režimu, méně než 0,5 W, je nejspíše míněna bez rychlého zapnutí a určitě bez povolení probouzecích síťových režimů (WoL, WoWLAN). Pokud je totiž zapnete, spotřeba v pohotovosti zpravidla vzroste 3x nebo 4x (údaje jiných výrobců, včetně Hisense).
Ovládání přes aplikaci Hisense
Ovládání přes tradiční dálkový ovladač bylo popsáno u standardní recenze, tady se věnujme aplikaci Hisense Vidaa Smart TV přes kterou lze TV řídit také. Dlužno podotknout, že Hisense má u ní výborně popsáno co dělat, když něco nepracuje. Tohle abyste dnes často pohledali. V našem případě nějaký problém byl, ale vyřešilo se snadno (popis možných příčin se objevil sám) ovšem bavíme se o původní verzi se kterou zkoušení začínalo. Ta pracovala ze začátku naprosto bez problémů, a to jsme ani nebyli přihlášení k účtu u Hisense a televizor neměl – dokonce – ani zapnuto probouzení typu WoL.
Pak jednou přišla nová verze aplikace a vše bylo zcela jinak. Od tohoto okamžiku bylo nutné provést vše výše uvedené, navíc někdy se stalo, že se televizor přes aplikaci prostě nepodařilo probudit/spustit. A to ho autor dříve startoval z postele a než došel do kuchyně…
Možnosti aplikace a její design vidíte ve fotogalerii výše.
Pohodové domácí aplikace, bezproblémové zrcadlení z mobilu
Oficiální seznam aplikací pro chytré televizory 2022 najdete v samostatném článku. Tady u zmiňované verze o. s. Vidaa narazíte zejména na Lepší.TV, SledovaniTV, Disney+ a Voyo. Vyzkoušeli jsme všechny. Lepší.TV byla hlavní aplikací a jela v podstatě po celou dobu testu. Někdy ji zastoupilo SledovaniTV, hodiny a hodiny byly také věnovány oběma on-line videotékám, tu a tam i Youtube. V seznamu je ještě Antik TV ke které však nemáme přístup a Seznam (jen krátké ověření funkčnosti na „novoročním projevu“ ).
SledovaniTV má poněkud komplikované přihlašování. Pokud půjdete cestou zadání hesla a jména připravte se na to, že s výjimkou „vymazat zpětně“ (Backspace) tu není žádný posun po napsaném textu tak, abyste mohli překlep kdesi na začátku vymazat. Poskytovatel video služby také bohužel neřeší oznámení o vyčerpání počtu dostupných zařízení. Že by například uvedl „běžte k počítači a nějaké zařízení ze seznamu v části TV vymažte“, tak to nikoli. Navíc má dlouhodobě problémy právě s touto částí a jednou se tu tak na našem účtu objevuje povolené množství na 50 zařízení, jindy na pouhé dvě.
V průběhu testu se objevila – i pro tuto nízkou verzi o. s. Vidaa – aplikace Disney+ a tudíž byla také vyzkoušena. I ta pracovala k plné spokojenosti a bez jakýchkoli potíží. Škoda jen časově trochu náročnějšího zprovoznění, protože i když jde o novou aplikaci, používá starší způsob párování s aplikací v mobilu. Nestačí tedy jen spustit mobilní aplikaci ve které jste přihlášeni, naštěstí se nutné údaje alespoň vyplní za vás.
Jak vidíte, aplikačně je systém Hisense Vidaa nepatrně omezen a v našich podmínkách jde především o dvě video služby: o HBO Max, což je ovšem věcí HBO, které je od ukončení verze GO tak nějak „příliš živé“ (viz například zde) a o Skylink Live TV. Ta sice původně ohlášena byla, ale nakonec k dispozici nebude. Obejít to můžete zrcadlením obrazovky z mobilu, pokud tedy máte něco solidního, co to zvládne.
Zrcadlení bylo konkrétně zde dlouhodobě zkoušeno s telefonem Samsung S20 FE (Android 12), který autor používá jako hlavní, a fungovalo prakticky bez potíž. Jednou, možná dvakrát se stalo, že jsme se přes všechnu snahu nepropojili, ale problém následně v řádu hodin samovolně zmizel. Namátkově pak byl zkoušen i levný a slušný mobil TCL 30+ (test), mimochodem s výtečnou obrazovkou OLED. K našemu překvapení pracoval prakticky bez potíží, opět s asi dvěma výjimkami. Při jeho ceně ale není co vytknout a řekněme si rovnou – jen málokterý mobil pod deset tisíc korun (možná více) tohle slušně zvládá!
Televizor je v tomto okamžiku nutné, v menu vstupů a výstupů na tlačítku Input, přepnout do režimu „Sdílení obrazovky“ a pak se už jen pokusit napojit s kompatibilním mobilem. V tomto směru ještě jedna poznámka: přímé zrcadlení přes Google Chromecast, tedy přímo z přehrávaného video streamu zde není podporováno. V praxi to ale vůbec nevadí.
Jaký byl? Výborný
Strong SRT 24HE4203 s operačním systémem Vidaa potvrdil své kvality a zkušenosti z krátkodobého testu. Platforma byla stabilní a rychlá a v tomto směru jsme u čínského linuxového o. s. nenarazili na jediný problém ani po aktualizaci. Hisense Vidaa tak patří mezi to nejlepší co je k dispozici a svou rychlostí a spolehlivostí se může směle zařadit vedle toho nejlepšího co je už dlouho k dispozici, tedy Samsung Tizen. Tohle zjištění by mělo potěšit ty, kteří chtějí menší a levnější televizory, ale beze zbytku to platí i u těch rozměrnějších a momentálně dlouhodobě zkoušíme, zatím s vynikajícími pocity, i televizor Hisense 55U7HQ (klasický test zde).
Značka Strong zatím nabízí jediný přijímač s Hisense Vidaa a nemáme zprávy, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit. Tento model je v každém případě hodně povedený a slova o excelentním poměru cena/výkon rozhodně platí!
Jedním z největších kladů televizoru byla, při daném využití, možnost velmi operativně – a hlavně kdykoli, včetně aplikací IPTV/VoD – vypnout obrazovku a poslouchat pouze zvuk. To totiž zajistí prosté stlačením menu a příslušná volba, které je tu hned po ruce. Tohle je vlastnost všech nových TV Hisense a je to jen dobře (ještě by se hodil skutečný síťový vypínač).
Nakonec autor usoudil, že mezi zápory už nezařadí Wi-Fi jedoucí na pouze 2,4 GHz, protože při dané ceně a úhlopříčce to není rozhodující. Faktem ovšem zůstává, že pro ty, kteří se nacházejí ve více zarušeném prostředí to mínus být může.
Hodnocení
- PRO: excelentní poměr cena/výkon (!), překvapivý obraz a místy dokonce i zvuk (při montáži na stěně to tolik znát nebylo), spolehlivá, rychlá a kvalitní platforma Vidaa, obrazovku lze kdykoli lehce vypnout a poslouchat jen zvuk (!), výborné EPG bez zvukového výpadku, excelentní řazení kanálů, HbbTV 2.0 (hodně malá úhlopříčka), často výborné ovládání, včetně programovatelného tlačítka na DO, ale s…
- PROTI: …nešťastně zasuté mezi dalšími, málo přehledná domovská nabídka (Home) s ovládáním, které je zbytečně zdlouhavé