Malinkatá krabička vážící pouhých 110 gramů je obvyklé koncepce s externím zdrojem a naprosto minimální výrobou tepla, takže se prakticky nehřeje. Ostatně pasivní větrací otvory jsou pouze na spodní straně.
Verze Plus nahrazuje původní model, který se už neprodává a i kdyby se prodával, byla by volba jasná. Jsme u Android TV 11 a vysoká verze operačního systému (před tím desítka) je rovněž výhodou, protože dává naději na budoucí aktualizace a podporu. K tomu si připočtěte zejména plné rozlišení Ultra HD (4K), Wi-Fi 5 (co to je), vylepšenou podporu HDR a například také o něco propracovanější dálkový ovladač i když tady rezervy stále ještě jsou. Některé klávesy jsou nefunkční (DO se využívá i jinde), není tu žádné programovatelné tlačítko a chybí ta barevná. Nicméně je tu možnost rovnou vyvolat nastavení, a to je určitě pokrok.
Jinak známá značka multimediální centrum (MMC) pojala co do koncepce zcela tradičně a v ceně dostanete kabel HDMI, baterie do dálkového ovladače a také stručnou základní příručku v češtině, což je solidní.
Instalace, včetně řady domácích aplikací v základu
Jak bylo naznačeno, provedení přístroje je tradiční, tj. malá plastová krabička s externím napáječem odvětrávaná pasivně pouze ve spodní části. Konektor HDMI byl umístěn ve správné poloze a nikoli obráceně, ale i když tak byl odstraněn možný zdroj problémů, samovolné posouvání pochopitelně hrozí i tady. Tohle je bohužel naprosto obvyklé u všech řešení tohoto druhu, u těch s obráceným HDMI je to ještě o něco horší.
Instalace KM2 Plus je taktéž klasicky dlouhá a byla u Android TV popsána několikrát. Tady je třeba dodat, že v případě Wi-Fi se nemůžete připojit přes tlačítko WPS a že připojení ke knihovně aplikací Googlu lze opět udělat okamžitě nebo až později.
Na závěr instalace byl nabídnut seznam řady lokálních či dobře lokalizovaných aplikací instalovatelných tak říkajíc na jedno kliknutí a opět jsme vybrali vše, co bylo k dispozici. Šlo mj. o HBO Max, Disney+, Lepší.TV, Skylink Live TV a SledovaniTV. Tohle nutně musí ocenit řada lidí a řekněme si rovnou – takto obsáhlá kolekce nebývá u zařízení tohoto druhu zvykem. A to ani u televizorů…
A ještě poznámka k tzv. společnému ovládání set-top boxu a televizoru přes HDMI (CEC). To bylo povoleno hned po instalaci, ale po napojení na zbrusu nový 4K televizor Hisense 55U7HQ fungovalo jen částečně a nakonec muselo být vypnuto. Více se o HDMI (CEC) dozvíte v samostatném článku.
Trochu vylepšené ovládání, ale…
Nevidíme ho ani tak na menu Googlu (tradiční hrůza), jako spíše na dálkovém ovladači. V běžných aplikacích IPTV/VoD si tak často vystačíte i když u funkcí vyžadujících barevná tlačítka máte většinou smůlu. Tedy bez dokoupení něčeho, jako bezdrátová mini klávesnice s dotykovou destičkou Tesla Device D8 mini (výborná).
To je ale běžný stav věcí u boxů s Android TV, protože tento operační systém je zařízen na klasický ovladač televizorů, ale Google je klidně certifikuje i bez nich.
U Mecoolu najdete navíc, oproti běžnému standardu, tlačítko s ozubeným kolečkem, které vyvolávalo nastavení třeba i v aplikacích IPTV/VoD a v tomto směru pracovalo spolehlivě. Dále je tu tlačítko jakési záložky a „televizorku“, pod nímž bylo něco à la přepínání kanálů. Tato tlačítka měla nějakou funkci jen tu a tam a pokud ji měla, vždy vyvolávala v přehrávání videa časovou osu s případným osazením titulků, apod. Dálkový ovladač je zjevně víceúčelový, škoda, že tlačítka nejdou naprogramovat.
Výtečná aplikační kompatibilita, problémy jen drobné
Jsme u Android TV, tedy u o. s., který najdete i u televizorů (nebo jste alespoň donedávna najít mohli – dnes jde spíše o Google TV), a proto i tento box využívá shodné aplikace s výstupem na velkou obrazovku. Bez nějakých viditelných potíží, při střednědobém zkoušení (cca tři, někdy čtyři, pět hodin) pracovalo ČT iVysílání (nová aplikace pro Android TV, více v samostatném článku), Disney+, FilmBox+, HBO Max i Skylink Live TV. Tato aplikace navíc poskytuje i na tomto boxu snadné párování s totožnou aplikací v mobilu přes kód QR. Funkční bylo také Youtube Kids, Youtube Music a běžné Youtube.
U Lepší.TV bylo zajímavé, že nebyla schopna, pokud jsme do pořadu vstoupili v průběhu jeho přehrávání, zapamatovat si pozici. Po přetočení pořadu na začátek (aplikaci chybí tlačítko skoku, které u jiných platforem většinou je), spuštění přehrávání a následném ukončení Lepší.TV, se po opětném návratu do pořadu stále začínalo na živém přenosu a nikoli na opuštěném místě. Několikrát, dvakrát se také stalo, že se přehrávání takovéhoto pořadu nedalo pozastavit Pause. Gonet o problému ví a už se prý řeší (nejde pouze o problém APP na Android TV).
SledovaniTV opět poněkud fixluje s kódem QR. Párování boxu s TV přes menu mobilní aplikace totiž chybí a tady jde pouze o sejmutí webové adresy na které byste měli, „prý snadno“, zadat číselný kód pro přihlášení SledovaniTV na boxu. Bohužel je to celé zcela k ničemu, protože i když jsme byli v mobilní aplikaci přihlášeni, nalezená webová stránka ho opět požadovala. Nejjednodušší je tak přihlásit se na Mecoolu jménem a heslem a nebo jít na webovou aplikaci v počítači s Windows a zadat tam na TV zobrazenou číselnou kombinaci.
S už instalovanými přehrávači MX Player a VLC Player to bylo trochu složitější. Obě aplikace měly potíže se spoluprací s USB flash pamětí na níž je podporován pouze souborový systém NTFS (a také obyčejný FAT), nikoli exFAT. Nakonec asi nejspíše šlo o problém rozhraní USB 3.0 a po přesunutí k USB 2.0 už bylo vše v pořádku. Nicméně, jak bylo řečeno: exFAT podporován není a jediný způsob jak v MMC přehrát velké video je flash paměť naformátovat jako NTFS.
Jaký je? Dobrý a hlavně spolehlivý
Je to sice klasické malé provedení, ale box se nijak nehřeje ani po čtyřech, šesti hodinách provozu, zpracování je solidní a na dálkovém ovladači je třeba ocenit zavedení tlačítka pro vyvolání nastavení, protože obrazové a zvukové režimy nijak jinak neupravíte (vlastní menu Mecoolu tu není).
Domovská obrazovka je s výhodou upravitelná, což u Google TV prakticky neuděláte, dálkový ovladač má slušný záběr a chod o. s. i aplikací byl spolehlivý a pohodový. Pokud ovšem hodláte využívat nějakou IPTV/VoD s ovládáním přes barevná tlačítka, bude třeba dokoupit komplexnější ovladač (viz třeba výše zmiňovanou klávesnici Tesla) nebo něco s kurzorem. To je ale v tomto světě naprosto běžné a obvyklé a i když výjimky existují jsou tak jedna, dvě.
Mecool KM2 Plus se v krátké praxi hodně osvědčil a opět dokázal, že s ničím jiným než s Android TV nemá dnes smysl si MMC pořizovat. A máme pochopitelně na mysli uživatelsky slabou Google TV.
Hodnocení
- PRO: spolehlivý chod, vysoká aplikační kompatibilita směrem k IPTV/VoD, Wi-Fi 5, Android TV a nikoli Google TV, nehřeje se ani po mnoha hodinách provozu, dálkový ovladač, který má přímé vyvolání Nastavení, ale…
- PROTI: …některá tlačítka jsou nefunkční a nic se jim přidělit nedá, box bez tlačítka úplného vypnutí